Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2003., 21:28   #1
Asikovanje u praksi i prema islamu

Evo, ovaj post me inspirirao da zapocnem novi lanac.

Quote:
lucky_voyager kaže:
El Kaleme...
e moj El Kaleme...
mene zanima sljedece:
-jesi li ti ikad tako zenu?
-jesi li ikad u zivotu napravio nesto a da to nije pisalo u Kuranu kako se to radi?
-jesi li ikad iznosio vlastito misljenje, umjesto tumacenja ili citiranja iz Kurana, a da je bilo samo tvoje?
-hoces li i ovaj post citirati unoseci citate ili necija tudja vidjenja svijeta, a ne vlastito?
Kalemcino, momcino, jarancino,

Ja mislim da bi trebao odgovoriti Sretnom Putniku [ili Seadetli Musafiru ] na ova njegova vrlo bitna pitanja, jer su vezana za prakticni polozaj zene u Islamu, kanimo se vise teorije.

Hajde, sad nam nako iskreno reci kako se ti i koliko pridrzavas islamskih pravila, koliko ti je godina, jesi li ikad taknuo zensku , itd. na sva mu pitanja po redu odgovori. Bilo bi interesantno cuti i ostale muslimane, a bogami i muslimanke. Da vidimo ko je hrabar i u anonimnosti.

Naucili smo puno i od tebe i od ostalih muslimana kako bi to zivot trebao biti u skladu s Islamom i sta su islamski ideali, ali daj nam brate jedanput onako iskreno reci kako je to u praksi, u stvarnom zivotu, i da li ili ne te zene zaista pate u islamu, jer muski izgleda ni da ih taknu, a vecina (sirotinje u islamskom svijetu) para nema za zenidbe. Da l' tu iko ikoga barka? Ja sam cuo da musliman muskarac moze nako malo taknut "sestru" (po vjeri) muslimanku upaljacem ili nekim drugim predmetom, ne rukom, i do pasa, a nista nize. Jesam li u pravu?

Hajde, bez okolisanja. Pitanje po pitanje. I u detalje.

P.S. Rjecnik stranih rijeci prema Hadzikaraklaicu:
Asikovanje = furanje, zabavljanje, dating, randevuisanje (izmedju dvije osobe razlicitog spola, rjedje istog spola)
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2003., 22:04   #2
bismillah

Auuu jel' to nemash vishe nishta...ha Ma nije valjda tako Damircino moja....Nemoj da te "taknem". A takni me takni... dobit cesh po njushki
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 00:50   #3
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Auuu jel' to nemash vishe nishta...ha Ma nije valjda tako Damircino moja....Nemoj da te "taknem". A takni me takni... dobit cesh po njushki
Samo izbjegajes odgovre.

Hajde, bolan ne bijo, reci nam sta Saudijski komitet kaze o asikovanju, ako nemas vec svog misljenja.

Hoce li nam i jedan hrabri musliman i/ili muslimanka reci kako se i da li se po serijatu (u njihovoj verziji) moze i smije asikovati?

Hajte, please.
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 00:57   #4
To!!!!!
Zakon!
Lucky ce se obradovati kad vidi ovu temu.
I mene to zanima.

Kako musliman/ka reaguju kad im se neko dopadne?
Kako prilazi toj devojci/momku?
Da li je to greh prici nekome i pokazati mu da ti se svidja?
Da li ima muvanja, pricanja ili mora prvo babo da se obavesti o svemu, pa da se ugovori sastanak?
Mislim...ajte malo to prakticno objasnite...ili se toliko pokopali te strasti u sebi da ne smete o tome ni da pricate?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:02   #5
bismillah

Kratko jasno islam zabranjuje sve ono shto vodi bludu...prema tome, sve shto je blizu bluda je haram.
Sad je prilicno kasno, a tema naravno iziskuje mnogo toga da se kaze. Obecavam da cu, ako bog da, dati odgovor, ukoliko me neko vec ne preduhitri.

Tipicno ashikovanje (predbracno zabavljanje) je zabranjenu u Islamu. Tj. osamljivanje sa djevojkom koja nam je dozvoljenja za zenidbu.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:05   #6
Ja svoje cerke ni ne bih ostavila sa vama same...takvi kakvi ste...koooo zna sta bi im sve ucinili..cccc
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:07   #7
bismillah

Iskreni musliman (mu'min - vjernik) nece se nikad osamiti sa zenom, koja mu nije dozvoljena, a i logicno je... Dakle, nema potrebe da je ostavljash....moral vjernika nije zivotinjski.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:09   #8
A sta bi joj ti onda radio, pa da ne smemo da je ostavimo sa tobom?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:15   #9
bismillah

Nebi ni ostao sa njom
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:22   #10
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Nebi ni ostao sa njom
Fin odgovor.

