Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2005., 11:29   #1
ostavinska

Imam jedno za mene barem kompliciran problem:
Budući da mi je otac umro, a ja sam njegovo djete iz prvog braka, održavali smo kontakt sve do njegove smrti. Otac je živio 36 godina u Njemačkoj i zasnovao treći brak. Mene nije nigdje uvedeo u papire u Njemačkoj. Kod nas u Hrvatskoj sam uredno uvedena kao njegova kći, jer je s mojom mamom vjenačano živio 2 godine dok se nisu rastali.
Zanima me imam li ja pravo na dio njegove imovine u Njemačkoj?
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 20.06.2005., 11:52   #2
naravno, samo moraš njemcima obznaniti da si mu kćerka, ako te ne "prijave" njegovi nasljednici u Njemačkoj kao kćerku morati ćeš nekako saznati gdje se vodi ost. postupak i pojaviti se s dokazom, npr. međunarodnim izvatkom iz knjige rođenih,

ne znam zasigurno kako švabe reguliraju ostavinu, ali nekako mislim da je kao i kod nas...ako slutiš probleme nadji si nekog odvjetnika!
dr. Szmola is offline  
Old 20.06.2005., 13:21   #3
ostavina

gle otac je došao ovdje na odmor i umro u vikendici...ostavinska mi je ovdje jer je tu umro i ima tu vikendicu....a u njemačkoj ima kuću i auto....imam li ja pravo to sve punopravno dijeliti s njegovom ženom i djecom
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 20.06.2005., 13:24   #4
Da, nema veze gdje se imovina nalazi.
Vojky is offline  
Old 20.06.2005., 13:57   #5
ostavina

puno ti hvala...vidim da me izbjegavaju pa reko tu nešto ne štima...još jednom hvala
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 20.06.2005., 13:59   #6
onda bi ostavinska rasprava trebala biti u njemačkoj.
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 21.06.2005., 10:24   #7
ostavinska

misliš i u Hrvatskoj i u Njemačkoj....a u Njemačkoj da li ostavinsku pokreću oni ili ide po službenoj dužnosti, dakle matični ured ili tako nešto
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 21.06.2005., 12:32   #8
Re: ostavina

Quote:
nesy kaže:
gle otac je došao ovdje na odmor i umro u vikendici...ostavinska mi je ovdje jer je tu umro i ima tu vikendicu....a u njemačkoj ima kuću i auto....imam li ja pravo to sve punopravno dijeliti s njegovom ženom i djecom
Ko je sredjivao papire oko smrti oca? jel već pokrenut ostavinski postupak ovdje?

Ako je, onda mozes pitati na ostavinskoj kad bude. To sad ide brzo. Na ostavinskoj se ionako navodi imovina koju je pokojnik posjedovao itd
A ako nisi sigurna za ostavinsku u Njemackoj, nazovi veleposlanstvo, pa pitaj, imaju oni pravnika i to.
coflek is offline  
Old 22.06.2005., 15:24   #9
ostavinska

sve papire oko ostavinske sam ja sređivala odnosno pokrenula sam ostavinsku ovdje koja će se održati 4. 7. 2005., ma zanima me budući da on ima imovinu i u Njemačkoj hoće li biti ostavina i tamo ili će se ovdje sve podjeliti
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 22.06.2005., 16:01   #10
Re: ostavinska

Quote:
nesy kaže:
sve papire oko ostavinske sam ja sređivala odnosno pokrenula sam ostavinsku ovdje koja će se održati 4. 7. 2005., ma zanima me budući da on ima imovinu i u Njemačkoj hoće li biti ostavina i tamo ili će se ovdje sve podjeliti
Mislim da ide ovako:
-bit cete svi pozvani na ostavinsku.
-navest ce se sva njegova imovina( bila ona tu ili u inozemstvu), oporuka(ako postoji) itd
-ako se svi prihvatite nasljednih dijelova, tj ako se slozite sa podjelom koju sud odredi, potpisat cete i stici ce svakom Rjesenje o naslijedjivanju

Ti , kao i sva njegova djeca imate jednaka prava.Znaci, ti ces tamo imati pravo na dio, kao sto i ova druga djeca tu (ako se drugacije ne dogovorite medjusobno)
coflek is offline  
Old 23.06.2005., 10:12   #11
ostavinska

zanima me hoću li morati ići i u njemačku budući da je nekretnina odnosno stan i u njemačkoj njegov privatni...hoće i tamo biti ostavinska ili će ovi naš podjeliti ovdje sve
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 27.06.2005., 15:37   #12
Čuj, pripazi dobro na par elemenata, prije svega da ni javni bilježnik često nije dovoljno stručan da bi te na vrijeme informirao o svim tvojim pravima.

