Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2006., 18:31   #41
Quote:
UmpaUmpa:Evo, par pitanja koja se vec duze vrijeme provlace i nije na njih odgovoreno...

Pitanje jedan: Sve sto znate o dzinnima.

Pitanje dva: Komentairajte nam Umarov zakon, tocku po tocku. Umarov zakon odredjuje status nemuslimana u muslimanskim zemljama.
Engleski tekst: http://www.fordham.edu/Halsall/source/pact-umar.html

Pitanje tri: Kako tumacite razlike izmedju UNove univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, i Islamske deklaracije o ljudskim pravima? Zasto islamska deklaracija ogranicava ljudska prava deklarirana u univerzalnoj deklaraciji, poput prava na zivot, slobode govora, jednakost spolova, itd?
islamska deklaracija: http://www.alhewar.com/ISLAMDECL.html
UN deklaracija: http://www.un.org/Overview/rights.html

Bilo bi ljepo kad bi komentirali, kako to da se niti jedna drzava sa muslimanskom vecinom ne drzi cak niti islamske deklaracije, a o univerzalnoj se moze samo sanjati.
UmpaUmpa
Poznato je svim forumašima,bar onim iskrenim,da ti nisi dobronamjeran prema Islamu,naprotiv ,sve iskrivljuješ i i želiš prikazati Islam u lošem svjetlu,služeći se i neistinama,i koristiš ovaj Forum/religija za širenje vjerske mržnje na
cio. osnovama.

Poštedi nas tvojog otrova bar ovdje.

Okani se ovdje svojih provokacija i vjerske zlobe.

Tema je za benevolentne ljude,
koji žele upoznati bar osnovna načela, filozofiju i praksu Islama,odnos i suživot sa drugim religijama (naravno i sa jevrejstvom),
po mnoštvu pripadnika druge svjetske religije.

Tema nije za zlobnike i provokatore.

Tvoje pitanje 1. je široko razglabano na posebnoj temi,gdje si i ti aktivni učesnik,i hoćeši ovdje da spamaš temu.
Tvoje pitanje 2. 3. postavi na podforum Politika. Ovdje hoćeš spamati i upropastiti temu,što uvojek radiš kada su u pitanju muslimani,sa zadnjim,lošim namjerama.
Na sreću ima vas takvih samo nekoliko na ovom F/R,

za razliku od mnoštva čestitih ljudi.
Vidjeli smo te,i znamo te.
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Old 01.05.2006., 18:53   #42
Quote:
Znači Islam je mix iz 2 Religije a počiva uglavom na židovskoj historiji.
a ti si uvjeren da je kopija bolja od originala?
Ne.Nije nikakav mix.

Nisu prestale važiti religije ali jesu vjerozakoni.Međutim ovo je jedno teško pitanje pa bumo potražili stručan odgovor.

Inače ja nemam ništa protiv toga da i Umpa ili bilo ko postavlja pitanja,trudit ćemo se odgovoriti.

Kao što vidite mi se muslimani po nekim pitanjima razilazimo ali budemo mi našli koncenzus za ona pitanja koja su iznimno važna.Pa pošto je tema tek krenula molim sve za malo strpljenja.

Umpa,odgovori o melecima kasnije,ne zamjeri nemam vremena,radim,a sad mi je i klanjat.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 19:05   #43
cuvajte se laznih proroka

cuvajte se laznih proroka koji vam dolaze u ovcjem ruhu, a iznutra su vuci sto prozdiru........

Musliman i Vojnik G. dajte mi molim vas objasnite kakve su vam to nebuloze na pocetku svakog teksta mislim na ovo "Bismillahir-rahmanir-rahim!" musliman.hr je jos nesto napisao neda mi se sada tu pisati ali je slicno...
molim vas objasnite mi sto to znaci????
naime gotovo sam siguran da bi to trebalo biti ovako napisano ako cemo prevoditi arapski a mislim da pokusavate to: BISM ALLA AL-RAHMANI AL-RAHIM
izgledate mi neozbiljno za odgovarati na pitanja o islamu ako se furate na nesto a ne znate to ni prevesti na hrvatski.... aj pojasnite mi jer ne iskljucujem da grijesim??? ostale pokusaje pisanja prevoda arapskog necu ni komentirati....... aj prvo ovo pa cu vam postaviti par pitanja Hvala!!!!
__________________
nije vazno ciniti dobra djela, vazno je biti dobar, a tada ce i nasa djela biti dobra.
komandos is offline  
Old 01.05.2006., 19:37   #44
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Evo, par pitanja koja se vec duze vrijeme provlace i nije na njih odgovoreno...

