Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2012., 21:29   #861
Albanci su narod turskog porijekla, koji su dovedeni ovdje oko 10. stoljeća a potiču sa kavkaza... nemaju nikakve veze sa Ilirima ni I2 haplogrupom.
Rootwalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:47   #862
Quote:
Rootwalla kaže: Pogledaj post
Albanci su narod turskog porijekla, koji su dovedeni ovdje oko 10. stoljeća a potiču sa kavkaza... nemaju nikakve veze sa Ilirima ni I2 haplogrupom.
Albanci su uglavnom potomci Epirota, preklapaju se sa grcima, i bliski su južnim srbima.
E sad ako su oni sa kavkaza onda su i Grci.

Iliri su bili raznoliki narodi, i to nema veze sa I2 haplgrupom, mada je i albanci imaju oko 15-20%.
Ilir je rič nešto ala Zapadni-balkanac, nema veze sa određenim narodom, već sa geografskim pojmom
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:59   #863
jeli ovo tema o morlacima i vlasima, ili je ovo izgubljen tekst knjige postanka a koji se tiče života noe i njegovih sinova nakon iskrcavanja na brdu ararat?!
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:04   #864
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
jeli ovo tema o morlacima i vlasima, ili je ovo izgubljen tekst knjige postanka a koji se tiče života noe i njegovih sinova nakon iskrcavanja na brdu ararat?!


Kako nije, morlaci su zapravo oni koji su bili izolirani za vrime slavenizacije, vjerojatno jer su bili po velebitu...

Kažu da su ti morlaci ošli na krk, pa u Istru, i sad su Ćići, il Ćiribirci.

Face su in iste ka naše

Evo ih




a evo i nas



Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:14   #865
Divljače,
U 10 stoljeću Hrvatsko ime se istovremeno pojavljuje zapisano na tri geografski različita područja: U Ukrajini (Galiciji) - najveći grad Stiljsko, zabilježeni su i u današnjoj Češkoj - grad Libice i treća skupina je ova naša Jadranska. Izvori su potpuno nezavisni.
Prapostojbina Hrvata se zove Megale iliti Velika odnosno DREVNA Hrvatska, a prostirala se od Moldavije na jugu, pa sjeverno uz Djestar do Galicije u Ukrajini, pa sjevernim obroncima Karpata skroz do Češke i današnje Njemačke. Ta Hrvatska je potekla od Sarmatsko/Slavenske mješavine Černjakovske kulture (do 4 stoljeća). Tako bar tvrde Rusi i Ukrajinci.
O Slavenskim seobama prema jugu iz Slavenske prapostojbine se u stvari jako malo zna, moguće čak s Gotima ili neposredno iza njih. Slavenska plemena su zabilježena na Peloponezu u Grčkoj već od 585. godine i bili su nezavisni od Bizanta cca 200 godina.
Naziv Arvaniti se pojavljuje kasnije kada su već jasno zabilježeni Hrvati i Croati i povezan je vjerojatno s naseljavanjima opustjelih predjela Grčke iz područja današnje Albanije.
A Vlasi se kao došljaci spominju do Karpata.
P.S. Ako je VOL muško od krave, šta je onda bik?
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:38   #866
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Divljače,
U 10 stoljeću Hrvatsko ime se istovremeno pojavljuje zapisano na tri geografski različita područja: U Ukrajini (Galiciji) - najveći grad Stiljsko, zabilježeni su i u današnjoj Češkoj - grad Libice i treća skupina je ova naša Jadranska. Izvori su potpuno nezavisni.
Prapostojbina Hrvata se zove Megale iliti Velika odnosno DREVNA Hrvatska, a prostirala se od Moldavije na jugu, pa sjeverno uz Djestar do Galicije u Ukrajini, pa sjevernim obroncima Karpata skroz do Češke i današnje Njemačke. Ta Hrvatska je potekla od Sarmatsko/Slavenske mješavine Černjakovske kulture (do 4 stoljeća). Tako bar tvrde Rusi i Ukrajinci.
O Slavenskim seobama prema jugu iz Slavenske prapostojbine se u stvari jako malo zna, moguće čak s Gotima ili neposredno iza njih. Slavenska plemena su zabilježena na Peloponezu u Grčkoj već od 585. godine i bili su nezavisni od Bizanta cca 200 godina.
Naziv Arvaniti se pojavljuje kasnije kada su već jasno zabilježeni Hrvati i Croati i povezan je vjerojatno s naseljavanjima opustjelih predjela Grčke iz područja današnje Albanije.
A Vlasi se kao došljaci spominju do Karpata.
P.S. Ako je VOL muško od krave, šta je onda bik?
P.S. rasplodni vol

