Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2015., 18:31   #21
i ja dobio taj "ugovor"-- zanima me kaj ak ga ne vratim i ne potpišem niš..?
mi u ulici imao dva kontejnera i to je to... kaj bu oni micali te kontejnere...
druga stvar kaj kod mene kamion opće nemre proć nego dođe do ćoška di je kontejner, ubaci i ode... znači kaj ja bi svaku večer moral nosit kantu tam...plus sa 55 na 115kn...
magjar07 is offline  
Old 03.05.2015., 17:23   #22
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
druga stvar kaj kod mene kamion opće nemre proć nego dođe do ćoška di je kontejner, ubaci i ode...
Ista stvar, s tim da mi uopće nemamo kontejner jer ga nemaju kamo staviti, naravno smetlari su prelijeni da bi se prošetali 50-ak m po ulici i pokupili 4 vreće smeća od svake kuće. Baš me zanima kako bude to sad funkcioniralo...
tomi0806 is offline  
Old 04.05.2015., 20:27   #23
ja ne potpisujem niš..pa ćemo viditi di i šta.
magjar07 is offline  
Old 06.05.2015., 09:41   #24
kod nas samo sa papirom nemamo problema i plastičnim flašama

reklame od robnih kuća, pica i sl. stavljaju u pretince pred ulazom
a za dečkima koji to stavljaju idu ljudi koji to odmah pokupe
kontejner za papir cigići familijarno prazne svaki tjedan
plastične flaše krajem dana vade nezaposleni i penzići

jedino kaj niko ne odnosi su lupinke od jaja, koceni voća, ljuske od oraha i sl.

al kakav nam je standard mislim da buju i to počeli skupljat
nepta is offline  
Old 08.05.2015., 14:31   #25
Ima li netko informaciju može li se spremnik prazniti 1x tjedno? Naime radi se o obiteljskoj kući u kojoj živi jedna osoba. Mislili smo na onom zahtjevu prekrizit broj 3 i napisat 1

Ima li neka druga mogućnost?
morchy is offline  
Old 08.05.2015., 17:45   #26
znam za odvoz 2 ili 3x tjedno, no 1x...
DeeJay Dee is offline  
Old 10.05.2015., 18:21   #27
A dakle, ima i 2 x tjedno?
morchy is offline  
Old 10.05.2015., 21:47   #28
Da, tak su najavljivali, da će se kao moć opredijelit, bla....slabo sam poFatao, sorkač.



ios / tt
DeeJay Dee is offline  
Old 13.05.2015., 01:18   #29
Naplata odvoza smeća po novom

meni se čini da ima mogućnost jednom tjedno.

ne mogu više provjeriti jer je mama zvala Čistoću i rekli su joj da baci upitnik

postoje brojna pitanja oko toga, naime....ako većina u mojoj uličici uzme pražnjenje 2x tjedno, a jedan susjed 3x tj. ....kaj budu oni samo zbog njega kurblali kamion? ne vidim uštede za Čistoću

najveća glupost mi je bila na sam Božić ove zime! mi ručamo, a ulicom praši Čistoćin kamion i nema kaj skupljati. tko bi lud stavio kantu na cestu na Božić?

znači...trošak su napravili, platili ljude i to većom dnevnicom, a učinak nula!

samo su se pokazali da rade na blagdan
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 13.05.2015. at 08:23.
Kladi is offline  
Old 13.05.2015., 08:42   #30
Dakle, koju god opciju odabrali, bit ce nam skuplje nego do sada?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 13.05.2015., 09:41   #31
a kaj nam nije skuplje..
DeeJay Dee is offline  
Old 23.05.2015., 00:41   #32
Dakle dobili smo odgovor :

Zahvaljujemo Vam na upitu. Trošak usluge odvoza otpada po volumenu za pojedinog korisnika ovisi o dva parametra a to su:
- volumen spremnika koji će korisnik odabrati
- broju tjednih odvoza otpada na određenom području Grada.

I parametar – volumen spremnika
Veličina spremnika određena je, za korisnike iz obiteljskih kuća, člankom 18. Odluke o javnoj usluzi prikupljanja miješanog komunalnog otpada, biorazgradivog komunalnog otpada i odvojenog prikupljanja otpadnog papira, metala, stakla, plastike i tekstila te krupnog (glomaznog) komunalnog otpada u Gradu Zagrebu (Sl. gl. 16/14) . U zahtjevu je potrebno popuniti koju veličinu spremnika od predloženih korisnik želi odabrati, a samim time je i cijena veća ili manja ovisno o veličini spremnika.

