Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2008., 11:03   #61
Quote:
papavero kaže: Pogledaj post
Da li bi mogla opisati detaljno sebichluk, koristoljublje? Ne mogu da se sjetim jos nekog sinonima ...
Da bi se neka karakterna osobina mogla astrološki opisati nužno ju je precizno definirati neastrološkim jezikom. A to je ponekad jako teško. Npr. u slučaju koristoljublja zato jer koristoljublje ima veze i s sebičnošću i s egoizmom i s lakomošću.....postoji cijeli jedan niz karakternih ljudskih osobina koje idu ruku pod ruku s koristoljubljem. A često ih je jako teško u samom pojedincu razdvojiti jer se mješaju.



Koristoljublje:






• Pod koristoljubivom osobom smatra se osoba koja cijeli svijet oko sebe promatra kroz fokus materijalne koristi, cijeli njen um i interes usko je orjentriran na način da iz određene situacije, osobe, posla, odnosa, veze....ustvari da iz ama baš svake životne situacije izvuče materijalnu korist za sebe. Citirati ću Arroyo-a koji kaže da Saturn "predstavlja duboko ukorijenjenu grupu obrazaca ponašanja i ophođenja koji pojedinca mogu vezati u čvorove straha". A upravo koristoljubiva osoba je vezana u jedan veliki čvor, čvor straha od gubitka materijalne sigurnosti. Zbog svega toga, koristoljublje, sebičluk i škrtost su u prvom redu domena afliciranog odnosa između Sunca (Ja, Ego) i Saturna (materijalno ograničenje).


• Sama riječ koristoljublje sastoji se od dvije riječi: korist i ljubi. Koristoljublje je u osnovi vezano uz zemljani element, jer su osobe s naglašenom zemljom u natalnoj karti okrenute materiji i ljube opipljivi cilj. Koristoljublje je vezano uz sve zemljane znakove, a u prvom redu uz znak jarca (sjedište Saturna), a nakon njega znak djevice (suhoparnost, rad, točnost). Zato jer je sam znak djevice orjentiran i usredotočen na "stupanj iskoristivosti" do najsitnijeg detalja.


• Saturn simbolizira onu motivaciju u pojedincu koja ga nagoni na potragu za suštinom, a kako Saturn suštinu vidi u materiji, osim tih zemljanih u koristoljubljive znakove pripada znak vage jer je tamo Saturn egzaltiran. Često su kod koristoljubivih osoba upravo ta tri znaka na ASC (ćud).


• Nadalje, Saturnov položaj u polju uvijek pokazuje područje života u kojem je osoba pretjerano vezana i kruto egocentrična, područje života koje osoba naročito želi držati pod kontrolom. Zato je kod koristoljublja Saturnov princip usko u vezi s 2. poljem ili kako se to polje popularno zove poljem posjedovanja. Zato Saturnov princip vezan uz 2. polje stvara težnju osobe da prisvaja stvari koje postoje van njega i pretvara ih u svoje trajno vlasništvo. To je prirodno fiksno polje, a Saturnov položaj vezan uz fiksnu kvalitetu je uvijek pokazatelj tvrdokornog i strogog obrasca ponašanja (tvrdičluk). Takve osobe nisu fleksibilne kada su u pitanju tuđe potrebe što je osnova koristoljublja.


• Imovina (2. polje) je jednostavan i opipljiv oblik zadovoljenja potrebe. A kako je 2. polje vezano uz usvojeni sistem vrijednosti, tako aflicirani Saturn u 2. polju govori o osobi koja i sebe i druge procjenjuje po onom koliko imaju, a ne po onome što jesu. Jedan od aspekata koristoljublja je vladar 1. polja (Saturn) u 2. polju (ljudi koji su iznimno orjentirani na materijalne vrijednosti).


• Koristoljubive osobe često imaju napeti aspekt (i konjunkcija) zvan apektom materijalnih interesa: Merkur (um) – Saturn (nagon za materijalnom sigurnošću). To je aspekt koji opisuje svojevrsnu ograničenost umnog koncepta, a ako je vezan uz zemlju fokusira um na materiju. Kako kaže Greene.... "Saturn u tom aspektu blokira tanak most koji povezuje intelekt s intuitivnim opažanjem". Ako osoba nije dovoljno svjesna ovoga, onda "iznutra" izgradi mentalni stav, tj. živi po principu: "Cilj opravdava sredstva"....a upravo ta poslovica jako dobro opisuje karakternu osobinu koristoljublja. Merkur i Saturn u napetim odnosima pokazuju gubitak pravog značenja (Saturn) i stvarnog razumjevanja (Merkur) pa se osoba krije iza strukture (Saturn). Ako je ovaj aspekt vezan uz 2. polje govori o okorjelosti, proračunatosti, sitničavosti i samoživosti, o tome da se osoba poistovjećuje (Merkur) s onim što ima (2. polje).