Mogu Rusi tvrdit šta oće, al mjerljivi dokazi upućuju na drugo.

Mi ne dijelimo srodstvo sa ostalim slavenima, te se geografski i genetički preklapamo.
Bliski smo narodima oko sebe, a ne Slavenima.

Zapravo od 11 testiranih kostiju Skita/Sarmata, svi uglavnom su srodni sa Poljacima, sa nama ništa.

Da je postojala ta velika Hrvatska, il stara Hrvatska, bila bi poznata svima.
Meni to zvuči ko mit baziran na pan slavinizmu.

Meni se čini da je slavenski jezik umjetan, nemoguće je da toliko ljudi i naroda pričalo staroslavenski, te se jezik zapravo prvi put počinje spominjat sa Čirilom i Metodom koji su opismenili te Slavene koji su nikli od niotkud.


Dosta sa off topicom o velikim, starim Hrvatskama


Ove Morlakinje bome nisu loše


Zadnje uređivanje Divljak414 : 20.01.2012. at 22:56.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 22:52   #867
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Divljače,
U 10 stoljeću Hrvatsko ime se istovremeno pojavljuje zapisano na tri geografski različita područja: U Ukrajini (Galiciji) - najveći grad Stiljsko, zabilježeni su i u današnjoj Češkoj - grad Libice i treća skupina je ova naša Jadranska. Izvori su potpuno nezavisni.
Prapostojbina Hrvata se zove Megale iliti Velika odnosno DREVNA Hrvatska, a prostirala se od Moldavije na jugu, pa sjeverno uz Djestar do Galicije u Ukrajini, pa sjevernim obroncima Karpata skroz do Češke i današnje Njemačke. Ta Hrvatska je potekla od Sarmatsko/Slavenske mješavine Černjakovske kulture (do 4 stoljeća). Tako bar tvrde Rusi i Ukrajinci.
O Slavenskim seobama prema jugu iz Slavenske prapostojbine se u stvari jako malo zna, moguće čak s Gotima ili neposredno iza njih. Slavenska plemena su zabilježena na Peloponezu u Grčkoj već od 585. godine i bili su nezavisni od Bizanta cca 200 godina.
Naziv Arvaniti se pojavljuje kasnije kada su već jasno zabilježeni Hrvati i Croati i povezan je vjerojatno s naseljavanjima opustjelih predjela Grčke iz područja današnje Albanije.

A Vlasi se kao došljaci spominju do Karpata.
P.S. Ako je VOL muško od krave, šta je onda bik?
Znam da je ovo jos uvijek tabu tema na ovom forumu, ali ipak... mozda ove invazije imaju nesto s Hrvatima u Grckoj i na Peleponezu?

Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 23:16   #868
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
P.S. rasplodni vol

Mogu Rusi tvrdit šta oće, al mjerljivi dokazi upućuju na drugo.

Mi ne dijelimo srodstvo sa ostalim slavenima, te se geografski i genetički preklapamo.
Bliski smo narodima oko sebe, a ne Slavenima.

Zapravo od 11 testiranih kostiju Skita/Sarmata, svi uglavnom su srodni sa Poljacima, sa nama ništa.

Da je postojala ta velika Hrvatska, il stara Hrvatska, bila bi poznata svima.
Meni to zvuči ko mit baziran na pan slavinizmu.

