Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 09.02.2004., 14:50   #1
Talking Dalmatinski dijalekt

Nedavno sam se imao prilike družit s jednim Talijanom iz Venecije koji studira lingvistiku.
Uglavnom, skužili smo da venecijanski i dalmatinski dijalekt imaju ogroman broj istih riječi, što je i povijesno razumljivo. Ja sam uvik mislija da mi imamo talijanske riječi u našem dijalektu, ali to nisu standardne talijanske riječi i da nekom Talijanu iz Toscane kažete npr. škovace, blijedo bi vas gleda, dok bi vas ovi iz Venecije skužili jer oni kažu scoasse

Osim tih riječi koje smo mi preuzeli u dijalektu, u Veneciji isto kažu "vidimo se" ili "se vidimo" te isto kažu (kad se obraćaju više od jedne osobe) "sjedite"...

Sad mi je ža šta nisam zapisiva sve te riječi koje su iste, ali u toku mjesec dana koliko smo se družili bilo ih je sigurno stotinjak... Npr. ražentat, katriga, pjat...

A utjecaj nije samo jednosmjeran tako da u njihovom dijalektu ima i naših (odnosno slavenskih) riječi kao što su zima, čorba, glava...


Ajd' probajte se sitit još dalmatinskih riječi i izraza. Možemo napravit i mali rječnik tako da se purgeri više ne snebivaju kad im nešto napišemo
__________________
Jacu na đubrište.
Whatever is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.