Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2006., 23:29   #1
Što uzrokuje gravitaciju?

Evo, pitanje je jasno, pa objasnite malom tudumu. Dozvoljena upotreba višesložnih riječi i tuđica
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 23:35   #2
masa

analogno kako naboj stvara elektricno polje tako masa stvara gravitacijsko polje

kod naboja je doduse shema da se suprotni privlace, a isti odbijaju dok je kod mase shema da jedna masa uvijek (jel ovdje ije il je ) privlaci drugu

os jos
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 23:49   #3
Quote:
H5N1 kaže:
masa

analogno kako naboj stvara elektricno polje tako masa stvara gravitacijsko polje

kod naboja je doduse shema da se suprotni privlace, a isti odbijaju dok je kod mase shema da jedna masa uvijek (jel ovdje ije il je ) privlaci drugu

os jos
To sve znam. Mislila sam na objašnjenje na nekoj nižoj (submolekularnoj ?) razini. Daklem da preoblikujem: na koji način masa uzrokuje gravitaciju?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 12:07   #4
Quote:
Herp kaže:
Daklem da preoblikujem: na koji način masa uzrokuje gravitaciju?
Na nacin da se zadovolji Eisteinova jednadzba.
Pojednostavljeno, ta jednadzba kaze da u svakoj tocki prostor-vremena zakrivljenost prostor-vremena mora biti jednaka produktu Newtonove gravitacijske konstane i gustoce materije.
A zasto mora vrijediti ta jednadzba? Ta jednadzba moze se izvesti na vise nacina, no svaki izvod zahtjeva neku drugu pretpostavku. Tako da je tesko reci sto je "pravi" razlog.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 13:32   #5
Post

A čini mi se da se ovdje traži baš taj "pravi" razlog zašto Einsteinove jednadže polja vrijede.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 20:51   #6
Quote:
skeptik kaže:
Na nacin da se zadovolji Eisteinova jednadzba.
Pojednostavljeno, ta jednadzba kaze da u svakoj tocki prostor-vremena zakrivljenost prostor-vremena mora biti jednaka produktu Newtonove gravitacijske konstane i gustoce materije.
A zasto mora vrijediti ta jednadzba? Ta jednadzba moze se izvesti na vise nacina, no svaki izvod zahtjeva neku drugu pretpostavku. Tako da je tesko reci sto je "pravi" razlog.
Dakle to ne objasnjava jednaku brzinu vrtnje zvijezda na perifieriji galaktike i onih blize centru,....
Meni nije jasan pojam zakrivljenosti prostora,.. da li to moze neko malo bolje objasniti.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:19   #7
Quote:
AllweEverWanted kaže:
Dakle to ne objasnjava jednaku brzinu vrtnje zvijezda na perifieriji galaktike i onih blize centru,....
Meni nije jasan pojam zakrivljenosti prostora,.. da li to moze neko malo bolje objasniti.
Objasnjava, ako pretpostavis da postoji tamna materija.
A sto se tice zakrivljenosti, za 2-dimenzionalni prostor nije tesko zamisliti (npr. povrsina lopte). U vise dimenzija ne mogu slikovno zamisliti ni najbolji matematicari ili fizicari, ali znaju kako racunati bez slika.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 23:41   #8
Cula sam neku teoriju o gravitonima. To su kao "cestice" koje "prenose" gravitaciju.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 00:06   #9
Quote:
Minam kaže:
Cula sam neku teoriju o gravitonima. To su kao "cestice" koje "prenose" gravitaciju.

tako je, postoji nesto sto se zove standardni model (mozete to zamisliti kao granu fizike u kojoj su sve ostale grane, kao naprimjer mehanika, termodinamika itd., poseban slucaj ) i taj model objsnjava interakciju medju cesticama kao izmjenu nekih drugih cestica medijatora izmedju njih

taj standardni model zapanjujuce dobro objasnjava jaaaaaaaaaaaako puno pojava na subatomskom modelu medjutim gravitacija nije objasnjena njim i nije ukljucena u taj model (to ne predstavlja problem jer je gravitacija zanemariva na subatomskom nivou)

