Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2007., 12:08   #1
Do istrage naše ili vaše

Do istrage vaše ili naše
Nisam baš siguran gdje staviti ovu temu. Povijest ili politika? Naime zanima me tekst tog poznatog članka Nikole Stojanovića koji je objavljen u srbobranu 1902.
Do sada sam naišao na neoliko oprečnih tumačenja tog članka. Od kulturološke biti, pa sve do poziva na obračun oružjem. Kako do sada nisam vidio sam tekst nego o njemu znam iz mnogobrojnih spominjanja, mkolio bi da neko stavi link ili sam tekst.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 13:10   #2
Ja ću ovo prebaciti na povijest, pa ćemo vidjeti što će Scotsman reći.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 14:13   #3
Gde ti je tekst?
A ovo "do istrage nase ili vase" je citat iz gorskog vijenca.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 17:33   #4
"Do istrage vaše ili naše" je naslov slavnog članka izašlog u časopisu Srbobran 1902. u Zagrebu. Autor teksta je Nikola stojanović i zbog tog teksta su izbili neredi i antisrpske demonstracije u Zagrebu.
Ime članka je toliko poznato da nisam mislio da trebam dodatno pojašnjavati.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 16:09   #5
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
"Do istrage vaše ili naše" je naslov slavnog članka izašlog u časopisu Srbobran 1902. u Zagrebu. Autor teksta je Nikola stojanović i zbog tog teksta su izbili neredi i antisrpske demonstracije u Zagrebu.
Ime članka je toliko poznato da nisam mislio da trebam dodatno pojašnjavati.
Pa sta je napisano pobogu??
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 17:25   #6
Našao sam tekst na drugom forumu, stavit ću dio, ko ima bolji izvor teksta neka nam servira.

[27] Srpska je odlika ljubav prema slobodi i nezavisnosti. [28] No, srpski narod "(...) je inteligentan i on voli borbu (...)" [29] . Srbi su, za razliku od Hrvata, "(...) tolerantni i velikodušni." [30] Oni su sentimentalan i častan narod. [31] Oni nisu, kao Hrvati, vjerski fanatici. [32] Oni posjeduju, za razliku od Hrvata, kojima je svojstven tek opći katolički moral, svoj osebujni srpski narodni moral a to je "(...) posebna grana srpske kulture." [33] I šire, oni posjeduju posebne filozofske, religiozne i moralne nazore. [34] Srpsku kulturu karakterizira njena privlačnost za Druge i njezina snaga koja imponuje. [35] Srpska se identitetska karakterizacija manifestira, nasuprot tezi o hrvatskom historijsko-državnom pravu, u tzv. srpskom prirodnom pravu koje je tobože, izloženo u srpskoj narodnoj misli. [36] Srpski se ekskluzivizam, nadalje, pokazuje u srpskoj epici, u srpskom narodnom mišljenju [37] , izraženom u srpskim narodnim pjesmama, u pričama o mjednom guvnu , u seljačkoj svijesti o srpskom kulturnom i političkom jedinstvu. Upravo je ova folklorna stvarnost, stvarnost narodnih pjesama izvor srpskog ponosa. [38] Hrvati nemaju inteligentnih seljaka, za razliku od Srba: "I srpsku kulturu i srpsku državu i onu veličanstvenu poeziju, sve je stvorio srpski seljak. Osim Švajcaraca nećete naći sličnog primjera u istoriji." [39] No, na drugoj strani, srpska inteligencija je "(...) u nas slabo šta privrijedila. Ona je šta više često puta i kvarila, jer je u njoj bilo raznih tuđih elemenata." [40]
"(...) teško naći inteligentnijeg i punijeg životne snage naroda od srpskog naroda i inteligencije, koja pokazuje manje oduševljenja od srpske inteligencije." [41]

Srbi su ekskuluzivni protagonisti slobodarske svijesti, naprednosti, kulture i civilizacije. [42] Srpska narodna misao "(...) znači (...) ekonomsku, političku i kulturnu nezavisnost, i spas od germanske najezde. [43] Srpsko je mesijansko poslanje, posebno prema Hrvatima, da ih obrazuju na neki način "(...) za slobodnoumne ljude." [44]



http://p202.ezboard.com/fistorijabal...art=21&stop=40
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 17:34   #7
http://www.hic.hr/books/jugoistocna-...esrbije.htm#vs

