Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2004., 18:34   #21
Ja mislim das smo 99% nas, ne samo na netu, poremecene licnosti, i da se takvo stanje razvija jso od kad pocnes izlaziti iz onog najmanjeg djetinjstva.
Osihologija se s tim vjerojatno ne bi slozila.
Malo od nas je u svakoj prilici ono sto usitinu je i kakav uistinu je, ili ni ne zna kakav uistinu jeste.
Svi nesto glumimo, opretvaramo se da smo bolji od drugih, usporedjujemo, zelimo stvoriti odredjenu sliku o sebi.

Ko dsebe sam to primijetio i koram priznati da nisam radostan zbog toga. U razlicitim situacijama ponasam se razlicito, razlicito na nacin koji je izvan po meni (nekom prilicno visokom kriteriju) izvan granice normalnosti -- kao i celika vecina ljudi.

Kada bi iskreno izrazavali ono sto osjecamo i sto mislimo, tada bi bili blizi onome sto uistinu jesmo.

Ne znam da li sam bio jasan i kako to prilagoditi vasim razlicitim rjecnicima koji koristitwe (psiholoski, filozofski, socioloski itd-; ja pokusavam koristiti zivotni rjecnik).
Dakle, mislim da svi mi svoje licnosti prilagodjavamo daleko iznad granice potrebnog, i da smo stoga, u sirem smislu rijeci, poremecene licnosti, a na netu se to zaista moze jace izraziti.

Pored toga, treba vidjeti i sto bi to bila neporemecena licnost. To bi valjda bila licnost koja je sasvim prirodna. I vjerojatno bi to bila licnost koja je slicna djetetu, ejdna od glavnih znacajki je iskrenost u svemu, npr. izrazavanju
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2004., 22:40   #22
Quote:
Ja mislim das smo 99% nas, ne samo na netu, poremecene licnosti, i da se takvo stanje razvija jso od kad pocnes izlaziti iz onog najmanjeg djetinjstva.
Osihologija se s tim vjerojatno ne bi slozila..
Naravno da ne. Jer se bavi prosjekom i svime ljudskim.

Ali ljudi, malo pretjerujete

Ne postoji savršeno normalna prosječna ličnost. (A i da postoji i ona bi bila proglašena čudnom ).

Ljudi su svakakvi, imaju razne potencijale, prilagodljivi su, imaju inteligenciju, instinkte, podsvijest, i bla bla.....neda mi se sad pisati (više volim pričati, pa tko želi sa mnom o tome pričati nek mi se javi).
Ukratko ljudi su - kako to neki vole reći - multidimenzionalni kaledioskopski kompjuteri.

Za poremećaje ličnosti (paranoidni, shizoidni, shizotipni, narcistički,histrionični, granični, antisocijalni,opsesivno-kompulzivni, izbjegavajući,ovisni, depresivni...) postoje psihijatrijski dijagnostički KRITERIJI. Koje osoba treba zadovoljavati da bi se moglo reći da ima poremećaj ličnosti. To što se skoro svatko malo prepoznaje u nekim 'simptomima' poremećaja i tako ili slično reagira u nekim situacijama, ne ulazi pod poremećaj ličnosti. Ie, većina ljudi je ipak normalna, sviđalo vam se to ili ne.

Ne postoji normalno, postoji samo prosječno, i iz toga se izvodi "normalno".

Evo i dodatne literature;

što je normalno

karakter


Btw, i Shakespeare je rekao da je svijet jedna velika pozornica i da svaki čovjek u svome životu igra puno uloga

Zadnje uređivanje Oleander : 11.07.2004. at 00:47.
 
Odgovori s citatom
Old 10.07.2004., 22:51   #23
Slazem se s tobom naravno u najvecem dijelu onoga sto si rekla.

Jednostavno je to stvar terminologije, ili, je li casa poluprazna ili polupuna.

