Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2010., 18:33   #41
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
možeš doći do stvari koje imaju korelaciju sa ičim smislenim.
ne možeš sam doći do 98% ostalih nebuloza.
a šta tebi tvoj razum kaže..odkud dolazi ideja o svijetu? znači ideja.
od kud je došla ideja o laptopu?
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:34   #42
Quote:
Gordon Freeman kaže: Pogledaj post
.....
Ok, no je li to zaista tako tj. funkcionira li to u stvarnom životu?

Čovjek je znatiželjno biće koje želi znati način na koji funkcioniraju prirodne pojave i mehaničke naprave, te ostalo...
Čovjeko je svojstvenu da pokušava saznati kako stvari funkcioniraju.
Čak i ako je taj čovjek, teoretski, usvojio neku religiju i smtara da je Bog stvorio svemir, hoće li ga to zaista ograničiti da se zapita na koji je to način svemir nastao, pa da dođe do hipoteze o velikom prasku? Ili da se zapita zašto jabuka pada sa stabla, i otkrije gravitaciju? Ili da se zapita zašto je nekad plima ili oseka, pa ustvrdi da je to zbog položaja mjeseca?
Ni jedna religija ne odgovara na pitanje zašto se izmjenjuju plima i oseka, a znatiželjnog čovjeka to interesira.

Za ovo je također bitno izdvojiti dvije vrste ljudi; oni koji se pitaju i oni koji se ne pitaju. Onima koji se ne pitaju imanentno je da prihvate prvo obrazloženje za stvar svog 'interesa', i ne ispitivajući to obrazloženje žive s njim i drže ga se. Oni koji se pitaju su oni koji usprkos moru djelomičnom prihvatljivih obrazloženja traže potvrdu načina na koji stvari funkcionoraju i ne staju dok to ne pronađu. Oni uz to mogu biti vjernici, jer vjeru ne mogu potvrditi.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:36   #43
Quote:
Gordon Freeman kaže: Pogledaj post
Hajdemo probati ovako... Religija ne potiče ljude na razmišljanje o tome ko smo, odakle dolazimo, šta da radimo dok smo tu, di idemo... Religija već daje odgovore na ta pitanja. Ljudi nemaju razloga baviti se tim pitanjima.
Ljudi gube interes za nauku jer već imaju odgovore.

Drugo, ljudi ne uče kako razmišljati. Naučna metoda je nešto svetlosnim godinama udaljeno od religijskog načina razmišljanja. Religija primenjuje različite standarde u razmišljanju. Religija ne pobija ono što već zna, ali nauka neprestano preispituje saznanja, nadograđuje ih, ispravlja i nadopunjuje. Ako razmišljaš da o ovom svetu znamo sve što nam je bog dao da znamo, ja mislim da to unazađuje tebe, tvoje potomke jer i njih učiš pogrešno, a time unazađuješ i društvo.
Religija ne potiče ljude da istražuju i na taj način sputava razvoj nauke.

Manje ljudi koji bi hteli biti naučnici=manje pronalazaka.
Više ljudi koji se mole za ozdravljenje=manje doktora koji bi radili na ozdravljenju nekoga.
Više religioznih koji misle da su bolesti, potresi i prirodne nepogode greh i božja kazna=manje doktora i naučnika koji bi pronalazili nove lekove, gradili čvršće zgrade i pronalazili razne načine za sprečavanje katastrofa.

Jel trebam još navoditi primere?
Gordon F...Koliko znam upravo iz religije su došla prva saznanja...o onom što ti zoveš nauka (zaključivanja)...sveti ljudi (sveštenstvo) su pioniru u večini slučajeva..svakako da postoje i oni drugi...

Nego reci ti meni, da li će nauka ikada... moći spriječiti...recimo cunami"?

ps.pošto znam odgovor...ne moraš da se trudiš...

Pozzz....
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:47   #44
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Stvar je pojedinca što će konzumirati, kod religije nema nekog objektivnog pokazatelja što je najispravnije, tu je pojedinac ključan.
ti ne vidiš tu nešto potencijalno vrlo loše za pojedinca?