cestice medijatori za gravitaciju se nazivaju gravitoni, oni jos nisu eksperimentalno otkriveni vec je samo teoretski pretpostavljeno njihovo postojanje na osnovu standardnog modela, dakle njihovo postojanje je za sada upitno i znanost tu tek treba da se iskaze
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 23:50   #10
To moze da se pita i ovako..
Kako jedna masa registruje/primecuje drugu masu?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 00:12   #11
evo link, sve sto ja znam tamo pise i pisano je ko za djecu , preporucujem
cern
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 06:35   #12
Quote:
H5N1 kaže:
evo link, sve sto ja znam tamo pise i pisano je ko za djecu , preporucujem
cern
odlican ti je link samo cemu objasnjenje koje i djeca razumiju kad ni znansvenici ne razumiju gravitaciju????
Eto cak su i Dark meter and Energy izmislili da bi se slucajno ne bi odmakli od Newtona,...
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 00:31   #13
Moglo bi se reć da je to zbog višedimenzionalnosti svemira
__________________
:(
tukad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 00:32   #14
Isto tako bi se moglo reć da je to zbog k-a, što ne povlači sa sobon automatski činjenično stanje da je ta tvrdnja istinita, a ja ne bi tija prejudicirat jer to radi cca dosta judi
__________________
:(
tukad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 02:05   #15
Bila je i neka priča potekla iz one teorije stringova, gdje je naš svemir samo jedna membrana u prostoru, a gravitacija je sila koja dolazi iz neke druge membrane u našu. To je razlog zašto je gravitacija puno "slabija" sila od drugih koje primjećujemo. (Dodaj između puno riječi koje će gornju rečenicu učiniti točnom iako ne išta razumljivijom.)

Ono gdje ljudi obično izgube interes kad razgovaram o tome je slijedeća točka: da, svemir ima dosta više od te tri prostorne dimenzije, ali su sve ostale osim ove tri tako "sfrkane" da ih ne primjećujemo u makrosvijetu. Drugim riječima, ta druga membrana je od nas udaljena možda kojih "nešto-nešto" puta deset na minus 42-gu milimetara (koji broj redova veličine više ili manje).

Ono gdje ljudi definitivno izgube interes jest da se s druge strane od tih "na minus četrdesetdrugu milimetara" povremeno odvoji poneka membrana koja otpluta i sudari se s našom membranom. Tada se dogodi Big-Bang.

Možda i dezinformiram javnost, ali zvuči dobro.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 06:39   #16
Quote:
tome kaže:
Bila je i neka priča potekla iz one teorije stringova, gdje je naš svemir samo jedna membrana u prostoru, a gravitacija je sila koja dolazi iz neke druge membrane u našu. To je razlog zašto je gravitacija puno "slabija" sila od drugih koje primjećujemo. (Dodaj između puno riječi koje će gornju rečenicu učiniti točnom iako ne išta razumljivijom.)

Ono gdje ljudi obično izgube interes kad razgovaram o tome je slijedeća točka: da, svemir ima dosta više od te tri prostorne dimenzije, ali su sve ostale osim ove tri tako "sfrkane" da ih ne primjećujemo u makrosvijetu. Drugim riječima, ta druga membrana je od nas udaljena možda kojih "nešto-nešto" puta deset na minus 42-gu milimetara (koji broj redova veličine više ili manje).

Ono gdje ljudi definitivno izgube interes jest da se s druge strane od tih "na minus četrdesetdrugu milimetara" povremeno odvoji poneka membrana koja otpluta i sudari se s našom membranom. Tada se dogodi Big-Bang.

Možda i dezinformiram javnost, ali zvuči dobro.
Nas kako ti je to u Teoriskoj fizici,.. neko izbaci teoriju pa trazi pobornike a onda trazi financiranje da trazi neku cesticu koja ce poduprijeti njegovu teoriju,.... dakle sve vezano uz gravitaciju nije se maklo puno od Newtona... i dalje jabuka pada sa stabla jer ....
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 09:17   #17
Molio bi ekipu sa "" da olade. Ako nemate šta pametnoga za reć onda postajte negdje drugdje.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 20:47   #18
Quote:
AxMi-24 kaže:
Molio bi ekipu sa "" da olade. Ako nemate šta pametnoga za reć onda postajte negdje drugdje.
Ajde pobrisi i svoj gorecitirani post kad si pobrisao moj odgovor na njega.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 09:17   #19
i ja sam gledala taj dokumentarac about string, kazu 11 dimenzija, neki 20..
mozda nadem link da si skinete
Adonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 10:32   #20
Za razliku od EM slie, za gravitaciju još nije sasvim objašnjeno što ju točno uzrokuje, ima samo nekoliko teorija od kojih niti jedna ne mora biti točna.

Ali upada u oči ekvivalencija teške i trome mase (proporcionalnost mase i "gravitacijskog naboja"), što navodi na pomisao da gravitacija ne djeluje na način na koji djeluju ostale tri fundamentalne sile, a i nije uključena u Standardni Model, kako je to netko već napomenuo.

Ima jedan topic o gravitaciji otvoren na Na rubu...
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:49.