Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2010., 12:42   #1
Zapuštena i neuredna djeca u društvu naše djece

Normalno da su djeca zmazana, blatnjava i šmrkava, pogotovo nakon nekog vremena provedenog u parku s drugom djecom, no ... ima djece koja su stvarno jako zmazana, ono vidi se jel čisto se zaprljalo ili je robica generalno zakorena i onak k'o pokenjana da budem slikovitiji. Kosa puna ušiju, zakorena prljavština po koži i sl.
E sad, nisam nikakav bacilofob, no onda baš kad se moje u praku s takvim baš nešto nateže, naslanja na vrtulju i sl. onak malo mi je bljak, no naravno da ne bih ni pokušao djetetu reći da se makne jer je on zmazan, što bi se kosilo sa svakim normalnim odgojem, a i sumnjam da bi me poslušalo.
No, onda nekak ... uzmem ga za ruku, pa ajmo nekam na sladoled i sl. da ga ipak maknem.
Ne znam, jel to u redu?
S druge strane, da je čovjek s tako nečim suočen u vrtiću, ne možeš ništa, jer tamo je tek na cijeli dan, a i nije čovjek prisutan sa svojim djetetom.
I to nema veze ni sa materijalnim statusom, niti ne znam kakvim drugim da netko ne misli da baš na nešto posebno aludiram, jer je čisto civilizacijsko pitanje malo vode i sapuna redovito, makar živjeli od minimalca u podrumskom stanu i sl. Uostalom, i na staroj i trošnoj robi se vidi da li je čista, odnosno da li se netko brine o tome

Da li to primjećujete, smeta li vas te kako postupate?
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 12:50   #2
Smeta mi općenito vidjeti zapušteno dijete (na mnogo načina). A kaj, dobijem poriv uzeti ga za ručicu i odvesti doma na pranje i hranjenje. Ne mogu ništa. Bio je u mojoj blizini sličan slučaj, pa sam nadobudno majci odnosila čistu i ispeglanu odjeću svoje djece, potrpala hrane i nekih higijenština, ali džaba! Socijalni su slučaj i pomućeni su mi osjećaji - da li priželjkivati da ima se oduzmu djeca ili ne.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 12:54   #3
mi smo još mali pa se toliko ne prljamo, ali obavezno nosim u torbi rezervnu robicu ako se možda pobljucka dok jede ili kihne dok mu stavljam kašicu u usta (to radi namjerno pa se kliberi)...
ne podnosim vidjeti zmazanu djecu, nikako mi to nije lijepo....
malo čak i pretjerujem kad je to u pitanju, ali takva sam...alergična sam kad vidim skorene šmrkljiće kraj nosa, ili prljave nokte...bljak
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 12:58   #4
Quote:
HAL3 kaže: Pogledaj post
Smeta mi općenito vidjeti zapušteno dijete (na mnogo načina). A kaj, dobijem poriv uzeti ga za ručicu i odvesti doma na pranje i hranjenje. Ne mogu ništa. Bio je u mojoj blizini sličan slučaj, pa sam nadobudno majci odnosila čistu i ispeglanu odjeću svoje djece, potrpala hrane i nekih higijenština, ali džaba! Socijalni su slučaj i pomućeni su mi osjećaji - da li priželjkivati da ima se oduzmu djeca ili ne.
Da. Još ak je neka susjeda ili tak nešto, čovjek može još ajde ludski dobronamjerno probati, no naravno da teško da će biti efekta.
No, npr. dođeš s djetetom u park negdje u gradu i onda je tamo takva situacija. Poanta je u tome da mi je onda nekak žao djetetu pokvariti započeti igru i otići s njime da ga maknem.
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
mi smo još mali pa se toliko ne prljamo, ali obavezno nosim u torbi rezervnu robicu ako se možda pobljucka dok jede ili kihne dok mu stavljam kašicu u usta (to radi namjerno pa se kliberi)...
ne podnosim vidjeti zmazanu djecu, nikako mi to nije lijepo....
malo čak i pretjerujem kad je to u pitanju, ali takva sam...alergična sam kad vidim skorene šmrkljiće kraj nosa, ili prljave nokte...bljak
A kamoli da vidiš da je umiveno cca prekjučer, a pobljuvano od jutra. No, dakle, još nemaš taj problem, no to recimo počinje s 2-3 godine kad ga dakle pustiš u park i promatraš s klupe dok se igra.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:00   #5
ma gle, nečak mi ima 3 godine, igra se svaki dan u parku, ali se na djetetu vidi da nije zapušteno, da je čisto, nastranu to što se bacio u pjesak i što je prašnjav od toga....ali nije mu faca prljava, ako je dvije minute prije toga jeo slajac, pa obrišemo ga s vlažnom maramicom ili slićno, zar ne?
"ami" is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:03   #6
pa evo, baš danas, išli smo busom do kvatrića i na jednoj stanici uđe mama s kolicima u kojima je bila curica od možda godinu i pol.