Quote:
reći da je to rad na sebi, na svojim osjećajima, mislima i ponašanju, što opet svaki pojedinac može imati svoju inačicu.
ja mislim da je misleading to zvati duhovnost. ( čak i pogrešno)

Quote:
Ako osjetiš pomake svijesti u meditaciji na prašćiće i vuka, onda nemoj nikog pitati da li si na pravom putu čuti ćeš na tisuće odgovora.
a šta ako ja to isto ili još gore mislim o kršćanskoj meditaciji?

zašto ti misliš da su vjernici više u pravu od mene? zbog svoje brojnosti?
jesu li Asteci bili u pravu kada je kod njih 99% posto uvjerenje bilo da moraju izvaditi srce čovjeku, da sljedeće jutro bog pusti sunce iznad horizonta?
i šta je kod toga bilo loše i zašto nisu bili u pravu?

Zadnje uređivanje Brogan : 22.08.2010. at 19:02.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:48   #45
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
a šta tebi tvoj razum kaže..odkud dolazi ideja o svijetu? znači ideja.
od kud je došla ideja o laptopu?
to što pričaš nema veze sa religijama.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:54   #46
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
to što pričaš nema veze sa religijama.
ima, a to šta si ti rekao govori da izbjegavaš odgovor.
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 18:57   #47
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
ima, a to šta si ti rekao govori da izbjegavaš odgovor.
pitao si me otkud dolazi ideja o svijetu?

dolazi od čovjeka koji ga percipira.
i to je to. kraj priče.
a ideja o (mom) laptopu je došla iz Toshibe
ili je prvoga radio Apple ili IBM 80-ih

kakve to veze ima s religijom ili konjskim trkama?

Zadnje uređivanje Brogan : 22.08.2010. at 19:03.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:02   #48
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
pitao si me otkud dolazi ideja o svijetu?

dolazi od čovjeka koji ga percipira.
i to je to. kraj priče.
a ideja o (mom) laptopu je došla iz Toshibe

kakve to veze ima s religijom ili konjskim trkama?
gle prvi odgovor ti je stvarno zabrinjavajuć, jer te nisam pitao o percepciji...

a šta je bila toshiba kad je stvarala laptop?
evo da ti pomognem...ideja dolazi od stvoritelja.
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:07   #49
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
gle prvi odgovor ti je stvarno zabrinjavajuć, jer te nisam pitao o percepciji...
nego kako išta znamo nego pecipiranjem? (i odakle išta čovjeku nego preko percepcije i manipulacije svijeta oko njega?)
ideje padaju objavom, jelda?
svemir stvara Riječ, jel tako? Ta Riječ je stvoritelj sa idejom o svijetu?


ja te i dalje pitam kakve to veze ima sa religijama? Kakve veze ima stvaranje sa Biblijom i ostalim religijama?
zabrinjavajuće je što ne znaš odgovoriti niti shvaćaš pitanje.
Čak i da pristanem na antropomorfnu ideju (sve su ideje antropomorfne) stvaranja, nemoguće je da to ima veze sa našim religijama diljem kultura...


Quote:
evo da ti pomognem...ideja dolazi od stvoritelja.
fascinantno.
svaka stvar mora narasti, rodit se ili ju neko treba kreirati.
to vidi i mačka ili pas.

čovjek bi trebao biti sposoban za kompleksniju misao, za percepciju - nestvorenog svemira.
ali, jebiga....neko valjda ne može to...

Zadnje uređivanje Brogan : 22.08.2010. at 19:13.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:13   #50
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
nego kako išta znamo nego pecipiranjem?
ideje padaju objavom, jelda?
svemir stvara Riječ, jel tako? Ta Riječ je stvoritelj sa idejom o svijetu?


ja te i dalje pitam kakve to veze ima sa religijama? Kakve veze ima stvaranje sa Biblijom i ostalim religijama?
zabrinjavajuće je što ne znaš odgovoriti niti shvažćaš pitanje.



fascinantno.
svaka stvar mora narasti, rodit se ili ju neko treba kreirati.
to vidi i mačka ili pas.

