Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2010., 08:33   #1
Kako se ugasio jedan maleni život

ovo je istinita priča iz Rijeke

Postojao je dječak – predivan dječak. 6 godina, prelijepe
smeđe kovrčice i zelene oči. Obožavao se igrati u dvorištu. Stan mu nije
prostran niti ga je itko doživljavao u njemu od roditelja, a dvorište su mu
dolazili prijatelji. Mogao im je pokazati i reći što ga veseli, što ga ljuti.
U posljednje vrijeme sve više je ljut, ...

Najviše od svega, volio se igrati u pijesku. Ali upitajmo se, koje se dijete ne voli igrati u pijesku. No, on je za takvo igranje jednog dana strašno kažnjen. Dobio je batina. Crnim vojničkim remenom, po tankim nožicama na kojima su ostali ...krvavi tragovi koji su se tek nakon nekoliko dana pretvorili u kraste.

Od tog dana kažnjavanje za bilo koji razlog, ako bi njegov tata procijenio da nije u redu, bio je pretučen. Bio je poput male šibe. Visok i mršav. I imao je strašnu manu. Nervozno je grizao nokte i bojao se. Bojao se tate. Više od mraka, psa lutalice, neobičnih čudovišta zmajeva. Njemu je tata bio najstrašnije mitsko biće. Oslovljavao ga je sa ON. Tata.
Tko je dao tati pravo da na to maleno bespomoćno biće digne ruku ?
Tko mu je dao pravo da ga mlati remenom, šibom i šakama od njegove treće godine života ?
Tko mu je dao pravo ?
On sam. Želio ga je naučiti disciplini. Jer ju on nije imao.
Mama. Ona je šutjela. Plakala preko noći jer je bila preslaba da nešto poduzme. Da se suprotstavi manijaku koji je usput znao i nju istući. A trebala je.

Bio je ružan kišni jesenski dan kad je mali šestogodišnjak zajedno s prijateljima pljuskao u tenisicama po cesti. Ulica je odzvanjala dječjim smijehom, vrištanjem i naguravanjem. Pljusnuti u baru na cesti im je bilo toliko zabavno da su nekoliko puta pljuskali po istoj bari dok se ne bi „potrošila“. Bili s mokri do kože. Ali bilo im je lijepo. Djeca, čiji su roditelji htjeli malo mira u kući pa su ih poslali vani.

Ali onda ga je pozvao tata. Smijeh je zamro na njegovom licu, noge su mu se počele tresti, ali ne od hladnoće. Nervozno je prstima počeo kidati nokte na drugoj ruci. Od straha je zaboravio pozdraviti i svoje prijatelje. Ušao je u kuću. Zamislio dvorac, prelijep dvorac. S Ben tenom, gormitima. On je tu bio najjači gormit : kralj šume.Sve su životinje bile njegove sluge i napadale su ljude poput njegovog tate.
Udarci su odzvanjali po njegovom tijelu koje se nije moglo prestati tresti. Brojao je udarce, ali nije smio zaplakati. On kaže da samo curice plaću. Tata ne da ni da viče. Susjedi će čuti. Morao je potiho u sebi plakati. Jer mama kaže da tako rade pravi dečki. Onda je osjetio čvrsto hvatanje za ruku. I kako je odletio u zrak. Osjetio je udarac. Nije ga imao vremena izbrojati. Srce je stalo. Stalo je zauvijek...

Nemojte dozvoliti da se to dogodi i Vašem djetetu. Prijavite svako nasilje u obitelji. Suprotstavite se nasilniku. Nemojte dozvoliti da bude prekasno.

