Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2011., 17:58   #81
Quote:
latyca kaže: Pogledaj post
ako se radnicima organizira radni tjedan u 6 radnih dana (počinju raditi subotom) a do sada su radili pon-petak treba li raditi anex ugovora ili samo možemo napisati odluku direkora da će se radni tjedan org. u 6 radnih rada sa početkom u toliko i završetkom u toliko sati?
najbolje bi bilo anex ugovora napraviti...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 10:17   #82
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
najbolje bi bilo anex ugovora napraviti...
vti a mogu li nas sankcionirati ako u ugovoru piše....čl.x. Radnik će raditi u punom radnom vremenu od 40 sati tjedno. Raspored radnog vremena uvjetovan je naravi poslova koje će radnik obavljati. (znači bez da piše točno sat početka rad i završetka)

Zadnje uređivanje latyca : 14.09.2011. at 10:49.
latyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 11:17   #83
Quote:
latyca kaže: Pogledaj post
vti a mogu li nas sankcionirati ako u ugovoru piše....čl.x. Radnik će raditi u punom radnom vremenu od 40 sati tjedno. Raspored radnog vremena uvjetovan je naravi poslova koje će radnik obavljati. (znači bez da piše točno sat početka rad i završetka)
ZOR
"Raspored radnog vremena
Članak 46.
(1) Ako dnevni i tjedni raspored radnog vremena nije određen propisom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili ugovorom o radu, o rasporedu radnog vremena odlučuje poslodavac pisanom odlukom.
(2) Poslodavac mora obavijestiti radnike o rasporedu ili promjeni rasporeda radnog vremena najmanje tjedan dana unaprijed, osim u slučaju hitnog prekovremenog rada.
(3) Kod poslodavca kod kojeg je to potrebno zbog procesa rada organiziranog u smjenama, puno ili nepuno radno vrijeme ne mora biti raspoređeno jednako po tjednima, te se u tom slučaju puno ili nepuno radno vrijeme utvrđuje kao prosječno tjedno radno vrijeme unutar razdoblja od četiri mjeseca, pri čemu odstupanje od punog radnog vremena određenog člankom 43. stavkom 2. ovoga Zakona, ne smije iznositi više od dvanaest sati mjesečno.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, radnik može raditi najviše četrdeset osam sati tjedno.
(5) Ako je istekom razdoblja iz stavka 3. ovoga članka, prosječno tjedno radno vrijeme bilo duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena, rad duži od punog, odnosno nepunog radnog vremena smatra se prekovremenim radom.
(6) Maloljetnom radniku se raspored punog radnog vremena ne smije utvrditi duže od osam sati dnevno.

Preraspodjela radnog vremena
Članak 47.
(1) Ako narav posla to zahtijeva, puno ili nepuno radno vrijeme može se preraspodijeliti tako da tijekom jedne kalendarske godine u jednom razdoblju traje duže, a u drugom razdoblju kraće od punog ili nepunog radnog vremena, na način da prosječno radno vrijeme tijekom trajanja preraspodjele ne smije biti duže od punog ili nepunog radnog vremena.
(2) Ako preraspodjela radnog vremena nije predviđena kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, poslodavac je dužan utvrditi plan preraspodijeljenog radnog vremena s naznakom poslova i broja radnika uključenih u preraspodijeljeno radno vrijeme, te takav plan preraspodjele prethodno dostaviti inspektoru rada.
(3) Preraspodijeljeno radno vrijeme ne smatra se prekovremenim radom.
(4) Ako je radno vrijeme preraspodijeljeno, ono tijekom razdoblja u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena, uključujući i prekovremeni rad, ne smije biti duže od četrdeset osam sati tjedno.
(5) Iznimno od odredbe stavka 4. ovoga članka, preraspodijeljeno radno vrijeme tijekom razdoblja u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena može trajati duže od četrdeset osam sati tjedno, ali ne duže od pedeset šest sati tjedno, pod uvjetom da je isto predviđeno kolektivnim ugovorom i da radnik dostavi poslodavcu pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.
(6) Radnik koji u preraspodijeljenom radnom vremenu ne pristane na rad duži od četrdeset osam sati tjedno, ne smije zbog toga trpjeti štetne posljedice.

(7) Poslodavac je dužan na zahtjev inspektora rada, uz plan iz stavka 2. ovoga članka, priložiti popis radnika koji su dali pisanu izjavu iz stavka 5. ovoga članka.

(8) Preraspodijeljeno radno vrijeme u razdoblju u kojem traje duže od punog ili nepunog radnog vremena može trajati najduže četiri mjeseca, osim ako kolektivnim ugovorom nije drukčije određeno, u kojem slučaju ne može trajati duže od šest mjeseci.

