Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2012., 20:40   #121
Quote:
vit usluge kaže: Pogledaj post
Ako radnik radi samo noćnu smjenu da li može biti prijavljen na puno radno vrijeme a stvarno odrađivati pola satnice i da mu u platnom listu piše pola mjesečne satnice???
Može on odraditi pola satnice, ali se mora obračunati cijela satnica, znači pšuna plaća, jer je tako prijavljen.

Može se napravit ispravka na mirovinskom na polusatno radno vrijeme, ali onda će i staž biti prepolovljen...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2012., 10:47   #122
Ne postoji ugovor o radu na probnom roku koji dozvoljava poslodavcu da za to vrijeme "drži" radnika neprijavljenog? Naime, navodno ugostitelji koriste takve ugovore pa me zanima da li postoji takva ikakva mogućnost iako mi se to čini kao totalna nebuloza i mazanje očiju(samo ne znam kome, možda radniku koji ne zna dovoljno o radnim odnosima)?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2012., 18:07   #123
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Može on odraditi pola satnice, ali se mora obračunati cijela satnica, znači pšuna plaća, jer je tako prijavljen.
ovo i mene zanima, kako obračunati punu satnicu. ja na OP obrascu ostavljam manji broj sati (kako je u evidenicji radnih sati), a pazim da plaća slučajno ne bude ispod 2814 bruto, ili koji već iznos je zagarantiran ugovorom za puno radno vrijeme, ovisno o kojem radniku/radnom mjestu se radi.
Je li to OK?

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ne postoji ugovor o radu na probnom roku koji dozvoljava poslodavcu da za to vrijeme "drži" radnika neprijavljenog? Naime, navodno ugostitelji koriste takve ugovore pa me zanima da li postoji takva ikakva mogućnost iako mi se to čini kao totalna nebuloza i mazanje očiju(samo ne znam kome, možda radniku koji ne zna dovoljno o radnim odnosima)?
ne postoji takav ugovor
što još neće smislit
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 07:35   #124
Najbolje mi je kad mi onako pametno ulete kako su se savjetovali sa nekim xy i kako im je ta osoba rekla da je to moguće
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 12:39   #125
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Najbolje mi je kad mi onako pametno ulete kako su se savjetovali sa nekim xy i kako im je ta osoba rekla da je to moguće
Pa imaju ljudi pravo "na drugo mišljenje"
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 08:39   #126
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Pa imaju ljudi pravo "na drugo mišljenje"
Baš
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 17:28   #127
Otkaz po osnovu studentskog ugovora

Poštovani,

radio sam u fast foodu 13 dana nakon čeka me poslodavac optužio za krađu.

Prvo i osnovno radio sam u smjeni po 9h na preko 40 stupnjeva uz konstantni mobbing od strane poslodavca.

19.6. 2012. mi je smjena završila u 00:00h te sam lokal napustio oko 00:30. Nakon toga u 07:15h (20.6.) primam poziv od poslodavca uz pitanje "gdje su novci ? .. i neka ih vratim" kako sam bio u polusnu, a pošto je polodavac inače zvao i bio bezobrazan zbog sitnica pomislio sam kako je i ovaj put riječ o hiru nehumano poremećene osobe. Oko 09:30h zaprimam novi poziv u kojem mi govori da javim prijatelju da vrati novce ili će nas on sve naći i pobiti. Sad sam se već lagano razbudio i shvatio da mu je netko zbilja uzeo novce iz blagajne ali sam ujedno i pokušao objasniti da ne znam o čem priča i neka se fino smiri i objasni. Postavljam mu niz pitanja, kakvi novci..tko ih je uzeo.. kakve veze ima moj frend.... i cijeli niz smislenih pitanja da pokušam shvatiti o čemu se radi nakon čega mi je poklopio slušalicu. Shvatio sam da je situacija apsolutno izmakla kontroli i da je potrebno da sjednemo i popričamo o navodnom incidentu.