Učlanite se u facebook grupu Stop fizičkom i psihičkom nasilju u obitelji gdje ćemo usprkos pravilim apravne države koja ne postoji objavljivati imena nasilnika i priče pojedinaca.

http://www.facebook.com/pages/STOP-f...?v=wall&ref=mf
tonio111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 08:39   #2
__________________
Imati dijete znači kako ni u jednom dijelu toga puta jednostavno ne možeš zamisliti da ga je moguće voljeti više nego ga već voliš, jer sav se topiš od ljubavi, voliš koliko uopće ljudsko biće može voljeti, a onda zapravo shvatiš da voliš ga još i više.
Nova0303 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 08:40   #3
strava i užas
__________________
9.12.2010. upoznali smo svoj smisao života, našeg Ernesta <3
twisted.x.siste is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 08:41   #4
Strašno mi je žao djeteta, nažalost otac nikad neće dobiti zasluženu kaznu
Isto jedna mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 08:56   #5
Istina
Otac nikada neće biti kažnjen kako treba
tonio111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 08:58   #6
da ovako nešto rade i otac i majka prođu nekažnjeno
Jadno dijete kakve roditelje ima
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:03   #7
Lako je reći da svako nasilje nad djecom treba prijaviti...

Ali evo neki dan sam bila sa svojim malim u šetnji. I prolazimo pored nekog dućana... i jedna djevojčica sa svojom mamom...
Djevojčica se na tren spustila i počela dirati one ženske gaćice koje su bile izložene za prodaju. Mama ju automatski počela tući po leđima i guzici vičući da to ostavi.
Meni je iskreno to izgledalo morbidno jer mama joj je mogla samo reći:"ne diraj to."
(makar ja osobno ne znam šta je tako strašno u diranju čistiš gaća koje ionako nitko nije nosio).
Ona ju čak nije prvo verbalno upozorila već je odmah počela batinom po njoj.

Došlo mi je da dreknem na nju i pitam ju onako iskreno kog kurca izvodi i jeli svjesna kako to degutantno izgleda i jel bi htjela da nju njezin muž premlati kad napravi nešto krivo...

al sam jebena kukavica koja je ostala samo šokirana i nisam mogla riječ beknuti nakon toga.

a i jel bi što koristilo da sam reagirala?

vjerojatno bi joj još muž izašao iz auta i počeo mlatiti i mene.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:13   #8
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Lako je reći da svako nasilje nad djecom treba prijaviti...

Ali evo neki dan sam bila sa svojim malim u šetnji. I prolazimo pored nekog dućana... i jedna djevojčica sa svojom mamom...
Djevojčica se na tren spustila i počela dirati one ženske gaćice koje su bile izložene za prodaju. Mama ju automatski počela tući po leđima i guzici vičući da to ostavi.
Meni je iskreno to izgledalo morbidno jer mama joj je mogla samo reći:"ne diraj to."
(makar ja osobno ne znam šta je tako strašno u diranju čistiš gaća koje ionako nitko nije nosio).
Ona ju čak nije prvo verbalno upozorila već je odmah počela batinom po njoj.

Došlo mi je da dreknem na nju i pitam ju onako iskreno kog kurca izvodi i jeli svjesna kako to degutantno izgleda i jel bi htjela da nju njezin muž premlati kad napravi nešto krivo...

al sam jebena kukavica koja je ostala samo šokirana i nisam mogla riječ beknuti nakon toga.

a i jel bi što koristilo da sam reagirala?

vjerojatno bi joj još muž izašao iz auta i počeo mlatiti i mene.
I da si reagirala opet bi dijete pobralo deblji kraj iza zatvorenih vrata.
Kao sramotiš me na ulici. Šta meni imaju drugi govoriti o odgoju
tonio111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:23   #9
ja bi ove starce na električnu stolicu,... ili još bolje neku polaaaaganu smrt.... užas!!!!!!!!! I sama sam roditelj i ne mogu si zamisliti ovak nešto... horor.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:23   #10
Quote:
tonio111 kaže: Pogledaj post
I da si reagirala opet bi dijete pobralo deblji kraj iza zatvorenih vrata.
Kao sramotiš me na ulici. Šta meni imaju drugi govoriti o odgoju
zato je to petljanje u tuđi odgoj dvosjekli mač.
iskreno ne znam ... da opet naletim na takvo nešto jel bi bilo ok da barem kažem ženi da je to zakonski kažnjivo?
možda ju barem to natjera da razmisli o svom ponašanju.

nego,kakav je uopće zakon kod nas u vezi toga?