• Ima još puno stvari koje su povezane s koristoljubljem, ali jedna je vrlo važna. A to je činjenica da je materijalna škrtost povezana s emocionalnom škrtošću, a ljudi koji su koristoljubivi zapravo imaju problem s osjećajem da ne posjeduju dovoljno ljubavi u vlastitom životu. Taj osjećaj najčešće ima korjen u iskustvu odrastanja i djetinjstvu zbog kojeg osoba kasnije vlastitu emocionalnu blokiranost i nesposobnost preobličava u neki vid koristoljublja i sebičluka, ne bi li vidljivom i opipljivom materijom prividno "imala" nešto konkretno "samo za sebe". Zato je važno pogledati odnos između emotivnih tijela (Venere, a posebice Mjeseca) i Saturna jer je koristoljubiv čovjek emotivno tvrd.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2008., 13:13   #62
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Vjernost (ona osjećajna):
Ja sam oličenje vjernosti

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Vjernost je u natalnoj karti opisana skladnim aspektom Sunce (ja) – Saturn (sigurnost, stabilnost, djelotvornost). Dakle, taj aspekt opisuje ustrajnu, sustavnu i staloženu osobu sklonu samonadzoru.
Ta sam

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
No kada su u pitanju osjećajčići i osjećajna vjernost nužno je da planeta osjećaja bude stabilna. To podrazumjeva stabilnu Veneru, Veneru u fiksnom znaku (ali prije svega bika i lava).
I ta sam


Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
O vjernosti govori i položaj Saturna u 5. polju jer govori o zatvorenosti u ljubavi...to je aspekt zvan kameno srce.
To imam

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Osim Venere za osjećaje je bitan i Mjesec. Vjernost je odlika zemljanih Mjeseca , prije svega Mjeseca u jarcu.
I to imam
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 18:51   #63
Optimizam:







Optimizam je vrsta kognitivnog (spoznajnog) razmišljanja koje podrazumjeva pozitivno gledanje svijeta oko sebe. Optimistična osoba kroz događaje u životu vidi mogućnost napredovanja i širenja, svoje probleme vidi kao rješive. Na prepreke gleda na način još jednog izazova koji će svladati....jednom riječju njeno povjerenje u vlastite mogućnosti je veliko. Kažu znanastvenici da ljudi koji pozitivno ocjenjuju svoje navike, te očekuju uspjeh imaju jači imunitet od onih koji nisu sigurni u sebe i svoju budućnost.



• Optimizam je astrološki u domeni benefične planete Jupiter, a optimistu u prvom redu opisuje skladan odnos (prije svega sekstil) između Sunca (ja) i Jupitera (ekspanzija, čestitost, produktivnost).


• Od elemenata kod optimizma je izražen vatreni element jer taj element ima obilježja nepresušne spremnosti na novo (što se veli vajik skočan ), poletnosti, spontanosti, entuzijazma, otvorenosti, ohrabrujuće vjere u sebe i svoje sposobnosti, neposrednosti.


• Nadalje, kako je optimizam u osnovi vezan uz primarno mišljenje i razmišljanje koje osoba ima usvojeno u životu, optimistu opisuje položaj Jupitera u 3. polju. Jupiter u 3. polju je aspekt slobodoumlja, jer je temeljni um osobe (3. polje) prikladan i otvoren za razumjevanje širokih problema i pojmova (Jupiter).


• Da bi se osoba izražavala optimistično poželjni su benefici u 1. polju i na ASC. Osim 1. polja za optimizam je važno i skladno 5. polje jer ono predstavlja "barometer pojedinčeva povjerenja u život". 5. polje je važno zbog toga jer ono prije svega opisuje "općeniti način spontanog izljeva energije". Također ono govori o kreativnim zalihama koje pojedinac posjeduje, ali i o svim njegovim djelima i svemu što ima veze s umnožavanjem života. Zato je za optimizam iznimno dobar trigon Sunce/Jupiter (optimist) na relaciji 1. polje – 5. polje. Relacija 1. polje/5. polje u mnogome utječe na pojedinčevu samoprojekciju. Dobro je ako su vrhovi tih polja u vatrenim znacima.


