Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2010., 19:58   #1
Baka smrdi - kako joj to priopćiti?

Imam 26 godina. Prije 2 mjeseca sam jednim tragičnim spletom okolnosti se našao u situaciji u kojoj je moja 86-godišnja baka počela živjeti sa mnom.

Baka je veoma nagluha i ćorava k'o šišmiš, no lucidna. I, kao što ste mogli vidjeti iz naslova, nerijetko smrdi. Naime, nije baš da ima neke razvijene higijenske navike. Ne hoda uokolo skroz-naskroz posrana, ali smrdi kad joj se približi.

Kako da joj to što nježnije dam do znanja?

****

P.s. Pošto nema rubrike "Bake i unuci", morao sam ovo tu tutnuti, ako ima neka prikladnija, preselite.

Zadnje uređivanje uran101 : 13.08.2010. at 20:32.
uran101 is offline  
Old 13.08.2010., 21:46   #2
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post
Imam 26 godina. Prije 2 mjeseca sam jednim tragičnim spletom okolnosti se našao u situaciji u kojoj je moja 86-godišnja baka počela živjeti sa mnom.

Baka je veoma nagluha i ćorava k'o šišmiš, no lucidna. I, kao što ste mogli vidjeti iz naslova, nerijetko smrdi. Naime, nije baš da ima neke razvijene higijenske navike. Ne hoda uokolo skroz-naskroz posrana, ali smrdi kad joj se približi.

Kako da joj to što nježnije dam do znanja?

****

P.s. Pošto nema rubrike "Bake i unuci", morao sam ovo tu tutnuti, ako ima neka prikladnija, preselite.
Hm, nešto iskustva s ovim imamo. Prvo ovisi kakva je baka, fizički koliko može sama. Možda se ne pere prečesto jer joj je to teško, ako je starija, ne vidi, a neugodno joj je da joj netko pomaže u tome.
Inače, ako to nije problem, možete pokušati nježnije je češće podsjećati da 'evo bako, kupaonica slobodna, možeš ti sada' ili 'bako, hoćeš ti pod tuš, meni se ne žuri', a onda ako otvoreno odbije možete blago reći da bi trebala. Nije vjerojatno ni samo u baš baki stvar, ima nešto i u odjeći obično, pa možete uskočiti češće oko pranja toga, podsjećati je da se presvuče da se nešto može oprati i slično.
Drugo, kakvu osobnost ima, koliko je sklona prihvatiti takav prijedlog, i kako će reagirati. Mi smo imali slučaj vrlo teške osobe koja je itekako sposobna, ali odbija mijenjati navike i smatra svaki uopće prijedlog napadom na sebe, tu je sve uzaludno i sve to može samo odmoći jer onda tjera svoje nama u inat, a budući da nije malo dijete, nema fizičke prisile, bacanja pod tuš i mir tamo dok te ne operem.
Ms_Manners is offline  
Old 14.08.2010., 01:24   #3
Neki se stari ljudi peru relativno često, neki imaju naviku da to čine samo 1x tjedno jer su tako naučili onda kada nisu imali bolje uvjete. Važno je i koliko često mijenjaju veš i kakav veš nose. Npr. sintetika se usmrdi za čas, a neke stare dame nemreju bez kombinea ( ona sintetika ko haljinica koja ide ispod odjeće) niti za najžešćih vrućina.
Pokušati kako Ms Manners predlaže, a sve ovisi o karakteru. Iz osobnog iskustva, nema tu preveć pomoći.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Old 14.08.2010., 09:24   #4
Također mislim kako tu nema baš pomoći
To je stara žena koja će teško pristati mijenjati svoje navike i ne kuži da zaudara, odnosno neće razumjeti kako to smeta njezinim ukućanima.
Mislim čak da ćete joj u nekom trenutku morati otvoreno reći.
Naime, sa starošću dolaze i nekakvi čudni starački mirisi tijela, pa kad se to pribroji činjenici kako se neredovito pere, doista mogu zamisliti kako vam je
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Old 14.08.2010., 11:27   #5
Možeš li si priuštiti platiti nekome da ju barem 2-3 puta tjedno dođe okupati?
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Old 14.08.2010., 11:37   #6
Teška je, uf, al' je teška...

Da, to je tip osobe koji ima svoje navike koje su utvrđene i nema tu nekog pomaka niti pregovora. Inače je fizički više-manje sposobna, tako da to nije problem. Jedino volja i navika.

Generalno je digla ruke od sebe, koliko vidim. Sve je potaknuto tim nedavnim događajem koji ju je jako pogodio, a još u kombinaciji s tim preseljenjem iz stana u kojem je živjela zadnjih 60 godina... Sve vam je jasno.