II parametar – broj odvoza
Broj odvoza je definiran člankom 9. navedene Odluke i glasi: prijevoz miješanog komunalnog otpada za sve korisnike usluge obavlja se tri puta tjedno. Iznimno od stavaka 1. ovoga članka, nadležno tijelo Grada Zagreba može odrediti da se broj tjednih odvoza, u cijelom gradu ili u određenim dijelovima grada, uredi na drugačiji način, sukladno realnim potrebama.
S poštovanjem,
Služba za odnose s javnošću


Naravno, neznamo kaj dalje,da se probamo u ulici dogovoriti pa slati neki dopis?
morchy is offline  
Old 01.06.2015., 07:48   #33
Di se mogu vidjeti veličine tih kanti, ne nalazim na stranici čistoće? I kaj će onda mijenjat sadašnje kante koje su u dobrom stanju?
I koja je fora s brojem odvoza, recimo meni bez problema paše 2x, a kaj ako pola susjeda želi zadržat sadašnji model od 3x?
farfan is offline  
Old 26.08.2015., 12:48   #34
Smeće ili otpad

Način naplate usluge odvoza smeća, ili po najnovijem Zakonu o održivom gospodarenju otpadom usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada definirao je zakonodavac.
Još po zakonu o otpadu iz 2004. god. definirano je načelo "onečišćivač plaća".
Po izmjenama i dopunama toga zakona iz 2008.g. (NN 60/08), u primjeni od 01.01.2010.god., uvedene su i opcije jedinice mjere koje se mogu koristiti pri obračunu cijene i naplati usluge. Moglo se naplaćivati po volumenu otpada, masi otpada ili broju članova kućanstva pojedinog domaćinstva ili kućanstva.

Nekoliko manjih gradova i općina su primjenili taj zakon, većina nije, a od većih gradova nije nijedan. Zagreb je ostao na kvadraturi, a Rijeka, Split i mnogi drugi su kvadrate pretvorili u litre putem matematičke formule.

Po Zakonu o održivom gospodarenju otpadom predmetna javna usluga je izbačena iz komunalnog gospodarstva (Zakon o komunalnom gospodarstvu), te je također i opcija broja članova kućanstva kao jedinice mjere izbačena, te su ostali samo volumen i masa otpada.
Zakon je donešen u srpnju 2014.g.. Vlada se u zakonu u roku u godinu dana obvezala donijeti Uredbu koja će propisati detalje oko primjene zakona. Na osnovu te Uredbe gradska i općinska vijeća bi trebala donijeti odluku o istom za svoje administrativno područje (veličina kanti, dinamika odvoza , reciklažna dvorišta i sl.), i na osnovu nje komunalna društva bi trebala donijeti novi cjenik usluga.

UREDBA JOŠ NIJE DONEŠENA!!!!!!
Naravno nisu donešene ni odluke predstavničkih tijela općina i gradova, ni novi cjenici komunalnih društava.
Toliko o zakonskoj regulativi.

Što se tiče primjene zakona, problematiku ne pozna nitko bolje od samih komunalaca.
Zakon je vrlo teško primjenjiv. Bolje reći granično je provediv i što je veći grad to ga je teže primjeniti.
Ajmo to objasniti na primjeru Zagreba:
Zagreb ima, govorim napamet, oko 350000 korisnika usluga odvoza smeća.
Od toga broja su bar 20-30 tisuća poslovni korisnici, ostatak su domaćinstva.
Da bi se definirala količina otpada po korisniku potrebno je svakom korisniku zadužiti kantu koja je na neki način označena (RFID čipom ili bar kod naljepnicom).
Vrećice koje spominjete u kontekstu Švicarske ne dolaze u obzir jer bi tek onda nastupilo rasulo. Švicarska ima sustav kažnjavanja koji funkcionira, a kod nas komunalno redarstvo ili državna inspekcija zaštite okoliša niti ne zna da je kažnjavanje njihov posao. Takve vrećice bi se jednostavno odbacivale u okoliš bez nadzora i bez kažnjavanja samo da bi se izjeglo prepaid plaćanje usluge kupovinom namjenskih vrećica.