• Kako je Jupiter planeta optimizma, važno i da Jupiterovi aspekti budu skladni, jer njegovi aspekti ukazuju na poriv za ekspanzijom i rastom, bilo kroz materiju, duh ili razumjevanje. Tu su prvom redu važni aspekti sekstila zato jer sekstil ukazuje na ono što osoba već posjeduje, ali i na mogućnost usavršavanja što je kod optimizma naglašeno i važno (osoba stalno gleda jednu stepenicu naprijed). Nije dobro previše aspekata Jupitera jer potiču neumjerenost i nerazmjernost. Za optimizam su važna dva aspekta Jupitera (s Merkurom i Marsom): Jupiter u skladnom aspektu s Merkurom nosi pozitivan stav i općenito razmišljanja prema životu, ali i spremnost osobe da uoči pozitivne prilike. Također je važan skladan aspekt između Marsa i Jupitera jer je spoj odlučnog, samouvjerenog duha (Mars) i optimizma (Jupiter). Ovaj aspekt donosi snagu volje i entuzijazam jer osoba vjeruje u djelovanje (Mars). Žar i želja Marsa je usmjerena prema vlastitu razvoju i nadahnuta plemenitim ciljevima (Jupiter).


• Pošto je pesimizam suprotnost optimizmu, kod optimizma je važno da Saturn (pesimizam) bude dobro smješten i skladno aspektiran.



I na kraju ona poznata dilema "Jel’ li čaša napola puna ili prazna?" Istraživanja su otkrila da je čaša i puna i prazna, ali da ćete ziher biti manje žedni ako zauzmete "napola puna" stav.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 21:16   #64
hm ispad optimistična ,ubiti moj je stav da je čaša napola puna i prazna ovisi ,ako je bila prazna pa smo je napunili do pola onda je napola puna,ako je bila puna pa smo pola popili onda je poluprazna
Dorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 21:27   #65
što je u slučaju konjukcije jupitera i saturna ? ravnoteža pesimizma i optimizma ? osoba je taman, ima ideje, ali je istovremeno na zemlji ?
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 09:08   #66
Quote:
Dorée kaže: Pogledaj post
hm ispad optimistična ,ubiti moj je stav da je čaša napola puna i prazna ovisi ,ako je bila prazna pa smo je napunili do pola onda je napola puna,ako je bila puna pa smo pola popili onda je poluprazna
Mlada si, ali već razmišljaš kao prava pravcata djevičica.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 09:32   #67
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
što je u slučaju konjukcije jupitera i saturna ? ravnoteža pesimizma i optimizma ? osoba je taman, ima ideje, ali je istovremeno na zemlji ?
Konjunkcija je dosta teška jer se istovremeno sudaraju dvije jake a oprečne sile: Jupiterov optimizam i Saturnov pesimizam. Moćan je to, ali težak i frustrirajući aspekt. A ono što može nastati iz takve kombinacije uvijek je "iscijeđeno"....nešto poput cvijetka na slici.


S gledišta uravnoteženosti tih dviju suprotnih sila puno je bolje imati trigon.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 11:43   #68
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
.....Kod iznimno ljubomornih osoba osim veze Venere s Saturnom uvijek postoji veza Venera - Mars, jer Mars u sebi sadrži "mržnju prema ljubavi". Kvadrat, ali i opozicija Venera/Mars daju snažne i osjećaje i nagone koji mogu vrlo lako oscilirati od ljubavi (Venera) do mržnje (Mars) što je često kod ljubomornih osoba.
Može li se taj kvadrat kako prevladati? U praksi, naravno.
ditta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 12:47   #69
Ja imam sekstilčić Saturna i Jupitera. Ono, znam ići iz krajnosti u krajnost . A to što mi je Jupi u Jarcu nikako ne pomaže . Mada, u dubini duše sam uvek optimista (Ju na Asc). Pesimista sam uvek kad radim nešto, jer ako se previše ''optimizujem'' , garant neću da završim šta sam započela. Nije na odmet i pomalo pesimizma s vremena na vreme .
__________________
Ko čeka, taj jednom mora i da dočeka. :)
ista is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 14:42   #70
Mislim da je za optimizam dovoljno i dosta vatrenog i zračnog elementa
strijelac je recimo najoptimističniji znak, pa ako ostavi neki jači pečat u karti (So, Mo, Asc, ili masa drugih planeta) bez obzira na aspekte koje radi jupiter, to pokazatelj urođenog optimizma vlasnika karte;
dakako ako saturn nije isturen u karti..
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2008., 21:22   #71
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Mlada si, ali već razmišljaš kao prava pravcata djevičica.
hvala
Dorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 11:22   #72
Quote:
ditta kaže: Pogledaj post
Može li se taj kvadrat kako prevladati? U praksi, naravno.
Prevladavanje ovog kvadrata sastoji se u prevladavanju instinkta koji tjera osobu da osjećajni odnos sagledava u takmičarskom smislu. To je u biti sadomazohistički aspekt, posebno zbog Marsa u raku.

