Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2016., 00:32   #21
U skandinaviji tzv joint coustody je u oko 50% slucajeva nakon razvoda...i u nizozemskoj...
Oni su znaci
a)skloniji maltretirati djecu vise od nas
b)gluplji

I,da,a zasto se podrazumijeva da roditelji nakon razvoda zive 20 km daleko?
Zar nije u interesu djece da ostanu u istom kvartu? Pa onda onaj roditelj koji ode iz doma dosadasnjeg,ionako se negdje mora smjestit,ne moze to bit u kvartu,npr?
Ali to nije bitno

Bitno je da mify sudi po sebi
Meni je npr zabavno bit svaki drugi ili svaka 2(kao u skandinaviji) tjedna u drugom stanu
Govoris o idealu obiteljskog zivota????a obitelj se razdvojila? Koji je to ideal,molim te???
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 09:49   #22
Jedini problem je, ocigledno, u nerazvijenoj svijesti da su oba roditelja bitna djeci i da trebaju zaboraviti na svoj haos i uraditi(napokon) ono sto je u interesu djece. A traziti stan u istom kvartu je najmanji problem, ne?
No, tu je uvijek i pitanje, sto imam utisak da je kod nasih ljudi precesto- da li ce "rat ruza" trajati dovjeka i koliko su sposobni svoju oogorcenost i egoizam moci staviti sa strane- i postati partneri u timu "djeca". Ali, to sve ovisi o previse faktora...
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 12:00   #23
Quote:
miffy13 kaže: Pogledaj post
ja cisto gledam iz pozicije razvedene mame koja ima starije dijete. s manjim bi takav tretman mozda jos i funkcionirao al sa starijim djetetom-tesko. djeca od 4 razreda na dalje cesto imaju skolu u dva turnusa. ako tata ne zivi blizu skole onda ces 10-godisnjaka slat na tramvaj il autobus. nije bas da roditelji vozikaju djecu u skolu, ljudi rade. a i starija djeca imaju skuplju odjecu, ne mozes ih vise oblaciti u lidlu pa da imaju sve po duplo. a to onda podrazumijeva tjedno pakiranje kofera. meni je to suludo. osim toga, starija djeca se vezu uz svoj kvart gdje su im prijatelji iz skole. posjecuju se, idu skupa van. ako tata nije blizu opet trgas to dijete iz neke njegove rutine.
je, sad mozes rec da ce imati dva drustva iz dva kvarta....i da je to bas obogacujuce i super
Nije li možda razvod uzrok tih komplikacija?
Smije li se jednako žustro postaviti pitanje sebičnosti onoga koji traži razvod, kao onoga koji traži dijeljeno skrbništvo?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 13:16   #24
Davala sam instrukcije jednom decku koji tak zivi tjedan dana kod mame i tjedan kod tate, vec 10-tak godina. Pitala sam ga kak mu je to i kaze da je navikao i skroz mu je OK.
Djeca su prilagodljiva.
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 10:03   #25
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Djeca su prilagodljiva.
...i različita.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 10:11   #26
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
...i različita.
Da,i razlicita...bas kao i njihovi roditelji,bas kao i zakonodavci

Upravo radi razlicitosti,ne bi li zakon trebao ostavit mogucnost joint coustody,podijeljenog skrbnistva...pa kome odgovara
Ali,u rvackoj,zakon pisu upravo ovakve nepokretne babe,koje ce sve nas nauciti sto je dobro za djecu,kad mi vec sami ne znamo...

Seljakati se svaka 2 tjedna??

