Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2011., 20:11   #1481
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
izbrisan im je visoki zapovjedni kadar sa lica zemlje u razmaku od par dana ;
-Momčilo Bogunović zapovjednik 92. mtbr Benkovac
-Veljko Milanković zapovjednik Vukova s Vučjaka
-Goran Opačić zapovjednik specijalne milicije

Također, im je zarobljen i "vojvoda" Olujić sa 11 ljudi.
Mislim da je Arkan jedva izvukao živu glavu kad mu je granata pala na kuću pokraj njega.
nakon toga su im se sva pojačanja koja su došla braniti otadžbinu razbežala.

Ako se dobro sjećam u zemuniku gornjem su im naši diverzanti likvidirali još jednog oficira, Živko Tišma.
evo kronologije:
1.2. je poginuo u Kašiću zapovjednik 92. benkovačke mtbr. momčilo bogunović, u prvom danu protunapada. do tog dana priznaju ukupno 69 poginulih, a već slijedeći dan priznaju 82 poginula. dalje navode da su dva t-55 zarobili u novom protunapadu na pravcu karin-novigrad 7.veljače, a taj dan su priznali 6 poginulih. 9.veljače napadaju na barabe i ramiće. priznaju 4 mrtva. za taj dan navode velike gubitke slavonaca iz 3.gbr hv. od 9. do 11. navode 13 svojih poginulih.
14.2... zaglavio veljko milanković - zap. vukova s vučjaka (stoga ne čudi kako se njegova jedinica dan iza izgubila s položaja...)
16.2. navodi se kako je došlo do općeg rasipanja. 450 arkanovaca otišlo je s položaja, vukova s vučjaka zbrisalo je 240, kosmetsko-topličkog odreda oko 100, banijaca oko 70 kao i većeg broja iz 92.br.
19.2. još jedan težak udarac- u napadu "ustaške" diverzantske grupe prema zemuniku g. poginuo je (koliko sam shvatio nasljednik bogunovića) živko tišma za kojeg se navodi da je komandant bataljona, i još tri vojnika. uništena su dva topa t-12 i 4 vozila i još 7 vojnika ranjeno od kojih 4 teško.

-čika potpukovnik ž.tišma:
http://img52.imageshack.us/img52/9409/tisma.jpg
Cijelo ovo vrijeme spominju se veliki problemi kao i ljudski gubitci u pozadini ili u svojim minskim poljima zbog nediscipline, alkohola ili međusobnih obračuna. Isto tako svakodnevno se bilježe upadi u hrvatska sela koja se nalaze na teritoriju "rsk" gdje se svaki dan ubijaju, prebijaju i pljačkaju starci koji su ostali u svoji kućama. Za jedno takvo ubojstvo primjerice, utvrđeno je da je rezultat samoobrane jer je vojnik u pretresu sumnjive kuće u strahu hicem u glavu ubio starca (domaćina) koji mu se šuljao iza leđa!!!
itd itd...

ukoliko moderatori smatraju da je slika neprikladna neka je uklone, ona je ionako dostupna na internetu...

Zadnje uređivanje žalac_1 : 09.02.2011. at 22:34. Reason: ovako je bolje...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 09:16   #1482
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Nije me zasmetala slika, niti sam mislio na tebe.
Pošto pretpostavljam da si mislio na moj komentar, reci mi ovako ;
da li te smeta kad se oni sprdaju (prave mitove) sa svoja 22 mrtva vojnika poginula u čistoj vojnoj akciji govoreći da su ubijeni krampovim i lopatama, pritom optužujući SJ MUP RH za masakriranje ?

S ovime završavam po tom pitanju.

btw, bilo bi dobro da nastavimo sa Pridragom i Novigradom i Paljuvom pošto smo razjasnili, Kašić, Drače, Škabrnju i Velebit i zanemarimo "remetilački faktor"

Zadnje uređivanje hr1u00 : 09.02.2011. at 09:35.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 12:50   #1483
hr1u00 - možda je bilo , imaš li detaljnije o pogibiji opačića, zapovjednika im specijalne i zarobljavanju vojvode olujića s 11 vojnika? mislim vrijeme, mjesto, način...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 13:18   #1484
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
hr1u00 - možda je bilo , imaš li detaljnije o pogibiji opačića, zapovjednika im specijalne i zarobljavanju vojvode olujića s 11 vojnika? mislim vrijeme, mjesto, način...
O Opačiću ne znam ništa osim da sada nosi cvike debele ko pepeljara.
Što se tiče "vojvode" ako se dobro sjećam zarobljeni 23.01.1993 negdje kod Maslenice, uz tih 11 bila su još trojica koja su poginula odma.