čovjek bi trebao biti sposoban za percepciju - nestvorenog svemira.
ali, jebiga....neko valjda ne može to...
ako vide mačka i pas (a vjerovatno ne vide i nerazmišljaju o tome) onda bi i ti trebao znat da je svijet nastao iz stvoriteljeve ideje. valjda sad shvaćeš kolike to veze ima sa religijom...
ti gore opet spominješ percepciju. percepcija je isto nastala iz ideje.
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:17   #51
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
ako vide mačka i pas (a vjerovatno ne vide i nerazmišljaju o tome) onda bi i ti trebao znat da je svijet nastao iz stvoriteljeve ideje.
kako i zašto bi to trebao ili mogao znati?
zato jer tako tvrdi neki stari njemački peško Joseph ili neki noww sa nekog foruma zemlje trećeg svijeta... ?
ili neki poluretardirani izludjeli pisac u religijskom maštanju usred pustinje kamenog doba? pa to gotovo ni nisu bili vrsta koja smo mi danas. to su arhaični homo sapiensi. čudo je da se današnje vrijeme uspijeva referirati na spiljske ljude.

Quote:
valjda sad shvaćeš kolike to veze ima sa religijom...
ne, apsolutno ne shvaćam kako to stvara religiju?


ajde mi pojasni.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:26   #52
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
religija je dala odgovor da smo stvoreni od stvroitelja, a mi to možemo pokušat dokazat.
Taj odgovor je pogrešan

Quote:
noww kaže: Pogledaj post
religija ne unazađuje znanost, jer je i u bibliji napisano ako budete vjerovali i brada će te micati... znači vjerovali smo u letenje i letimo.
Ali nismo do letenja došli samo zato što smo verovali. Da je biblijski pisac objasnio kako konstruisati avion, helikopter ili svemirski brod, tada bih pomislio da u bibliji ima nešto vredno osvrta.
Tvoja molitva ni vera ne mogu pomeriti brda i doline niti te učiniti da letiš. Koliko god se ti molio svom stvoritelju, neće te anđeli odneti na svojim krilima.

Quote:
noww kaže: Pogledaj post
i na kraju naša motivacija prema znanosti vjerojatno nema veze sa religijom ni znanošću. po meni čovjek se bavi znonošću da si olakša život, i iz znatiželje.
Nerelevantno. Mislim da razlozi zašto imamo znanost nije nikakav argument koji bi smo mogli uzeti u obzir u ovoj raspravi. Osim možda radi usporedbe s religijom ali ipak...
__________________
The bible is like a celebrity world: Beautiful from outside but rotten from inside.

Car je gol - Ateizam
Gordon Freeman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:29   #53
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kako i zašto bi to trebao ili mogao znati?
zato jer tako tvrdi neki stari njemački peško Joseph ili neki noww sa nekog foruma zemlje trećeg svijeta... ?
ili neki poluretardirani izludjeli pisac u religijskom maštanju usred pustinje kamenog doba? pa to gotovo ni nisu bili vrsta koja smo mi danas. to su arhaični homo sapiensi. čudo je da se današnje vrijeme uspijeva referirati na spiljske ljude.


ne, apsolutno ne shvaćam kako to stvara religiju?


ajde mi pojasni.
ne, nego zato što živiš u postojanju kojem stvari koje nastaju imaju stvoritelja.
tako što ti otvoreno kaže da je svijet stvorio stvoritelj kojeg mi nazivamo bog.
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:33   #54
Quote:
Gordon Freeman kaže: Pogledaj post
Taj odgovor je pogrešan



Ali nismo do letenja došli samo zato što smo verovali. Da je biblijski pisac objasnio kako konstruisati avion, helikopter ili svemirski brod, tada bih pomislio da u bibliji ima nešto vredno osvrta.
Tvoja molitva ni vera ne mogu pomeriti brda i doline niti te učiniti da letiš. Koliko god se ti molio svom stvoritelju, neće te anđeli odneti na svojim krilima.



