Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2012., 14:17   #61
Kaže se da su pisci obično najgori čitači vlastitih djela.
Tako sam nabavio zbirku Slap D. Cesarića (Arion, MH, 1984.) uz koju je priložena gramofonska ploča na kojoj sam Cesarić recitira sljedeće pjesme:
- strana a: Slap, Mrtva luka, Kad budem trava, Povratak, Sakriveni bol.
- strana b: Oblak, Poludjela ptica, Pjesma mrtvog pjesnika, Na novu plovidbu, Voćka poslije kiše, Tiho, o tiho
govori mi jesen.


Naravno, očekivanja su bila velika (budući da volim njegovu poeziju), a razočaranje je također bilo veliko - jer ljepota njegovih pjesama nije bila u korelaciji s njegovim recitiranjem! Ukratko o recitaciji: dosadno, monotono, nezanimljivo, presporo, bezbojno... Njegove pjesme i dalje obožavam, ali ih vjerojatno nikad više neću slušati s ploče! Dakle, u Cesarićevom slučaju, potvrđuje se izrečeno na početku - da su pjesnici najgori recitatori vlastite poezije!
(No, dobro, ako je netko rođeni pjesnik ne mora podjednako biti i savršeni recitator...)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 06:23   #62
Prelijepi gubitnici

Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
e sad, je li ujević bio luzer ili nekomformist? ili to ide u paketu?
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
još jedna luzerica.
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
sad kad bih željela biti cinična, rekla bih 'ko će o kome nego svoj o svome, ali neću.. naime, i ja ih volim.
Čula sam stavove da je luzerstvo duhovna bolest, kad ljudi ne iskoriste svoje potencijale. I da je Ujević mogao puno više, bit sveučilišni profesor il kajaznamkaj. Luzerstvo se, po meni, upotrebljava na takav jedan način da je to često za mene winner jer, u depresiji, očajanju i odmetništvu od društvenih konvencija, luzer nerijetko ima dubinu unutarnjeg svijeta.
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 07:31   #63
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Čula sam stavove da je luzerstvo duhovna bolest, kad ljudi ne iskoriste svoje potencijale. I da je Ujević mogao puno više, bit sveučilišni profesor il kajaznamkaj. Luzerstvo se, po meni, upotrebljava na takav jedan način da je to često za mene winner jer, u depresiji, očajanju i odmetništvu od društvenih konvencija, luzer nerijetko ima dubinu unutarnjeg svijeta.
slažem se ja s tobom.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 08:04   #64
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
slažem se ja s tobom.
Pa i činilo mi se , al htela sam tak još malo o tom ćakulati (u sitne noćne sate).
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 08:42   #65
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Pa i činilo mi se , al htela sam tak još malo o tom ćakulati (u sitne noćne sate).
Ali noć je prošla.
Mislim da su pjesnici još gori kao sveučilišni profesori nego kao recitatori svojih djela. Ali hvala na Cohenu, ovdje barem ne brišu postove u sitne sate.
Ostavka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 15:59   #66
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Pa i činilo mi se , al htela sam tak još malo o tom ćakulati (u sitne noćne sate).
i ja sam, i mislim si, mislim... što napisati da se razvije rasprava i da ćakulamo još malo.. ali, uza sav trud, nisam se nikako mogla dosjetiti nijednog stvarnog argumenta da se s tobom ne složim. eto.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 14:43   #67
Blaise Pascal je jednom napisao u pismu: Oprostite što je ovo pismo duže nego obično - da je bilo više vremena za pisanje, pismo bi bilo kraće! Slijedom toga, mnogi pisci su govorili kako je potrebno duže vremena da se napiše kraći uradak. Tako je Mark Twain jednom dobio telegram od jednog časopisa gdje je su ga pitali može li napisati priču od dvije stranice duljine za dva dana. Twain je odgovorio:
Ne može se napisati priča od dvije stranice u dva dana.
Mogu jedino napisati 30 stranica za dva dana.
Za dvije stranice trebam 30 dana!


