Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2006., 21:11   #1
Pazite ove riječi... /Šestinski kišobran - lektira/

... štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, vujo, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti...

ima takvih riječi još puno, puno, puno... u knjizi "Šestinski kišobran". To vam je lektira za 3. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 16:38   #2
kad sam to pročitala mislila sam da su to provale nekog djeteta
i onda se čude što djeca skidaju lektiru s interneta, pa ko bi zdrav ovo mogao razumjeti bez prijevoda
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 20:41   #3
nažalost jezik nam sve više osiromašuje
nekad su to bile normalne riječi u svakodnevnoj upotrebi, danas predmet čuđenja
ja za sebe kažem da sam polupismena, ali ovo sve razumijem
naravno da skidaju sa interneta, to je lakši put nego uložiti malo više truda
malo lektire neće nikome naškoditi, makar se čitala uz pomoč rječnika
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 16:24   #4
Quote:
polly kaže:
nažalost jezik nam sve više osiromašuje
nekad su to bile normalne riječi u svakodnevnoj upotrebi, danas predmet čuđenja
ja za sebe kažem da sam polupismena, ali ovo sve razumijem
naravno da skidaju sa interneta, to je lakši put nego uložiti malo više truda
malo lektire neće nikome naškoditi, makar se čitala uz pomoč rječnika

i šta će im to trebati u životu? zanima me jedan konkretan primjer
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 20:44   #5
Quote:
štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, bilikum, povlačnik, nićenice, namrla, podgovorila, vujo
ove ne razumijem

moze prijevod?
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 16:32   #6
Quote:
joujou kaže:
ove ne razumijem

moze prijevod?

štvrljajući - ne znam
gavan - bogataš
sneveseliti se - izgubiti veselje
zdjevojčiti se - izrasti u djevojku
bilikum - vrč, posuda za ispijanje vina
povlačnik - dio tkalalačkog stana s kojim se niti zbijaju jedna prema drugoj
nićenice - dio tkalačkog stana
namrla - odlučila ostaviti
podgovorila - uvjerila
vujo - vuk

Piše u knjizi rečenica: Volio je slušati njegovo kuckanje čekićem i batom pa je jednog dana i bradu malko prismudio štvrljajući kraj kovačeva mijeha.

I to moraju čitati devetogodišnja djeca.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 16:45   #7
Quote:
aycarmela kaže:
povlačnik - dio tkalalačkog stana s kojim se niti zbijaju jedna prema drugoj
nićenice - dio tkalačkog stana
Ovo su mi favoriti za svakodnevnu upotrebu A mogla bih probat i naručit bilikum nečega u finom restoranu

Polly, aj ti meni reci kad su ove riječi bile u svakodnevnoj upotrebi
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 16:37   #8
Quote:
aycarmela kaže:
... štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, vujo, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti...

ima takvih riječi još puno, puno, puno... u knjizi "Šestinski kišobran". To vam je lektira za 3. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE.

Grozno,ko da je Turak slagao pravopis...to nisu hrvatske riječi....ili jesu?
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 10:48   #9
Quote:
bigmamma kaže:
Grozno,ko da je Turak slagao pravopis...to nisu hrvatske riječi....ili jesu?

vjerojatno si zeljela reci da su navedene rijeci turcizmi ("kao da je Turcin...")

medjutim, nisu. jedino nisam sigurna za "nicenice"
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 11:38   #10
Uz sav duzan obzir ja ne vidim problem ovdje. Dijete u trecem osnovne sigurno jos nije doseglo najvisu razinu fonda rijeci, odnosno to prilicno sigurno nisu jedine nepoznate rijeci koje susrece. Tome valjda i sluzi lektira. Sto onda ako roditelj ne zna sto znace te rijeci? Je li roditeljev nivo znanja nesto kao Olimp, i nema sad majci da klinac uci nesto vise?
To su lijepe rijeci koje im je uciteljica vrlo vjerojatno i pojasnila, isto tako mozda je iz konteksta jasno o cemu se radi. Ovo je, po mome, tocno primjer pozitivnog u osnovnoj skoli. Nasuprot bubanju napamet podataka o populaciji pojedinih zupanija napr.
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:47   #11
Quote:
Einherjer kaže:
Uz sav duzan obzir ja ne vidim problem ovdje. Dijete u trecem osnovne sigurno jos nije doseglo najvisu razinu fonda rijeci, odnosno to prilicno sigurno nisu jedine nepoznate rijeci koje susrece. Tome valjda i sluzi lektira. Sto onda ako roditelj ne zna sto znace te rijeci? Je li roditeljev nivo znanja nesto kao Olimp, i nema sad majci da klinac uci nesto vise?
To su lijepe rijeci koje im je uciteljica vrlo vjerojatno i pojasnila, isto tako mozda je iz konteksta jasno o cemu se radi. Ovo je, po mome, tocno primjer pozitivnog u osnovnoj skoli. Nasuprot bubanju napamet podataka o populaciji pojedinih zupanija napr.

