Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2014., 21:50   #2581
Je li unutar Norveske ili u Hrvatsku??

Slanje novca iz Norge u HR mene je kostalo 50 kruna ali samo prvi transfer mjesecno, vec drugi transfer je kostao 250 kruna.

Nisam prebacivao novce unutar Norveske pa ne znam koliko to kosta.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 13:00   #2582
Da, iz Norge u Kroatia. Znaci samo dodem u banku i posaljem na swift ili iban lovu i uzmu mi 50kn na transakciju bila ona 2000-1000kruna? Hvala sefe na odgovorima
Maruci46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 00:30   #2583
Ja sam slao sa svog racuna, preko online bankinga, iban i bic (swift) obavezni, bez toga nije islo.

Mislim da ce te to u poslovnici kostati puno vise, meni su htjeli naplatiti 100 kruna da podignem svoje novce sa svog racuna, u mojoj banci, bilo je to prvi i zadnji pokusaj dizanja novaca na salteru, bankomat ne kosta nista.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 06:42   #2584
Znaci najbolje bi mi bilo otvoriti racun kod njih u banci i onda, staviti novce na njega i poslati putem internet bankarstva? Vidjet cu 200kn uzimaju preko western uniona pa ako ovi ne budu nesto kemijali onda cu preko njih.
Maruci46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 13:46   #2585
nama u dnb banci uzimaju 30 kruna naknade kada prebacujemo na hrvatski račun i onda još u erste banci uzmu 10 kuna naknade za obradu.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 14:14   #2586
Ev sada mibje vlasnik rekao da odem u ured pokraj nava i izvadim regostracijski broj te s njime izvadim racun u banci kao sommerjob. Onda ce mi on ispacivati placu na racun pa cu moci slati na devizni u RH. To bi trebalo biti to ako sam ga dobro shvatio a jesam. Znaci na transakciju uzmu 30-50kruna. To nije puno. Ici cu sutra po registracijski broj pa cu sve ispitati.
Maruci46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 17:34   #2587
ma to sto banka uzme za transakciju je nista, cuvaj se tecajne liste banke , zna bit razlika u 1000 kuna na 20000 kruna , btw. Erste je najgora
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 21:46   #2588
koje banke ti preporučuješ? nama uzme masu na razlici u tečaju, više od ovoga šta si naveo.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 22:15   #2589
Mislio sam otvopriti racun u DBN banci a kolega ima u zagrebackoj devizni. Znaci treba se cuvati nase banke kad se prebacuje lova? Sto ti predlazes kako najbolje proci kad prebacujes novce? Hvala
Maruci46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 23:55   #2590
ja imam otvoren racun u DNB od prvog dana , iako su malo konzervativni meni su ok , bolje su manje banke za dobivanje kredita itd... ali nema dodatnih troskova (kartice itd..) , imao sam racun u Erste (devizni) dok nisam skuzio tecajnu listu i njihove razlike (moram priznati da nisam obazirao na to) , onda sam slucajno kalkulirao na internetu koristeci bankovne kalkulatore valuta raznih banaka pa dosao do zakljucka da je ZABA najpovoljnija iako ima jos povoljinijih ali ih nema u mom gradu , otvorio sam devizni i do sada je ok , ali uvijek provjeravam tecajnu listu. Jednom sam poslao novac u erste i uvidjeo da im tecaj nije dobar , pitao sam da prebace novac na zabu , trazili su me 400 kuna , onda je supruga dosla u Erste , zatrazila isplatu u kesu i odnesla u zabu (nekih 30 metara) tecajna razlika je bila 1500 kuna .....
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 01:08   #2591
malo sam se zbunila. šta ti kada prebacuješ novce ne prebaciš odmah u kune sa dnb banke tj šta ne odabereš opciju da ti konvertira i uplati u kunama na hrvatski račun? mi tako radimo, uplaćujemo na tekući u erste banci i svaki mjesec moramo uplatiti npr 10 tisuća kruna kako bismo dobili 9 na hrvatskom računu, mislila sam da je tako svima baš ću malo pogledati te kalkulatore. tenks
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 15:37   #2592
ja uplatim NOK na devizni i tamo je NOK na racunu , nemam tekuci jer je to dodatni trosak i dodatne provizije , jos malo i zatvorit cu sve racune u HR, jer mi porodica dolazi ovamo i nemam potrebe slati novac u nesigurnu zemlju , to ti moze otet svaka budala nekom ovrhom itd....
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 11:51   #2593
Proičitao sam većinu postova ovdje i sukus stvari je takav da neki vele da su inženjeri traženi, dok neki tvrde da je to slučaj samo ako imaš naftnu struku. Može li netko onda reći (ako je moguće iz iskustva, ili kako god zna) što je s inžinjerima građevinarstva? (tek sam bakalar iliti prvostupnik) Jezik ću sasvim sigurno znati (makar ponešto) jer mi je u planu slijedeće 1.5 godina ići na tečaj. Kolike su mi onda šanse? Hvala na pažnji!
WannabeNorsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 13:26   #2594
Pozdrav. Planiram za tjedan dana kod prijateljice u Stavanger i nadam se da ću uspjeti naći posao samo sa znanjem engleskog. Norveški bi učila dok sam tamo jer ću sigurno tako brže naučiti. Imam gdje biti pa se nadam da će mi zbog toga biti lakše. Imam pitanje za vas koji ste otišli na sjever, zanima me zašto ste odabrali otići baš tamo, jel mislite da je bolje ponuda poslova? Hvala.
__________________
"...I'm stubborn as those plastic bags that time can not decay..."
Deshi Des is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 17:58   #2595
Zato šta Norveška ima nekih 3% nezaposlenih i najveću cijenu rada-satnicu. Novac koji dobiješ za sat rada u Norveškoj, nečeš nigdje u EU dobiti...sasvim dovoljno za mene
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 01:30   #2596
to sve stoji, ali bome, ne znam da li ćeš igdje drugdje platiti 79,99 za kilu trešanja (na popustu)
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 09:52   #2597
pa nije satnica sve, sto ce svi novci svjeta ako nisi zadovoljan/na ... ovdje zivim zivot dostojan covjeku i to mi je bitno