mislim da nas mentalitet u rh jednostavno treba u korijenu posjeć i sve ispočetka.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:33   #11
prestrašno i pretužno.
ne postoji dovoljna teška kazna za ovakvu osobu.
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:34   #12
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
zato je to petljanje u tuđi odgoj dvosjekli mač.
iskreno ne znam ... da opet naletim na takvo nešto jel bi bilo ok da barem kažem ženi da je to zakonski kažnjivo?
možda ju barem to natjera da razmisli o svom ponašanju.

nego,kakav je uopće zakon kod nas u vezi toga?

mislim da nas mentalitet u rh jednostavno treba u korijenu posjeć i sve ispočetka.
kažnjivo je, ali je nezgodno u takvim situacijama jer nemaš koga prijaviti i ne možeš ga zadržati dok ne dođe policija. ako je kojim slučajem policajac u blizini, pozovi ga. on bi morao po dužnosti tražiti podatke i prijaviti je centru za socijalnu skrb koji će se dalje baviti time.

kako uglavnom policajca nema u blizini, ono što ti možeš učiniti, a da bi moglo imati ikakve koristi možeš se obratiti malenoj kako je npr lijepa pametna, ili nekom šaljivom (primjerenom) doskočicom vezano za gaće u tvom slučaju.

možeš se obratiti i mami (potpuno ignorirajući batine) tipa jao kako vam je lijepa kćer, krasnu kosu ima, koliko je stara, a baš je velika, napredna... pametna, poslušna...

onda se uglavnom stiltaju i ti na taj način automatski prekidaš taj krug bijesa i nasilja... onda i takvi počnu hvaliti ili se ispričavati se za djetetov neposluh (odnosno za svoje ponašanje), pa ti možeš reći, jooj, pa sva su djeca takva, vaša je baš dobra i poslušna...

to je uglavnom teško napraviti, i na taj način pristupiti, ali jedino koje pokazuje ikakve rezultate u takvim situacijama
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:39   #13
Judy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 09:59   #14
Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
kažnjivo je, ali je nezgodno u takvim situacijama jer nemaš koga prijaviti i ne možeš ga zadržati dok ne dođe policija. ako je kojim slučajem policajac u blizini, pozovi ga. on bi morao po dužnosti tražiti podatke i prijaviti je centru za socijalnu skrb koji će se dalje baviti time.

kako uglavnom policajca nema u blizini, ono što ti možeš učiniti, a da bi moglo imati ikakve koristi možeš se obratiti malenoj kako je npr lijepa pametna, ili nekom šaljivom (primjerenom) doskočicom vezano za gaće u tvom slučaju.

možeš se obratiti i mami (potpuno ignorirajući batine) tipa jao kako vam je lijepa kćer, krasnu kosu ima, koliko je stara, a baš je velika, napredna... pametna, poslušna...

onda se uglavnom stiltaju i ti na taj način automatski prekidaš taj krug bijesa i nasilja... onda i takvi počnu hvaliti ili se ispričavati se za djetetov neposluh (odnosno za svoje ponašanje), pa ti možeš reći, jooj, pa sva su djeca takva, vaša je baš dobra i poslušna...

to je uglavnom teško napraviti, i na taj način pristupiti, ali jedino koje pokazuje ikakve rezultate u takvim situacijama
i meni se to čini kao naj solucija unatoč bijesu koji me spopadne kad to vidim.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 10:16   #15
Quote:
iskreno ne znam ... da opet naletim na takvo nešto jel bi bilo ok da barem kažem ženi da je to zakonski kažnjivo?
Mislim da s tim nebi ništa postigla,to njoj ili bilo kojoj drugoj nebi ništa ni značilo kozama glupim,jer da je toga svjesna vjerovatno to nebi niti napravila...