Pitanje jedan: Sve sto znate o dzinnima.

Pitanje dva: Komentairajte nam Umarov zakon, tocku po tocku. Umarov zakon odredjuje status nemuslimana u muslimanskim zemljama.
Engleski tekst: http://www.fordham.edu/Halsall/source/pact-umar.html

Pitanje tri: Kako tumacite razlike izmedju UNove univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, i Islamske deklaracije o ljudskim pravima? Zasto islamska deklaracija ogranicava ljudska prava deklarirana u univerzalnoj deklaraciji, poput prava na zivot, slobode govora, jednakost spolova, itd?
islamska deklaracija: http://www.alhewar.com/ISLAMDECL.html
UN deklaracija: http://www.un.org/Overview/rights.html

Bilo bi ljepo kad bi komentirali, kako to da se niti jedna drzava sa muslimanskom vecinom ne drzi cak niti islamske deklaracije, a o univerzalnoj se moze samo sanjati.
Sta ti mislis na ove UNIVERZALNE DEKLARACIJE I JEDNAKOSTI: http://turntoislam.com/index.php?opt...=116&Itemid=49 ?
Prolaznik_ is offline  
Old 01.05.2006., 19:45   #45
Quote:
Bosniac kaže:
Ovakav izričaj predstavlja slučajnu pogrešku u izražavanju.
Dolaskom Islama nisu prestale važiti dotadašne religije,t.j. Jevrejska i Kršćanska religija.Naprotiv.
Pripadnici tih religija nazvani su sljedbenici Knjige i jednako su vrijedni pred Bogom kao i sljedbenici Kurana Časnog,kada se drže osnovnh Božjih postulata.
Nema razlike između Božjih poslanika u osnovnim vrijednostima religije.
Osnovni postulat vjerovanja muslimana je da vjeruje u Božje Knjige i Božje poslanike.
Dakle da vjeruje u Kuran,i da vjeruje u Bibliju i NZ u onim postulatima koji su objavljeni ,odn. potvrđeni u Knjigi Islama.
U sadržaje,ili izričaje Biblije i Novog Zavjeta koji nisu navedeni u Kuranu također slljedbenici Islama vjeruju,ako nisu decidno u suprotnosti sa sadržajem Kurana,ili uopće u suprotnost sa teologijom i duhom Kurana.

Evo šta govori sura Baqara:

136 Recite: »Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objav-
ljuje nama, i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Is-
mailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono što je
dato Musau i Isau, i u ono što je dato vjerovjesnici-
ma od Gospodara njihova; mi ne pravimo nikakve
razlike među njima, i mi se samo Njemu pokorava-
mo.«
( Sura II, Baqara
Medina-286 ajeta)

Želim još istaknuti moje zapažanje da ni jedan,ćinimi se,od muslimana na ovom Forumu nije profesonalni vjeroučitelj ni profesonalni teolog,pa otuda postoji opasnost da se neka pitanja iz teologije Islama i šerijata (vjerozakona) ovdje nestručno objasne,ili protumaće.
Može svaki čovjek nešto pogriješiti i u tumačenju svoje vjere,a druge pogotovo,što mu nebi trebalo uzeti za neko zlo.
Eto već sam i ja u nekim rječima ovdje pogriješio.
Inaće o svemu se iz područaja Islama može ovdje benevolentno razgovarati.

Sa ovim se zadnjim u potpunosti slazem, no, na pocetku gore si rekao sljedece:

Quote:
Dolaskom Islama nisu prestale važiti dotadašne religije,t.j. Jevrejska i Kršćanska religija.
Objavom Kur'ana i pojava Muhammedova, s.a.w.s., poslanstva, druge Knjige su Kur'anom derogirane, one se i dalje priznaju kao Bozije Knjige, ali ne one koje su izmijenjene vec one koje su bile originalne.