Nerelevantno. Mislim da razlozi zašto imamo znanost nije nikakav argument koji bi smo mogli uzeti u obzir u ovoj raspravi. Osim možda radi usporedbe s religijom ali ipak...
ajde si ti pokušaj zamislit kolika bi to trebala bit knjiga u kojoj bi takve stvari poput konstrukcije aviona trebala bit. dali je to bilo potrebno? nije, jer smo i ovako došli do toga.
ti neshvaćaš ulogu vjere u svijetu. ti vjeruješ da ćeš dobit ovo poruku od mene. kad po mraku putuješ u neku nepozantu zemlju ti vjeruješ da ćeš tamo doć i sl...
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:35   #55
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
ne, nego zato što živiš u postojanju kojem stvari koje nastaju imaju stvoritelja.
sve je to objašnjivo i demistificirano već u osnovnoj školi za limače. (a uglavnom je demisitificirano čak i u suvremenoj katoličkoj teologiji za iste te limače.)

jedini "stvoritelj" je iza svemira. iza big banga ili čega god...

to je kozmologija i filozofija i sf, to nema veze s religijom...
zna se dobro što je religija. religija su narodne ideje....koje ti mogu biti samo zanimljive (ako si takva osoba)...koje ne mogu biti nikakva nadnaravna poruka, niti išta specijalno pametno, korisno ili dobro...
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:36   #56
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Ok, no je li to zaista tako tj. funkcionira li to u stvarnom životu?

Čovjek je znatiželjno biće koje želi znati način na koji funkcioniraju prirodne pojave i mehaničke naprave, te ostalo...
Čovjeko je svojstvenu da pokušava saznati kako stvari funkcioniraju.
Čak i ako je taj čovjek, teoretski, usvojio neku religiju i smtara da je Bog stvorio svemir, hoće li ga to zaista ograničiti da se zapita na koji je to način svemir nastao, pa da dođe do hipoteze o velikom prasku? Ili da se zapita zašto jabuka pada sa stabla, i otkrije gravitaciju? Ili da se zapita zašto je nekad plima ili oseka, pa ustvrdi da je to zbog položaja mjeseca?
Ni jedna religija ne odgovara na pitanje zašto se izmjenjuju plima i oseka, a znatiželjnog čovjeka to interesira.

Za ovo je također bitno izdvojiti dvije vrste ljudi; oni koji se pitaju i oni koji se ne pitaju. Onima koji se ne pitaju imanentno je da prihvate prvo obrazloženje za stvar svog 'interesa', i ne ispitivajući to obrazloženje žive s njim i drže ga se. Oni koji se pitaju su oni koji usprkos moru djelomičnom prihvatljivih obrazloženja traže potvrdu načina na koji stvari funkcionoraju i ne staju dok to ne pronađu. Oni uz to mogu biti vjernici, jer vjeru ne mogu potvrditi.
Dobro pitanje i dobro si to obrazložio.

Ali mislim da religija ne nudi pravi način da se dođe do odgovora. Čak i kada bi neko želio doznati kako priroda funkcioniše. Vidimo na primeru Gregora Mendela da i pored religije osoba može doći do otkrića, ali mislim da je to više pojedinačan slučaj a ne pravilo. Religija i verske knjige ne nude način da se dođe do otkrića. Vidimo to iz prošlosti. Kako sam rekao, naučna ili znanstvena metoda je način kako doći do istine a religija ne koristi znanstvenu metodu niti išta slično (čak ni kada preispituje druge bogove i religije).

Medicina je prilično dobro proučila psihološke bolesti ali i dalje imamo one koji sprovode egzorcizam.

Ti možeš reći da je egzorcizam stvaran kao i demoni, ali time bi samo pokazao koliko te religija sputava da vidiš stvari onakvima kakve jesu i zapravo bi pokazao da sam u pravu (-:
__________________
The bible is like a celebrity world: Beautiful from outside but rotten from inside.