(9) Ugovor o radu na određeno vrijeme za poslove koji se obavljaju u preraspodijeljenom radnom vremenu, sklapa se u trajanju u kojem radnikovo prosječno radno vrijeme mora odgovarati ugovorenom punom ili nepunom radnom vremenu.

(10) Zabranjen je rad maloljetnika u preraspodijeljenom radnom vremenu koji bi trajao duže od osam sati dnevno.

(11) Trudnica, roditelj s djetetom do tri godine starosti i samohrani roditelj s djetetom do šest godina starosti te radnik koji radi u nepunom radnom vremenu, može raditi u preraspodijeljenom punom ili nepunom radnom vremenu iz stavka 4. ovoga članka, samo ako dostavi poslodavcu pisanu izjavu o dobrovoljnom pristanku na takav rad.

(12) Inspektor rada zabranit će ili ograničiti preraspodijeljeno radno vrijeme, ako je isto protivno odredbama ovoga Zakona ili ako iz nalaza i mišljenja pribavljenog od ovlaštenog liječnika, odgovarajućom primjenom odredbe članka 45. stavka 4. ovoga Zakona, proizlazi da takav rad ugrožava zdravlje, radnu sposobnost i sigurnost radnika."

Malo ovo pročitaj, ja mislim da u ugovoru nije potrebno definirati radno vrijeme od do ali da poslodavac mora drugim aktom donijeti odluku o trajanju radnog vremena i preraspodijeli.. Moji većinom imaju pravilnik o radu, odluku o preraspodijeli radnog vremena a u ugovoru je navedeno da radnik radi 40 sati tjedno prema rasporedu rada poslodavca. Par puta je ugovor bio na inspekciji i sve je prošlo ok..tako da ja ne idem na ugovoru u takve detalje
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 13:02   #84
ja imam ugovore o radu još iz 2007. godine u kojima piše da je god. odmor 18 dana i da se može raditi 10 sati prekovremeno, obzirom da je to izmjenjeno današnjim zakonom treba li raditi anex iako u ugovoru postoji klauzula..."ako je neko pravo iz radnog odnosa drukčije uređno pravilikom o radu koji može biti donjet primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo"??
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 12:33   #85
Quote:
pero288 kaže: Pogledaj post
ja imam ugovore o radu još iz 2007. godine u kojima piše da je god. odmor 18 dana i da se može raditi 10 sati prekovremeno, obzirom da je to izmjenjeno današnjim zakonom treba li raditi anex iako u ugovoru postoji klauzula..."ako je neko pravo iz radnog odnosa drukčije uređno pravilikom o radu koji može biti donjet primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo"??
Inspekcije su tražile usklađivanje ugovora o radu ili pravilnika sa zakonom o radu sa zadnjim promjenama pa prema tome smatram da bi trebalo napraviti anekse.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 12:48   #86
možemo li zaposliti redovnog učenika srednje škole bez posredovanja učeničkog servisa, na pola radnog vremena, tijekom cijele godine? ako može, kako može? jer..informacija koju imam je da sa redovni učenici zapošljavaju isključivo preko servisa i smiju raditi samo tijekom praznika ili ugovorom o obveznoj učeničkoj praksi (za škole koje imaju tu obvezu). HZZZ i HZMO ne znaju...
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:06   #87
može li radnik koristiti gosišnji odmor na način da prvo koristi odmor od tjedan dana a onda za par mjeseci 3 tjedna (u komadu). Mislim da sam čitao da prvi dio go mora biti 2 tjedna neprekidno a ostatak kako bilo, pa molim za potvrdu
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:16   #88
Quote:
pero288 kaže: Pogledaj post
može li radnik koristiti gosišnji odmor na način da prvo koristi odmor od tjedan dana a onda za par mjeseci 3 tjedna (u komadu). Mislim da sam čitao da prvi dio go mora biti 2 tjedna neprekidno a ostatak kako bilo, pa molim za potvrdu
"Članak 62.
(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna."