Quote:
nego,kakav je uopće zakon kod nas u vezi toga?
A vidiš kakav je kad svako toliko izlazi nekakav članak o zlostavljanju i žrtvama.. svi ruke dižu kad triba reagirati a kad bude kasno e onda bude " a jaaadna "..pa se loptica pribaciva s jednog na drugog ko je kriv..bisna san na ove naše zakone i prava!!!!
iz dubine svog srca sve i jednom zlostavljaču želim duuuuuguuuu i teeeeeškkuuuu smrt,da pate i da u tom trenutku budu ostavljeni tako da zbilja sami pate i muče se,manijaci umobolni!!!!
Hugolina5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 10:17   #16
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
i meni se to čini kao naj solucija unatoč bijesu koji me spopadne kad to vidim.
da. jer teško je postići da te netko doživi i posluša, te da ne uzme obrambeni stav ako mu se ne obraćaš s poštovanjem i ako ne uspostaviš dobar odnos (koliko je to moguće u par minuta). a sama pohvala je mnogo više motivirajuća nego kazna (prigovor ili napad) i kod odraslih a ne samo kod djece. zato je važno potruditi se naći što iskreniji kompliment za to dijete ili roditelja. teško je, ali vježba čuda čini.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 10:31   #17
Prestrašno. Kad bismo mogli imenovati te mučitelje, pardon roditelje djece. Pa da im pokažemo kako boli fizičko nasilje....
__________________
Za sreću su potrebni mišići
vjestica07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 10:36   #18
Quote:
Hugolina5 kaže: Pogledaj post
iz dubine svog srca sve i jednom zlostavljaču želim duuuuuguuuu i teeeeeškkuuuu smrt,da pate i da u tom trenutku budu ostavljeni tako da zbilja sami pate i muče se,manijaci umobolni!!!!
a po čemu se ti onda razlikuješ od onih koji mlate svoju djecu? osveta i nasilje i kod tebe i kod njih.

sjeti se samo da je bilo do nedavno sasvim uobičajeno, učestalo i normalno da i učitelji šibaju djecu. inače, poznat je 'fenomen' međugeneracijskog prijenosa nasilja. roditelji tuku djecu koja će jednog dana tući svoju i neće vidjeti u tome ništa loše. dapače, čak se i boje drugačijeg odgoja jer se boje da će im onda djeca izrasti u neodgojena čudovišta.

osim toga znaš li koliko su brojni činitelji rizika za zlostavljenje djeteta? nema svaki roditelj podržavajuću okolinu, niti spososobnosti za roditeljstvo (materijalna situacija, konitivne sposobnosti - koje su možda osakaćene u njegovom djetinjstvu dok su njega njegovi zlostavljali....)

zato treba iz takvih roditelja izvući maksimum i pomoći im.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 11:38   #19
Razlikuje se Hugolina od mučitelja. Ona je poželjela tim zločestim roditeljima isto što bih i ja. Mene boli briga ako takav roditelj u svom bolesnom mozgu nije sposoban razlučiti da to što čini je loše. Maltretirati maleno bespomoćno biće koje NE SMIJE vratiti ili se suprostaviti je najgori mogući čin roditelja. Radilo se o psihičkom ili fizičkom maltretiranju.

Zaslužili su duuuuugu i bolnu smrt. Ako su oni u djetinjstvu bili tretirani isto, pa baš naprotiv trebali bi biti 10x bolji roditelji nego na isti način odgajati dijete. To, nažalost nije odgajanje, nego mučenje. Kako mora boliti kad te netko iz sve snage po golim tankim nožicama udari debelim kožnim remenom, a ti ne smiješ ni zaplakati.

Zbog takvih kretena - slažem se s Hugolinom i briga me za etiku, moral i nešto treće.

Mora se donijeti zakon da se takve roditelje kazni. Ne stoji teza bolje bilo kakav nego nikakav roditelj. Bolje nikakav nego takav kao ovaj iz priče.
__________________
Za sreću su potrebni mišići
vjestica07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 11:43   #20
zato i velim da treba poraditi na ovom mentalitetu u samom korijenu.

naprosto se fizičko zlostavljanje djece prenosi iz generacije u generaciju.

to je jednostavno tradicija.

isto ko i nepranje poslije poroda.

tu treba biti pametan i kroz jedno uho unutra a kroz drugo van.
ignorirati.
odjebati takve sugestije.
i driblati po svom.

no, dakako. ovakvi slučajevi su daleko gori od obične "tradicije mlaćenja".
ovo navedeno je već pravi , istinski i iskonski sadizam.
poremećenost.
i morbidarija.