Općenito ne znam kako i što bih s njom. Uopće mi ne paše to da živi sa mnom, ali se ja nalazim u jednoj financijski dosta nezavidnoj situaciji i ona me u biti hrani. Ne nalazimo nikakav zajednički jezik. Ne da mi se pretjerano ni razgovarati s njom jer se moram derati k'o konj i to po nekoliko puta da bi me išta čula. Da ne pričam higijenskim navikama npr. oko održavanja prostora. Veoma je nemarna, a još k tome kako ne vidi onda to ispada još gore...

Sad sam već otišao u OT, ali morao sam se malo požaliti...

Budem probao tu "slobodna je kupaonica, možeš ti" foru, pa ćemo vidjeti...

Hvala!
uran101 is offline  
Old 14.08.2010., 12:06   #7
Quote:
HAL3 kaže: Pogledaj post
Mislim čak da ćete joj u nekom trenutku morati otvoreno reći.
A ako je teška, onda se tek pripremi na borbe i svađe.
Možda da nađeš nekoga u obitelji tko ima malo bolji status kod nje, pa da pokuša taj. Moj deda je npr. zadrti šovinist i ništa što mu kažemo nas dvije ili majka neće prihvatiti, otac je jedini kojeg prizna, a i njega izludi.
Trenutno npr. u WC-u na zidu imamo podsjetnik da se povuče voda i upotrijebi četka ako treba. Namjerno to ne radi, ali izvlačio se da zaboravi, sad bar to ne može više, a otvoreno ipak ne smije priznati da to izvodi samo da nas j... u mozak. Piše si kad mu je čišćena soba, da ne bi bilo prečesto. Svađamo se oko otvaranje prozora uopće. Jedino je sreća što njegova soba kao da i nije dio stana, niti psi tamo ne idu, a ni on u naše, pa bar ne dijelimo previše životnog prostora. Da nije takav, bilo bi mi drago vidjeti ga, ovako... Vjeruj mi, znam kako ti je, a vidim i kamo to sve vodi.

Modovi, a da ipak otvorimo jedan pdf s time? Imamo ženske i muške kutke, imamo roditelje i djecu, kućne ljubimce, aute i mobitele, samo nemamo ništa o suživotu s problematičnim starčekima. Sigurna sam da bi se tema našlooo...
Ms_Manners is offline  
Old 15.08.2010., 11:25   #8
A da pozoves patronaznu sestru preko doma zdravlja da ju okupa i da joj da savjete o higijeni? Sasvim je besplatno, a možda bude učinkovito.
__________________
Vision without action is daydreaming.
Alicia is offline  
Old 15.08.2010., 12:29   #9
uran, jesi li što probao?
Ms_Manners is offline  
Old 15.08.2010., 20:43   #10
Nešto je prije par dana spomenula da joj je malo teško ući u našu kadu, pa sam ju uputio da može probati u prizemlju gdje je druga kupaonica i gdje je nešto niži bok.

Bome... Nije dobro prošlo. Odmah je reagirala da neka joj više ne spominjem nikakva tuširanja i pranja, da ona sebe održava kao što se održavala čitav život i da je to dobro. I da je ona prestara za tuširanje. Nisam znao da postoji starosni limit na tuširanje. Pitao sam ju kad čovjek postaje prestar, ali mislim da nije čula, pa vam ne mogu prenijeti kad bi bilo dobro da se prestanete tuširati. A metoda pranja je epska: malo se prebriše ručnikom. Ne znam, dođe mi da ju ispljuskam ponekad...

Eh... Jebeš ti tu starost kad nema tu mudrosti, samo inat i ego. Ali dobro kuha. Istinabog, 5 jela, ali su fina.
uran101 is offline  
Old 15.08.2010., 21:03   #11
Znaš uran, mislim da ti fakat nema druge nego ravno - pa u glavu
Teško ćeš joj na finjaka išta uspješno objasniti. Stara je, ne želi mijenjati svoje dosadašnje higijenske navike, a ne osjeti samu sebe da zaudara. Odnosno, njoj se taj "miris" toliko udomaćio, pa ga ne smješta u kategoriju smrada.
Ja jesam uvijek za lijepo i diplomatski, ali ovo mi "miriši" na situaciju koju nećeš moći drugačije nego izravno; "Bako, čuješ se. I to jako. Divno mi je živjeti s tobom i silno te volim, ali kako bi nam bio ugodniji i ljepši suživot, morat ćeš se početi češće prati. Ako ti nekako mogu pomoći pri ukrcaju u kadu, rado ću to učiniti." Ona se može razodjenuti u kupaoni i na sebe staviti mantil. Ti uđeš u kupaonu, pomogneš joj ući u kadu (dobro bi ispred kade došao mali stolac), izađeš iz kupaone, ona sa sebe skine i odloži na stolac mantil, opere se, vrati na sebe mantil, ti uđeš u kupaonicu i pomogneš joj izaći iz kade. Eto, ja bi tako.
__________________
Ludim se smatra onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
HAL3 is offline  
Old 15.08.2010., 22:24   #12
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post
Imam 26 godina. Prije 2 mjeseca sam jednim tragičnim spletom okolnosti se našao u situaciji u kojoj je moja 86-godišnja baka počela živjeti sa mnom.