*
Engleskom piscu i leksikografu dr. Samuelu Johnsonu jedan je nadobudni mladi pisac poslao skicu svog romana sa
zahtjevom da ga ocijeni. Johnson mu je lakonski odgovorio kad ga je pročitao:
Vaš je rukopis i dobar i originalan. Ali, dio koji je dobar - nije originalan - a dio koji je originalan - nije dobar!

*
Američkom dramatičaru Eugeneu O'Neillu došla je ponuda iz Hollywooda da napiše scenarij za film u kojem bi glumila Jean Harlow. Poslali su mu telegram u kojem su ga zamolili da odgovori sa dvadeset riječi da li pristaje. O'Neill nije htio imati veze s Hollywoodom, pa im je odgovorio tako što je dvadeset puta puta napisao "ne" i stavio svoj potpis:
NO NO NO NO... O'Neill
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 29.08.2012. at 15:03.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 03:28   #68
Laza Kostic, tada vec poznat pesnik, se u svojim pedesetim zaljubio u cerku svog prijatelja, 30 godina mladju, Lenku Dundjerski. Navodno je ljubav bila obostrana ali Laza je smatrao da nije prilika za nju. Cak je pokusao i da je spoji sa svojim prijateljem, Nikolom Teslom, jer je Lenka jednom prilikom izjavila da mu se divi. Posle 4 godine intenzivnog druzenja sa Lenkom i njegovom borbom izmedju srca i mozga resio je da pobegne od nje prvo u jedan manastir a zatim zendibom sa Julianom Palanacki. Lenka je ubrzo umrla od tifusne groznice i on je to saznao dok je bio na medenom mesecu u Veneciji. Tamo je posetio i crkvu Santa Maria della Salute i tako nastade jedna od najlepsih ljubavnih pesama ikada napisanih. Pesma je objavljena tek 14 godina nakon Lenkine smrti, toliko mu je valjda bilo potrebno da pesma sazri u njemu. Inace Laza je voleo Lenku sve do svoje smrti i u njegovom dnevniku su nadjene reci: “Znate, za mene L. nije sasvim mrtva…ona dolazi da me vidi u snu. Ali kad mi se javi Ona, to nije san kao drugi. To baš ona bude tu. Ona udesi san. Ona uđe u moju pamet, moju dušu za minut jedan, i iziđe iz nje sa snom.”

Meni najlepsa ljubavna pesma jer je stvarna, protkana stvarnom ljubavlju i bolom, svaki put se najezim. Evo link za one koji ne znaju.

http://vision.ece.ucsb.edu/~jelena/p...la_salute.html
princesinha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:54   #69
Izumitelj klasičnog romana u nastavcima bio je Alexandre Dumas, otac. Imao je golem ured u kojem je radilo do sedamdeset ljudi, najčešće mladih. Dumas im je dao kostur romana, a oni su ga morali ispuniti likovima i dotjerati radnju. Plaćao ih je po satu, a sam je dobivao velike honorare od nakladnika. Bio je plaćen po broju redaka, pa su romani uglavnom izgledali ovako:

- Sine moj!
- Majko?
- Slušaj!
- Što je?
- Vidiš li ovaj bodež?
- Da.
- Što primjećuješ na njemu?

