Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2013., 18:49   #1
Bezuvjetni temeljni dohodak

http://www.temeljnidohodak.hr/
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:03   #2
Sve je to lijepo, divno i krasno, ali ne mogu se oteti onoj dalmoškoj izraci: "'ko to mor'e plati't?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:14   #3
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo, divno i krasno, ali ne mogu se oteti onoj dalmoškoj izraci: "'ko to mor'e plati't?
Sa stranice inicijative, cit. "društvo već proizvodi dovoljno vrijednosti za sve, ali ta je vrijednost neravnomjerno raspoređena".

Naravno, ne mislim na otimačinu kakva je već viđena poslije 2. svj. rata.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:19   #4
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Sa stranice inicijative, cit. "društvo već proizvodi dovoljno vrijednosti za sve, ali ta je vrijednost neravnomjerno raspoređena".

Naravno, ne mislim na otimačinu kakva je već viđena poslije 2. svj. rata.
Socijalizam ne funkcionira. TOCKA.
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:41   #5
ima li pilota u avionu?
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:45   #6
koji cirkusanti. znači da oni koji su vrijedni i imaju ambicije moraju radit i za one koji su lijeni i nemaju ambicije
Daario Nahar1s is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:49   #7
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ima li pilota u avionu?
Za sve postoji prvi put. Iako naše generacije vjerojatno neće dočekati novu ekonomsku i društvenu paradigmu, ona će doći, prije ili kasnije.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:52   #8
Ta ideja je već na ovoj temi:https://www.forum.hr/showthread.php?t=791383
To je o spomenutom referendumu u Švicarskoj.

Možda bi modovi trebali spojiti teme.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:53   #9
imam ja bolji prijedlog; bezuvjetni rad
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:54   #10
Quote:
Daario Nahar1s kaže: Pogledaj post
koji cirkusanti. znači da oni koji su vrijedni i imaju ambicije moraju radit i za one koji su lijeni i nemaju ambicije
Ne postoje lijeni i bez ambicija, nitko se takav ne rađa. Dijete je po prirodi radoznalo i zainteresirano, okolina od nekoga napravi neradnika i parazita, IMHO.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 19:54   #11
Ta ideja je već na ovoj temi:https://www.forum.hr/showthread.php?t=791383
To je o spomenutom referendumu u Švicarskoj.


Samo ću prenijeti što sam tamo napisao:

Quote:
Ovakav prijedlog samo pokazuje koliko je Zapadno društvo zaraženo nekim bedastim idejama.
Ljudi koji smišljaju i zagovaraju ovakve ideje uglavnom nikada u životu nisu nešto stvarno korisno radili.

Kad bi sve takve društvo izopćilo i odbacilo, teško da bi bilo ikakve štete za društvo.

A kad bi se ideje provele u praksi, društvo bi se za 10-15 godina potpuno urušilo!

Istina je da već danas svaki švicarski državljanin ima zagarantirano i više od tih 2500 franagka ! Svaki! Ali pod uvjetom da je iz nekog razloga nesposoban za rad. I to nije tako samo u Švici, nego u svakoj bogatijoj europskoj državi! Pa čak i u RH će dobiti i do polovine tog iznosa, pa i više - ako mu je nužno potreban!
Jer, svi hendikepirani će dobiti besplatnu zdravstvenu skrb, neki mininum socijale, nekakav krov nad glavom - koliko to sve stvarno košta državu?

A što bi se dogodilo da Švicarci uvedu ovakvu idealističku idiotsku ideju ?

1. većina ljudi su oportunisti, pa bi odlučili da je ljepše sjediti doma nego raditi.
To već pomalo i sada imamo sa socijalnim pomoćima i naknadama s burze.
2. oni koji rade u startu bi tražili mnogo veće plaće - min. 5000 franaka , možda i 6000 , jer im se ne bi isplatilo raditi za manje . Čak i sam odlazak na posao košta dodatnih bar 1000 franaka.
3. porezi bi se silno povećali. Proizvodnja i bilo kakav posao bi bio neisplativ. Svi koji stvarno žele raditi , svi sposobni i perspektivni bi otišli iz Švice zbog neminovnog kolapsa države u srednjeročnom razdoblju.
4. Švicarski bankarski sektor bi prvi odmah doživio totalni kolaps.
Vrijednost franka bi se odmah po uvođenu ovakvog idiotskog sustava prepolovila, a uskoro bi vrijedio manje od kune. Nitko ne bi želio štedjeti u valuti koja će propasti. Svi koji štede u svicarskim bankama bi odmah povukli svoje uloge. Ljudi štede tamo jer su te banke sigurne. Tko bi štedio u banci kojoj je propast neminovna?
Siguran sam da već sada bankarski sektor uvjerava po svijetu da ovakva blesava i 'bolesna' ideja ima marginalnu podršku i nema nikakve šanse da prođe.
5. mladi bi većinom bili potpuno nezainteresirani da se školuju i pripremaju za produktivan život.
6.Švicu bi preplavile stotine tisuća i milijuni 'azilanata' i svih mogućih badavadžija iz cijelog svijeta, i iz Europe.
7. u općoj propasti i kolapsu društva bi procvali svi mogući oblici kriminala.