Meni se čini da je slavenski jezik umjetan, nemoguće je da toliko ljudi i naroda pričalo staroslavenski, te se jezik zapravo prvi put počinje spominjat sa Čirilom i Metodom koji su opismenili te Slavene koji su nikli od niotkud.


Dosta sa off topicom o velikim, starim Hrvatskama


Ove Morlakinje bome nisu loše

Divljace, od vola nikad bika! To vazi u bukvalnom kao i u figurativnom smislu.

Ova slika nasih "Morlakinja", sto si postavio, govori puno vise nego sto mislis. One dvije na strani mogu biti danasnje Hrvatice, ali i Njemica, Engleskinje, Svedjanke, Ukrajinke, i sl. Ona u sredini, mozda samo Hrvatica, Talijanka, Spanjolka, itd.
Fotografija je slika nase etnogeneze, bez da ulazimo u neko debelo prebrojavanje krvnih zrnaca.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 23:20   #869
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
P.S. rasplodni vol
a što više komentirati
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 23:27   #870
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
a što više komentirati
Vol je kastrirani bik, i šta sad?


Dilberte, one izgledaju kao europljanke, i ona u sredini bi prošla ko engleskinja, te nisu hrvatice nego istro rumunjke, ili morlakinje.


Poanta sveg, sta smo mi svi moralci, samo slavenizirani prije njih.

Evo ih još




Priče o gotima i starim i velikim Hrvatskama ostavite za drugu temu.

Morlaci su moj narod, kao sto su i vaš
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 00:01   #871
Divljak414 ne trolaj

sad si ispetljao sve i svašta

ako imaš argumentaciju svojih teza, priloži ih, ovako u desetinama uzastopnih postova inzistirati na nekakvim pretpostavkama bez čiste glave i repa nema smisla, vrtimo se u krug, ide se u offtopic u kojem samo što se ne spomene i knjiga postanka kako reče nevenb, i štoviše, po pravilima se to kartonira.

tema se pretvara u kupus i moram reagirati, smisao topica nije nabacivati se slobodnim procjenama, raznoraznim pretpostavkama i nečijim željama, nego naučiti nešto novo i argumentirano diskutirati
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 02:00   #872
@Divljak414

Ćići, ili Ćiribirci su jedna vrlo mala etnicka skupina koja generacijama zivi u hrvatskoj, a donekle i u talijanskoj sredini. Pripisivati im nekakvu rasnu posebnost po mom misljenju, nema uopce smisla.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 09:40   #873
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Divljak414 ne trolaj

sad si ispetljao sve i svašta

ako imaš argumentaciju svojih teza, priloži ih, ovako u desetinama uzastopnih postova inzistirati na nekakvim pretpostavkama bez čiste glave i repa nema smisla, vrtimo se u krug, ide se u offtopic u kojem samo što se ne spomene i knjiga postanka kako reče nevenb, i štoviše, po pravilima se to kartonira.

tema se pretvara u kupus i moram reagirati, smisao topica nije nabacivati se slobodnim procjenama, raznoraznim pretpostavkama i nečijim željama, nego naučiti nešto novo i argumentirano diskutirati
Pa argumentirao sam, međutim do nekih to ne dopire.
Imaš pravo, tema se pretvorila u "kupus"
Tvrditi da su Hrvati Slaveni je isto kao tvrditi da su recimo Portugalci Latini(ono pleme iz Italije), mi smo slaveni po jeziku( koji je isto pun latinizama, turcizama, anglizama, pa i ilirizama), i to je to.

Ova tema je o Vlasima, znači romanskom stanovništvu ovih prostora, mada nekoć su svi stanovnici ovih prostora bili romanizirani, kao što su danas Slavenizirani.
Znači kad pričamo o Hrvatima, onda pričamo o istim ljudima, i ono šta san ja uočija, i zašto san uopče posta na ovoj temi, jest da smo mi i dan danas sačuvali plemenske razlike Ilira sa ovih prostora u obliku regionalnih razlika, što je po meni fascinantno.