Zasto je derogirano ono sto je prije objavljeno ? Zato sto su te Knjige slate odredjenim narodima i imale su svoj kraj, dok Kur'an je objavljen cijelom covjecanstvu i zadnjem Poslaniku Muhammedu, mir neka je s njim, koji je bio poslan svim ljudima, za razliku od npr. Isa i Musa, alejhimusselam, koji su bili poslani samo Isrealecanima, dakle narodu Israela.
Prolaznik_ is offline  
Old 01.05.2006., 19:51   #46
Quote:
komandos kaže:
BISM ALLA AL-RAHMANI AL-RAHIM
Nisi bas najsretnije to prepisao no-u ime Allaha, milostivog, samilosnog.



Quote:
ja sam siguran da će mi biti oprošteno jer je Krist umro za svaki moj grijeh koji sam napravio i samo što vjerujem u to moji grijesi mogu biti oprošteni...ovo mogu biti je jer moram samo se pokajati za grijehe i biti će mi oprošteno...
Ne.
U Islamu nemamo posrednistvo- niko ne snosi odgovornost za moj grijeh do mene same i niko ga ne otkupljuje i ne iskupljuje.
Za svoj grijeh se pokajati mogu samo ja i oprost trazim direktno od svog Stvoritelja.

Sta god ko uradi, sebi uradi i svaki grjesnik samo ce svoje breme nositi.
(6:164)

O oprostu je receno;
Reci: "O robovi moji koji ste se prema sebi ogrijesili, ne gubite nadu u Allahovu milost, jer Allah sve grijehe oprasta!"
(39:53)
pod uslovom pokajanja a iskrenost pokajanja je izmedju Stvoritelja i covjeka- niko drugi joj ne moze svjedociti.

Sto se tice tog nekog plana spasenja- spominjes od rodjenja.
Na svijet se po islamskom vjerovanju dolazi bez grijeha, ne znam koji bi plan spasenja trebalo da ima novoroodjence
A neki plan?
Pa evo, ako to vec zelimo i mozemo tako nazvati opci princip je- "One koji budu vjerovali i dobra djela cinili oprost ceka"(22:50)
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 19:57   #47
Quote:
Bismillahir-rahmanir-rahim!"
O prevodu ovih riječi i njihovu značenju ima cijela jedna knjiga a i ona je samo "dotakla" pravo značenje.
Tako da ću shodno tvom pitanju samo prevesti najjednostavniji prevod.

"Sa imenom Allaha,Milostivim,Samilosnim".
A kada se radi transkripcija sa arapskog na latinično pismo,nema posebnog pravila kako se mora napisati,tako da ja pišem kako je mene volja,a najpribližnije izgovoru.Uostalom Vuk Karadžić je zato kriv a ne ja.

A ono drugo što sam pisao isto je transkripcija a značenje za avamsko poimanje je;donošenje blagoslova na prvaka svih vjerovjesnika Muhammeda a.s.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 20:04   #48
Quote:
Bosniac kaže:
UmpaUmpa
Poznato je svim forumašima,bar onim iskrenim,da ti nisi dobronamjeran prema Islamu,naprotiv ,sve iskrivljuješ i i želiš prikazati Islam u lošem svjetlu,služeći se i neistinama,i koristiš ovaj Forum/religija za širenje vjerske mržnje na
cio. osnovama.

Poštedi nas tvojog otrova bar ovdje.

Okani se ovdje svojih provokacija i vjerske zlobe.

Tema je za benevolentne ljude,
koji žele upoznati bar osnovna načela, filozofiju i praksu Islama,odnos i suživot sa drugim religijama (naravno i sa jevrejstvom),
po mnoštvu pripadnika druge svjetske religije.

Tema nije za zlobnike i provokatore.