Drugo ne znam

Zadnje uređivanje hr1u00 : 09.02.2011. at 13:25.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:41   #1485
aj da se malo vratimo na temu,bez uvrede i podcjenjivanja,al sve vreme se sa vase strane spominju Imocani,Otocani,Slavonci,Varazdinci a ima li gdje lokalnih momaka,jel postojala kakva ozbillna formacija iz Zadra i okoline. A sto se tice tenkova,cini mi se da ste i vi imali svoju Trpinjsku cestu u Maslenici,2 ostala u Pridrazi,2 izgubljena u Kasicu,2 u Dracama,jedan maljutkom pogodjen u Suhovarama,sve u svemu vrlo lose tenkovske posade,neiskustvo ili?
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 16:20   #1486
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
aj da se malo vratimo na temu,bez uvrede i podcjenjivanja,al sve vreme se sa vase strane spominju Imocani,Otocani,Slavonci,Varazdinci a ima li gdje lokalnih momaka,jel postojala kakva ozbillna formacija iz Zadra i okoline. A sto se tice tenkova,cini mi se da ste i vi imali svoju Trpinjsku cestu u Maslenici,2 ostala u Pridrazi,2 izgubljena u Kasicu,2 u Dracama,jedan maljutkom pogodjen u Suhovarama,sve u svemu vrlo lose tenkovske posade,neiskustvo ili?
To i mene zanima, osim 112. birgade i spj(naravno ne želim reći da spomenuti nisu bili ozbiljni), je li u Zadru bila formirana bojna 4. A brigade? Kao što je 3.A imala bojne u Vinkovcima i S.brodu, a 2.A u Dugoj Resi itd.
Ako ne , zašto?
Oprostite za ovo malo skretanje sa teme
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 17:23   #1487
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
To i mene zanima, osim 112. birgade i spj(naravno ne želim reći da spomenuti nisu bili ozbiljni), je li u Zadru bila formirana bojna 4. A brigade? Kao što je 3.A imala bojne u Vinkovcima i S.brodu, a 2.A u Dugoj Resi itd.
Ako ne , zašto?
Oprostite za ovo malo skretanje sa teme
druga bojna 4GBR je bila sastavljena 80% od dečaka iz zadrskog kraja a sve ostale bojne su imale po desetak ljudi rodom iu zadrskog zaleđa a jedna od najboljih postrojbi HV u DR OMB je bio sastavljen 50% baš od talijana...

poslije su osnovani Termiti a sve ostale postrojbe su bile više manje za ćuvanje položaja bez većeg ratnog iskustva
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 17:30   #1488
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
aj da se malo vratimo na temu,bez uvrede i podcjenjivanja,al sve vreme se sa vase strane spominju Imocani,Otocani,Slavonci,Varazdinci a ima li gdje lokalnih momaka,jel postojala kakva ozbillna formacija iz Zadra i okoline. A sto se tice tenkova,cini mi se da ste i vi imali svoju Trpinjsku cestu u Maslenici,2 ostala u Pridrazi,2 izgubljena u Kasicu,2 u Dracama,jedan maljutkom pogodjen u Suhovarama,sve u svemu vrlo lose tenkovske posade,neiskustvo ili?
slabo si zbroji mrkivuče...zna se da onaj koji napada da i gubi oklop ali tu si dva više dodao a posade OMB-a HV su bile na najvišem nivou što se pokazalo u daljnjem ratovanju do Banjaluke.3 tenka koja su izgubljena ,izgubljena su jer su uz njih došle strane postrojbe a samo jedan je izgubljen radi kukavičluka a jedan je svojim junaštvom --jedan na 4 tenka i 60 pješaka usporio prodor kotom 212-crkva na 4 sata
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 17:46   #1489
Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Prema onom što sam ja čuo, naši se i jesu u jednom trenutku našli između dvije vatre. Vukovi su se zavukli u groblje kod crkve i čekali da krene napad iz pržina prema k212. Kad je dolazio naš kamion sa pojačanjem oni su se već prebacili u prve kuće do crkve i tu je uništen kamion . tada su počeli tući naše po leđima dok su naši bili okrenuti prema Pržinama. Tada su uveli tenkove iz južnog smjera i nastalo je "opšte sranje" među kućama kod crkve. Sutra dan kad se "jedna" naša brigada povukla s položaja otvorio se i naš lijevi bok u Lakićima pa je k212 ostala u okruženju. Čak sam čuo jednu priču , možda netko može potvrditi da su se srele na cesti ta naša brigada koja napušta položaje i naš bojna koja ide u pojačanje, svaka ide u suprotnom smjeru...
I
...opet ja sa črčkarijama...