Na kraju bi to bila uništena država.
Sve što Švicarsku čini Švicarskom nestalo bi. Švicarska bi postala Zimbabwe.
Ali jabih zapravo želio da se tako nešto dogodi! Da na kraju vidim kako ljudi vješaju i linčuju one koji su ovakav idiotizam uveli. To bi onda drugdje u svijetu pomoglo da se ovakve po društvo opasne ideje suzbiju, a njihovi zagovaratelji da se probude iz svoje idealističke zaluđenosti.


Ovakva ideja može proći samo u nekoj državi koja ima ogromna prirodna bogatstva i malo stanovništva, kao npr Katar.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:10   #12
Ovakvog nečeg nije bilo ni u Jugoslaviji, SSSR-u, Kubi ili bilo kojoj drugoj zemlji socijalističkog uređenja iz jednostavnog razloga jer bi potkopalo ekonomiju zemlje u roku odmah!!!

Gotovo sam siguran da se ova ideja rodila na nekom sastanku studenata socijologije ili filozofije
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:14   #13
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Ne postoje lijeni i bez ambicija, nitko se takav ne rađa. Dijete je po prirodi radoznalo i zainteresirano, okolina od nekoga napravi neradnika i parazita, IMHO.
Točno. I to je argument protiv BTD.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:27   #14
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Točno. I to je argument protiv BTD.
Znači, radoznalo i zainteresirano biće - da bi ostvarilo svoje potencijale - treba postati plaćenikom ili učiniti druge plaćenicima. Po meni to ubija svaki istinski entuzijazam.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:29   #15
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo, divno i krasno, ali ne mogu se oteti onoj dalmoškoj izraci: "'ko to mor'e plati't?
Vrlo je jednostavno,nema više socijalne dimenzije i novci idu u drugom smjeru...znači nema više mirovina,besplatnog zdravstvenog osiguranja,love sa burze,socijalne pomoći itd...
U Australiji nešto slično već postoji,samo u obliku socijalne pomoći od 800 $ mjesečno...samo za one koji nemaju dovoljno sredstava za normalan život...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:44   #16
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Znači, radoznalo i zainteresirano biće - da bi ostvarilo svoje potencijale - treba postati plaćenikom ili učiniti druge plaćenicima. Po meni to ubija svaki istinski entuzijazam.
Ne nego mu se ne smije oduzeti potreba za radom i stvaranjem.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:53   #17
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post

Gotovo sam siguran da se ova ideja rodila na nekom sastanku studenata socijologije ili filozofije
Ja sam potpuno siguran da je tako.
Kao što spomenuh, takve bedastoće rađaju se u mozgovima ljudi koji nikada nisu nešto stvarno produktivno radili, i žive u nekom svojem idealiziranom svijetu.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:56   #18
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Znači, radoznalo i zainteresirano biće - da bi ostvarilo svoje potencijale - treba postati plaćenikom ili učiniti druge plaćenicima. Po meni to ubija svaki istinski entuzijazam.
da mi je vidit čistačicu koja bi odlazila svaki dan na posao i mela pasja govna po ulici, umjesto da leži doma i gleda TV i šeta se po gradu kad joj država plaća stan i hranu
Daario Nahar1s is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 20:57   #19
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ne nego mu se ne smije oduzeti potreba za radom i stvaranjem.
Pa ako je radoznao i kreativan po samoj svojoj prirodi neće mu BTD to uništiti. Prije će to biti uništeno tamo gdje se radi za novac, gdje izvorni talent često biva zapostavljen radi imperativa zadovoljenja temeljnih egzistencijalnih potreba.

Zadnje uređivanje saurus : 14.10.2013. at 21:04.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 21:01   #20
Quote:
Daario Nahar1s kaže: Pogledaj post
da mi je vidit čistačicu koja bi odlazila svaki dan na posao i mela pasja govna po ulici, umjesto da leži doma i gleda TV i šeta se po gradu kad joj država plaća stan i hranu
Ima i onih kojima je uređivanje, pospremanje i održavanje čistoće zadovoljstvo. I onih koji vole svoj grad, naselje u kojemu žive, koji ne doživljavaju svojim samo ono unutar svoja četiri zida. Takvi bi sa zadovoljstvom radili ono što je tebi nezamislivo.

Iako si mogao naći i bolji primjer!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.