Tvoje pitanje 1. je široko razglabano na posebnoj temi,gdje si i ti aktivni učesnik,i hoćeši ovdje da spamaš temu.
Tvoje pitanje 2. 3. postavi na podforum Politika. Ovdje hoćeš spamati i upropastiti temu,što uvojek radiš kada su u pitanju muslimani,sa zadnjim,lošim namjerama.
Na sreću ima vas takvih samo nekoliko na ovom F/R,

za razliku od mnoštva čestitih ljudi.
Vidjeli smo te,i znamo te.
Ti si jedna vrlo negativna osoba. Svugdje vidis neke zavjere. Nije ti to zdrav pogled na svijet.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Old 01.05.2006., 20:18   #49
jezikoslovci



smjeskica prilicno sam dobro napisao kako bi se trebalo izgovoriti buduci da sam duze vremena zivio u muslimanskoj zemlji gdje je gotovo na svakom listu pisalo BISM ALLA AL-RAHMANI AL-RAHIM (mislim tako je domicilno stanovnistvo izgovaralo i sastoji se od 4 odvojene rijeci koje sam gore napisao u nasoj verziji jer cuo sam to tisuce puta tako da je prijevod prilicno spretan, a pretpostavljam da se zeli prevesti po naski, a vidim da kao strucnjaci za islam ne znaju cak ni to sto recimo nije ni toliko bitno da ne znaju ali mi je glupo da onda pisu potpuno krivo i furaju se na nebitne stvari poput arapskog radje pisite na domacem jeziku a ne neki pokusaji preseravanja sa arapskim a da ste pravi muslimani znali bi arapski prije engleskog.......
__________________
nije vazno ciniti dobra djela, vazno je biti dobar, a tada ce i nasa djela biti dobra.
komandos is offline  
Old 01.05.2006., 20:31   #50
Quote:
komandos kaže:


smjeskica prilicno sam dobro napisao kako bi se trebalo izgovoriti buduci da sam duze vremena zivio u muslimanskoj zemlji gdje je gotovo na svakom listu pisalo BISM ALLA AL-RAHMANI AL-RAHIM (mislim tako je domicilno stanovnistvo izgovaralo
Mislim... mozes mi vjerovati- a i ne moras ali evo ja nikad ne izgovorih nesto ovako kako si to ti napisao... a davno bijase kad me nana naucila bismilu

Bismillahir- rahmanir- rahim
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 20:34   #51
Quote:
Musliman.hr kaže:
O prevodu ovih riječi i njihovu značenju ima cijela jedna knjiga a i ona je samo "dotakla" pravo značenje.
Tako da ću shodno tvom pitanju samo prevesti najjednostavniji prevod.

"Sa imenom Allaha,Milostivim,Samilosnim".
A kada se radi transkripcija sa arapskog na latinično pismo,nema posebnog pravila kako se mora napisati,tako da ja pišem kako je mene volja,a najpribližnije izgovoru.Uostalom Vuk Karadžić je zato kriv a ne ja.

A ono drugo što sam pisao isto je transkripcija a značenje za avamsko poimanje je;donošenje blagoslova na prvaka svih vjerovjesnika Muhammeda a.s.
A da li je moguće da je značenje : " U ime Boga, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog " ?

Time počinje svako poglavlje ( u originalu na arapskom-sura).Vidi se u tzv "besmeli".

Božja imena:
Rahman=Sveopći Dobročinitelj
Rahim=Milostiv

Tako to glasi na HRVATSKOM jeziku , u izdanju KURANa u izdanju C Naklade, godina 2000, str.869.

Mogu reći da čitajući i uspoređujući ono što vi navodite na forumu i istovjetne odlomke/citate u ovom izdanju Kurana, razlike su toliko drastične, da je meni smisao potpuno drukčiji !

Imam utisak da se ne radi o istoj religiji ! Ni o istom svjetonazoru.

Jako čudno.Prisilili ste me da ponovo čitam Kuran.
Ako se i drugi uhvate Knjige- nitko vam više neće vjerovati, ama baš ništa !
ni ziv ni mrtav is offline  
Old 01.05.2006., 20:40   #52
Quote:
ni ziv ni mrtav kaže:
A da li je moguće da je značenje : " U ime Boga, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog " ?

Time počinje svako poglavlje ( u originalu na arapskom-sura).Vidi se u tzv "besmeli".

