Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2006., 12:36   #21
kaže tekst u Poslovnom dnevniku u uvozu kozmetike:

Ulola svoju distribuciju i imidž gradi po uzoru na britanskog proizvođača prirodne 'handmade' kozmetike Lush.

Što fali ručno rađenoj?!?!?!

A uskoro će nam se u gradu dogoditi i open air festival. Na kojemu su hedalineri Franz Ferdinand i Morrissey.

Ali, ja zapravo ne pričam toliko o tome. Nekako se nadam da hype dođe i prođe. A baš strane riječi su uočljivije i lakše ih je prepoznati kao strano tkivo u jeziku. Pogubnije su promjene u sintaksi. Netko neosjetljiv na jezik teško da će pasiv ili 'bez da je...' prepoznati kao kriv i upotrebljavat će to normalno.

Vidiš da je i 'radio stanica' već postala normalna, čak i jezično zainteresiranima.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:42   #22
Cinestar Event Centar - za sve vrste EVENATA!!!!
Za LAUNCH novih proizvoda.......
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:42   #23
Quote:
Lali Puna kaže:
Ali, ja zapravo ne pričam toliko o tome. Nekako se nadam da hype dođe i prođe. A baš strane riječi su uočljivije i lakše ih je prepoznati kao strano tkivo u jeziku. Pogubnije su promjene u sintaksi. Netko neosjetljiv na jezik teško da će pasiv ili 'bez da je...' prepoznati kao kriv i upotrebljavat će to normalno.

Vidiš da je i 'radio stanica' već postala normalna, čak i jezično zainteresiranima.
Mislim da su za takvu situaciju djelomicno krivi i vrli jezikoslovci koji su prije 15 godina dali sve od sebe da hrvatski jezik ucine sto razlicitijim od srpskog. Vise nitko ne zna kako treba pisati. Televizijski voditelji su katastrofalni, od clanaka u dnevnim novinama mi se place... kako onda mozes kriviti ljude sto izmisljaju sintaksu?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:43   #24
Quote:
Lali Puna kaže:
Vidiš da je i 'radio stanica' već postala normalna, čak i jezično zainteresiranima.
Pa kaj sad tu ne stima? Ja sam laik, ali me zanima..
__________________
Nemam potpisa.
samoborec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:45   #25
Quote:
Lali Puna kaže:
Pogubnije su promjene u sintaksi. Netko neosjetljiv na jezik teško da će pasiv ili 'bez da je...' prepoznati kao kriv i upotrebljavat će to normalno.
S ovim se potpuno slažem. 90% ljudi koji i ne znaju engleski koriste te konstrukcije u normalnom govoru, a ne znaju da su krive i otkud su došle. Bojim se da će se vrlo teško iskorijeniti.
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:47   #26
Quote:
Sarasvati kaže:
a ne znaju da su krive
...bez da znaju da su krive...




Naravno, salim se.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:49   #27
Quote:
samoborec kaže:
Pa kaj sad tu ne stima? Ja sam laik, ali me zanima..
Riječ je o konstrukcijama tipa Zagreb Film Festival i slično. U hrvatskom se ne može koristiti imenica kao atribut prije druge imenice.
Ali u slučaju radio stanice, mislim da je u pitanju složenica radio-stanica, kao auto-cesta, ali onda bi trebalo staviti crticu. Barem mislim.
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:49   #28
Quote:
Mrtva mrkva kaže:
...bez da znaju da su krive...
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 12:52   #29
Quote:
Sarasvati kaže:
Cinestar Event Centar - za sve vrste EVENATA!!!!
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:02   #30
sjetila sam se još!

budući da se u engleskome u nazivima ustanova, nalsovima knjiga, filmova i pjesama sve riječi pišu velikim slovom tako danas možete pročitati Akademija Dramskih Umjetnosti, Hladno Pivo i slično.

Zanimljivo je da ti siti (marketingaši i novinari) kad pišu engleske pjesme, knjige i filmove rijetko kad napišu sve riječi velikim slovom!

Nevjerojatno!

I imam još jedan lažni par - 'fiction' i fikcija. Fikcija na hrvatskom znači izmišljeno/umišljeno/nešto što ne postoji. Ono što se u engleskom zove 'fiction' na hrvatskom se kaže 'pripovjedna proza'. Reći da je nešto što neki autor piše 'fikcija' znači da to ne postoji.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:02   #31
Pod čijim je utjecajem planeta promijenila spol?
arwen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:10   #32
Quote:
arwen kaže:
Pod čijim je utjecajem planeta promijenila spol?


Hm. Prema Aniću: planet, m.
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:12   #33
Quote:
Lali Puna kaže:
sjetila sam se još!
I imam još jedan lažni par - 'fiction' i fikcija. Fikcija na hrvatskom znači izmišljeno/umišljeno/nešto što ne postoji. Ono što se u engleskom zove 'fiction' na hrvatskom se kaže 'pripovjedna proza'. Reći da je nešto što neki autor piše 'fikcija' znači da to ne postoji.
Ima i boljih. Na nekoliko mjesta sam pročitala da je film snimljen prema noveli od 580 stranica...
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:19   #34
i još!

filmovi se odjednom kod nas 'vide', a ne gledaju.

Jesi li vidio novi film Woodyja Allena? postaje uobičajeno jer je normalno Have you seen this movie?
(zapravo, onaj tko bi rekao tako rekao bi prije 'Jesi li vidio novi film Woody Allena?')
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:30   #35
Hm..... ima nešto što me STRAAAŠNO smeta, a to su sve moguće funkcije koje ljudi obnašaju u određenim tvrtkama.
Pa imamo Brand Managera, Key Account Managera, PR i općenito, svi su MANAGERI, a nitko više nije voditelj ili rukovoditelj nečega.
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:43   #36
a imaš i razne executive isto!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 13:50   #37
Quote:
Lali Puna kaže:
a imaš i razne executive isto!
naravno, i asistente (a nisu na faksu).
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:08   #38
Izraz definitivno je u hrvatski ušao kao latinizam u značenju konačno, završno, a danas se u 99% slučajeva koristi kao anglizam (definitely) u značenju zasigurno, svakako, bez sumnje
__________________
iskoristi dan
lexicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:11   #39
Quote:
lexicon kaže:
Izraz definitivno je u hrvatski ušao kao latinizam u značenju konačno, završno, a danas se u 99% slučajeva koristi kao anglizam (definitely) u značenju zasigurno, svakako, bez sumnje
definitivno
__________________
"Disorientation is loss of the East."
Sarasvati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2006., 14:32   #40
Odlican topic!

Vidio sam da ljudi pisu imena mjeseci i dana u tjednu velikim slovom, jer ih MS Word tako uci.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:35.