Vjeruj, učiteljica im nije ništa pojasnila. Pripremam se na slijedeće informacije s ovim riječima na papiru. Baš me zanima hoće li meni znati objasniti.
jona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 19:05   #12
nekad davno

ni meni danas ne treba sva ona kemija i fizika
ali mi isto tako ništa ne fali što sam ih učila
ne podcjenjujte djecu, sve to i puno više stane u njihove glavice
a zašto ne bi učili i koliko je naš jezik u stvari bogat

ajd na stranu koliko su vam nepoznate riječi, ali da ne znate za Čeha, Leha i Meha stvarno me iznenadilo
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 20:01   #13
Quote:
polly kaže:
nekad davno

ni meni danas ne treba sva ona kemija i fizika
ali mi isto tako ništa ne fali što sam ih učila
ne podcjenjujte djecu, sve to i puno više stane u njihove glavice
a zašto ne bi učili i koliko je naš jezik u stvari bogat

ajd na stranu koliko su vam nepoznate riječi, ali da ne znate za Čeha, Leha i Meha stvarno me iznenadilo

Ne potcjenjujem djecu, dapače. Meni su slične knjige u djetinjstvu, baš zbog takvih riječi koje nisam razumjela, dobivale dozu mističnosti; bajka mi je uvijek bila uvjerljivija s ponekom arhaičnom rječcom
Ipak, voljela sam znat o čemu se zapravo radi, jako bi me mučilo kad ne bih znala nešto; roditelji su me se riješili rječnicima. Ne mislim da svako dijete treba imati takav interes, ono pred sobom samo vidi niz nerazumljivih mu rečenica, i logična posljedica je da ga čitanje frustrira. Znam niz ljudi koji od ranog školovanja grade predrasude o knjigama kao o nečem teškom, umjesto da u njima vide izazov, zabavu, vrijedno učenje...
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 19:12   #14
Kakve veze ima je li nesto u svakodnevnoj uporabi ili ne?

No, da je ovo za dijete te dobi pretesko - jest.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 19:34   #15
Quote:
polly kaže:
malo lektire neće nikome naškoditi, makar se čitala uz pomoč rječnika
ma di bi naškodilo devetogodišnjem djetetu da riječ čitanje veže uz dugotrajnu, mukotrpnu aktivnost nailaženja na nerazumljive riječi u velikim količinama, kopanje po klaiću u potrazi za istima, trud da uklopi pojašnjenje riječi u rečenicu iz knjige i još uza sve to muku da uspije pratit radnju u onome što čita.
počela sam čitati s 4 godine. imala sam periode u životu kad sam mlatila dvije knjige dimenzija grishamovih starih, s tematikom suđenja, na dan. i još išla u školu i družila se s prijateljicama. od navedenih riječi, devet razumijem.

nije ni čudno što djeca ne vole čitat kad, umjesto da im se za čitanje da nešto jednostavno i zanimljivo, u čitankama i za lektiru imaju ovakve tekstove. ako je ovo ogledni primjerak, kakav je tek ostatak knjiga, pomisli klinac od devet godina i nakon što propiša krv, i on i mama i tata koji pomažu, da napiše lektiru, sjedne za svoj playstation i čvrsto odluči da on ne voli čitati. knjigu idući put primi u ruke kad ga zla vještica Lektira natjera, a ta mučna epizoda čitanja dosadnog teksta na polurazumljivom jeziku učvrsti njegovu odluku.

al ne šteti djeci malo lektire, ne ne.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 21:11   #16
Quote:
alexxx kaže:
ma di bi naškodilo devetogodišnjem djetetu da riječ čitanje veže uz dugotrajnu, mukotrpnu aktivnost nailaženja na nerazumljive riječi u velikim količinama, kopanje po klaiću u potrazi za istima, trud da uklopi pojašnjenje riječi u rečenicu iz knjige i još uza sve to muku da uspije pratit radnju u onome što čita.
počela sam čitati s 4 godine. imala sam periode u životu kad sam mlatila dvije knjige dimenzija grishamovih starih, s tematikom suđenja, na dan. i još išla u školu i družila se s prijateljicama. od navedenih riječi, devet razumijem.

