Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2010., 23:40   #301
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
ne razumijem zašto je važan zbir uglova? naveo si primjer sa zemljom, i pokazao da je zbir uglova trougla nacrtanog na njenoj površini, ili unutar nje 180 stepeni. šta nam to govori?
To nam govori da je zemlja zakrivljena .. ista stvar bi trebala biti s svemirom .. da je zakrivljen zbroj kuteva nebi bio 180 .. da je zakrivljen prema van zbroj bi bio >180 a da je zakrivljen prema unutra zbroj bi bio <180 .. isto tako kada bi stavio veliku kocku na povrsinu zemlje on nebi bio geometriski pravilan.

Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
napisao si i da misliš kako svjetlost skreće ne zbog zakrivljenosti prostora već zbog gravitacije, ali nije tako. fotoni nemaju masu, pa tako ni gravitacija ne bi trebala uticati na njih, ali oni ipak skreću u blizini masivnih tijela. ovo se dešava zbog zakrivljenosti prostora. ali možda i nečeg što će se tek otkriti. nikola tesla je rekao da je ajnštajnova teorija relativiteta smiješna i da je samo poseban slučaj jedne opšte teorije. smatrao je i da prostor ne može biti zakrivljen. a taj čovjek je rijetko griješio
Da,imas pravo.Ja sam pogrijesio izgleda da se prostor doslovno krivi.Ali krivi se samo u podrucju di postoji nekakva masa .. ali svemir je opcenito,koliko ja znam, ravan.Ako postoji neki fizicar na ovom forumu bilo bi dobro da on objasni ovo jer ja nisam ni najmanji strucnjak
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 23:56   #302
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
To nam govori da je zemlja zakrivljena .. ista stvar bi trebala biti s svemirom .. da je zakrivljen zbroj kuteva nebi bio 180 ..
nisam baš shvatio..kažeš da ako je zbir uglova na površini zemlje 180 stepeni, to nam govori da je zemlja zakrivljena, ali da je svemir zakrivljen, zbir uglova ne bi bio 180 stepeni?


Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
Da,imas pravo.Ja sam pogrijesio izgleda da se prostor doslovno krivi.Ali krivi se samo u podrucju di postoji nekakva masa .. ali svemir je opcenito,koliko ja znam, ravan.Ako postoji neki fizicar na ovom forumu bilo bi dobro da on objasni ovo jer ja nisam ni najmanji strucnjak
ko radi taj i griješi
meni nije baš najjasnije kako svemir može biti ravan. čini mi se da je u kratkoj povijesti vremena, hawking tvrdio da je svemir zakrivljen i tako nema ni početak ni kraj. uporedio je to sa šetanjem po površini zemlje. iz koje god tačke da krenemo, ako se krećemo pravolinijski, ponovo ćemo doći u tu istu tačku. sad kaže da je ravan. ko će sve to pohvatati
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 00:08   #303
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
nisam baš shvatio..kažeš da ako je zbir uglova na površini zemlje 180 stepeni, to nam govori da je zemlja zakrivljena, ali da je svemir zakrivljen, zbir uglova ne bi bio 180 stepeni?
ko radi taj i griješi
meni nije baš najjasnije kako svemir može biti ravan. čini mi se da je u kratkoj povijesti vremena, hawking tvrdio da je svemir zakrivljen i tako nema ni početak ni kraj. uporedio je to sa šetanjem po površini zemlje. iz koje god tačke da krenemo, ako se krećemo pravolinijski, ponovo ćemo doći u tu istu tačku. sad kaže da je ravan. ko će sve to pohvatati
Sada sam procitao nesto zanimljivo na jednom engleskom forumu.
Izgleda da nema dovoljno mase u svemiru da bi zakrivlilo kompletan svemir .. da je naprimjer u svemiru puno vise mase onda bi i sam svemir drukcije izgledao.
I mislio sam reci da ako je zbroj 180 stupnjeva to znaci da je ravan.(stavljo sam ove znakice <, >)
Evo slika da bude jasnije:
__________________
The internet is place where religions come to die.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 07:50   #304
Quote:
Human90 kaže: Pogledaj post
Je ti svacas sta ti govoris?

