Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2014., 17:16   #201

Hm, opcenito nemam pojma o jabukama, ali po tvom opisu mi jako lici na moju najomiljeniju za pojesti: Elstar
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 01:06   #202
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Hm, opcenito nemam pojma o jabukama, ali po tvom opisu mi jako lici na moju najomiljeniju za pojesti: Elstar
Elstar je odlična jesenska jabuka, jeo sam tako da znam njen okus i aromu. Na sobnoj temperaturi stoji mjesec dana. Baš sam prošle godine stavio nekoliko jabuka na ormar da vidim koliko se dobro drže, iako se odlično drže one više nemaju onu blagu kiselinu već je čisto slatka kao Gala !

Probao sam brdo sorata jabuka koliko sam mogao naći u okolici i na tržnici, tako da sam već nekoliko sorata koje su mi najbolje posadio ih u svom voćnjaku.

Ova mi je jabuka ostala nepoznatog imena bezobzira koliko sam god gledao po netu nisam našao koja bi to sorta mogla biti, pa ću ju morati obavezno cijepiti.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 21:43   #203
Je, istina, kada je duze vremena na sobnoj temperaturi, izgubi dosta na kiselosti. Ali inace vrlo ukusna jabuka. Fino cvrsta i nesto kiselkasta.
Jedino sto nema aromu, sto si je spomenuo. Sa aromom i tog izgleda mi jos jedino pada Cox na pamet. Nisam siguran, ali mislim da Cox ima dosta cvrscu koru od Elstar i dosta je aromaticnija i drugacijeg je okusa.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:00   #204
Mislim da bi mogla biti fuji (odgovara opisu i izgledu, jako fina). Volim!!! A tek pink lady, mljac!
MissAlgebra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2014., 22:20   #205
Nije fuji. Fuji je više crvena i izdužena. Meni liči na renetu...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 00:03   #206
Elstar

http://www.vpz.com.hr/2010/09/27/voc...-sorte-elstar/
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 02:34   #207
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
Je, istina, kada je duze vremena na sobnoj temperaturi, izgubi dosta na kiselosti. Ali inace vrlo ukusna jabuka. Fino cvrsta i nesto kiselkasta.
Jedino sto nema aromu, sto si je spomenuo. Sa aromom i tog izgleda mi jos jedino pada Cox na pamet. Nisam siguran, ali mislim da Cox ima dosta cvrscu koru od Elstar i dosta je aromaticnija i drugacijeg je okusa.
Nemam pojma gdje nabaviti Cox jabuke da ih probam, nisam ih nigdije vidio u Zagrebu. Baš bi volio probati jer sam po netu čito da Cox ima jaku aromu.

Quote:
MissAlgebra kaže: Pogledaj post


Mislim da bi mogla biti fuji (odgovara opisu i izgledu, jako fina). Volim!!! A tek pink lady, mljac!
Fuji i Pink sam probao i nisu baš slične toj nepoznatoj, osim po sočnosti i te dvije sorte sam posadio u svom voćnjaku jer su baš dobrog okusa i imaju veliku prednost što se dobro čuvaju. Ova nepoznata ima malo jače izaženu kiselinu (al pritom ugodnu) nad slatkoćom (slatko-kisela) s jako aromom, tako da onako ugrubo čak je i bolja od Pink i Breaburna.


Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nije fuji. Fuji je više crvena i izdužena. Meni liči na renetu...
Hm nekakva reneta, samo ne kanadska jer je kanadska žute boje. A ova je baš pravo tamnocrvene boje kak je na slici i onako prošarana. Baš sam se bio potrudio da podesim parametre na foto aparatu da jabuke na fotkama budu što je moguće vjernije kak inače izgledaju uživo.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 21:56   #208
po mom medicinskom znanju to je breburn.
robert50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 14:56   #209
he he... meni pa vuće na jonagored, slatko kisela sa puno arome


nego kak stojite s zastitom, jebucka me let minera u punoj cvatnji, rano je pocelo i bit ce za]ebana ova sezona.... affirm pred proslogodisnju berbu se nije pokazao najbolje...
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 16:04   #210
Malo vuče na Topaz, ali nisam siguran 100 %, čak i ja imam jednu takvu sličnu staru sortu i nisam siguran kako se zove!
bashsamyeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 23:12   #211
Meni se ne sviđa stoljnjak, a za jabuku neznam........;O)...
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 00:05   #212
Nije to nikakav Topaz, Breaburn, Jonagold, Fuji ispada da ne znate kak izgledaju te komercijalne jabuke i da one po izgledu nisu uopće slične ovoj. Jedino nisam siguran uz vezi Jonagored jer je nekako po izgledu najsličnija njoj, ali nisam imao prilike probati tu jabuku pod službenim nazivom Jonagored. Izgleda da ju budem morao precijepiti na kupljenu podlogu mm106.


I da stoljnjak je mnogo lijepši kada nije pod blicem !