No,no...
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.12.2016., 11:27   #27
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
...i različita.
I razliciti su i roditelji...
Ne odgovara svima ni ovaj obrazac, ne brinu se svi roditelji isto za djecu. Kada bi svi bili samosvjesni, spremni za komunikaciju i emocionalno zreli, velik broj ne bi ni bio rastavljen.
Ja se slazem sa 50/50, ali ako to nosi vise zla djeci nego dobra, onda sam kategoricki protiv.
Da ne ispadne da vucem vodu na zensku vodenicu-ja( da sam neka vlast) nikad ne bih dopustila da djeca zive sa KHS-ovom zenom. Neko ko je sam nestabilan i istresa svoje frustracije u najgorem obliku na djecu- ne treba da bude i time guran na ivicu,jer ce( svjesno ili nesvjesno) naskoditi djeci.
Moj poznanik ovdje je dobio starateljstvo nad kcerkom jer je njegova zena border i bipolar, te je ona imala pravo da je vidi jednom mjesecno,pod nadzorom. A nije je fizicki zlostavljala.
Tek uz dokaz da se lijeci i pozitivnim pomakom u radu sa psihoterapeutom, poslije par godina je dobila pravo na vikend. Tako da- nije sve za svakog idealno rijesenje.
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 10:36   #28
Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
I razliciti su i roditelji...
Ne odgovara svima ni ovaj obrazac, ne brinu se svi roditelji isto za djecu. Kada bi svi bili samosvjesni, spremni za komunikaciju i emocionalno zreli, velik broj ne bi ni bio rastavljen.
Ja se slazem sa 50/50, ali ako to nosi vise zla djeci nego dobra, onda sam kategoricki protiv.
u svakom slučaju treba gledati na svaku situaciju pojedinačno, jer mnogo je tu faktora i nema univerzalnog rješenja. ja smatram da dijete treba i majku i oca (govorim o obiteljima u kojima nema nasilnika/ca, devijantnih ličnosti/situacija i sl.) i ne samo njih, već i bake i djedove s obje strane, rođake, tetke, itd...dijete ima pravo na svoju obitelj, to ga čini bogatijim, daje mu osjećaj pripadanja.

50/50 bi bilo najidelanije provoditi na način da dijete uvijek bude u istom stanu, na istoj adresi, a da se roditelji sele iz tjedna u tjedan (ili svakih 15, mjesec dana). to zahtijeva neretninu više s obje strane, tako da to može za sada ostati samo fantazija.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 11:09   #29
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
kaze da je navikao i skroz mu je OK.
Djeca su prilagodljiva.
Ovo se ni u kojem slučaju ne može navoditi kao primjer u prilog takve organizacije djetetova života. Navikne se i magarac na batine, pa to ne znači da mu je dobro.

Da, djeca se prilagode na sve roditeljske "bisere" - to i dalje ne može biti podloga za proglašavanje "bisera" biserima.

Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
50/50 bi bilo najidelanije provoditi na način da dijete uvijek bude u istom stanu, na istoj adresi, a da se roditelji sele iz tjedna u tjedan
Na što bi sličio poslovni, društveni, a pogotovo emotivni život takvih letećih roditelja ? Razvedenima s djecom nije uvijek lako uspostaviti stabilnu novu vezu ni kada se polovica te veze ne odvija u prostoru koji se - od kreveta do zahoda - i dalje dijeli pola/pola s bivšim...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 11:51   #30
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Na što bi sličio poslovni, društveni, a pogotovo emotivni život takvih letećih roditelja ?
pa bila bi to jedna vrlo komplicirana i nesređena situacija. no ne mislimo valjda da i djeci nije isto, ako ne i gore, ako uzmemo u obzir da oni još nisu ni u mogućnosti shvatiti i sagledati cijelu situaciju, kako to već mogu učiniti odrasli?

znači, ako se ja seljakam i emotivno sam u neredu zbog nečeg za što sam direktno odgovorna (donijela sam to dijete na svijet, prije toga sam pristala na zajednički život s partnerom s kojim sam se kasnije rastala), nije li poštenije da ja snosim "breme tjednog seljenja", a ne moje dijete? što mom djetetu nije bolja ta jedna adresa, ista soba, radni prostor, park, ekipa, ulica, put od-do škole? meni će biti teško? da, hoće, ali ja sam i odgovorna za nastalu situaciju, odnosno, mi odrasli, što ne?
mislim, ako ćemo već stavljati dijete ispred svega i gledati na dobrobit djeteta (jer tako bi, u krajnjoj liniji, i sudovi trebali gledati, ako već roditelji nisu tog kapaciteta zbog trenutnih emocionalnih turbulencija koje prolaze zbog razvoda).

no da, ako dijete jedan tjedan bude s tatom, drugi sa mnom - meni i tati je to svakako jednostavnije. a djetetu?

a što s eventualnom novom obitelji, novom djecom? pa bio bi red da se pobrinemo prvo za ono koje smo već donijeli na svijet, a tek onda razmišljamo o mogućem proširenju nove obitelji. u tom slučaju se nema uvjeta? onda se nema uvjeta ili se stvore uvjeti, ali se ne pokušava silom nešto provući (hendlati obitelji na dvije adrese).
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 12:09   #31
A ja sam podržao djetetovo seljakanje - gdje?