Zadnje uređivanje Divljak414 : 21.01.2012. at 09:58.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 09:44   #874
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
@Divljak414

Ćići, ili Ćiribirci su jedna vrlo mala etnicka skupina koja generacijama zivi u hrvatskoj, a donekle i u talijanskoj sredini. Pripisivati im nekakvu rasnu posebnost po mom misljenju, nema uopce smisla.
O kakvoj rasnoj pripadnosti ti pričaš?

Čiribirci su potomci tih Moralka o kojima Mlečani pišu, ja san samo konstatira da je to isti narod ko mi, al zbog izolacije(jerbo su živili na Velebitu) su priskočili Slavenizaciju i sačuvali taj vlastiti dialekt latinskog jos otprije nametnut od Rimljana.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 09:55   #875
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Albanci su uglavnom potomci Epirota, preklapaju se sa grcima, i bliski su južnim srbima.
E sad ako su oni sa kavkaza onda su i Grci.

Iliri su bili raznoliki narodi, i to nema veze sa I2 haplgrupom, mada je i albanci imaju oko 15-20%.
Ilir je rič nešto ala Zapadni-balkanac, nema veze sa određenim narodom, već sa geografskim pojmom
za srodnost danasnjih nacionalnih srba, albanaca, kosovara, grka, bugara treba najvise zahvaliti kucevlasima. u njih dominira E3. nisu formirali vlastitu naciju pa su se priklonili ostalim vec foromiranim.

preklapanje genetskih markera kosovara sa "morlacima" (a u kojih dominiraju I2a,R1a) je minimalno. gotovo da nema. dok sa albancima iz albanije to nije slucaj. postoji srodnost sa nama.
evo sta o samim albancima, uglavnom na osnovu njihovog jezika, kaze Kaplan Burovic:

Quote:
1.- Jezik Albana Kavkaza je bio KENTUM grupe, dok je albanski jezik SATEM grupe. Jedan narod sa satem karakteristikom jezika ne može da bude ni brat, kamoli sin jednog naroda sa kentum karakteristikom, ako prethodno nije pretrpeo promenu substrata svog jezika. Svi albanolozi sveta, pa i sami albanski, tvrde da ovaj jezik nije pretrpeo nikakvu promenu substrata. Sledstveno, Albanci nemaju nikakve genealoške veze sa Albanima Kavkaza.

Ovo je dovoljno za svakog naučnika, ali, za obične ljude, dodajemo i ovo:

2.- Albanski jezik ima tako mnogo baltičko-slovenskih (u prvom redu litvanskih!) reči, da je svetski poznati austrijski albanolog, akademik, prof. dr Gustav Majer (Meyer, 1850-1900) izjavio da je albanski jezik brat litvanskog jezika. Sa njime su se složili ne samo mnogi poznati svetski albanolozi, već i albanski, pa i najveći albanolog Albanije svih vremena, akademik, prof. dr Ećrem Čabej (Eqrem Çabej, 1908-1980).

Nema sumnje da su se Albanci (koji se tada sigurno nisu zvali ovako!), možda u prvom veku stare ere, stavili u pokret iz koljevke čovečanstva, Indije, zajedno sa slovenskim plemenima, moguće baš sa Litvancima, pa – prelazeći preko Kavkaza – moguće i pored tamošnjih Albana, stigli su na obale Baltičkog mora, gde su dugo živeli u simbiozi sa Litvancima i spasili se asimiliranja njihovim novim pokretom prema srednjoj Evropi i obalama Dunava, kuda su išla i mnoga druga slovenska plemena, ali ne i Litvanci.

3.- Albanski jezik ima tako mnogo rumunskih reči i drugih rumunskih karakteristika, u gramatici i folkloru, da se zamalo rumunizirao. Pomenuti Akademik Čabej, izjavljuje i dokazuje da se albanski jezik formirao u VI veku nove ere upravo u Rumuniji, na padinama planina Karpati i Beskidi. Po njemu i ova dva toponima su albanske reči.