Izdavač nije bio zadovoljan tim načinom pisanja, odnosno plaćanja, pa je predložio Dumasu da će mu plaćati po broju slogova. Dumas je i tomu doskočio pa je uveo lik mucavca. Izdavaču se ni to nije svidjelo pa je ponudio Dumasu određeni honorar da ubije mucavca. Nakon što je Dumas primio dogovoreni iznos, mucavca iz romana ubio je crijep s krova.
Diamante is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 16:47   #70
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
da, to sam i ja pročitala, a drugdje di sam tražila ima jako malo podataka o tom periodu tinova života. negdje čak piše da je zamalo završio u legiji stranaca, a negdje se navodi da je bio kratko u legiji, ali ništa više. i u čitankama za srednju školu postoji podatak o njegovoj legionarskoj prošlosti, ali također samo kao natuknica.
a što reći? bio je mlad i željan akcije, mrzio je monarhiju i vjerovao da će njezinim slomom svi problemi nestati.. nažalost, uvjerit će se da će prava nevolja uslijediti tek od '45. kad mu je pet godina zabranjivano pisanje i svako javno djelovanje i pojavljivanje zbog navodne suradnje s ustašama, premda je u doba ndh isključivo objavljivao po kulturnim rubrikama članke i eseje i bio zaposlen kao prevodilac te nikad nije bio član ustaškog pokreta.
o tome se periodu nešto više zna.
navodno je jednom zamalo završio u zatvoru jer je vrijeđao nazora. pero zlatar je pisao nešto o tome:
Čuj, mislim si nekaj... A jel on baš mogel sam tak iskočit iz svoje prljave rabote? Nije li to više ko u onom francuskom filmu Nikita, da se ti nemreš sam tak premišljat, pa nećeš više bit tajni agent, sad bi ovo, sad bi ono, nisu to kao više tvoji ideali... Il su mu dali nekakvu penziju? I kakva mu je to opće riječ "vasionac"? Kaj to nije čist srpska riječ? Ogadili bute mi mog najdražeg pjesnika Ujevića. A tak je lucidan bil! A ta monarhija nije ni bila tak loša stvar, tad su se izgradile ceste prema moru, željeznice, HNK, etc, etc...
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2012., 12:02   #71
Nobel i književnici

Ovo sam pronašao na netu:
Quote:
Tagore je u stokholmski hotel sa sobom doveo svoju - kozu! (Pio je samo kozije mlijeko, i to samo mlijeko svoje koze.)

Najzeljeniju knjizevnu nagradu odbili su jedino Jean Paul Sartre i Boris Pasternak, no ni to nisu bila cista posla. Na Pasternaka je izvrsen pritisak iz vrha tadasnjeg SSSR-a jer je
Doktor Zivago bio proglasen za antisovjetsko djelo, a Sartre je - kako se saznaje ovih dana - naknadno ipak zatrazio novac, no zahtjev mu je odbijen.

Ivo Andric i Günter Grass svoje su nagrade donirali: Andric bosanskohercegovackim bibliotekama, a Grass njemackim Romima.
George Bernard Shaw rekao je 1925. godine, kad je postao laureat: "Nobelova nagrada je pojas za spasavanje bacen davljeniku koji se vec dokopao obale."

Knutu Hamsunu je 1920. novac od nagrade bio prijeko potreban, no on je u pijanom stanju cek pokusao darovati konobaru.
Kad je ovaj to odbio, izgubio ga je u liftu, no liftboy ga je, srecom, nasao i sutradan je vracen mahmurnom piscu.

I John Steinbeck je 1962. godine izgubio svoj cek, no tri dana kasnije nasla ga je njegova prijateljica u svojoj tasni.
I jedno i drugo tvrdili su da nemaju pojma kako se tamo mogao naci.
http://www.bhdani.com/arhiva/176/t17604.htm
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 11:00   #72
Quote:
Icaros22 kaže: Pogledaj post
Balzac napisao (...) pijući 40 šalica kave dnevno...
I Balzacov je čaj bio na glasu. Imao je boju venecijanskog zlata. Njime je Balzac služio samo najprisnije prijatelje, i to ne svakog dana. A kad ga je služio, bio je sav ponosan i razmetljivo ispredao o njemu cijelu legendu.

Ovaj čaj, govorio je on, uzgaja se samo za kineskog cara. Njeguju ga i zalijevaju naročito povlašteni mandarini. Prije izlaska sunca beru ga djevice i nose caru pjevajući. Ovaj neobični čaj uzgaja se u ograničenoj količini samo u jednom području prostranog carstva samo za cara, koji dio ove rijetkosti šalje ruskom caru kao dokaz naročite naklonosti. Ljubaznošću ruskog ambasadora, govorio je, dolazio je do ovog čarobnog čaja.

Da bi se opravdao što ga češće ne služi svojim prijateljima, imao je običaj upozoravati na njegove čudesne moći: ako se uzme šest puta, oslijepi se. "Riskiram jedno oko, točite!" odgovorio je jedan prijatelj.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:57.