Dakle, pitaš u praksi....maybe kakav boks na crvenoj, ali ipak nemoćnijoj i slabijoj vreći?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:31   #73
daj Fish kad stigneš napiši iz čega se vidi osvetoljubivost.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 13:33   #74
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
• Koristoljubive osobe često imaju napeti aspekt (i konjunkcija) zvan apektom materijalnih interesa: Merkur (um) – Saturn (nagon za materijalnom sigurnošću). To je aspekt koji opisuje svojevrsnu ograničenost umnog koncepta, a ako je vezan uz zemlju fokusira um na materiju. Kako kaže Greene.... "Saturn u tom aspektu blokira tanak most koji povezuje intelekt s intuitivnim opažanjem". Ako osoba nije dovoljno svjesna ovoga, onda "iznutra" izgradi mentalni stav, tj. živi po principu: "Cilj opravdava sredstva"....a upravo ta poslovica jako dobro opisuje karakternu osobinu koristoljublja. Merkur i Saturn u napetim odnosima pokazuju gubitak pravog značenja (Saturn) i stvarnog razumjevanja (Merkur) pa se osoba krije iza strukture (Saturn). Ako je ovaj aspekt vezan uz 2. polje govori o okorjelosti, proračunatosti, sitničavosti i samoživosti, o tome da se osoba poistovjećuje (Merkur) s onim što ima (2. polje).

[/I][/COLOR]
Uh ma daj Fish, eto ja to imam kvadrat ovog Merkura i Saturna, s tim sto je Merkur u drugom polju, pa de ba Fish halooooo ja nisam koristoljubiva daleko sam od koristoljubivosti i bas sam ponosna zbog toga nekad reci koju dobru za tog Saturna u kvadratu kad ga vec imam

btw svidja mi se ovaj topic, nije los
n.gemini is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 18:40   #75
Quote:
Suspirium kaže: Pogledaj post
daj Fish kad stigneš napiši iz čega se vidi osvetoljubivost.
Škorpioni su prvaci u ovoj disciplini, tako da bi rekla da naglašen Pluton može dovesti do ove osobine. U kombinaciji sa Marsom naročito.
Totto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:37   #76
ajoj da ja imam parlelu Marsa i Plutona - to je kao konjukcija na kvadrat ali ne na previsokom deklinacijama.
Suspirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:15   #77
Imam Mo90Pl u natalu, istina, orbis je malo veći ali mi je Mo u sjedištu, jak je, i prema svim opisima ja jako osjećam taj kvadrat. Htjela bih pitati je li moja osobina da zauvijek pamtim kada me netko jako povrijedi, i da smatram pravednim da mu se baš vrati ono što je i sam činio meni vezana za taj kvadrat? I je li to osvetoljubivost?
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:58   #78
Kako sam zodijacka kombinacija Strelca-riba za koju je karakteristican promenljiv kvalitet tako sam ja sama vrlo promenljiva,jos mi je Ju u vodoliji,pa sam nepresusna kada su u pitanju ideje...i naravno,vecito me zanima 100 stvari u istom trenutku,za mene bi najgora kazna bila da mi neko kaze:e sada moras da se fokusiras samo na jednu stvar...dakle,verovatno bih se ubila...dakle,rekla bih jedan leprsav karakter!!!! posto mi je prepuna 9. kuca,u pitanju je kakakter koji zeljan znanja,izucavanja...mada,moram reci i da sam osetljiva zbog ove ribe na ASC,ali kad proradi moj mesec u lavu umem da budem i egocentricna,i zeljna paznje,kako vec jedan mesec u lavu moze biti...i nedavno mi sestra reci,da od svih mojih mana,najizarazenija je to sto ne prihavtam kritike!!!
Kocka je bacena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 10:57   #79
Evo jedne karakterne osobine koja je na žalost u današnjem društvu, vremenu Big Brothera i instant rješenja sve raširenija:



Površnost:




Kod površnosti interesi osobe nisu usmjereni vertikalno već horizontalno.

