Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2011., 01:03   #1341
Jedan razlog više da se ne rastavljamo kako tu muku ne bi trebali prolaziti 2 puta. Ili se ne ženit ako nisi 100 posto sigurna (kao ja)
Sandra M is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 19:03   #1342
Može mi netko reći da li trebaju koji dokumenti kad se od svečenika traži ispisnica? (osobna, krsni list)
Ja sam krštena u jednoj crkvi, prvu pričest i krizmu imam u drugoj, a trenutno živim na području treće župe da li ima to kakve veze?
sunčica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2011., 22:30   #1343
samo da pitam, u maticnom uredu ovo kaj se treba podici neki papir, kolko to vrijedi? 3 mjeseca, ili?
__________________
Honey, get it while you can... by J.J.
T-zone is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 20:56   #1344
jel po novom može samo crkveno vjenčanje, bez ići kod matičara, nešto sam čitala o tome
niniva2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 21:09   #1345
Quote:
niniva2 kaže: Pogledaj post
jel po novom može samo crkveno vjenčanje, bez ići kod matičara, nešto sam čitala o tome
Mislim da ti to neće država potvrditi. Kod matičara ideš da budeš 'službeno' vjenčan, i po meni matičar je jedini obvezni dio 'pravnog' braka.
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 21:12   #1346
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.
slavonka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:47   #1347
Quote:
slavonka27 kaže: Pogledaj post
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.
da li se plaća kakva naknada ili taksa matičaru za taj tzv. zeleni karton?
niniva2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 07:55   #1348
Nemam pojma koliko dodje ali ne vjerujem da vise od 20kn
slavonka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 15:21   #1349
Quote:
slavonka27 kaže: Pogledaj post
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.
Ovo nisam čula. Da li se možeš vjenčati samo kod matičara, ipak?
Tommygun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 16:04   #1350
ajajajaj ovdje ima svasta...

ovako:
mi smo vec vjencani i planiramo crkveno u 6 mj.
bili smo kod svecenika i sve sto nam treba je nas vjencani list i njegov krsni list (moj ne treba jer se u mojoj crkvi vjencajemo tj. zupi) i ne treba ni jedna druga potvrda o sakramentima, jer na krsnom listu bi sve trebalo pisati (ako si primio sve sakramente, a ako nisi, onda se ne mozes vjencati dok to ne obavis). kao i sto na rodnom listu pise da si vjencan ili razveden i sve ostale promjene.

jedino ukoliko se mislis vjencati u zupi koja nije ni tvoja ni njegova onda trebas odobrenje od svoje zupe da se smijes vjencati u drugoj.

i naravno da se mozes vjencati i sudbeno i crkveno odjednom (potpisujes odmah i za crkvu i za opcinu/drzavu papire) jednako kao i odvojeno i to bilo kojim redosljedom ili samo kod maticara... svejedno je, ali treba to sveceniku naglasiti, sta se zeli.

eto valjda sam malo pomogla...
ako tko ima jos kakvih pitanja - slobodno. informirana sam frisko o tim stvarima.
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 20:45   #1351
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Ovo nisam čula. Da li se možeš vjenčati samo kod matičara, ipak?

Naravno da mozes.
slavonka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:03   #1352
Quote:
niniva2 kaže: Pogledaj post
jel po novom može samo crkveno vjenčanje, bez ići kod matičara, nešto sam čitala o tome
Može i to već nekoliko godina.
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to neće država potvrditi. Kod matičara ideš da budeš 'službeno' vjenčan, i po meni matičar je jedini obvezni dio 'pravnog' braka.
Ne, svećenik šalje matičnom papire i pred zakonom su jednaki brakovi sklopljeni u crkvi i u matičnom.
Quote:
slavonka27 kaže: Pogledaj post
Po novom se ide samo u crkvu s time da par tjedana prije odes u svoj maticni i tamo dobijes tzv zeleni karton koji ispunis i to poneses u crkvu. Nakon vjencanja u crkvi svecenik salje sve potrebne informacije u maticni tako da jednim udarcem ubijas dvije muhe. Pojednostavljeno je dakle jer imas samo jedan obred a vrijedi za obje ustanove.
OK, ovo nisam znala da se to zove zeleni karton, ali prije vjenčanja odeš u matični prijaviti vjenčanje i kažeš da ćeš se u crkvi vjenčati.
Quote:
Tommygun kaže: Pogledaj post
Ovo nisam čula. Da li se možeš vjenčati samo kod matičara, ipak?
Naravno da se može.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:21   #1353
Vjenčat ćemo se u crkvi, pa smo bili prvo kod svečenika - on nas odmah poslao na zaručnički tečaj i kod matičara po "zeleni list":

Kod matičara nosimo:
1. fotokopije osobnih od kumova (s njih je prepisala adrese, a vjerujem da je bitna i punoljetnost)
2. izvod iz matice rođenih (ne stariji od 3 ili 6 mj ne sjećam se točno. Tu se vidi da nismo u braku već, hehe, tak su nam rekli) - 25 kn (5 kn obrazac + 20 kn biljezi)
3. biljezi - mislim da je oko 150 kn (kupiti na kiosku)
4. cca 20 kn direktno matičaru za obrazac na koji printa taj "zeleni list"