Car je gol - Ateizam
Gordon Freeman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:40   #57
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
sve je to objašnjivo i demistificirano već u osnovnoj školi za limače. (a uglavnom je demisitificirano čak i u suvremenoj katoličkoj teologiji za iste te limače.)

jedini "stvoritelj" je iza svemira. iza big banga ili čega god...

to je kozmologija i filozofija i sf, to nema veze s religijom...
e sad polako dolaziš do toga da je ideja čak iznad tog big banga(koji je obična teorija) jer i on dolazi nakon ideje o njemu...
noww is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:41   #58
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
ajde si ti pokušaj zamislit kolika bi to trebala bit knjiga u kojoj bi takve stvari poput konstrukcije aviona trebala bit. dali je to bilo potrebno? nije, jer smo i ovako došli do toga.
ti neshvaćaš ulogu vjere u svijetu. ti vjeruješ da ćeš dobit ovo poruku od mene. kad po mraku putuješ u neku nepozantu zemlju ti vjeruješ da ćeš tamo doć i sl...
Ali ta vera nije religija. Kao što ima više vrsta ljubavi, tako ima i više vrsta verovanja (barem ja mislim). Ja na tu vrstu koju si spomenuo gledam kao na poverenje a ne na slepu veru koja je potrebna kada je bog u pitanju.

Razlikujem veru u ljude, prijatelje, veru da te partner neće prevariti/ostaviti, i veru u boga, Isusa, spasenje i slično.

Baš zato što to buni ljude ja ne koristim izraz "verujem" nego "mislim" ili "pretpostavljam". Npr: "Mislim da ću dobiti poruku od tebe", ili "Mislim da ću stići tamo di putujem". "Pretpostavljam da je to prava odluka", "Imam poverenja u svoju curu/prijatelja"...

Odo, neće me biti par sati, ali čujemo se.
__________________
The bible is like a celebrity world: Beautiful from outside but rotten from inside.

Car je gol - Ateizam
Gordon Freeman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:41   #59
Quote:
noww kaže: Pogledaj post
e sad polako dolaziš do toga da je ideja čak iznad tog big banga(koji je obična teorija) jer i on dolazi nakon ideje o njemu...
dobro, odakle ti to jebemu?

jesi ti neki bog?!?

nešto kao Ron L. Hubbard? ako već ne bog, onda neki veliki prorok?


edit: ti si stvarno dobar sf sanjar i sf filozof, nikakve ti veze prijatelju ovdje nemaš sa religijama kakve mi Zemljani (hehe) poznajemo.
to je sve za neki drugi pdf.
promašio si ceo fudbal druže..


religiju uopće ne zanimaju svi ti stvoritelji i sf šeme raznih filozofija.
religija je konkretna, seljačka, svakodnevna stvar koja ima svoja učenja i koju uglavnom samo to zanima.

Zadnje uređivanje Brogan : 22.08.2010. at 19:48.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:42   #60
Quote:
Gordon Freeman kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje i dobro si to obrazložio.

Ali mislim da religija ne nudi pravi način da se dođe do odgovora. Čak i kada bi neko želio doznati kako priroda funkcioniše. Vidimo na primeru Gregora Mendela da i pored religije osoba može doći do otkrića, ali mislim da je to više pojedinačan slučaj a ne pravilo. Religija i verske knjige ne nude način da se dođe do otkrića. Vidimo to iz prošlosti. Kako sam rekao, naučna ili znanstvena metoda je način kako doći do istine a religija ne koristi znanstvenu metodu niti išta slično (čak ni kada preispituje druge bogove i religije).

Medicina je prilično dobro proučila psihološke bolesti ali i dalje imamo one koji sprovode egzorcizam.

Ti možeš reći da je egzorcizam stvaran kao i demoni, ali time bi samo pokazao koliko te religija sputava da vidiš stvari onakvima kakve jesu i zapravo bi pokazao da sam u pravu (-:
za religiju uopće nije bilo potrebno da pište toliku knjigu koja bi objasnila takve stvari kao što su pojednine medicinske bolesti, to će sve čovjek napravit postepeno...jer ima temelj za napredak...
noww is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.