http://inlinethumb14.webshots.com/44...600x600Q85.jpg
tamo di je sa istoka crvena strelica tu je ostao jedan tenk sa posadom i 5 pješaka koji nisu imali pojma šta se događa u selu 400 metara dalje.U biti čudno je zašto srbi nisu produžili dalje ka Islamu nego su jednostavno čekali 4-5 sati.Možda su mislili da je sačekuša
petrimaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 18:29   #1490
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
teško če neko nadmašit trpinjsku cestu
ovo je još samo jedan pokušaj skretanja sa vaše bruke
ne bi rekao da smo se obrukakli u Maslenici,slazes se ili iz ogromne mrznje neces priznati ,za Oluju druga prica,al to nije tema
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 18:30   #1491
Quote:
petrimaca kaže: Pogledaj post
slabo si zbroji mrkivuče...zna se da onaj koji napada da i gubi oklop ali tu si dva više dodao a posade OMB-a HV su bile na najvišem nivou što se pokazalo u daljnjem ratovanju do Banjaluke.3 tenka koja su izgubljena ,izgubljena su jer su uz njih došle strane postrojbe a samo jedan je izgubljen radi kukavičluka a jedan je svojim junaštvom --jedan na 4 tenka i 60 pješaka usporio prodor kotom 212-crkva na 4 sata
mozes li mi reci koja 2 sam nadodao,tj da nije istina
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 19:44   #1492
a hebate nikako na zelenu granu.
Mrki malo puno serkaš, a nisi ništa konkretno rekao, nego nastupaš sa nekim laganim provokacijama.

Prvo ti si na svojoj koži osjetio ZD postrojbe i sigurno znaš sve o njima.
Drugo stavljati znak jednakosti između Maslenice i Trpinjske u smislu tenkova...ne zanam kako to nazvati.

Zadnje uređivanje hr1u00 : 09.02.2011. at 19:49.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 19:46   #1493
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Banda koja se raspa u 2 dana, bez presedana u novijoj povijesti ratovanja.
već su 91 imali miliciju za hvatat miliciju, koja hvata miliciju, koja je trebala hvatat miliciju koja bježi s crte, a trebala je hvatat razne operativne grupe koje bježe al je pobjegla s njima.

a za hr gubitke u "maslenici", kakvih 6 tenkova i hr. trpinjska , milisav sekulić (šok, nisam znao da je pismen!?) u svom bukvaru kaže 13 tenkova, ej! , a ko je vidio da oficir časne i vrlo brze srpske vojske laže znači maslenica je hrvatski staljingrad. a da samo nije bilo natoa, švicarske garde i vatikana, do danas bi sekulić i bratija i tajland oslobodili (od sve bijele tehnike, crijepova, štekera i ostaloga, domaće životinje da ne spominjemo)
jedan2345678910 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:00   #1494
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
aj da se malo vratimo na temu,bez uvrede i podcjenjivanja,al sve vreme se sa vase strane spominju Imocani,Otocani,Slavonci,Varazdinci a ima li gdje lokalnih momaka,jel postojala kakva ozbillna formacija iz Zadra i okoline. A sto se tice tenkova,cini mi se da ste i vi imali svoju Trpinjsku cestu u Maslenici,2 ostala u Pridrazi,2 izgubljena u Kasicu,2 u Dracama,jedan maljutkom pogodjen u Suhovarama,sve u svemu vrlo lose tenkovske posade,neiskustvo ili?
U Zadru i okolici je postojalo nekoliko "domaćih" ozbiljnih formacija i to ne samo u Akciji Maslenica već i prije. Prvenstveno je riječ o 112. brigadi HV-a, zatim 134. brigada HV-a, pa 7. domobranska pukovnija, MOMP itd. Sve su te postojbe itekako sudjelovale u obrani Hrvatske i obavile su odličan zadatak u Akciji Maslenica.