mama sređena, sve na njoj blista, a curica u zaflekanoj haljinici,šmrklji joj cure preko ustiju do brade i ona ih jadna liže

i gledam ja to, pa izvadim paketić maramica i kažem mami "joj, malo je prehlađena. evo, uzmite maramicu", a ona meni "ma ne treba. bude ona to polizala!"

ja ostala -PAF!!!!


izašle su na idućoj stanici, ja od šoka nisam ništa mogla ni reći.



i još ko točka na i : mala je imala sređenu frizuricu, 2 palmice i kilu špangica po glavi. i mislim si kasnije "jbt, popikala si joj te špange po glavi, a nemreš joj obrisati nos!"
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:07   #7
Quote:
marcipanka kaže: Pogledaj post

i još ko točka na i : mala je imala sređenu frizuricu, 2 palmice i kilu špangica po glavi. i mislim si kasnije "jbt, popikala si joj te špange po glavi, a nemreš joj obrisati nos!"
Netko bi to nazvao - pokundirenom tikvom
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:10   #8
Quote:
"ami" kaže: Pogledaj post
ma gle, nečak mi ima 3 godine, igra se svaki dan u parku, ali se na djetetu vidi da nije zapušteno, da je čisto, nastranu to što se bacio u pjesak i što je prašnjav od toga....ali nije mu faca prljava, ako je dvije minute prije toga jeo slajac, pa obrišemo ga s vlažnom maramicom ili slićno, zar ne?
Upravo tako. Djeca se mažu brzinom svjetlosti, no razlika je jasna
Quote:
marcipanka kaže: Pogledaj post
...
mama sređena, sve na njoj blista, a curica u zaflekanoj haljinici,šmrklji joj cure preko ustiju do brade i ona ih jadna liže

i gledam ja to, pa izvadim paketić maramica i kažem mami "joj, malo je prehlađena. evo, uzmite maramicu", a ona meni "ma ne treba. bude ona to polizala!"

ja ostala -PAF!!!!
...
Da, ovo koliko god da je čak crni humor, ustvari je žalosno i čovjek čak ostane zatečen odgovorom.
Meni bi čak onda palo na pamet asocijacija da je i ona izvana dotjerana, a ima zmazane gaće tak da badava i za dijete reć, no i ja čak nekad i kažem.