Da ih mongolski Bugari khana Asparuha nisu prebacili 679. godine naše ere preko Dunava, u današnjoj Bugarskoj, u Trakiji, danas Albanci ne bi postojali.

4.- Albanski jezik nema mnogo tračkih reči, ali ih ima. Povodeći se za njima, austrijski akademik, prof. dr Gustav Vajgand (Weigand, 1860-1930), poznat kao najveći albanolog svog vremena, pomislio je da su ovi Albanci tračkog porekla. Ja sam mu se suprotstavio i dokazao da tračke reči albanskog jezika ne dokazuju njihovo tračko poreklo, već njihov itinerar kuda su prošli na putu od Indije do današnje Albanije.

Živeći sa svojim kozama po planinama Trakije preko jednog veka, oni ne samo što su se spasili asimilacije od slovenskih Bugara, već su i sami asimilirali porodice Tračana, koje su našli po tim vrletima, a koje su tim planinskim životom izbegli ne samo romaniziranje, već i prelaz sa Balkana u današnju Rumuniju, što se desilo sa pradedovima današnjih Rumuna i Vlaha u III veku naše ere. Preko ovih asimiliranih porodica Albanci su bezsumnje asimilirali, usvojili, i koju tračku reč, kao što su neke od onih, koje nam spominje pomenuti Akademik Vajgand.

5.- Albanski jezik ima i bugarskih reči, pa i gramatičkih karakteristika, što nam dokazuje da su ovi Albanci dugo živeli pod bugarskom vlašću. Naime, oni su živeli pod bugarskom vlašću ne samo u Bugarskoj, već i u Albaniji.

Kako se zna, bugarski Car Boris (852-889), na čelu svoje vojske krenuo je u pohod prema srednjem Balkanu, pa i prema obalama mora Jonskog i Jadranskog. Stigao je i do današnje Crne Gore. On je poveo sa sobom ove Albance kao komoru te vojske i smestio ih u Mat, pokrajina današnje srednje Albanije, iznad Tirane, odakle su ga snabdeli ne samo mesom, sirom i drugim mlečnim proizvodima, već i tadanjom strateškom sirovinom – kožom, jako potrebna za vojsku. To se desilo negde sredinom IX veka naše ere.

Jezik ovih Albanaca nam svedoči ovaj itinerar. Da su došli morsim putem, sa Sicilije, kako nam to pretendira Doktor Deretić, sve što spomenusmo u tačkama 2, 3, 4, 5 ne bi postojalo u jeziku ovih Albanaca. Njihovo postojanje je značajna činjenica, koja se ne može poreći. Naprotiv, ona poriče da su ovi Albanci stigli u Albaniju bilo kojim drugim putem.

6.- Da su Albanci prethodno živeli na obale Kaspiskog mora (u tamošnjoj Albaniji!), pa morem prešli na Siciliju i južnu Italiju, gde su po Deretiću živeli od VIII veka do 1043. godine, to je oko 3 veka (!), bavili bi se i pomorstvom, jer su i u Siciliji i u južnoj Italiji imali more na dohvat ruke, pa makar i tamo živeli po brdima i planinama. Tako bi imali i svoju pomorsku terminologiju, naravno sa primesama južno-italijanskog jezika. Svetski su naučnisi konstatirali da Albanci nemaju ni ribarsku terminologiju, kamoli i pomorsku, a ja sam tome dodao da dan-danas ovi Albanci ne znaju ni da gotove ribu, pa je i ne jedu, sem onih koji su to posle turske okupacije sišli na obali mora i naučili to od Turaka. Pored srpskih reči oni imaju i italijanske, ali severne, venecijanske, koje su delimično poprimili preko srpskog jezika.