Broj onesposobljenih tenkova je sasvim normalan za bitke koje su se tamo dogodile. Ona izgubljena 2 u Pridrazi su izgubljena zbog kukavičluka i neozbiljnosti. Naime, svaki tenkist (osim Srba tenkista u Vukovaru ) zna da je tenk gotov ako ga ne prati pješadija. Tako se dogodilo i u Pridrazi. Ma nije problem ni što smo izgubili ta dva tenka, već je problem što ih posade prije napuštanja nise uništile.

Ovi izgubljeni u Kašiću su izgubljeni usljed teških borbi, ali nemoj zaboraviti koliko je tenkova Vama taj dan ostalo oko Kašića.

Tenk koji je pogođen u Suhovarama je kasnije popravljen.

A Trpinjsku i Vukovar nemoj uspoređivati s Maslenicom, jer je HV od 1991. do 1995. imala najmanje deset puta manje oštećenih i uništenih tenkova u Hrvatskoj i Bosni nego što ste Vi imali u ta tri mjeseca u Vukovaru.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:02   #1495
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
To i mene zanima, osim 112. birgade i spj(naravno ne želim reći da spomenuti nisu bili ozbiljni), je li u Zadru bila formirana bojna 4. A brigade? Kao što je 3.A imala bojne u Vinkovcima i S.brodu, a 2.A u Dugoj Resi itd.
Ako ne , zašto?
Oprostite za ovo malo skretanje sa teme
Maslenicu su provele slijedeće postrojbe,nakon velike demobilizacije provedene 1992.
Udarna postrojba 4. gbr: tri motorizirane bojne , oklopno-mehaniziranom bojnom, topničko -raketnim divizijunom, samohodnim protuoklopno raketnim topničkim divizijunom,izvidničkom satnojom,satnojom veze .vodom za EID,logističkom satnijom,vodom vojne policije i zapovjedništvom,

UKUPNO 4.bgr. cca 1500 vojnika
2. motorizirana bojna i oklopno mehanizirana bojna popunjene u znatnom dijelu s ljudima iz zadarskog kraja 1992.

TG 112.br. snage 650 vojnika

Domobranska bojna Obrovac 130 vojnika

7.domobranska pukovnija, 900 vojnika

MOMP Ugljan-Dugi otoko 207 vojnika (dodana satnija 53. bojne mornar-des.pješa 70 vojnika).
Odred kopneno -pomorskih diverzanta ,28 diverzanata (HRM)
SPGS Bojna Kralj Tomislav 150 vojnika

SJP Poskoci, 150 vojnika
Pješačka satnija Zrakoplovne baze Zemunik, 90 vojnika

4.satnija 72. bojne VP iz Zadra 100 vojnika ,kao postrojbe iz Zadarskog kraja.

Ostale pridodane snage:
TG 113 .br 100 vojnika
6.gbr 200 vojnika i 2 tenka T-55
SPGS bojna Frankopan 50 vojnika
SJP ostale - meni trenutno nepoznat broj.
Rtop 21, DJB (105,106) 2 helikoptera HRZ Mi8 MTV.
To su snage za napad od 22-25-siječnja 1993.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 09.02.2011. at 20:26.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:11   #1496
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
U Zadru i okolici je postojalo nekoliko "domaćih" ozbiljnih formacija i to ne samo u Akciji Maslenica već i prije. Prvenstveno je riječ o 112. brigadi HV-a, zatim 134. brigada HV-a, pa 7. domobranska pukovnija, MOMP itd. Sve su te postojbe itekako sudjelovale u obrani Hrvatske i obavile su odličan zadatak u Akciji Maslenica.