Hajde sad da vidimo sta ostale grane islama kazu o asikovanju. Bosanske sevdalinke su prepune asiklijskih zgoda i nezgoda, pa cak i erotike. Bez obzira sta neki mislili, vecinu ovih pjesama su napisali Bosnjaci - muslimani.

Vehabije bi rekle da to nista nije po islamu, pa ni samo pjevanje. A mene zanima sta misle drugi muslimani. Sta su oni od svojih predaka naucili o asikovanju?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:25   #11
bismillah

Ti mozesh cuti stav islama, a takodje mozesh se upznati sa bosnjackom kulturom i tradicijom koja odudara od islama. Ma sve ti to znash i providan si momcino, samo ne znam kako ti vishe ne dojadim, jer cim sam se ja pojavio na ovom forumu doshao si i ti Mora da sam ti zanimljiv previshe.....
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:29   #12
Re: bismillah

Quote:
El-Kalem kaže:
Ti mozesh cuti stav islama, a takodje mozesh se upznati sa bosnjackom kulturom i tradicijom koja odudara od islam. Ma sve ti to znash i providan si momcino, samo ne znam kako ti vishe ne dojadim, jer cim sam se ja pojavio na ovom forumu doshao si i ti Mora da sam ti zanimljiv previshe.....

A kako mi ne bi bio zanimljiv neko ko se brije medju nogama, a nije po licu. Pa to je stvarno interesantno.

Nego drzimo se teme i molim te, Kaleme, budi malo skromniji. Ne mozes ti zastupati cijeli Islam i sve muslimane. Mozda mozes zastupati vehabije, ali ne i sve muslimane.

Sta drugi muslimani misle o asikovanju shodno svojim vjerovanjima? Kakva je opet praksa? Da li se razlikuje od vjerskih kredoa?
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:34   #13
bismillah

Nego imash li ti bolan sta konkretno da mi prozborimo?
Samo valjash neke suplje, od kojih nema ama bash nikakve koristi.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:46   #14
Ah Ashik osta na te crne oci.



ahikovanje u smislu danas shvacenog 'zabavljanja' nije ,kako to kalem rece , dozvoljeno u islamu.

Sad bi trebao navesti par ajeta iz Kur'ana ,ali cu to preskociti i ovako 'svojim rijecima' pojasniti.

Islam ide 'sredinom'.Jedna krajnost u odnosu muskarca i zene jeste potpuna sloboda (posebno ona po pitanju odgovornosti) , druga krajnost jeste oduzimanje te slobode - odnosno da neko drugi za nas odlucuje(iliti preuzima odgovornost).

Islam ne prihvata niti jednu od tih krajnosti i nastoji da uskladi suprotnosti, to je najvaznija odlika islama , ono sto bi Izedbegovich nazvao bipolarnim jedinstvom.

Znaci islam daje svakome pravo da bira svog zivotnog saputnika, ali pri tom izboru se musliman/muslimanka posavjetuje sa roditeljima i od njih trazi 'halal' da stupi u brak sa nekom osobom.

Ashikovati u islamu je moguce ako to ashikovanje ne krsi osnovne islamske upute a to su:
- ne zavlacite i ne lazite jedno drugo kako bi se sto prije dokopali kreveta
- ispunite obecanje zenama koje ste im dali i urucite im vjencane darove (nikah)
-konsultujte se (shura - opsti princip savjetovanja u islamu) kako sa zenom sa kojom se zenite, tako i sa roditeljima (koji mogu dati savjete i preporuke).
- kad se i zena i musko dogovore,a i svidjaju se jedno drugome(upoznati nekoga u islamskom smislu te rijeci ne znaci odvuci ga u krevet, vec spoznati njegove duhovne i karakterne osobine kroz druzenje) + ako su se roditelji pitali po pitanu tog braka onda slijedi nikah, ugovor i obredi vezani za vjencanje.

U slucaju da supruznici 'zakazu' u braku postoje takodje upute kako spasiti neki brak, kako ga vratiti na noge(tri perioda ideta-priceka, savjetovanje sa roditeljima).Sve ce se uciniti da se brak spase jer je brak osnovna celija drustva.

No ,ukoliko nista od toga ne uspije u nastojanju da se brak vrati na svoje mjesto dozvoljeno je se rastati na fin i ljudski nacin, da niko ne bude zakinut , a posebno ne zena.

Sto bi rekli 'cist racun duga ljubav'
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 01:57   #15
Hvala, Adura.