No, treba pogledati istini u oci, kad tad. Mislim da je bitno primijetiti io da svi mi imamo golemi prostor za usavrsavanje svoje licnosti.
Treba primijetiti i to da nasa licnost, koju nasa psihologija naziva normalnom, jer je prosjecna valjda, stvara ovaj savijet u kakvom zivimo.
Moze li se on nazvati normalnim svijetom? Po nekim kriterijima vjerojatno da.
No ja ga ne smatram takvim.
Mislim da je u velikoj neravnotezi, kao i svi mi, jer to je usko povezano.

Da, normalno nije bas najpogodniji izraz. To je prosjek.
A kakav je prosjek? Da li se prosjek ponasa tako da ga se moze smatrati istinskim covjekom? (Evo, imamo i jos izraz, covjek s velikim C)

Mislim da psihoogija ti ni ne moze bog zna sto dati jer je kao i cjelokupna znanost zastala na staroj paradigmi zapadne znanosti. Dok je ne promijeni, nece znacajno napredovati, kao sto vec davno ni ne napreduje.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2004., 17:56   #24
Quote:
Oleander kaže:
Naravno da ne. Jer se bavi prosjekom i svime ljudskim.

Ali ljudi, malo pretjerujete

Ne postoji savršeno normalna prosječna ličnost. (A i da postoji i ona bi bila proglašena čudnom ).

Ljudi su svakakvi, imaju razne potencijale, prilagodljivi su, imaju inteligenciju, instinkte, podsvijest, i bla bla.....neda mi se sad pisati (više volim pričati, pa tko želi sa mnom o tome pričati nek mi se javi).
Ukratko ljudi su - kako to neki vole reći - multidimenzionalni kaledioskopski kompjuteri.

Za poremećaje ličnosti (paranoidni, shizoidni, shizotipni, narcistički,histrionični, granični, antisocijalni,opsesivno-kompulzivni, izbjegavajući,ovisni, depresivni...) postoje psihijatrijski dijagnostički KRITERIJI. Koje osoba treba zadovoljavati da bi se moglo reći da ima poremećaj ličnosti. To što se skoro svatko malo prepoznaje u nekim 'simptomima' poremećaja i tako ili slično reagira u nekim situacijama, ne ulazi pod poremećaj ličnosti. Ie, većina ljudi je ipak normalna, sviđalo vam se to ili ne.

Ne postoji normalno, postoji samo prosječno, i iz toga se izvodi "normalno".

Evo i dodatne literature;

što je normalno

karakter


Btw, i Shakespeare je rekao da je svijet jedna velika pozornica i da svaki čovjek u svome životu igra puno uloga
Alo? Ukljuci si PM - htjedoh ti poslati poruku pa nista?
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2004., 17:31   #25
Re: Svijet ljudi višestrukih identiteta...

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
"Korištenje višestrukih identiteta na Internetu dovodi do poremećaja ličnosti."

Slažete li se s ovom tvdnjom???
Što može reći na to psihologija....sociologija....???

Više identiteta svi mi posjedujemo. Neki dođu do izražaja, a za neke i ne saznamo. Internet može biti samo način da otkrijemo i pokažemo neke ličnosti u nama, za čije postojanje nismo bili svjesni. Zbog prilagođavanja okolini prisiljeni smo da stvorimo/otkrijemo više ličnosti. Krajnji cilj je ujedinjenje svih ličnosti u jednu (nirvana ili nazovikakoželiš).
__________________
I sve je danas prazno beskonačno,
a vjetar duva, duva bezutješno
na gole duše koje neprestano
ištu i grle beznadno, beskrajno.
NistaVila is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2004., 10:54   #26
Quote:
Btw, i Shakespeare je rekao da je svijet jedna velika pozornica i da svaki čovjek u svome životu igra puno uloga
Da. on je to uvidio i smatrao jer je bio velik čovjek.
No nije to opravdavao ili rekao da je to nesto jako dobro i da zauvijek treba ostati tako.
Stovise, vrlo sumnjam da je i sam Shakespear bio takav.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2004., 22:36   #27
Po meni dobra strana Interneta i jest da možeš biti tko god hoćeš - opatica se može izdavati za slobodoumnu curu, povučeni debeljko za velikog ševca i tako. Možemo biti različite osobe, i uživati u tome. Problem je jedino ako nekog time nasamariš (tu mislim na one što se upoznaju preko neta pa si nabajaju svašta i onda se nađu i ispadnu posve obratni od onog za što se predstavljaju)
__________________
I better work with sugar than the whip.
tatiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 15:07   #28
All the World's a stage, and all the Men and Women ...