Baka je veoma nagluha i ćorava k'o šišmiš, no lucidna. I, kao što ste mogli vidjeti iz naslova, nerijetko smrdi. Naime, nije baš da ima neke razvijene higijenske navike. Ne hoda uokolo skroz-naskroz posrana, ali smrdi kad joj se približi.

Kako da joj to što nježnije dam do znanja?

****

P.s. Pošto nema rubrike "Bake i unuci", morao sam ovo tu tutnuti, ako ima neka prikladnija, preselite.
Tebi valjda treba nacrtati da je vrijeme da se pobrineš za nju i opereš ju sam!?
Isto kao što je ona to radila za tvoga oca / majku bez kojih ne bi bilo tebe ili bi bio smrdljiv.
Spužvicu u ruke i oderi. Šala, šala ... nježno to učini jer to je tvoja baka.
Brontosaur is offline  
Old 16.08.2010., 08:58   #13
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post
Nešto je prije par dana spomenula da joj je malo teško ući u našu kadu, pa sam ju uputio da može probati u prizemlju gdje je druga kupaonica i gdje je nešto niži bok.

Bome... Nije dobro prošlo. Odmah je reagirala da neka joj više ne spominjem nikakva tuširanja i pranja, da ona sebe održava kao što se održavala čitav život i da je to dobro. I da je ona prestara za tuširanje. Nisam znao da postoji starosni limit na tuširanje. Pitao sam ju kad čovjek postaje prestar, ali mislim da nije čula, pa vam ne mogu prenijeti kad bi bilo dobro da se prestanete tuširati. A metoda pranja je epska: malo se prebriše ručnikom. Ne znam, dođe mi da ju ispljuskam ponekad...
Čuj, ranije si rekao da ona može sama iako ima problema sa sluhom i vidom, da toliko može i sama. Ako je ovako reagirala, možda je zato što ne može,a ne vidi drugo rješenje jer joj je neugodno da je ti pereš. Da pitaš njezinu doktoricu da porazgovara o tome s njom, da bar dopusti da joj se pomogne, ili da vas uputi kako ćete na svom području do patronažne sestre?
Da se ona baš neće prati, vjeruj mi da se ne bi ni ručnikom brisala. Treba joj objasniti da nije sramota prihvatiti pomoć. I pokušaj nekako učiniti taj ulazak u kadu malo lakšim i sigurnijim, staviti možda na dno onu gumu da se ne kliže, neku koju možeš lako skinuti i oprati, staviti kraj kade stolicu i sl., tu ti može i dr. možda savjetovati. I svakako pazi da je dovoljno često pereš odjeću, da bar to smanji malo problem. Ne znam kako se oblači, što nosi, ali i tu se sjeti da možda ne može neke stvari obući pa pitaj treba li joj pomoć.
Ms_Manners is offline  
Old 16.08.2010., 09:16   #14
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post

Eh... Jebeš ti tu starost kad nema tu mudrosti, samo inat i ego.
smanji doživljaj
od starosti u godinama u kojima je tvoja baka (86 si rekao, jel da?) ni ne možeš očekivati razum i mudrost već djetinjasto ponašanje, hirove i tvrdoglavost
u tim godinama oni su više slični djeci nego nekim mudrim starinama

teško da će u toj dobi netko mijenjati navike, osobito ako još k tome mijenjanje navika uključuje pentranje u kadu koje joj je zahtjevno.
i preseljenje u tuđu kuću.
ma, nemreš uopće očekivat zdrav razum i promjene kad su tak stari ljudi u pitanju - jedan iz moje šire obitelji je nakon teške operacije odbijao ikakvu skrb i odlazak u dom nego je inzistirao da će on živjet sam i sam će se birnut za sebe, da šta je svima, može on to. a sve to jer nije htio otić iz svog doma.

stari ljudi smrde i to je tak. em jer se ne mogu i ne žele prati toliko često, em imaju specifičan 'starački' miris tijela. probaj ublažit koliko možeš, al nemoj se zavadit s bakom zbog toga.

a što se tiče ostale urednosti i održavanja prostora - ona nije tvoja sluškinja. koliko i kako može neka napravi, što ne može napravi ti i nek ti ne bude teško.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 16.08.2010., 09:21   #15
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post
Uopće mi ne paše to da živi sa mnom, ali se ja nalazim u jednoj financijski dosta nezavidnoj situaciji i ona me u biti hrani.
Quote:
uran101 kaže: Pogledaj post
dođe mi da ju ispljuskam ponekad...
Zadivljen sam količinom razumijevanja i svojevrsne podrške čovjeku koji je u stanju napisati ovakve dvije rečenice.

