Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2008., 10:57   #8521
ne kuzim ovaj zadnji post?
ajmo jezikoznalci deklinirajte nam muska i zenska imena npr dino , miro, ivo,...
Dancica is offline  
Old 15.09.2008., 15:43   #8522
a gle, deklinira se ko žensko, ali je muško i to je naš jezik. npr., Niko.
Niko
Nika
Niki
Nika
Niko
Niki
Nikom

a ovo kaj ti tražiš ti je
Dino Miro Ivo
Dine Mire Ive
Dini Miri Ivi
Dinu (ili Dina) Miru Ivu
Dino Miro Ivo
Dini Miri Ivi
Dinom Mirom Ivom
__________________
Gle zvijezdu! Raščetvorila se na pola!
Fufi3112 is offline  
Old 15.09.2008., 15:59   #8523
O ovome se mali milijun puta pisalo na Jezičnom savjetniku. Otvaranje ove teme i sudjelovanje na njoj obično je spamanje pa ću ga kao takvo i tretirati.
Didi is offline  
Old 02.10.2008., 14:21   #8524
Sto je to autoritarizam

Evo, imam za napraviti sastavak autoritarizmu. Trazio sam po internetu no nisam nasao ono sto me zadovoljilo, pa reko mozda netko od vas zna odgovor na pitanje postavljeno u naslovu?
__________________
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood?
niđo is offline  
Old 02.10.2008., 18:30   #8525
Ajde ljudi , pa nije vrag da ne znate...?
__________________
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood?
niđo is offline  
Old 02.10.2008., 18:48   #8526
Quote:
niđo kaže: Pogledaj post

sastavak o autoritarizmu
Nitko ti se javlja jer nisi naveo školski predmet za koji ti to treba: sociologija, psihologija, politička ekonomija, povijest itd.

Vjerojatno ti treba ovo:
Autoritarizam (autoritarni režim) naziv je za režim u kojemu egzekutiva (vlada) dominira nad parlamentom.
Shain is offline  
Old 03.10.2008., 16:38   #8527
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Nitko ti se javlja jer nisi naveo školski predmet za koji ti to treba: sociologija, psihologija, politička ekonomija, povijest itd.

Vjerojatno ti treba ovo:
Autoritarizam (autoritarni režim) naziv je za režim u kojemu egzekutiva (vlada) dominira nad parlamentom.
Treba mi za etiku, drugi razred srednje skole, ne treba puno,da mi bude 5-10 redova u biljeznici, hvala!
__________________
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood?
niđo is offline  
Old 03.10.2008., 21:08   #8528
Quote:
niđo kaže: Pogledaj post

autoritarizam
Potraži na Wikipediji "authoritarianism" ili "autoritarnost", to je sve isto. Na Googleu vidi pod "autoritarna država" i "autoritarni režim". U knjižnici imaš "Teoriju države i prava" i dr. - Ako treba nešto i s psihološkoga aspekta (iako mislim da ne), potraži u knjižnici ili na Googleu "autoritarnu ličnost". - Ne bude li ovo dovoljno, javi se.

Pro bono.

Zadnje uređivanje Shain : 03.10.2008. at 21:13.
Shain is offline  
Old 04.10.2008., 12:46   #8529
Našao sam što sam tražio, ali ima pojmova koji mi nisu posve jasni, kao npr: cinizam, konzervativnost...?

Hvala
__________________
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood?
niđo is offline  
Old 04.10.2008., 13:19   #8530
Quote:
niđo kaže: Pogledaj post
Našao sam što sam tražio, ali ima pojmova koji mi nisu posve jasni, kao npr: cinizam, konzervativnost? Hvala.
Cinizam - Ironičan i podcjenjivački stav prema društvenim vrijednostima ili onome što neki pojedinac smatra vrijednim i dostojnim. To je hladna drskost, bezobzirna zajedljivost, preziranje etičkih načela. - Cinizam se obično manifestira kao bezobrazluk i nepristojnost koji su maskirani u društveno prihvatljive izraze. Zbog toga što je takav bezobrazluk maskiran, cinizam može biti društveno cijenjen kao socijaliziran oblik agresije. - U našem jeziku srodnog je porijekla i značenja riječ psina.

Konzervativnost. - Stav da treba čuvati tradicionalne vrijednosti i stari društveni sustav, pa čak i kad je preživio, da treba čuvati stare oblike mišljenja, društvene odnose, proizvodne metode, umjetničke forme i stilove, da treba izbjegavati novotarije i reforme u društvu, jer su opasne. To je protivljenje napretku.

Pro bono.
Shain is offline  
Old 04.10.2008., 13:48   #8531
Hvala puno, to ce mi biti dovoljno...
__________________
How much wood could a woodchuck chuck if a woodchuck would chuck wood?
niđo is offline  
Old 13.10.2008., 00:06   #8532
Vlasi shizmatici.
Mariola is offline  
Old 14.10.2008., 13:44   #8533
... tamo gdje je bilo riječi o shema, ishijas itd. treba dometnuti i fascizam, fascirane odreske i sl. Već imamo fascikl(u).

Mada bih ja uvela šemu, išijas itd.



Quote:
nologo385 28.08.2003., 10:52
Nymann & Stitch kad već spominjete kasetu i disertaciju...
De meni neukom objasnite:
Riječ egzibicija...
Od koje latinske riječi dolazi?
Je li možda
Exhibitio, -onis, f. poizvoditi, prikazivati, predstavljati

Jer ne bi li onda pravilnije bilo pohrvatiti Exhibitio kao ekshibicija? To ne bi bila prvi latinizam čiji se službeni izgovor mijenja (šema je postala shema a šizofrenija je postala skitzofrenije od onih koji mi sad padaju na pamet) Već mi je par puta, kako HP kaže - ruka sama poletila da napišem ekshibicija, a onda kad sam vidio riječ na ekranu bilo mi je malo čudno...
Mariola is offline  
Old 14.10.2008., 14:35   #8534
Quote:
Mariola kaže: Pogledaj post

Tamo gdje je bilo riječi o shemi, ishijasu itd. treba dometnuti i fascizam, fascirane odreske i sl. Već imamo fascikl(u).
U skupinu grecizma u kojoj je shema ulaze i: ishijas, shizofrenija, shizma, shizogonija, shizokarpij, shemograf, shedijazma, shematopeja i sl. i njihove izvedenice.

Fascikla, fašizam, egzibicija i faširati ne pripadaju ovoj skupini riječi i ovom topiku, čak uopće nisu iz grčkog jezika.
Shain is offline  
Old 15.10.2008., 07:50   #8535
Kao i uvijek, fašinantan si.
Mariola is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.