Hajde da se ovdje drzimo samo asikovanja, bez vjencanja i rastava braka i bez prica o pravima muskarca i zene u braku. Dakle, pricamo o predbracnoj situaciji, o ASIKOVANJU. Kako se asikuje? Kako se upoznaje? Da li momak i cura ostaju nasamo? itd.

Morat cu se opet konsultirati s lokalnim hodzom. Mislim da mi je on jedanput rekao da, po nekim pravilima, dok se momak i cura "zabavljaju", da on nju moze taknuti, ali ne rukom, nego nekim predmetom i to samo do pojasa. Ne znam da li ona njega moze taknuti, gdje i kako i s cime?

Jesi li ti cuo nesto o tome?

Jos pitanja:
Da li je OK da momak curi pise ljubavna pisma ili da joj pjeva pod pendzerom?

Fala

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:04   #16
Quote:
Hvala, Adura.

Morat cu se opet konsultirati s lokalnim hodzom. Mislim da mi je on jedanput rekao da, po nekim pravilima, dok se momak i cura "upoznaju", da on nju moze taknuti, ali ne rukom, nego nekim predmetom i to samo do pojasa.

Jesi li ti cuo nesto o tome?

Fala

Damir
Ah druzenje , u islamskom smislu te rijeci, znaci upoznavanje kako rekoh duhovnih i karakternih osobina nekoga.
E sad varijacije na temu 'sta se moze ili ne moze' dodirnuti je trivijalna stvar,dali ruka ili ovo ili ono.Bitno je biti svjestan da 'Allah sve vidi i sve zna'(Ishan).

Quote:
Da li je OK da momak curi pise ljubavna pisma ili da joj pjeva pod pendzerom?
Ah eno ti naja na IB forumu tip se raspiso i kome treba i kome ne treba, recimo ja sam igrom slucaja dobio pjesmu .

Ljubavna pisma su ok(po mom misljenju), samo ukoliko ista nisu odraz trenutne strasti ili ti 'pretjerane zanesenosti' od koje se razum gubi.

Recimo ona je dobra 'o dzevojko dzidzo moja dzidzala te majka tvoja'
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:10   #17
Recimo nekada je u Bosni bio obicaj da mlada (u skupu gdje se druze ljudi)pogodi 'dzuvegiju' kukuruzom(po mogucnosti da gadja glavu).To je bio 'znak' da se radi o opasnim nakanama prema braku.Ako musko uzme kukuruz pristaje znaci nesto ce biti...ako ostavi nista od toga.

E sad da li mlada udara jako ili slabo..pa ako jako udari onda je u pitanju 'jako dopadanje', ako slabo onda slabo nesto.... itd

Eh sad idu ljepote nasih starih obicaja
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:19   #18
Quote:
Ti mozesh cuti stav islama, a takodje mozesh se upznati sa bosnjackom kulturom i tradicijom koja odudara od islama
kaleme bolan sto si se ti nahorozio na 'nashu tradiciju', pa ima zaista finih primjera 'ashikovanja' (u narodu) koji su u skladu sa islamkim uputama.

De ne diraj mi stare obicaje, da ne bi ja

Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:26   #19
Quote:
Adura kaže:
Ah druzenje , u islamskom smislu te rijeci, znaci upoznavanje kako rekoh duhovnih i karakternih osobina nekoga.


Je lijepo je to.. mislim na upoznavanje duhovnog dijela- no ipak treba se svidjeti cijeli paket
Ne daj bože što ako je recimo plavuša?


To je bio 'znak' da se radi o opasnim nakanama prema braku.Ako musko uzme kukuruz pristaje znaci nesto ce biti...ako ostavi nista od toga.

A što ako slučajno potrefi kuruzu padajući u nesvijest jer mu draga ima malo jači zamah(tj. baš joj se jako sviđa),a nije se baš htio ženit?
No ,šalu na stranu- guba običaj- bar zna što ga čeka..
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2003., 02:35   #20
Quote:
Je lijepo je to.. mislim na upoznavanje duhovnog dijela- no ipak treba se svidjeti cijeli paket

heheh ti bi se grebo a da ti ne udje.Jok, cjel paket dolazi u braku.

Quote:
A što ako slučajno potrefi kuruzu padajući u nesvijest jer mu draga ima malo jači zamah(tj. baš joj se jako sviđa),a nije se baš htio ženit?
No ,šalu na stranu- guba običaj- bar zna što ga čeka..
Ehe pa poenta je osamutiti muskarca, svim mogucim sredstvima.
ako mlada tako jaka baca eeeheeeeee onda je grijeh ne dati joj dzuvegiju.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:56.