Ja ostajem u nadi da se netko samo dobro zajebava, a svima empatičnima mogu samo poželjeti da posljednje dane provedu uz jednoga ovakvog uranskog unuka.
Lord Byron is offline  
Old 16.08.2010., 10:49   #16
Ovo za hranjenje ne, ali ovo drugo i nama itekako dođe, kad imaš zlobnog starčića od 80 i nešto koji samo gleda gdje da ti napakosti i da izazove svađu u obitelji samo iz svog bolesnog gušta. Takav je oduvijek, samo sad ima savršenu ispriku jer je star, sad je on žrtva jer bismo mi voljeli da bar svakih par dana prozor otvori i da nam dopusti da mu operemo odjeću. Neš ti terora, mi bi da je on čist, a još ništa ne mora ni raditi niti dati, baš ništa. Zamisli situaciju u kojoj ti nečije mijenjanje gaća više od jednom tjedno, umjesto da bude normalno, postane predmet rasprave i svađe.
Vjerujem da je ipak to pisano malo u afektu i da ne bi baku tukao baš, da se ipak samo malo ispucava. I cure na Svekrvama svašta pišu da bi im napravile, ali ne shvaćamo ih previše ozbiljno, zar ne? A ovo bome nije daleko niti puno bolje od tih svekrva. Od svekrve se odseliš, kad ti ovako netko padne na brigu nemaš kamo.
(Dok ja ovo pišem, deda izvodi opet svoje gluposti, koje doista nisu za javnost i zbog kojih mi se gadi ući uopće u WC ili kupaonicu, a netko će morati čistiti, pogodi tko. S jedne strane na neke stvari malo i oguglaš nakon nekog vremena, a onda opet nekad se samo gomila i svašta ti izleti.)
Ms_Manners is offline  
Old 16.08.2010., 10:55   #17
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
d svekrve se odseliš, kad ti ovako netko padne na brigu nemaš kamo.
je, samo se meni ovdje čini da nije baka pala na brigu uran nego uran njoj
i još prigovara
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Old 16.08.2010., 11:11   #18
Ma ja tek sad vidim da sam prvi put krivo pročitala, ne znam zašto sam mislila da on ima 20, a ne 26.
Uran, imaš li ti bar jednog živog roditelja, tetku ili nekog drugog baki bliskog, a da je bar malo stariji od tebe? Oni su tu trebali već intervenirati, a ne puštati nekoga tko je očito dijete da to sam rješava, i to sam ti isto već predložila, nađi nekog koga baka više 'ferma' da ti pomogne razgovorom. Doista mi se čini da baka još i bi, ne bi se ona ni pokušavala brisati, samo ne može i treba pomoć.
Ali to mi jest malo čudno, ti baki koja ne može u kadu ući kažeš da ode u prizemlje? To implicira katove, stube, neće tri posta kasnije ispasti da joj ni stube nisu jača strana? Ili ako je taj suživot trajnije rješenje, a očito imate dvije kupaonice, da razmislite o ulaganju u tuš-kadu umjesto klasične duboke?
Ms_Manners is offline  
Old 16.08.2010., 13:46   #19
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zadivljen sam količinom razumijevanja i svojevrsne podrške čovjeku koji je u stanju napisati ovakve dvije rečenice.

Ja ostajem u nadi da se netko samo dobro zajebava, a svima empatičnima mogu samo poželjeti da posljednje dane provedu uz jednoga ovakvog uranskog unuka.
Uvidio sam greške puteva svojih i bit ću bolji. Hvala.


Mislim da ću pustiti baku da fura svoj film. Hvala na savjetima!

P.s. Ne bi ni ja volio imati ovakvog unuka, ali šta ćeš, isto tako se nadam da neću ni ja biti takav tvrdoglavi stari gad.
uran101 is offline  
Old 16.08.2010., 14:15   #20
Gle, imam i ja baku koja očito ne vodi računa o higijeni. Okupamo ju, ali ona svaki put na sebe navlači staru nošenu odjeću, a ne opranu novu. Čak smo joj spavaćicu stavili u prljavi veš na pranje i izvadili joj novu, a ona je izvukla staru i obukla ju pod izgovorom da ju nije nosila ni 15 dana, a 15 dana se nosi, neovisno o tome što je preznojila u istoj preko nekoliko puta. Ne možeš starog konja novim trikovima naučiti.
Orleanska I. is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.