Quote:
goranbo kaže:
Da. on je to uvidio i smatrao jer je bio velik čovjek.
No nije to opravdavao ili rekao da je to nesto jako dobro i da zauvijek treba ostati tako.
Stovise, vrlo sumnjam da je i sam Shakespear bio takav.
Pa mi već dolaskom na ovaj svijet dobijemo neke uloge (zadane su nam), neke kasnije odabiremo (svadharma), a neke su nam nametnute (dharma), ali sve ih moramo igrati na najbolji mogući način. I ne poistovijetiti se ni sa jednom svojom ulogom.
To je ključno: Ja nisam ni jedna od mojih (životnih) uloga, pa ni zbroj svih tih uloga.

Ovo tvoje "zauvijek" shvatit ću u apsolutnom smislu (sve inkarnaciji), no ako si mislio samo na jedan život, onda nisi u pravu. Cijeli život ja igram (najbolje što mogu) svoje mnogobrojne uloge.

I naravno old Bill je bio glumac pa mu je ta slika bila jako bliska.
Uživiti se posve u svoju ulogu (dok je igraš), ali ne poistovjetiti se trajno
(They have their exits and their entrances..) ni s jednom.
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 27.07.2004. at 09:16.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2004., 21:59   #29
Mislim da si ti otisao ne neke druge uloge koje svakako stoje.

Ja sam zapravo govorio o tome, a mislim da o tome govori i vecina ovog topica, da mi 'glumatamo', nismo ono sto uistinu jesmo i kkavi uistinu jesmo, nego smo neiskreni itd, pokusavamo se pokazati u dobrom svjetlu, bolji od drugih.
Ne odnosimo se i ne govorimo iz srca, iskrenih osjecaja.

I onda se u razlicitim situacijama prilagodjavamo na naci da zauzimamo te razlicite krinke onoga sto nismo i.

Idealno bi bilo da smo jednaki u svim prilikama, onakvi kakvi zaista jesmo.
Normalno, to ne znaci da cemo se i PONASATI isto, ali mi cemo biti isti, prirodni.

Ovako kakvo je sad mi 'glumatamo', da se tako izrazim, nisam cini mi se najsretnije to sve objasnio, no mislim da ce skuziti netko tko je to kod sebe primjetio.



Možda i govorimo o istim ulogama, ali na drukciji nacin. Naravno, mi na svijetu glumimo uloge, i uglavnom toga nismo ni svjesni, da smo mi zapravo glumci na pozornici, to je jedan malo dublja razina. Ono sto smo mi usitinu jest duša, besmrtno bice. Naravno da nitko od nas nije toga svjestan kroz cijeli dan.
Ali mozemo se primicati na tome na nacin na budemo postenog uma, iskrenih osjecaja i da prakticiramo nevezanost.
To je najbrzi put do samoostvarenja, i do toga da budemo ono sto jesmo.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2004., 11:29   #30
Re: Re: Svijet ljudi višestrukih identiteta...

Quote:
bariole kaže:
Ma da.

A ako si odrastao na igranju Dooma i Mortal Kombata dok sluša Danzig onda ćeš postati serijski ubojica...
hehe, a ako igraš tropico, stronghold i ostalo, onda valjda postaneš bog, il u najmanju ruku el presidente
__________________
"Life is like a box of chocolates - you always know that you'll get fat."
mrkenangelo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.