7.- Da su Albance prebacili sa Kavkaza na Siciliju Arabljani i da su tako dugo živeli pod njihovu vlast, oni bi imali podosta arapskih reči. Činjenica je da su arapske reči u albanskom jeziku ne samo brojčano najmanje, već i posredstvom turskog jezika. Pa i reč ANIJE nisu primili od onih Arabljana, koji su ih navodno prebacili na Siciliju, već od Arabljana severne Afrike, koji su došli na obale Jadrana kao gusari i pirati, zajedno sa Turskim okupatorima, u XVI veku.

8.- U Italiji nema ni traga od ovih Albanaca. Današnji Albanci Italije su iz vremena borbi Skenderbega protiv Turaka, a to je XV vek naše ere. Većina njih su bili pravoslavni (pa i danas su takvi!), što ih je sačuvalo od italijanske-katoličke asimilacije. Svi koji su stigli tamo kao katolici, asimilirali su se. Znači, između ovih Albanaca i onih koje zamišljaju Deretić sa svojim kolegama, nema ništa zajedničkog.

Zadnje uređivanje Bil.Ladni : 21.01.2012. at 10:13.
Bil.Ladni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 10:03   #876
Quote:
Bil.Ladni kaže: Pogledaj post
srodnost danasnjih nacionalnih srba, albanaca, grka, bugara treba najvise zahvaliti kucevlasima. u njih dominira E3. nisu formirali vlastitu naciju pa su se priklonili ostalim vec foromiranim. najvise kosovorima.

preklapanje genetskih markera kosovara sa "morlacima" (a u kojih dominiraju I2a,R1a) je minimalno. gotovo da nema. dok sa albancima iz albanije to nije slucaj. postoji srodnost sa nama. najpre zbog asimilacije.

evo sta o samim albancima kaze jedan profa:
Grci isto imaju puno E HG, al nije bitna HG kad pričaš o srodnosti, HGe se tu uopće ne gledaju.
Već se srodnost između populacija računa pomoču autosomalne genetike, koja nema veze sa HG.

Šta se tiće Albanskog jezika, očito je da je to neki mix slavenskog, grčkog i latinskog, jer su Albanci bili nepismeni stočari, koji su preuzimali nove riči od susjednih naroda tijekom njihove povijesti.


Ako ja kažen "internet", to naznači da sam porijeklom Englez
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 10:15   #877
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Pa argumentirao sam, međutim do nekih to ne dopire.
Imaš pravo, tema se pretvorila u "kupus"
Tvrditi da su Hrvati Slaveni je isto kao tvrditi da su recimo Portugalci Latini(ono pleme iz Italije), mi smo slaveni po jeziku( koji je isto pun latinizama, turcizama, anglizama, pa i ilirizama), i to je to.

Ova tema je o Vlasima, znači romanskom stanovništvu ovih prostora, mada nekoć su svi stanovnici ovih prostora bili romanizirani, kao što su danas Slavenizirani.
Znači kad pričamo o Hrvatima, onda pričamo o istim ljudima, i ono šta san ja uočija, i zašto san uopče posta na ovoj temi, jest da smo mi i dan danas sačuvali plemenske razlike Ilira sa ovih prostora u obliku regionalnih razlika, što je po meni fascinantno.
Argumenti su ti potentni kao i tvoji rasplodni volovi. Kastriranjem se uklanjaju muda, a pimpek ostane. Dakle, možeš se kurčiti, ali ne i napraviti nove telce.
Morlaci su izraz koji koriste Venecijanci. I to cca 1500 godina nakon što su s povjesne scene nestali Iliri. Uspostaviti direktnu vezu je tu ipak jako teško i treba potentna argumentacija. Morlaci su oni koji nisu Turci, a živjeli su na prostorima u kopnenom ZALEĐU Venecije u tadašnjoj Turskoj. Jezično nisu povezani s talijanskim govorima. Nikako.
A termin Vlah se pojavljuje od Karpata, preko VLAŠKE doline doline do Albanskih planina. I poprilično je kompleksan jer je u različitim vremenima na geografski različitim prostorima označavao različite skupine ljudi, a i selili su se. Negdje je to i bio etnik (ili skupina etnika), a negdje je bio ekonomsko-socijalna kategorija (stočari), a negdje samo oni koji su živjeli iza neke planine (npr. Vlaji u Dalmaciji).
Generaliziranje je tu jako teško napraviti bez dobre argumentacije.