ako cemo o omjeru satnice i troskova zivota to je kao i svugdje gdje se zivi zivot dostojan covjeku.... frizer 300 KR, kruh oko 20 ,jaja oko 35 , cola oko 25 , stanarina za 4 clanu obitelj oko 15000 , automobili 50% skuplji od ostatka svijeta itd..itd...

to o satnici nije nikakav argument , dal je najveca ili najmanja , totalno nebitno ... bitno je zivot dostojan covjeka, prije mog preseljenja u Norvesku, trazio sam za Canadu , Australiju , nije mi bilo bitno , bitno je da si mogu priustiti sve sto mi treba za zivot ...

puno njih sverca ili kupuje svercane proizvode ovdje u Bergenu (imigranti) i to mi ne pada napamet , jer necu da podupirem kriminal vec Norvesku drzavu , mnogi se zale da placaju puno poreza , ja se ne zalim jer znam da netko pametno vlada njime (ne kao u HR) ...
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 10:11   #2598
Za nekoga tko ide raditi u Norvešku je itekako bitno koliko može zaraditi gore i kolika mu je satnica, a činjenica je da je veća nego u bilo kojoj EU zemlji.
Osim toga Norveška je i po mnogim drugim parametrima, uz Švicarsku, najbogatija zemlja u Europi, najuređenija, najjači standard, najmanja nezaposlenost...U Švicarskoj se nije lako s našim papirima zaposliti,jer postoje restrikcije,a u Norveškoj od početka travnja ove godine, kad je njihov parlament ratificirao sporazum, Hrvati mogu tražiti posao kao i svi drugi EU građani, što je jako bitno.
Dakle, Norveška je No1 za nas, ako ćemo s neke ekonomske strane gledat.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 01:32   #2599
treba razluciti da li dolazis ovamo zaraditi neke novce I natrag u HR , ili zelis ovdje raditi I zivjeti .... to uvelike mjenja sve. Ima ovdje masa Poljaka, Litvanaca , Latvijaca I inih koji samo da uzmu novce I nazad... a pocelo je otpustanje ovdje u Bergenu , moja firma je otpustila 60 ljudi , Aibel (oil and gas) oko 80 ima jos nekoliko tvrtki koje su otpustile ljude, jos ako znaju da si ovdje samo da uzmes novac i odes doma , bit ces prvi na listi za otpustanje , nisu ni Norvezani vise naivni

svaki dan u mom postanskom sanducicu je neki flyer za vaske dama fra Polen...bygg fra Polen ect ... ima ih sve vise, a najgore sto su podosta norvezana imalo negativno iskustvo s imigrantima pa onda su za njih svi isti , onda se moras truditi da dokazes suprotno ... imam jedini adut kad dam moju visit karticu a pise engineer onda se bitno mjenja stav... ovo govorim iz iskustva

ovo ne pisem da obeshrabrim nekog nego da se stekne kakva-takva slika svega , ja moram priznati da su se meni svi (skoro svi) snovi ovdje u Norveskoj ostvarili , nebih mjenjao za nista , nedavno sam dobio vrlo dobru ponudu za Cipar , cak bolju u novcanom smislu , ali bez razmisljanja sam ju odbio.

ja kupujem skoro sve ovdje u Norveskoj , osim obuce , jer imam veliki broj , ali volim kupit ovdje pa cak i skuplje platiti ali znam da mi nitko nece podvaliti ili ako bude kakva reklamacija da mi nece stvarat problem , danas sam kupio krevet i dobio 15 godina garancije , nisam mogao vjerovati da to postoji , sutra idem po TV, veli mi frend 5 godina garancije .... itd...

Mozda sam otisao u offtopic ali i ovo su neka iskustva emigracije.
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 08:12   #2600
daj nemoj obeshrabrivat ljude, ovdje ljudi rade za 500-600 EURA što je 5000 Kruna, a mnogi i za manje...a u Norveškoj za 4-5 puta višu plaću...

Zadnje uređivanje dalmacija77 : 08.07.2014. at 08:25.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.