Posebno su delikatne situacije kad umrli ima djece iz više brakova. Znam da to nikada nisu idilične situacije kod naslijeđivanja jer i ja upravo prolazim kroz jednu takvu, i vidjela sam svo neznanje javnog bilježnika na djelu


1. Uzmi odvjetnika

1.a Javni bilježnik NIJE dužan složiti SAV popis imovine nego samo ono što nasljednici prijave, a obzirom da su zemljišne knjige prečesto neuređene- već tu ti može biti prvi kiks

2.Pripazi da na prvom ročištu kod javnog bilježnika TOČNO izjaviš slažeš li se ili nešto tu osporavaš. Znači - pripazi na izjavu

3. pripazi na rokove i zastare.
__________________
kući
Akcija2 is offline  
Old 30.06.2005., 10:20   #13
ostavinska

Hvala...dajte vi pravni vukovi koji se kužite u zakon o nasljeđivanju mi recite: HOĆE LI OSTAVINSKA BITI SAMO OVDJE ILI ĆE BITI JOŠ JEDNA I U NJEMAČKOJ i koja je procedura
__________________
nesy
nesy is offline  
Old 30.06.2005., 12:26   #14
Rečeno ti je već da ne znamo dali su isti propisi ovdje i u Njemačkoj.

Logikom mogu zaključiti da vjerojatno nisu isti te da javni bilježnik u Hrvatskoj neće automatski popisati imovinu iz Njemačke, ukoliko nema dokaza da ista postoji.

Pitaj njegovu obitelj u Njemačkoj dali su te prijavili kao nasljednika?

Ukoliko slutiš da bi te netko htio tamo oštetiti, idi i angažiraj odvjetnika koji će proučiti kakvo je nasljedno pravo u Njemačkoj.

U svakom slučaju ti sigurno imaš neka prava kao njegova kćer - pitanje je samo hoćeš li ih uspjeti ostvariti. A to ovisi isključivo o tebi i tvom angažmanu u cijeloj priči

Sretno
__________________
kući
Akcija2 is offline  
Old 30.06.2005., 12:29   #15
stvar je u dvojnom državljanstvu. garant ima dvojno.
da ima samo njemačko onda bi se ostavina vodila u njem. a imovina ovdje bi se tamo vodila ko "imovina u drugim državama"
ekvivalentno u obrnutom slučaju..

ne vjerujem da ima značajnijih razlika između obaju zakonodavstva pa tako nije ni previše bitno gdje se vodi ostavina. jedino je problem putovanja na sud, troškova postupka i mogućih poreza na naslj..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 01.07.2005., 14:25   #16
kolko bi mogla naslijediti ne isplati ti se da skrtariti na par sto kuna za odvjetnika
coflek is offline  
Old 01.07.2005., 14:37   #17
za par stotina kuna odvjetnik ne bi ni olovku šiljio..
3-10% vrijednosti..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Old 01.07.2005., 15:32   #18
malo si pretjerao ipak...
dr. Szmola is offline  
Old 04.07.2005., 20:19   #19
Quote:
nn-st1 kaže:
za par stotina kuna odvjetnik ne bi ni olovku šiljio..
3-10% vrijednosti..
nisam mislila na to, nego da ode na sat vremena po savjet u vezi ovog sto nju trenutno zanima
coflek is offline  
Old 04.07.2005., 20:49   #20
Ako ste nešto zaključili i ja bih se javio sa svojim slučajem. Pommmoooččč...
__________________
Daj Vam Bog sreće i zdravlja...
keckec is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.