Doduše, moja nekad kopa nos pa meće u usta , al tek kad skužim onda ju idem umiti i ispuhat nos
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:12   #9
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
No, npr. dođeš s djetetom u park negdje u gradu i onda je tamo takva situacija. Poanta je u tome da mi je onda nekak žao djetetu pokvariti započeti igru i otići s njime da ga maknem.
Nemoj to raditi Neka se igraju, bez obzira na tvoju gadljivost. Djeca ne mare baš za urednost, čisti su zato što ih mi kao roditelji dresiramo i gnjavimo na peruckanja i presvlačenja. Njima je tak svejedno, važno je da se igra. Nekad ne možeš ispravljati krive Drine, i najviše što za to dijete u tom trenutku možeš učiniti je da mu ne odvlačiš play-matea Neka se jadničak barem neopterećeno poigra, bog te pita kakav doma ima tretman
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:17   #10
Ha, gle, nije tu poanta mog osjećaja gadljivosti iz nekakve pretenzije, nego ipak kod tak neuredne djece nekak imam osjećaj ipak i možda kakvih bolesti, npr. stjenica, ešerihije, bolesti prljavih ruku i sl. .... i dakle gledam na djetetovo dobro na taj način. Tu je teško naći mjeru između dakle "staklenog zvona" i opustit se.
No, svakako da si u pravu da ne treba pretjerivati, pustiti djetetu da se zabavlja a onda ga doma dobro oprat od svega Kužiš me
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:18   #11
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Da, ovo koliko god da je čak crni humor, ustvari je žalosno i čovjek čak ostane zatečen odgovorom.
Meni bi čak onda palo na pamet asocijacija da je i ona izvana dotjerana, a ima zmazane gaće tak da badava i za dijete reć, no i ja čak nekad i kažem.

Doduše, moja nekad kopa nos pa meće u usta , al tek kad skužim onda ju idem umiti i ispuhat nos
pa ja nisam znala kaj reći na to. pospremila sam maramice u torbu, a malena je i dalje lizala šmrklje

i sad si mislim, pa kako ta "majka" nije bar od sramote uzela maramicu i obrisala nos curici? ono, ako joj samoj ne bi palo na pamet da bi bilo zgodno obrisati šmrklje, kako ju nije sramota nepoznatoj ženi koja joj daje maramicu reći onakav debilni odgovor.

nije djelovala ni iznenađeno ni uvrijeđeno mojim postupkom, a ono mi je rekla s osmjehom na licu


a ovo za gaće odvratno, ali istinito, neki ljudi naprave uglancanu fasadu, a ispod
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:22   #12
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Ha, gle, nije tu poanta mog osjećaja gadljivosti iz nekakve pretenzije, nego ipak kod tak neuredne djece nekak imam osjećaj ipak i možda kakvih bolesti, npr. stjenica, ešerihije, bolesti prljavih ruku i sl. .... i dakle gledam na djetetovo dobro na taj način. Tu je teško naći mjeru između dakle "staklenog zvona" i opustit se.
No, svakako da si u pravu da ne treba pretjerivati, pustiti djetetu da se zabavlja a onda ga doma dobro oprat od svega Kužiš me
slažem se. pogotovo kad su klinci mali i ima jako puno fizičkog kontakta među njima. pa sline jedni po drugima, pa sline po stvarima po kojima je prije par sekundi slinilo neko drugo dijete.