Božja imena:
Rahman=Sveopći Dobročinitelj
Rahim=Milostiv

Tako to glasi na HRVATSKOM jeziku , u izdanju KURANa u izdanju C Naklade, godina 2000, str.869.

Mogu reći da čitajući i uspoređujući ono što vi navodite na forumu i istovjetne odlomke/citate u ovom izdanju Kurana, razlike su toliko drastične, da je meni smisao potpuno drukčiji !

Imam utisak da se ne radi o istoj religiji ! Ni o istom svjetonazoru.

Jako čudno.Prisilili ste me da ponovo čitam Kuran.
Ako se i drugi uhvate Knjige- nitko vam više neće vjerovati, ama baš ništa !


Ja se koristim prevodom Besima Korkuta, ako i nadjem prevod nekog ajeta na netu prethodno provjerim u Korkutovom prevodu ima li odstupanja.

Ako ti nije tesko ( a ne bi trebalo biti buduci na ovakvo sumnjicenje ) daj konkretan primjer drasticne razlike i potuno drugacijeg smisla.

Mislim da ces se sloziti da nema razlike u smislu izmedju "u ime Allaha milostivog, samilosnog" i " u ime Boga, sveopceg dobrocinitelja, milostivog".
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 20:52   #53
Ako je tebi isto, nema smisla ni za ostalo.
Meni nije .
Nema veze. Ostat ću kod svog mišljenja o Islamu koji proizlazi iz Kurana i koje je pozitivno.
Za razliku od onog što se vjerovatno/moguće prodaje pod Islam. I što ljudi žive na nekim mjestima.Vjerovatno je bilo OK do 12-14 stoljeća , a onda se transformirao.
Isto mišljenje imam o RKC i o Bibliji i NZ.-Ali to nije za ovaj topic.
Ionako sam previše vremena izgubio ove dane prateći ovo sve.
ni ziv ni mrtav is offline  
Old 01.05.2006., 20:59   #54
Quote:
ni ziv ni mrtav kaže:
Ako je tebi isto, nema smisla ni za ostalo.
Meni nije .
Nema veze. Ostat ću kod svog mišljenja o Islamu koji proizlazi iz Kurana i koje je pozitivno.
Za razliku od onog što se vjerovatno/moguće prodaje pod Islam. I što ljudi žive na nekim mjestima.Vjerovatno je bilo OK do 12-14 stoljeća , a onda se transformirao.
Isto mišljenje imam o RKC i o Bibliji i NZ.-Ali to nije za ovaj topic.
Ionako sam previše vremena izgubio ove dane prateći ovo sve.
Ne, ne... oprosti ali ovo vrlo ozbiljno shvatam.
Pa skoro da si me optuzio da krivotvorim Kur'an

Ciji ti je prevod, mozda ga imam pa da se njim sluzim, a Korkutov prevod je pak vrlo lahko pronaci i provjeriti.

I zaista bih te zamolila, najtoplije i najiskrenije, da napises te drasticne razlike i potpuno odstupanje od smisla u odnosu na ono sto sam ja iz Korkuta navela.

Ovako je to neozbiljno s tvoje strane.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 21:04   #55
Sto se bismile tice evo pogledala sam Karicev prevod - " U ime Allaha, svemilosnog, samilosnog".
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 21:05   #56
Meleci su bića od svjetlosti.Imaju svijest,imaju svoj izvorni oblik ili formu.Kur an kazuje za njih da ih ima sa po dva,po tri i po četiri krila.