Kod svečenika nosimo:
1. potvrda da smo odlušali zaručnički tečaj (traje 5 dana i koštalo nas 100 kn u crkvi na sv. duhu)
2. potvrda da smo kršteni, pričešćeni, krizmani (ako je to u istoj župi onda ne treba prethodno vaditi)
2. zeleni listovi koje smo izvadili kod matičara

I koliko se sjećam morat ćemo još jednom doći kod matičara nakon što se vjenčamo...
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:22   #1354
E da i moram se nadovezati na "taksu" koju naplaćuje svečenik - nas će koštati 750 kn jer želimo da nam pjevaju... tako nam je rekao svečenik. Fina svota moram priznati, a neki tvrde da je vjenčanje u crkvi besplatno odnosno da platiš koliko hoćeš hahaha
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 23:49   #1355
Quote:
emma11 kaže: Pogledaj post
E da i moram se nadovezati na "taksu" koju naplaćuje svečenik - nas će koštati 750 kn jer želimo da nam pjevaju... tako nam je rekao svečenik. Fina svota moram priznati, a neki tvrde da je vjenčanje u crkvi besplatno odnosno da platiš koliko hoćeš hahaha
kod nas je 300 kn, ako hoces i orgulje onda je 400 kn. mislim da je to od svecenika do svecenika...
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 09:38   #1356
Postaviti ću pitanje ovdje iako se ne radi o dokumentu, ali možda netko ima iskustva.
Naime, ženimo se uskoro, obred kod matičara i zanima me je li obavezno imati prstenje. Zvala sam matični i kaže teta da nije da piše u zakonu, ali da je običaj imati prstenje. Zaboravila sam pitati kada smo prijavu bili napraviti.
Problem je prvo što ja mrzim, mrzim, ali jako mrzim prstenje, drugo što sam trudna i prsti su mi u XXL veličini u zadnje vrijeme, treće što volim eventualno bijelo zlato koje košta i četvrto što mrzim prstenje
Mi smo si mislili kad rodim kupiti lančiće, ali to kasnije.
Dakle, svako iskustvo je dobrodošlo.
__________________
26.4.2011. stigao mali zmaj
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 11:26   #1357
Quote:
hopeless_ri kaže: Pogledaj post
Postaviti ću pitanje ovdje iako se ne radi o dokumentu, ali možda netko ima iskustva.
Naime, ženimo se uskoro, obred kod matičara i zanima me je li obavezno imati prstenje. Zvala sam matični i kaže teta da nije da piše u zakonu, ali da je običaj imati prstenje. Zaboravila sam pitati kada smo prijavu bili napraviti.
Problem je prvo što ja mrzim, mrzim, ali jako mrzim prstenje, drugo što sam trudna i prsti su mi u XXL veličini u zadnje vrijeme, treće što volim eventualno bijelo zlato koje košta i četvrto što mrzim prstenje
Mi smo si mislili kad rodim kupiti lančiće, ali to kasnije.
Dakle, svako iskustvo je dobrodošlo.
nije obvezno!

nama je matičarka fino izostavila cijeli dio obreda vezano uz prstenje.. a mi ga imali
pa smo si ih stavili kad smo već bili proglašeni vjenčanima

njen je izgovor bio "pa zašto mi niste rekli da imate prstenje"

znam još ljudi koji nisu imali prstenje, ali da budete apsolutno sigurni, nazovite matičarku koja će vam voditi obred pa je pitajte.
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 07:49   #1358
Fino
Probam dobiti matičarku, ali je fora da ni ne znamo tko će nas točno vjenčati (mijenjaju se). Ali dobro, sredimo i to

Hvala
__________________
26.4.2011. stigao mali zmaj
hopeless_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 08:53   #1359
Quote:
hopeless_ri kaže: Pogledaj post
Fino
Probam dobiti matičarku, ali je fora da ni ne znamo tko će nas točno vjenčati (mijenjaju se). Ali dobro, sredimo i to

Hvala
Eh, ja mislim da je tu i došlo do naših problema jer smo se ženili kad su počeli ljetni godišnji odmori pa nas nije vjenčala matičarka kod koje smo bili na dogovoru, nego ta skroz deseta koja se očito nije baš susrela s previše obreda koji su uključivali razmjenu prstenja

Ma u zakonu se ne spominje prstenje i nitko vas ne može natjerati da ga imate.. uostalom, na svakom obredu u gradskoj vijećnici u ZG na kojem sam bila matičarka je pitala mladence imaju li prstenje, ako su imali razmijenili su ih, ako nisu obred je nastavljen bez toga.. tako sam nešto očekivala i na našem obredu, ali u Zaboku očito vrijede neka druga pravila
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 11:59   #1360
Question ciao svima

dobar dan svima, nova sam ovdje pa bi htjela da mi pomognete ako je ikako moguce, naime trebala bi se vjencat u amsterdamu ali neznam kakvi nam sve papiri trebaju. poslala sam (internacionalni) rodni list, potvrdu o slobodnom bracnom stanju i fotokopiju moje putovnice. dali jamoram ici ekstra u zagreb po jos neke papire ili ne,rodena sam u rijeci i neznam sta mi je ciniti.molim vas pomagajte
happy-day is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:40.