Zadnje uređivanje mozak_free : 21.01.2012. at 10:21.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 10:26   #878
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Argumenti su ti potentni kao i tvoji rasplodni volovi. Kastriranjem se uklanjaju muda, a pimpek ostane. Dakle, možeš se kurčiti, ali ne i napraviti nove telce.
Morlaci su izraz koji koriste Venecijanci. I to cca 1500 godina nakon što su s povjesne scene nestali Iliri. Uspostaviti direktnu vezu je tu ipak jako teško i treba potentna argumentacija. Morlaci su oni koji nisu Turci, a živjeli su na prostorima u kopnenom ZALEĐU Venecije u tadašnjoj Turskoj. Jezično nisu povezani s talijanskim govorima. Nikako.
A termin Vlah se pojavljuje od Karpata, preko VLAŠKE doline doline do Albanskih planina. I poprilično je kompleksan jer je u različitim vremenima na geografski različitim prostorima označavao različite skupine ljudi, a i selili su se. Negdje je to i bio etnik (ili skupina etnika), a negdje je bio ekonomsko-socijalna kategorija (stočari), a negdje samo oni koji su živjeli iza neke planine (npr. Vlaji u Dalmaciji).
Generaliziranje je tu jako teško napraviti bez dobre argumentacije.
Ja san bija sarkastičan kad san reka "rasplodni vol", no ti valjda to nisi skužija.
Morlaci su Istro-Rumunji, pošto su Morlaci bili preseljeni na Krk, pa sa Krka u Istru, i tamo se oformili kao Ćići.



Jesi čuja za naziv Arumunji?
Moglo bi se i reć da je istoznačnica sa Vlah.


Evo ti malo slenga iz naših dijalekta.

Arumo čejade – tvrdoglavi, sirovi, divji čovik. Kad je sve to, ali zeru manje, onda je arumast.

Vlasi se javljaju svugdi na području Rimskoga carstva di se nije dovršija proces latinizacije(znaci sa opismenjivanjem), pa i sami Rumunji su si formirali jezik još nedavno.

Nas su recimo opismenili Ćiril i Metod, te njihovi nasljednici/učenici

Zadnje uređivanje Divljak414 : 21.01.2012. at 10:32.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 10:56   #879
Quote:
Divljak414 kaže: Pogledaj post
Ja san bija sarkastičan kad san reka "rasplodni vol", no ti valjda to nisi skužija.
Morlaci su Istro-Rumunji, pošto su Morlaci bili preseljeni na Krk, pa sa Krka u Istru, i tamo se oformili kao Ćići.



Jesi čuja za naziv Arumunji?
Moglo bi se i reć da je istoznačnica sa Vlah.


Evo ti malo slenga iz naših dijalekta.

Arumo čejade – tvrdoglavi, sirovi, divji čovik. Kad je sve to, ali zeru manje, onda je arumast.

Vlasi se javljaju svugdi na području Rimskoga carstva di se nije dovršija proces latinizacije(znaci sa opismenjivanjem), pa i sami Rumunji su si formirali jezik još nedavno.

Nas su recimo opismenili Ćiril i Metod, te njihovi nasljednici/učenici
I ja sam bio sarkastičan, no ti valjda nisi skužija.