Oni shodno Allahovoj naredbi mogu promijeniti oblik pa i uzeti ljudski oblik ili formu.Nemaju slobodnu volju.Sto posto su podređeni Allahu i čista su inteligencija.Provode Allahove naredbe.Njihova "hrana" je stalna oduševljenost Allahom i Allahovim znanjem.Oni imaju kao jednu pločicu na kojoj im piše njihov zadatak koji trebaju izvršiti na zemlji.Kada na zemlji dođe vrijeme izvršenja njihovog zadatka oni se oduševe Allahovim znanjem o događajima koji slijede.Jer oni dobiju na toj "pločici" obavjest o događajima koji se tek imaju dogoditi.
Evo jedna predaja o tome.
U doba Sulejmana a.s. bio jedan čovjek koji je ugledao meleka Azraila(melek zadužen za uzimanje duše čovjeku kada umire)kako ga je čudno pogledao.Otrči čovjek Sulejmanu a.s. i ispriča mu šta je vidio i zamoli ga da naredi vjetru da ga odmah prebaci u Kinu kako bi "pobjegao" od Azraila.Sulejman a.s.udovolji molbi čovjeka.
Nakon nekog vremena Sulejman a.s. sretne Azraila i upita ga šta bi sa onim čovjekom.Azrail mu kaže da je dobio od Allaha zapovjed da tog dana uzme dušu tom čovjeku u Kini.Međutim kada sam došao po njega zatekao sam ga kod tebe pa sam se začudio.

Tako da se meleci stalno ushićuju sa Allahom.

Inače meleci su ograničeni za spoznaju Allaha jer mogu spoznati mislim samo 4 ili5 Allahovih imena.Čovjek ima puno veću mogućnost za spoznaju od meleka jer zbog svoje prirode mogu spoznati svih 99.

A sad malo samo dublje.
Svaki zemaljski objekat mora imati svoj subjekat.(meleka).
Svaki "realni" (hakikatski) objekat mora imati svoj subjekat.(meleka)

Zemaljski meleci zovu se u filozofijama Ukuli ili Nufusi pa čak i Džini.
Hakikatski meleci nazivaju se Ervahi i Enfasi(duhovi ili animusi).
Zovu se još i Arhanđeli a sufije ih zovu Kjurubijunima.

Narod vjeruje da su meleci pod direktnom upravom Allaha.Međutim nisu.
Oni su podčinjeni svojim upraviteljima koji su podčinjeni Allahu.Nešto kao hijerarhija.Tako meleci zemaljski su svi podčinjeni ljudskom rodu.A meleci hakikatski su podčinjeni posebnom jednom insanu koji je opet podčinjen Allahu.
Evo malo sam dotakao samo temu o melecima.Više ako bude interesa.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 21:11   #57
Quote:
U ime Boga, Sveopćeg Dobročinitelja, Milostivog "
To se tumači po nivoima znanja pojedinca i sposobnosti istog da nosi znanje.
Taj prevod je za avamsko vjerovanje.Ili što bi reko jedan naš velikan "u se i u svoje kljuse".Naravno taj prevod zadovoljava recimo tvoj nivo,ali ne i moj.Smješkica možda još nije došla do posjeda ovog znanja ali svejedno oba značenja su ispravna i nisu kontradiktorna ako se malo mozak uposli.
Musliman.hr is offline  
Old 01.05.2006., 21:18   #58
Quote:
Musliman.hr kaže:
Smješkica možda još nije došla do posjeda ovog znanja ali svejedno oba značenja su ispravna i nisu kontradiktorna ako se malo mozak uposli.
Ma znam i za taj prevod, kod kojeg btw apsolutno nemamo "drasticne razlike i odstupanja", ali upravo zato da bih izbjegla bilo kakvu sumnju kod citiranja Kur'ana ne koristim se netom ili po svom sjecanju a da prethodno ne provjerim.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Old 01.05.2006., 21:25   #59
sorry što ulećem u vašu raspravu, ali djelujete mi kao prava ekipa za moje pitanje:
uskoro odlazim na jednogodišnji službeni put u jednu islamsku zemlju. zanima me gdje bi mogao pročitati korisna uputstva o običajima, načinu života, savjetima i svim korisnim informacijama koje bi strancu omogućile kvalitetnu asocijaciju.
stoposto is offline  
Old 01.05.2006., 21:28   #60
Quote:
stoposto kaže:
sorry što ulećem u vašu raspravu, ali djelujete mi kao prava ekipa za moje pitanje:
uskoro odlazim na jednogodišnji službeni put u jednu islamsku zemlju. zanima me gdje bi mogao pročitati korisna uputstva o običajima, načinu života, savjetima i svim korisnim informacijama koje bi strancu omogućile kvalitetnu asocijaciju.
Na podforumu "turizam"
Koja zemlja?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.