• Površnost je u prvom redu odlika zračnog elementa. Zračni element je vid međuprostornog elementa, elementa koji ima sposobnost da sve ispunjava, ali istovremeno nema oblika i čvrste forme....zračni element je ajmo reć' vid relativiziranja. Zračni znaci posjeduju najbrži temperament u smislu pokretljivosti nervnih procesa, intelekt je vrlo brz, temerament sangviničan, a karakter vjetropirast oli hirovit. Nestalnost, nedosljednost, ležernost, neusiljenost, površnost su karakteristike zraka.

• Osim zračnog elementa vatreni element (kolerični temperament) također je usmjeren horizontalno i osvajački. Vatreni element pripada brzom temperamentu jer se brzo uzbuđuje i brzo fizički reagira. U biti može se reći da je kod zračnih znakova površnost vezana uz nepresušnu znatiželju za novim informacijama, saznanjima i kontaktima, dok je kod vatrenih znakova površnost najčešće uzrokovana brzopletim fizičkim reakcijama zbog njihove osvajačke prirode.

• Ipak površnost kao domena zraka & vatre se najviše vezuje uz dva znaka: od zračnih blizanca, a od vatrenih strijelca jer pripadaju znacima promjenjive kvalitete te je ta os naglašena kod površnosti.

• Nadalje, površnost je odlika karte koja ima puno manjih i slabijih aspekata, u prvom redu sekstila jer je to aspekt otvorenosti prema novome...na ušrb konjunkcija (fokus) i kvadrata (napor).

• Površnost je odlika ljudi koji ne mogu, ne znaju ili ne žele dublje ući u srž stvari. Vezana je uz tijek i koordinaciju mentalnih procesa, a odlika je osobnih tijela. Postoje dvije planete koje imaju jednu bitnu zajedničku stvar koja karakterizira površnost, a to je brzina opažanja: Merkur & Mjesec. S tim da se kod Mjeseca ona ogleda kroz oblik "brzine naslućivanja", a kod Merkura kroz intelektualne sposobnosti opažanja. Zato je površnost u svojoj biti simbolički opisana aspektom između Merkura (detalj, činjenica) - Mjeseca (prilagodljivost, promjenjivost, nestalnost) posebno ako je Mjesec vezan uz promjenjivu ili zračnu kvalitetu (npr. Mjesec u blizancu u sebi objedinjuje taj aspekt).

• Površnost je osobina karaktera koju karakteriziraju brzi opažaji i reakcije, ali i zadržavanje na površini stvari bez želje da se uđe, zagrebe ili zahvati srž stvari. Površnost pripada u karakternu osobinu koja na neki način predstavlja suprotnost temeljitosti (Saturn) i predanosti (Jupiter) jer nikada nije usmjerena na srž stvari (Saturn) već na širinu i prolaznost.

• Osim Saturna, površne osobe nemaju jak Mars (jaku usmjerenost) niti istaknuti Pluton ili znak scorpia jer je upravo scorpio znak kojem je zbog unutranje suzdržanosti izuzetno teško održavati površne odnose dok su u tome blizanci pravi maheri (to je jedan od razloga zbog kojih mislim da Pluton nikako ne može biti egzaltiran u znaku blizanca).

• Ono što razlikuje površnost od svestranosti se vidi upravo kroz planetu Saturn. Naime, površnost je vezana uz slabog i neistaknutog Saturna (srž, ograničenje) dok svestrane osobe uvijek imaju snažnog Saturna ili vezu između Merkura i Saturna (konstruktivnost, studioznost, bit stvari).

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 22.11.2008. at 23:13. Reason: gramatic
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 12:56   #80
vec se uplasih mjeseca u Ge i stelija u strijelcu(ako se to moze tako nazavati),ali izvlaci me saturn,kvadrati,pluton,skorpion,zaporao nikad nisam bila povrsna,a i tome me uvijek sekiralo,zasto mene jednostavno ne okupljaju neke jednostavne stvari,nego ja uvijek moram uci u neku dubinu i tamo se skoro izgubiti,ali to nakon dugo vremena vise ne smatram manom
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:24.