ne želim ja od svog malog napraviti novog michael jacksona, ali nekih granica mora biti.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:25   #13
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Ha, gle, nije tu poanta mog osjećaja gadljivosti iz nekakve pretenzije, nego ipak kod tak neuredne djece nekak imam osjećaj ipak i možda kakvih bolesti, npr. stjenica, ešerihije, bolesti prljavih ruku i sl. .... i dakle gledam na djetetovo dobro na taj način. Tu je teško naći mjeru između dakle "staklenog zvona" i opustit se.
No, svakako da si u pravu da ne treba pretjerivati, pustiti djetetu da se zabavlja a onda ga doma dobro oprat od svega Kužiš me
Kužim. Imaj sa sobom ono antiseptičko sredstvo (u džep ti stane), pa odmah nakon igre dok napuštate park zalij djetetu ručice. Razumijem tvoje strepnje, jer je to prirodna roditeljska reakcija, ali pred djetetom ne smiješ raditi razlike. Vremenom će sam skužiti, a možda mu jednom jedan takav "zmazanac" postane prijatelj do groba. Oh, kako zavidim djeci na toj nepatvorenoj neopterećenosti
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:26   #14
Hm, nisam baš sigurna , ali u jednom trenutku dođe vrijeme kad više ne želiš da se tvoje dijete igra s takvom djecom. Vjerojatno će sad biti drvlja i kamenja po meni, ali evo dajem konkretan primjer. U našem kvartu ima puno recimo socijalnih slučajeva, nekima su djeca prekrasno odgojena, pristojna, čista , no ima 3-4 djece koja su baš zaprljana, zapuštena, po cijele dane na ulici, niti ih tko zove kući na ručak ni na večeru, možete ih sresti u 10 navečer kako lutaju gradom zimi i ljeti. E sad, to su djeca od nekih 7-8 godina, doslovno odgojena na ulici, počeli su već sa sitnim krađama, traže novac od prolaznika, bezobrazni su i sl. Ja smatram da su ta djeca nažalost od rođenja osuđena na neuspjeh u životu (dao bog da se varam), i ne želim da se moje dijete igra s njima. Što ne znači da sam ja neka super mama, ni da ga držim pod staklenim zvonom, ni da je moje dijete savršeno, niti da on jednog dana neće postati problematičan, ali činim ono što smatram dobrim da ga zaštitim. Jer nažalost, takve je djece bilo u svim generacijama i danas ih je 90% alkoholičara, narkomana, sitnih ili većih kriminalaca.
Jbg, znam da ne zvuči lijepo, ali tako stvari stoje...
Što ne znači kad je bio manji, tipa 2-3-4 godine da sam mu branila da se s takvom djecom poigra u parkiću. Sad to već postaje ozbiljnije.
Mme Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:27   #15
ja isto na to poludim! nemam ništa protiv da se u parku zmažu i zablate, zato park i služi.
Ali ovo kad dovede dijete ujutro u vrtić, čvorovi na glavi jer je kosa počešljana prije mjesec dana, zaflekana roba i šmrklje do usta, pa da po...
I onda teta često upozoravaogledajte malo glavice, pojavile su se uši
Pa čekaj malo, ja svoju djecu učim higijeni svaki dan, čisti su i uredni, stalno veš perem i peglam, a nisam bogata niti mi za to treba cijelo bogatstvo

često čujem kad se teti žalim na takvu djecu; Znate, oni su socijalni slučaj:"

Pa kakve to veze ima sa higijenom?
I moram onda pop....
__________________
A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself!
ančica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:28   #16
Primjećujem ih, moram priznati jako rijetko, dosad vidjela 3-je takvih, žao mi ih je jer nisu oni krivi za takvo svoje stanje...dođe mi isto da ih odvedem doma operem i nahranim...ne smeta mi ako se Miha zaigra sa takvim djetetom...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:33   #17
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
Primjećujem ih, moram priznati jako rijetko, dosad vidjela 3-je takvih, žao mi ih je jer nisu oni krivi za takvo svoje stanje...dođe mi isto da ih odvedem doma operem i nahranim...ne smeta mi ako se Miha zaigra sa takvim djetetom...
pa nisu, jadni su ustvari
ja se zgražam nad tim roditeljima, jer otac pije pivu pred lokalnim dućanom,a mama puši marlboro cijeli dan

a djeca zapuštena i jadna
__________________
A dog is the only thing on earth that loves you more than he loves himself!
ančica2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:40   #18
Quote:
Mme Pipi kaže: Pogledaj post
Jbg, znam da ne zvuči lijepo, ali tako stvari stoje...
Ma znam, ta djeca većinom startaju sa lošim predispozicijama i samo ih njihov vlastiti jak karakter danas-sutra može spasiti od propasti.

Ja sam pomalo romantična, pa volim vjerovati u lijepo, pa i u ta prijateljstva do smrti , i kada se jedno takvo dijete koje je odrastalo u nikakvim uvjetima samo uspije izboriti za bolje mjesto pod suncem.
Međutim, u pravu si po pitanju druženja djece te dobi. Iskreno, to je nešto o čemu mi doma dosta razgovaramo i cure znaju kakvo si društvo trebaju birati, odnosno što se tolerira a što ne.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:41   #19
Nerijetko je da uz takvo djete obično stoji naprlitana mama
BUBEK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2010., 13:42   #20
Quote:
BUBEK kaže: Pogledaj post
Nerijetko je da uz takvo djete obično stoji naprlitana mama
Zato ja izgledam kao smrt na dopustu
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.