Broj onesposobljenih tenkova je sasvim normalan za bitke koje su se tamo dogodile. Ona izgubljena 2 u Pridrazi su izgubljena zbog kukavičluka i neozbiljnosti. Naime, svaki tenkist (osim Srba tenkista u Vukovaru ) zna da je tenk gotov ako ga ne prati pješadija. Tako se dogodilo i u Pridrazi. Ma nije problem ni što smo izgubili ta dva tenka, već je problem što ih posade prije napuštanja nise uništile.

Ovi izgubljeni u Kašiću su izgubljeni usljed teških borbi, ali nemoj zaboraviti koliko je tenkova Vama taj dan ostalo oko Kašića.

Tenk koji je pogođen u Suhovarama je kasnije popravljen.

A Trpinjsku i Vukovar nemoj uspoređivati s Maslenicom, jer je HV od 1991. do 1995. imala najmanje deset puta manje oštećenih i uništenih tenkova u Hrvatskoj i Bosni nego što ste Vi imali u ta tri mjeseca u Vukovaru.
koja od tih "domacih" je drzala polozaj u Skabrnji i Razovljevoj glavi,kad smo je mi uzeli 1993. a gdje u vam bile haubice 203 mm,kad me jedna poklopila u Lisanima Tinjskim,mislio sam da je atomska bomba
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:16   #1497
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
koja od tih "domacih" je drzala polozaj u Skabrnji i Razovljevoj glavi,kad smo je mi uzeli 1993. a gdje u vam bile haubice 203 mm,kad me jedna poklopila u Lisanima Tinjskim,mislio sam da je atomska bomba
Škabrnju i Ražovljevu glavicu je držala MOMP (ne cijeli, već samo dio). Nažalost, ta postrojba je bila preslaba da zadrži napad onoliko broja Vaših postrojbi. Također oslobađanje Škabrnje je bilo više političkog i moralnog značaja nego vojnog jer svatko tko zna išta o vojsci i tko je bio tamo zna da se Škabrnja ne može držati ako se ne drže Donje Biljane i Gornji Zemunik.

Međutim, ni Vi nakon što ste ponovno okupirali Škabrnju niste tamo imali liniju već je mjesto ostalo više kao ničija zemlja.

Haubice 203 mm nisu bile nikada oko Zadra koliko je meni poznato.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:45   #1498
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Škabrnju i Ražovljevu glavicu je držala MOMP (ne cijeli, već samo dio). Nažalost, ta postrojba je bila preslaba da zadrži napad onoliko broja Vaših postrojbi. Također oslobađanje Škabrnje je bilo više političkog i moralnog značaja nego vojnog jer svatko tko zna išta o vojsci i tko je bio tamo zna da se Škabrnja ne može držati ako se ne drže Donje Biljane i Gornji Zemunik.

Međutim, ni Vi nakon što ste ponovno okupirali Škabrnju niste tamo imali liniju već je mjesto ostalo više kao ničija zemlja.

Haubice 203 mm nisu bile nikada oko Zadra koliko je meni poznato.
Razovljeva glava je bila osnovni cilj akcije,kao sto kazes Skabrnja je bila nicija,ulazili povremeno i vi,kao kad ste nam ubili 2 vojnika u onom autu{mislim da je bio fico},posto nismo ni i tamo cesto zalazili,dugo smo ih vodili kao nestali,nasli ih tek poslje mjesec dana
mrki vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 20:51   #1499
A kap. Dragan je fino ispričao kako mu je trebala pomoć legije u Škabrnji 1993..
Uletio Legija onako direktno i za 40 minuta 8 mrtvih i 15 ranjenih. Sjeo u vozila i pravac Beograd.
Nije imao sreće tada je Škabrnju čuvala 9.bojna HOS-a 114 brigade HV.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 21:32   #1500
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
A kap. Dragan je fino ispričao kako mu je trebala pomoć legije u Škabrnji 1993..
Uletio Legija onako direktno i za 40 minuta 8 mrtvih i 15 ranjenih. Sjeo u vozila i pravac Beograd.
Nije imao sreće tada je Škabrnju čuvala 9.bojna HOS-a 114 brigade HV.
e sad, ako ovo ne zaslužuje malo više detalja...
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.