Ovo je jedna od vječnih razvodnih tema, ali još nisam naišao na smisleni argument u prilog djetetovom seljakanju - uvijek se to svede na neki primjer djeteta koje se naviklo, ili primjer ovih ili onih istraživanja koja su pokazala ovo ili ono - redovito izvan Hrvatske. Mislim da dijete (govorim o mlađoj djeci) mora imati neki prostor koji osjeća svojim, neku mikrozajednicu (izvan obitelji) koju osjeća svojom - a postotak i kvaliteta zajedničkog vremena koji će roditelj imati ili nemati ponajmanje ovise o tome gdje dijete spava.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 12:15   #32
Ideja je divna sa seljakanjem roditelja, ali se bojim da bih ja cijelu sedmicu provela sredjujuci stan...
Ertrinken is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 12:17   #33
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A ja sam podržao djetetovo seljakanje - gdje?


ne znam, nisam ni rekla da podržavaš seljakanje

uglavnom, smatram bitnim da se djetetu omogući samo njegov prostor, a to je nešto malo teže postići ukoliko je primorano ići iz stana u stan, jednog kvarta u drugi kvart.
da sam roditelj u takvoj situaciji, onda bi zahtijevala da dijete ostaje na istoj adresi. smatrala bi to boljom opcijom za emocionalni život svog djeteta.

Quote:
Ertrinken kaže: Pogledaj post
Ideja je divna sa seljakanjem roditelja, ali se bojim da bih ja cijelu sedmicu provela sredjujuci stan...
svatko zna najbolje za sebe, te znamo (nadam se) kako bi nam djeca na što reagirala. u svakom slučaju, ako s jedne strane stoji nered koji moram prihvatiti da bi mi dijete bilo zdravije, onda se nemam što mnogo misliti - znam što je prioritet


priče o razvodima gdje su djeca nikad nisu lijepe, no kad je situacija takva kakva već je (ljudi se rastaju, treba se dogovoriti kako s odgojem djeteta), onda je potrebno pronaći najbolje rješenje za dijete, ono rješenje koje će moguće ostaviti najmanje neželjnih posljedica na to dijete.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 14:13   #34
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post
U skandinaviji tzv joint coustody je u oko 50% slucajeva nakon razvoda...i u nizozemskoj...
Oni su znaci
a)skloniji maltretirati djecu vise od nas
b)gluplji

I,da,a zasto se podrazumijeva da roditelji nakon razvoda zive 20 km daleko?
Zar nije u interesu djece da ostanu u istom kvartu? Pa onda onaj roditelj koji ode iz doma dosadasnjeg,ionako se negdje mora smjestit,ne moze to bit u kvartu,npr?
Ali to nije bitno

Bitno je da mify sudi po sebi
Meni je npr zabavno bit svaki drugi ili svaka 2(kao u skandinaviji) tjedna u drugom stanu
Govoris o idealu obiteljskog zivota????a obitelj se razdvojila? Koji je to ideal,molim te???
joint custody nije isto sto i zivot na dvije adrese. u mom rjesenju o razvodu stoji zajednicko skrbnistvo. i to da djeca stanuju samnom. join custody znaci da se oboje roditelja jednako brinu oko djeteta i imaju jednaka prava i obaveze. to ne znaci i dvije adrese. guglaj pa ces vidjeti o cem pricam.
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 14:25   #35
Quote:
K H S kaže: Pogledaj post