A što se tiće zaštite jabuka, zasada sam obavio samo zimsko špricanje s plavim uljem megdije u trećem mjesecu, i otada još ništa. Zasad se jabuke odlično drže gledajći po lišću, ukratko rečeno ne vidim baš na njima pepelnicu, krastavost itd.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 00:41   #213
Kakav je okus, ako je slatkast to je el star.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 01:09   #214
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Kakav je okus, ako je slatkast to je el star.
Slatko kisela, ali više naginje na kiselu stranu, no ne sad ko Granny Smith koja je bljutavo kisela. Već je otprilike malo jače kisela nego Idared, no svejedno ima i slatkoću i jače izraženu aromu, i kod nje je stvar da je jako sočna ko Granny Smith, Zlatni Delišes itd.

Elstar nije nikako, ona ranije dolazi u rod tj. u 9mj, dok ova u 10mj. i nju sam već jeo tako da znam kakvog je okusa. Uglavnom ima slično izraženu aromu kao Elstar, ali nije ista. Čak Elstar ima malo blažu aromu od nje i ona stajanjem skroz prelazi u slatku jabuku jer je ipak jedan od roditelja Zlatni Delišes.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 02:00   #215
ameteri.... ajmo podici raspravu na razinu? appolo je za kurak, callipso je okea, indar je zakon! jel teta elza jos aktivna?
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 02:18   #216
ispricavam se , jerbo sam bio "goli kurac", nije mi na umu bilo omalovazavanje, vec sam htio cuti prakticne savjete.... perdono me....
__________________
....diplomirani seljak....
backtothesleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 11:55   #217
Quote:
backtothesleep kaže: Pogledaj post
ameteri.... ajmo podici raspravu na razinu? appolo je za kurak, callipso je okea, indar je zakon! jel teta elza jos aktivna?
Mislis na preparate za spricanje ?
Tehnicki gledano skoro svaki preparat je dobar i bolja od opcije da nepospricas niti jednom.
O kvaliteti preparata ti ovisi za sto je namjenjen, kakva je godina jel kisna ili susna i kada se sprica.
Nekad treba u kisnoj godini ponoviti spricanje istim preparatom jer jaca kisa ispere taj preparat.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 12:05   #218
http://www.zaslike.com/files/xye9h3n1qxbq2nsilf05.jpg
To ti je pogačica, božičnica, tanjuraćica - ovisi u kojem si kraju HR. Može na stablu ili pod snijegom dočekati proljeće!
Jedna je od najstarijih domaćih (bez engleskog imena) sorti. Stablo izraste prilično visoko i ne rodi obilato baš svake godine, otprilike svake treče!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 11:39   #219
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
http://www.zaslike.com/files/xye9h3n1qxbq2nsilf05.jpg
To ti je pogačica, božičnica, tanjuraćica - ovisi u kojem si kraju HR. Može na stablu ili pod snijegom dočekati proljeće!
Jedna je od najstarijih domaćih (bez engleskog imena) sorti. Stablo izraste prilično visoko i ne rodi obilato baš svake godine, otprilike svake treče!
JA isto mislim da bi najprije bila ta stara sorta, jer je imam u dvorištu, a još ju je baka sadila. No, kako imam i topaza i to dosta stabala u voćnjaku, mogu reći da topaz dosta vuće na nju. počevši od okusa, pa do vremena berbe i čuvanja, samo što je topaz malo sočniji, a to je vjerojatno radi križanja sa nekom sočnijom sortom. Nisam stručnjak, ali sam dobar dio života u proizvodnji jabuka, no mislim da su to sve na neki način klonovi sorte jonathan.
bashsamyeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 11:52   #220
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Nije to nikakav Topaz, Breaburn, Jonagold, Fuji ispada da ne znate kak izgledaju te komercijalne jabuke i da one po izgledu nisu uopće slične ovoj. Jedino nisam siguran uz vezi Jonagored jer je nekako po izgledu najsličnija njoj, ali nisam imao prilike probati tu jabuku pod službenim nazivom Jonagored. Izgleda da ju budem morao precijepiti na kupljenu podlogu mm106.


I da stoljnjak je mnogo lijepši kada nije pod blicem !


A što se tiće zaštite jabuka, zasada sam obavio samo zimsko špricanje s plavim uljem megdije u trećem mjesecu, i otada još ništa. Zasad se jabuke odlično drže gledajći po lišću, ukratko rečeno ne vidim baš na njima pepelnicu, krastavost itd.
Ja baš ne bi rekao da je jonagored, jer jonagored bi trebao da ima više jabuke pokrivene crvenom bojom, a ove tvoje imaju "šare", no vuče mi na nekog "križanca" sa sortom jonathan. No sa druge strane viđao sam i idared, koji izgleda kao te tvoje jabuke sa slike (ako se ne varam i idared je nastao križanjem sorte jonathan i još nečeg).
Što se tiče zaštite, ukoliko je voćnjak u dvorištu, ja osim zimske zaštite (dobro kupanje crvanim, plavim ili modrim uljem) ne bi ništa drugo niti radio. Za ostalo bi pratio redovno rast, te po potrebi intervenirao (tu mislim da crvenog pauka, lisne uši, savijače, minere i sl). No, ako ti je stalo imati lijepu jabuku, bez krastavosti, najlakše je pratiti količinu oborina, te prije kiše nanijeti kontaktni fungicid (mankoceb, captan, ditianon, ciram, propineb,metiram), računa se da 20-ak litara ispere kontaktni fungicid.
bashsamyeo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.