Ako nema dokaza da nesto postoji to ne znaci da to nesto ne postoji .. ali to je nesto.I u hipotezi crna materija ima tezinu iako se nezna od cega je sastavljena ("crne tvarI") .. to u niukojem slucaju nije nista.
Pa kako to onda ateisti traze dokaz za Boga,onda bi oni po tebi trebali vjerovati u Boga bez dokaza jer po tvojoj logici ako nema dokaza to ne znaci da nesto ne postoji.
Nesto da ima tezinu a da se ne zna od cega je sastavljeno je paradoks,
jer kako znaju da ima tezinu ako ne znaju od cega je sastavljeno?
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 07:58   #305
Quote:
urlator kaže: Pogledaj post
ne razumijem. kako misliš nestala?
.
Naveo si da;
"Thus the planets orbiting the Sun are not being pulled by the Sun; they are following the curved space-time deformation caused by the Sun."

Pa ako planete koje se krecu oko sunca nisu "pulled by the sun" a to je gravitacijom cime su onda?
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 10:24   #306
Quote:
qwertybajt kaže: Pogledaj post
Pa ako planete koje se krecu oko sunca nisu "pulled by the sun" a to je gravitacijom cime su onda?
prema ajnštajnovoj teoriji relativiteta, gravitacija nije sila već posljedica zakrivljenosti prostora. planete se oko sunca u stvari kreću pravolinijski, ali u zakrivljenom prostoru. klik
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 10:58   #307
"Da Allah ne bdije nad nebesima na kojim tijela plove, poremetili bi se" - Kur'an.

Zaista, kada sazidate kucu morate je odrzavati inace u nekih stotnijak godina se pretvori u rusevinu.
Kako se odrzava Svemir?
harrybonnot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:38   #308
Quote:
qwertybajt kaže: Pogledaj post
Pa kako to onda ateisti traze dokaz za Boga,onda bi oni po tebi trebali vjerovati u Boga bez dokaza jer po tvojoj logici ako nema dokaza to ne znaci da nesto ne postoji.
Istina je da ako za nesto trenutno nema dokaza da to ne znaci da to postoji.Ali nisu samo dokazi bitni .. ja cesto od teista ne trazim dokaze nego razloge zasto bi vjerovao.A razloga za vjerovat da crna materija postoji ima .. iako ja nebi bas mogao reci da vjerujem da postoji crna materija zato sto se ne razumijem u to toliko.Ja sam ignostik naspram crne materije.Na drugu stranu razlog za vjerovat u boga ne postoji .. odnosno ja nisam cuo za jedan valjani razlog zasto bi vjerova itko u boga.

Quote:
qwertybajt kaže: Pogledaj post
Nesto da ima tezinu a da se ne zna od cega je sastavljeno je paradoks,
jer kako znaju da ima tezinu ako ne znaju od cega je sastavljeno?
Ovo tu je najveca glupost koju sam ja ikada cuo.Sta ako ti neko da neku kutiju i ti neznas sta je unutra i od cega je napravljena sama kutija to znaci da je neces moci izvagat?
U svemiru postoji jedna sila koja se zove gravitacija .. i sto je veca gravitacija veca je tezina tijela koje stvara tu gravitaciju .. e sad postoje formule za tocno izracunavanje ali ponavljam ja nisam fizicar da bi se tako dobro razumio u to.

EDIT:Nedje sam procito da cak i ima dokaza za crnu materiju .. otkrili su nesto da u nekim djelovima postoji gravitaciski utjecaj iako nema vidljive materije.Pa su je nazvali crna materija zato sto ne reflektira svijetlost.
__________________
The internet is place where religions come to die.

Zadnje uređivanje Human90 : 08.09.2010. at 13:06.
Human90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.