http://www.hic.hr/books/greatserbia/stojanovic.htm
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 18:31   #8
Izvor linkova ti nije bas uverljiv , ali nema veze.
Ovo je klasicni srpski nacionalisticki pamflet koji je naravno pogresan , ali ako se procita sve do kraja videce se i hrvatska greska u tadasnjim odnosima koju ovaj Stojanovic pominje , mislim da ima i provocirajuca predhodnica za ovakav tekst jer zasto bi ovaj osuo tako nesto ako iza toga ne predhodi slican njemu hrvatski nacionalni pametnjakovic.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 18:37   #9
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Izvor linkova ti nije bas uverljiv , ali nema veze.
Ovo je klasicni srpski nacionalisticki pamflet koji je naravno pogresan , ali ako se procita sve do kraja videce se i hrvatska greska u tadasnjim odnosima koju ovaj Stojanovic pominje , mislim da ima i provocirajuca predhodnica za ovakav tekst jer zasto bi ovaj osuo tako nesto ako iza toga ne predhodi slican njemu hrvatski nacionalni pametnjakovic.
Ovo je jedan od "jačih" odgovora.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 19:26   #10
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Izvor linkova ti nije bas uverljiv , ali nema veze.
Ovo je klasicni srpski nacionalisticki pamflet koji je naravno pogresan , ali ako se procita sve do kraja videce se i hrvatska greska u tadasnjim odnosima koju ovaj Stojanovic pominje , mislim da ima i provocirajuca predhodnica za ovakav tekst jer zasto bi ovaj osuo tako nesto ako iza toga ne predhodi slican njemu hrvatski nacionalni pametnjakovic.
kao i uvijek, kod srba sve počinje sa "srbija do tokija" a završava s "tko nas bre zavadi"
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 20:47   #11
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
kao i uvijek, kod srba sve počinje sa "srbija do tokija" a završava s "tko nas bre zavadi"
Ej decko , u to vreme vecina naroda sa obe strane imala je ujediniteljsko stremljenje i nije imala veze sa politickim " bahatim osvajacima" sa istoka niti sa "civiliziranim pametnjakovicima" sa zapada.
Kao i uvek , kod srba i hrvata sve pocinje sa "ti si sustinski zao" a zavrsava se "ja sam dobar i ne znam sto me okrivljuju"!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 22:37   #12
Nisu razmišljali o ujedinjenju, razmišljali su o svom boljem položaju, na koji god način, pa možda i ujedinjenjem.
Za to vrijeme su Srbi razmišljali o svom velikodržavnom ekspanzionističkom programu, na koji god način, pa možda i ujedinjenjem.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 23:16   #13
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nisu razmišljali o ujedinjenju, razmišljali su o svom boljem položaju, na koji god način, pa možda i ujedinjenjem.
Za to vrijeme su Srbi razmišljali o svom velikodržavnom ekspanzionističkom programu, na koji god način, pa možda i ujedinjenjem.
Da li ti znas sta znaci ujedinjenje? , i to narocito kad je u pitanju sjedinjenje naroda koji govore isti ili slican jezik , a bili su vekovima robovi drugima , jel kapiras?.
E to je bio slobodarski duh koji je sad zaboravljen , imas mnogo,mnogo vise "ujedinjiteljske" literature i "novinskih clanaka" na obe strane nego kao sto je naslov topika.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 23:25   #14
a sto se ocekuje od nas???
da komentarisemo neciji novinski clanak iz 1902??
pa takvih clanaka i "proglasa" imas i danas na tone.....pa sto nestavis neki

bezveze .....
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 10:18   #15
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
a sto se ocekuje od nas???
da komentarisemo neciji novinski clanak iz 1902??
pa takvih clanaka i "proglasa" imas i danas na tone.....pa sto nestavis neki

bezveze .....
Želio sam vidjeti taj članak jer je nakon njegovog objavljivanja došlo do nemira, protusrpskih demonstracija i razbijanja izloga srpskih radnji po Zagrebu. Koliko znam to je bilo prvo javno objavljivanje velikosrpskih planova u Hrvatskoj i početak onoga što je završilo tek prije desetak godina.
Prvenstveno sam želio vidjeti članak, jer je povjesno značajan i jako zanimljiv te ga često citiraju, a ja ga do sada nisam pročitao. Ti komentiraj ili nemoj komentirati, ako te ne zanima ne moraš to ovdje i obznaniti jer to u principu nikoga ne zanima.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 16:28   #16
Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
a sto se ocekuje od nas???
da komentarisemo neciji novinski clanak iz 1902??
pa takvih clanaka i "proglasa" imas i danas na tone.....pa sto nestavis neki

bezveze .....
Vjerujem da ti je jasno kako tada nije bilo ni interneta,ni televizije,ni puno tiskovina,pa nije svaka budala mogla nametnuti svoj stav.

Kljucne recenice zbog kojih je doslo do prostusrpskih demonstracija:

“Hrvati niti imaju posebnog jezika, ni zajednice običaja, ni čvrstog jedinstva života, ni, što je glavno, svesti o međusobnoj pripadnosti, i stoga ne mogu biti posebna narodnost."