ono fizičko zlostavljanje djece u svrhu famozne "edukacije" je uglavnom stvar neukosti o nečemu.
tipa , potezanje djeteta za uho.
pa da ti potegneš dijete za uho...on se malo cimne... pa moš ga sjebat za čitav život.

ima, dakle , ljudi koji to čine jer su obični sadisti.

a ima onih koji misle da time čine dobro.
ko jedna luđakinja iz mog sela... o majko mila...ta se nikad nije udala niti imala svoju djecu. sad ima već 50 godina. al bitno da svima sere oko odgoja i petlja se u njega.
pa tako je i tuđu djecu mlatila okolo naokolo kad bi bili "zločesti".
uključujući i mene. par me puta zašamarala.
jednom je došla da me čuva dok je moja mama bila u bolnici.
i kak sam ja imala malo slobodniji odgoj skakala sam po krevetu dok sam gledala crtiće u spavaćoj sobi (mislim. wtf. nije to tvoja soba niti tvoje dijete da ćeš mu određivati kaj će radi u sobi).
i ona meni ovo ono , jesi neodgojena, puf puf, paf, za uho, pa šamar pa ovo pa ono.
ja gledam koji kurac?...

a moja mama makar je uglavnom bila ok i dozvoljavala mi svašta...
imala je neke poremećene faze...valjda jebeni klimakterij ili koji kurac.
kad bi mi se nasrala na glavu i počela se izdrkavati na meni.
jednom kad sam imala 6 godina...uzela sam škare i ošišala sebi šiške.
ona kad je to vidjela tako je popizdila da me je posjela na balkon, počela me šišati i pritom me mlatila rukama po golim nogama a ja sam vrištala i plakala a ona me i dalje udarala zato jer plačem.
(na balkonu. nitko od susjeda nije reagirao jer to je bilo normalno)

moj otac je bio u invalidskim kolicima i ništa nije mogao napraviti po tom pitanju nego se samo derao da prestane i da nije normalna.
onda je i njega počela tuć i čupat ga za kosu i govorit mu da je budala i da je pokvaren i zločest.

a ja i on smo se na kraju samo jadno i bespomoćno pogledavali.
ja uplakano dijete i gledam njega u kolicima i žalim ga makar je mene pretukla...
a on u tom trenu žalio mene i pokušavao me utješiti riječima da ona jednostavno nije pri sebi i da ne okrivljavam sebe za njezino ludo ponašanje.
(on je bio neki glas razuma u našoj kući. šteta što je umro.)

danas ona kaže da to nije istina i da ona mene nikad nije udarila.

no, ja joj to nikad neću zaboraviti.
to je jednostavno-ogavno da ogavnije ne može biti.

i onda kad mi netko kaže danas kako nikad nisam poštivala majčin autoritet.
ne. nisam. priznajem da nisam.
jer batine i takvo ponašanje nisu autoritet nego samu utjerivanje straha u dječje kosti.
kad dijete sazre , ako sazre dakako... odjebat će takvog roditelja dok kažeš keks.
iskreno mi je veći autoritet bio moj otac invalid nego ona.
jest da ja nju volim...ipak mi je majka...
ali jednostavno sam se na vlastitoj koži uvjerila da roditelji nisu uvijek u pravu i da jednostavno griješe.

reći da je dijete zlostavljača nužno i sam zlostavljač je bezobrazna laž i diskriminacija.
nema meni nitko pravo na temelju mojih roditelja određivati moju osobnost.

ja jesam lajava i svakakva...ali ono što definitivno prezirem jest iskaljivanje fizičke moći nad slabijima od sebe.

ako se netko hoće tuć...neka se namerači na nekoga tko mu je ravan ili veći od njega.
pa nek se onda pravi pametan.

ovako je to samo kukavičko preseravanje i kurčenje i vrijedno svake osude.

ne mogu zamisliti u najgorem snu da svoje dijete namlatim na takav način ko što je moja majka taj put namlatila mene.
da mi se to dogodi odrezala bih sebi ruke.

nakon toga me nije tukla.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.