Nakon toga na kamione treba postaviti opremu za očitavanje pražnjenja kanti.
To su ogromna sredstva i ogroman organizacijsko-operativni zalogaj koji može ići isključivo sukcesivno, kvart po kvart, preko pilot projekata itd., uz punu podršku, financijsku, političku i svaku drugu, lokalne vlasti i države.
Ajmo reći da sve to imamo (nemamo, ali nema veze), nakon svega toga dolazimo do još jednog problema, a to su stambene zgrade ili područja nepristupačna za vozila koja bi koristila zajedničke kontejnere u kojima se po određenom ključu (članovi kućanstva ili kvadratura), izračunavali udjeli otpada svakog pojedinog korisnika u zajedničkom kontejneru.
A što ako zajednički kontejner koristi i poslovni korisnik, kako će se izračunati njegov udjel?
Da su zgrade pravne osobe i imaju profesionalnog domara kao u nekim zemljama, ajde nekako, kod nas nikako...

I na kraju malo oko reciklaže:
Nije istina da se prodajom sekundarnih sirovina može zaraditi, pa se na osnovu toga može smanjiti cijena krajnjem korisniku usluga.
Jedino što ima komercijalnu vrijednost je metal i granično papir. Kod ostalih iskoristivih vrsta otpada izdvojenih iz komunalnog otpada (plastika, staklo i sl.) vrijedi da je trošak samog odvojenog skupljanja višestruko veći nego zarada od prodaje (koje vrlo često uopće niti nema).
Druga kategorija je pet, met i staklo u sustavu 0,50 kn i sl., čiju oporabu financira Fond za zaštitu okoliša uz ogromne troškove sustava. (Zašto su izbacili ambalažu od mliječnih proizvoda? Da li se to itko zapitao?)

Sve to u konačnici samo poskupljuje cijenu usluge, i to drastično!!!

Zaključak je da treba početi od glave. Za ovakvo nešto država mora biti uređena, a korisnici usluga svjesni da će, ako se ne pridržavaju propisa, biti kažnjeni.
Treba otvoreno reći da reciklaža košta i da će to na kraju platiti krajnji korisnik usluga, odnosno građanin. Nijedan političar to neće reći!

Pojednostavljeno, ako si dosada plaćao 100kn, od sada ćeš plaćati 200kn, a ako budeš reciklirao plaćati ćeš 150 mjesečno, odnosno 50 manje od onoga koji ne reciklira.

Zadnje uređivanje gcoza : 26.08.2015. at 14:03.
gcoza is offline  
Old 13.10.2015., 15:23   #35
http://www.jutarnji.hr/bandic--od-1-...tpada/1437075/
Može li netko suvislo objasniti što će se zapravo promijeniti?
Članak je bezveze napisan ili je (vjerojatnije) MB stvarno tako blebetao.
Quote:
"Nema više kvadrature. Zato je 34 posto u prosjeku manje u obiteljskim kućama ili 42 posto manje u stambenim objektima", rekao je Bandić novinarima tijekom posjeta Psihijatrijskoj bolnici Sveti Ivan.

Zagrepčani odsad trebaju prestati trpati otpad u vrećice i bacati ih u kante ili kontejnere, a na to će se morati postupno navikavati. Problem je nastajao 50 ili 60 godina pa se ne može riješiti za pet - šest dana, poručio je.
BTW, trebao je ostati u toj bolnici (kao pacijent)
STIB is offline  
Old 14.10.2015., 12:33   #36
Nego hoće li oni što imaju noćni odvoz smeča imati jeftiniji odvoz od onih što imaju dnevni?
Buka je prevelika.Dolazi se debelo poslje ponoći kada većina ljudi u kvartu spava!
U njagorjem slučaju ti dijelovi grada bi se mogli odvozit kasno navečer ili rano ujutro,
ovo sa pola noći nema smisla niti za stanovnike niti za radnike čistoće!
zacky is offline  
Old 15.10.2015., 19:02   #37
koliko Unijapapir zarađuje na kontejnerima?

budući da mi se nije smanjio račun za "trasport" smeća, papir ću bacati zajedno sa ostalim smećem umjesto da hranim uhljebe i posljeratne profitere tipa CIOS, Cezar...
9009 is offline  
Old 15.10.2015., 19:16   #38
Najbolje je zapalit papir i otpad da ne padne u ruke neprijatelja!
Biznis sa kontenjerima je dodatna stavka, i tu je u igri još vjerovatno onaj tehnix.Ali njih baš briga,oni samo proizvode!
zacky is offline  
Old 15.10.2015., 19:33   #39
...a možeš ga i sam prodavat. Otkupna cijena je 50lp po kili.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 15.10.2015., 21:33   #40
dobre ideje, najbolje zapalit papir ili prodati u vlastitom aranžmanu

a odvoz smeća treba demonopolizirati jer se radi o čistoj usluzi transporta!
9009 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.