Nije navedeno da prvo mora koristiti dva tjedna, no moram napomenuti da su na seminaru naveli da je poslodavac dužan omogućiti radniku da iskoristi godišnji u neprekidnom trajanju od 2 tjedna no ako radniku to ne odgovara mogu se dogovoriti i drugačije. Bitno je da je poslodavac radniku ponudio tu mogućnost..No, svakako preporučam ovaj podatak još provjeriti ako nekome bude potreban
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:27   #89
recite mi ako je ugovor o radu sklopljen recimo 01.01.11 a navedena je klauzula da radnik počinje raditi sa recimo 05.01.11, koji datum se upisuje u radnu knjižicu odnosno s kojim datumom radniku počinje teći osiguranje??
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:33   #90
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
recite mi ako je ugovor o radu sklopljen recimo 01.01.11 a navedena je klauzula da radnik počinje raditi sa recimo 05.01.11, koji datum se upisuje u radnu knjižicu odnosno s kojim datumom radniku počinje teći osiguranje??
05.01.11.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:37   #91
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
05.01.11.
ok, još jedno pitanje, recimo da je radnik sa 01.01.11 dobio izmjenjene uvjete rada (recimo plaća se promijenila) i sada ide se na raskid starog ugovora sa 31.12.10 i sa kojim datumom se sklapa novi ugovor a da radniku se ne prekine radni odnos? jer ako se novi sklopi sa danom 01.01.11 i stavi da je početak rada isto 01.01, jeli to može tako ako je taj dan neradni dan? Ili ako se klopi sa 01.01.11 i početak rada reuimo 03.01.11 jeli se tada prekida radni odnos? Znam dosadna sam...
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:43   #92
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
ok, još jedno pitanje, recimo da je radnik sa 01.01.11 dobio izmjenjene uvjete rada (recimo plaća se promijenila) i sada ide se na raskid starog ugovora sa 31.12.10 i sa kojim datumom se sklapa novi ugovor a da radniku se ne prekine radni odnos? jer ako se novi sklopi sa danom 01.01.11 i stavi da je početak rada isto 01.01, jeli to može tako ako je taj dan neradni dan? Ili ako se klopi sa 01.01.11 i početak rada reuimo 03.01.11 jeli se tada prekida radni odnos? Znam dosadna sam...
A zašto bi se zbog promjene plaće raskidao radni odnos? Mogao se samo napraviti aneks ugovora o radu..

Nadalje, prvi radni dan može biti neradni dan tako da to nema veze no ako su u pitanju samo izmijenjeni uvjeti ja bi radila aneks
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 11:52   #93
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
A zašto bi se zbog promjene plaće raskidao radni odnos? Mogao se samo napraviti aneks ugovora o radu..

Nadalje, prvi radni dan može biti neradni dan tako da to nema veze no ako su u pitanju samo izmijenjeni uvjeti ja bi radila aneks
slažem se... ako nema stvarnog prekida radnog odnosa, ugovor o radu se nikad ne raskida nego se obavezno radi aneks...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 10:48   #94
našao sam ugovor o radu u kojem piše radno mjesto: fizički radnik - vozač. Riječ je o osobi koja je fizikalac a povremeno vozi i kamion firme. Može li stajati tako dva radna mjesta za jednu osobu?
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 09:30   #95
ako je radnik zaposlen na određeno, i raskida se ugovor na određeno u svrhu sklapanja ugovora na neodređeno...dali se to sve može odraditi isti dan, tj. napraviti raskid ugovora na određ. 01.10 i sklopiti ugovor na neodređ. isto 01.10?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 11:35   #96
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
ako je radnik zaposlen na određeno, i raskida se ugovor na određeno u svrhu sklapanja ugovora na neodređeno...dali se to sve može odraditi isti dan, tj. napraviti raskid ugovora na određ. 01.10 i sklopiti ugovor na neodređ. isto 01.10?
A ugovor na neodređeno se sklapa prije isteka ugovrora na određeno ili? Ako se ugovor na neodređeno sklapa prije isteka ovog naodređeno ja bi uz taj (na određeno) stavila aneks po kojem se skraćuje trajanje ugovora na određeno i sa slijedećim danom napravila ugovor na neodređeno i sve štima (ne može isti dan) . Ako ugovor na neodređeno počinje od 01.10. onda je ugovor na određeno trajao do 30.09. Trebate samo promjenu provesti na HZMO i kao prilog dati ugovor na neodređeno
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 15:11   #97
ako je radni tjedan organiziran u 5 radnih dana (pon-pet), i sukladno tome radnik ima pravo na osnovni godišnji od 20 radnih dana i dio toga godišnjeg je iskoristio. Od 01.09. taj isti radni tjedan se organizira u 6 radnih dana (pon-sub), i kako se sada računa godišnji odmor? Jeli se mora proširiti i na subotu i samim tim dodati još dana godišnjeg odmora (jer je za ovakav radni tjedan minimalno 24 radna dana) ili kako??
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 13:48   #98
molim vas za odgovor, kod korištenja godišnjeg odmora koliko mi je poznato djelatnik ga može koristiti u više djelova....znam da jedan dio mora biti 2 tjedna minimalno, a dali recimo jedan tjedan se može koristiti ovisno o naknadnom dogovoru sa poslodavcem (da baš ovako piše o odluci o go)? Jeli se može ovako sastavljat odluka?
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 09:30   #99
Radnici su poslani na seminar. U evidenciji o radnom vremenu, što pišem za taj dan ako nisu cijeli da bili na radnom mjestu?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2011., 14:03   #100
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Radnici su poslani na seminar. U evidenciji o radnom vremenu, što pišem za taj dan ako nisu cijeli da bili na radnom mjestu?
Kako nisu bili na radnom mjestu ako su bili na seminaru
Normalno pišeš jer su radili ono što su taj dan morali odraditi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.