"Hrvati dakle nisu ni pleme ni posebna narodnost. Oni se nalaze na prelazu iz plemena u narodnost, ali bez nade da će sačinjavati ikada posebnu narodnost."

Ta se borba mora voditi do istrage naše ili vaše. Jedna stranka mora podleći. Da će to biti Hrvati, garantuje nam njihova manjina, geografski položaj, okolnost, što žive svuda pomešani sa Srbima, i proces opšte evolucije, po kome ideja Srpstva znaci napredak.

Da su se Hrvati i Srbi medjusobno postovali i uvazavali,nikada ne bi doslo do rata.Medjutim,ideja da jedni moraju nestati (u ovome slucaju oni malobrojniji-a to su Hrvati) mogla je samo razbuktati nove sukobe....

Stojanoviceva misao se provlaci kroz sve velikosrpske programe,i sve dok srpska politika (ona iskrena,a ne prikrivena) napokon ne promijeni odnos prema svojim susjedima,tenzija na ovim prostorima nece ponestajati....
Svibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 17:31   #17
Clanak je zasigurno veliko-srpski i poziva na netrpeljivost.
Samo ne treba vaditi toliko iz konteksta tadasnje situacije ovim tekstom , jer vec odavno tada postoje Josip Frank i Starcevic koji su svoju hrvatsku ideologiju zasnivali na antagonizmu prema srbima.

Quote:
kao da se, zapravo, radi o samo dvije razlicite stranke, da se tu uopce ne radi o razlicitim narodima od kojih jedan treba pobijediti
E ova mu jedna od retkih koja valja i koja i danas potvrdjuje pravilo.
Kao sto je slucaj i ovom forumu a i zivotu uopste , ganjacemo se izgleda do kraja sveta!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 17:35   #18
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
zasto bi ovaj osuo tako nesto ako iza toga ne predhodi slican njemu hrvatski nacionalni pametnjakovic.
pa po meni ovaj ne bi osuo tako nešto zato što:

Srbi su, za razliku od Hrvata, "(...) tolerantni i velikodušni." [30] Oni su sentimentalan i častan narod. [31]
"(...) teško naći inteligentnijeg i punijeg životne snage naroda od srpskog naroda i inteligencije, koja pokazuje manje oduševljenja od srpske inteligencije." [41]


eto, zato srbi ne bi trebali odgovarati hrvatima na isti način, odnosno istom mjerom. jer su jednostavno bolji od kurvata i ne spuštaju se na njihovu razinu.
ali očito baš i nije istina ovo što je napisano u tekstu i srbeki nisu baš tako tolerantni i velikodušni.
barem se to po ovom odgovoru (na neki pretpostavljeni nacionalistički napad od strane besnih kerova kurvata) može zaključiti...
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 17:50   #19
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post


pa po meni ovaj ne bi osuo tako nešto zato što:

Srbi su, za razliku od Hrvata, "(...) tolerantni i velikodušni." [30] Oni su sentimentalan i častan narod. [31]
"(...) teško naći inteligentnijeg i punijeg životne snage naroda od srpskog naroda i inteligencije, koja pokazuje manje oduševljenja od srpske inteligencije." [41]


eto, zato srbi ne bi trebali odgovarati hrvatima na isti način, odnosno istom mjerom. jer su jednostavno bolji od kurvata i ne spuštaju se na njihovu razinu.
ali očito baš i nije istina ovo što je napisano u tekstu i srbeki nisu baš tako tolerantni i velikodušni.
barem se to po ovom odgovoru (na neki pretpostavljeni nacionalistički napad od strane besnih kerova kurvata) može zaključiti...
Opet se vracamo na sustinsko pitanje ko je prvi poceo !
Znaci ovako nanovo ,neki srbi kazu:"Mi smo glavni , najhrabriji i nama pripada prvenstvo u buducoj zajednici bratskih plemena jer hrvatski korpus je kvazi-kulturni i podanicki nastrojen prema katolickom kleru i tudjem caru".
Dok neki hrvati kazu:"Mismo tisucljetna drzava sa civilizacijskim nivoom mnogo vecim od turko-cigana-vlaha i naravno shizmatika skojima bez obzira na isti jezik ne treba imati nista jer su ispod nas kulturno.

Proizilazi klasicna prica :"SACUVAJ ME BOZE...............!!!!!!!
I nije nas sacuvao od ove zle kobi!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 20:10   #20
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Opet se vracamo na sustinsko pitanje ko je prvi poceo!
i vraćamo se na suštinski odgovor - Srbi.

tako su načertanije iz 1844.
a starčević je 1845 tek završio gimnaziju.

to su fakti. ilitiga činjenice.
a ti nastavi dalje mozgati o tome tko je prvi počeo i što.

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.