I,da,a zasto se podrazumijeva da roditelji nakon razvoda zive 20 km daleko?
Zar nije u interesu djece da ostanu u istom kvartu? Pa onda onaj roditelj koji ode iz doma dosadasnjeg,ionako se negdje mora smjestit,ne moze to bit u kvartu,npr?
Ali to nije bitno
Bitno je. Kad bi bilo tako jednostavno. Al nije. Jedan roditelj ode, velikodusno prepusti cijeli stan djeci i roditelju koji je ostao. I sad mora sebe negdje smjestiti. Super bi bilo kad bi si taj drugi kupio novi stan blizu djece. Al to tak obicno ne hoda, siromasna smo mi nacija. Siromasna i da bi jedan od ovo dvoje roditelja uspio iznamljivat stan i zivjet s djecom. Pa se cesto taj drugi roditelj vraca svoim roditeljima u neku obiteljsku kucu. Koja, gle cuda, moze bit i 20 km dalje...
Nemas razvedene ljude oko sebe i ne cujes malo koliko to oce bit skupo i nespretno? Iznajmis stan i platis sam rezije i uzmes dvoje djece k sebi na 2 tjedna mjesecno? Racunaj kolko to dodje i kolika nam je prosjecna placa...
miffy13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 16:04   #36
Mify
Najljubaznijje te molim da mi se vise ne obracas,jjer toliku kolicinu neznanja i krivih info kao kod tebe,odavno ne vidjeh
Naslov teme sugerira upravo to sto rvacko zakonobavstvo ne poznaje
Nitko ne placa alimentaciju,zajednicki racun na koji oba roditela uplacuju,i 2 punopravne adrese na kojoj zivi dijete...
U hr zakon obavezuje sud da odredi koji roditelj kojem placa alimentaciju i s kojim roditeljem na Jednoj adresi s jednim roditeljem
To mora pisati u svakoj presudi
U drugim drzavama eu nije tako

Vise od 18g bavim se razvodima,tako da mi savjeti koje mi ti dajes zaista nisu potrebni
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 16:08   #37
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A ja sam podržao djetetovo seljakanje - gdje?

Ovo je jedna od vječnih razvodnih tema, ali još nisam naišao na smisleni argument u prilog djetetovom seljakanju - uvijek se to svede na neki primjer djeteta koje se naviklo, ili primjer ovih ili onih istraživanja koja su pokazala ovo ili ono - redovito izvan Hrvatske. Mislim da dijete (govorim o mlađoj djeci) mora imati neki prostor koji osjeća svojim, neku mikrozajednicu (izvan obitelji) koju osjeća svojom - a postotak i kvaliteta zajedničkog vremena koji će roditelj imati ili nemati ponajmanje ovise o tome gdje dijete spava.
Dijete inace ne moze taj svoj mikrokozmos,taj svoj prostor,imati na 2 adrese??
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 17:28   #38
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovo se ni u kojem slučaju ne može navoditi kao primjer u prilog takve organizacije djetetova života. Navikne se i magarac na batine, pa to ne znači da mu je dobro.

Da, djeca se prilagode na sve roditeljske "bisere" - to i dalje ne može biti podloga za proglašavanje "bisera" biserima.


Na što bi sličio poslovni, društveni, a pogotovo emotivni život takvih letećih roditelja ? Razvedenima s djecom nije uvijek lako uspostaviti stabilnu novu vezu ni kada se polovica te veze ne odvija u prostoru koji se - od kreveta do zahoda - i dalje dijeli pola/pola s bivšim...
Da, ali ne znam zasto bi seljenje bilo puno gore od drugih stvari koje nisu idealne. A mozemo shvatit to i kao pozitivnu raznolikost.
Kad sam ja bila mala recimo, puno smo vremena bili kod bake i dede, mama nije par godina radila i svako malo smo putovali tamo i natrag u Zgb, recimo da smo pol vremena bili na jednom mjestu, pol na drugom, dok je stari bio cijelo vrijeme u Zgb.
Jel bi to trebalo biti nesto traumaticno jer nisam bila stalno na istoj adresi?
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 18:02   #39
Pocetak svakog mudrovanja krece floskulom:
To je traumaticno za djecu....
A cinjenica da se ta obitelj raspala,dakle razvod,to nije traumaticno za djecu?
Razvod vec cini tu djecu zauvijek drugacijom od one iz nerazvedene obitelji
I onda je svaki pokusaj da se to nekako "uoblici" unaprijed osudjen na propast,jer se uvijek jave "strucnjaci"(Lord Byron npr.),koji bi sve to uoblicili prema vlastitom shvacanju svijeta,a sve radi sto manjeg "traumatiziranja" djeteta...
Svi oni zapravo misle i govore u ime tog djeteta,i u to ime "lijepe" na njega svoj svjetonazor

Ovdje,na forumu,to je obicno obrana postojeceg stanja,a agresija je uvijek proizvod straha
Straha od promjene,npr
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 18:22   #40
nekim roditeljima ne bi trebalo dat ni skrbnistvo nad nacrtanom casom vode, kamoli djetetom. al ok, sam se svi svadite oko ovih pola pola i da je idealno
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.