Alberto Fortis NIJE govorio o Istro-Rumunjima u svom opisu Dalmacije, nego o onima za koje današnji Splićani kažu da su Vlaji. Na Krku imaš još uvijek ljudi (Hrvata) koji znaju da su porijeklom Morlaci (sjeverno od grada Krka) i nisu govorili nekim od Arumunjskih jezika. Murlaška besida se održala oko Livna do u 19. stoljeće, a tamo su danas najžešće Hrvatine.
Vlasi se javljaju i van Rimskog carstva, npr. u Karpatima, ali onda kada se spominju Vlasi i na drugim mjestima (cca 13. stoljeće) i isto su bili nomadi-stočari i došli su među Hrvate (tamo Bjelohrvate).
Volohi se spominju i ranije u Vlaškoj nizini.
Inače Rumunjski Vlasi (današnji Rumunji) za sebe tvrde da su došli s JUGA i to iz područja današnje Makedonije i Albanije, ma kako to čudno zvučalo.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 11:11   #880
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
I ja sam bio sarkastičan, no ti valjda nisi skužija.

Alberto Fortis NIJE govorio o Istro-Rumunjima u svom opisu Dalmacije, nego o onima za koje današnji Splićani kažu da su Vlaji. Na Krku imaš još uvijek ljudi (Hrvata) koji znaju da su porijeklom Morlaci (sjeverno od grada Krka) i nisu govorili nekim od Arumunjskih jezika. Murlaška besida se održala oko Livna do u 19. stoljeće, a tamo su danas najžešće Hrvatine.
Vlasi se javljaju i van Rimskog carstva, npr. u Karpatima, ali onda kada se spominju Vlasi i na drugim mjestima (cca 13. stoljeće) i isto su bili nomadi-stočari i došli su među Hrvate (tamo Bjelohrvate).
Volohi se spominju i ranije u Vlaškoj nizini.
Inače Rumunjski Vlasi (današnji Rumunji) za sebe tvrde da su došli s JUGA i to iz područja današnje Makedonije i Albanije, ma kako to čudno zvučalo.
Ajd malo promisli

Ti vlasi na krku su stigli tamo sa Velebita...

Di se najduže očuva Arumunjski jezik na ovim prostorima?
Očuva sa na izoliranim mistima, Velebit, Dinara, ...itd

Kažeš Bjelohrvate, a di su onda Hrvati?
Jel ti razumiš da je pridjev Bijelo označava stranu svita, a da su se oni na sjeveru uvik oslovljavali kao Bjelohrvati, nikad kao Hrvati. I to je malo upitno, pošto postoji samo par natuknica o njima, uglavnom od strane pan-slavinista, ili kao pretpostavka izvedena iz DAIa
Jel možeš povezat 2 i 2?
Bjelorusi su nastali sjeverno od Kijevske Rusije, tj orginalne Rus'.


Mi ne dijelimo krvnu povezanost sa ljudima sa karpata, možda se nađe di koji pošto su tamo i bile granice Rimskog carstva.
Ali isto tako se može nać i u Velikoj britaniji, osoba koja dijeli srodstvo s nama.



Več san ti reka, Vlah je pridjev za priproste i nepismene latine, koji žive poludivljim životom, no čak i ne tribaju bit latini, primjer za to su ti Velšani.
O tome smo već razglabali.

Jel ti shvaćaš da ti pokušavaš prodat teoriju sličnu teoriji da su recimo Portugalci i Francuzi, potekli od plemena Latina iz Italije.

Pan-Slavinizam je jedan vrlo anti-intelektualni pokret, jerbo danas u Europi imaš praktički 3 glavne grane jezika, Germanske, Latinske i Slavenske, a sva tri su se proširila na isti način, nametanjem i/ili opismenjivanjem.

Nemoguče je da velika grupa ljudi priča recimo taj neki "Staroslavenski", Slavenski jezici su zapravo osmišljeni od Ćirila i Metoda, a širili su se kroz pravoslavnu crkvu, i u našem slučaju Katoličku, no tu smo mi bili malo posebni, ako se ne varan, te njihov jezik ili Crkveno Slavenski se smatra najstarijim zabilježenim Slavenskim jezikom


Budi ponosan ko si i što si

http://www.youtube.com/watch?v=eUKTeM09Ve4

Zadnje uređivanje Divljak414 : 21.01.2012. at 11:27.
Divljak414 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.