nije ni čudno što djeca ne vole čitat kad, umjesto da im se za čitanje da nešto jednostavno i zanimljivo, u čitankama i za lektiru imaju ovakve tekstove. ako je ovo ogledni primjerak, kakav je tek ostatak knjiga, pomisli klinac od devet godina i nakon što propiša krv, i on i mama i tata koji pomažu, da napiše lektiru, sjedne za svoj playstation i čvrsto odluči da on ne voli čitati. knjigu idući put primi u ruke kad ga zla vještica Lektira natjera, a ta mučna epizoda čitanja dosadnog teksta na polurazumljivom jeziku učvrsti njegovu odluku.

al ne šteti djeci malo lektire, ne ne.
Slažem se.
Naučila sam čitati s tri godine, u prvom osnovne čitala sam literaturu za osmi osnovne, u višim razredima osnovne, otkrila sam Tolstoja, Dostojevskog.... Kad sam pročitala jedno djelo određenog pisca koje mi se svidjelo, pročitala sam sve što je napisao.
U prvom srednje sam radi "Rata i mira" skoro išla na popravni iz jednog predmeta ( posudila sam knjigu- pardon 4 toma enciklopedije na samom kraju školske godine i kad sam počela čitati nisam više mogla stati, a imala sam još jedan kontrolni i profesor je iz tog predmeta rušio ako si imao sve pet i jedan nedovoljan).
Manijakalni sam čitač. Knjiški moljac. S godinama sam se naučila limitirati, odnosno, shvatila sam da moram prvo izvršiti sve svoje obaveze, a tek onda mogu čitati
Ne smatram da sam nepismena (žvrljotine na forumu ne računam, ionako ih načrčkam usput, na poslu), ali iz ovog popisa ne razumijem točno devet riječi. Za neke sam nagađala i pogodila (tipa "vujo"), ali ne ubrajam ih u poznate.

Stvarno ne vidim za što bi mi u životu bilo potrebno poznavanje naziva dijelova tkalačkog stana
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 19:47   #17
Quote:
aycarmela kaže:
... štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, vujo, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti...

ima takvih riječi još puno, puno, puno... u knjizi "Šestinski kišobran". To vam je lektira za 3. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE.
To je stoga da se današnja djeca, kada dođu u tvoje godine, ne bi snebivala nad tim riječima poput tebe (a za neke riječi vrijedi - i mene).
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 20:04   #18
Quote:
Jalnuški Diletant kaže:
To je stoga da se današnja djeca, kada dođu u tvoje godine, ne bi snebivala nad tim riječima poput tebe (a za neke riječi vrijedi - i mene).
Koje?
Moj popis: štvrljajući, gavan, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, namrla, žare, podgovorila, ushtjeti, obigrati,...
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 20:10   #19
Quote:
aycarmela kaže:
... štvrljajući, gavan, sneveseliti se, zdjevojčiti se, mijeha, bilikum, povlačnik, nićenice, dočim, namrla, nabajati, žare, podgovorila, ushtjeti, vujo, nahuckati, namah, obigrati, zarogoboriti, tmasti, obresti...

ima takvih riječi još puno, puno, puno... u knjizi "Šestinski kišobran". To vam je lektira za 3. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE.

..pa sta hoces aycarmela? zasto nisi dite nakon drugog osnovne poslala u neko drugo usmjerenje nego bas u etnoloski smjer.

..a ko je autor te knjige? zanimljiv program za treci razred osnovne.

..jel se u prvom razredu jos obradjuje dva-tri sata pjesma..ljubav..nase poznate djecje spisateljice?
__________________
..potpis
..a unda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 22:23   #20
Quote:
..a unda kaže:
..pa sta hoces aycarmela? zasto nisi dite nakon drugog osnovne poslala u neko drugo usmjerenje nego bas u etnoloski smjer.

..a ko je autor te knjige? zanimljiv program za treci razred osnovne.

..jel se u prvom razredu jos obradjuje dva-tri sata pjesma..ljubav..nase poznate djecje spisateljice?


Nada Iveljić
jona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.