Samoiniciajtivno i uz najbolje namjere, sa ciljem shvaćanja i rasvjetljavanja događaja, došao sam sa prijateljem kojeg je optužio za krađu, do lokala u kojem sam radio. Nakon što smo čekali oko 10 min da se pojavi jedina rečenica koju je izgovorio bila je "sad će vam doći policija pa s njom razgovarate... O.K., reko frajer je totalni debil koji je zabrijao na najjače ali jbg moramo razgovarat. Čekali smo oko 5min da završi preuzimanje robe nakon čega sam ga ljubazno zamolio da izađe ispred lokala kako bi porazgovarali o optužbama i prijetnjama koje je uputio prema meni i frendu. odbijao je izaći ispred lokala (odnosno razgovarati s nama) preko 40min nakon čega smo ponovno ušli u lokal i zamoli ga da nam objasni na osnovu čeka je zaključio da smo mi odgovorni za pljačku. Neka nam pokaže snimke nadzorne kamere, nakon čega je on reagirao na način da je nožem od 35cm sa uskom oštricom krenuo prema meni........srećom frend je bio sabran i izbjenuta je tragedija (a samo smo htjeli razgovarati zašto je i na osnovu čega nas optužio) ... nakon toga smo otišli na policiju i prijavili napad ali to je za moje pitanje manje važno jer sam ionako već previše napisao.

Zanima me slijedeće. Rekao mi je da se više nemoram pojaviti na poslu (kao i da bi nakon pokušaja ubojstva) dakle izvanredni otkaz. Radio sam preko studentskog ugovora i zanima me kakva su mi prava. Da li postoji određeni rok ili procedura (pisano upozorenje) koju poslodavac po osnovi stud. ugovora mora ispuniti a ako ne ispoštuje iste kakve su moje pravne mogućnosti. Dakle govorimo o činjenici da je netko samovoljno odlučio prekinuti radni odnos bez da je saslušao što mu optužena strana ima reći i koju je btw. pokušao izbosti nožem.

Drugo, dokazivanje rada. Ako se ponio prema meni na ovakav krajnje nehumani i kretenski način što mogu očekivati prilikom obračuna radnih dana. drugim riječima što ga prijeći da kaže da sam primjerice radio 5 a ne 15 dana ?

Treće. Koliki je max broj radnih sati, odnosno radni tjedan, ako tako nešto uopće postoji kada govorimo o studentskom ugovoru ?

Četvrto. Radio sam 11 dana u smjeni od 15:00 do 00:00h + 4 puta noćnu od 20:00 do 04:00, te me zanima da li postoji zakonska odredba koja ograničava trajanje rada samo u jednoj smjeni, odnosno max broj dana rada u jednoj smjeni tijekom jednog mjeseca ?

Na policiji smo saznali da uopće nije prijavio pljačku koju je navodno primjetio oko 07:15, iako je više puta spomenuo da će nas pokupit policija (ko da se imaš ičeg bojati kad znaš da si nevin), te da je policija za istu saznala od nas kad smo ga prijavili (oko 12:00h) zbog napada hladnim oružjem. Stoga postoji mogućnost da je sam inscenirao krađu kako bi mi dao otkaz i tako ne bi morao ispuniti svoje obveze spram mene. Zbog toga Vas i molim da mi pomognete u svezi pravnih aspekata odnosno koraka koje moram napraviti.



ZAHVALJUJEM VAM NA ODGOVORIMA !

Lijep pozdrav !

Zadnje uređivanje lili p. : 21.06.2012. at 20:48. Reason: brisano ima firme
celeres is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 13:53   #128
Htjela bih samo provjeriti... Čovjek je prijavljen na Zavodu za zapošljavanje, ali prima (prema menadžerskom ugovoru s bivšom firmom) svaki mjesec plaću. Da li postoji bilo kakva zapreka da se zaposli kod drugog poslodavca u vrijeme dok teku prava na plaću iz menadžerskog ugovora? Bilo bi mi logično da se može zaposliti, budući da je nezaposlen, a menadžerski je priča za sebe, ali eto, da provjerim... Hvala unaprijed .
kritičnatočka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 08:50   #129
Izvanredni otkaz

Ovako.. Imamo jedno situaciju da se ženska kojoj je najavljen otkaz već prije dosta vremena od petka nije pojavila na poslu.. Obzirom da su poslodavci aljkavi i šlampavi tako joj niti ovaj nije uručio otkaz kad joj je počeo otkazni rok a žena je navodno u par firmi iz kojih je otišla napravila dar mar i navuka kojekakve inspekcije. E sada, obzirom da se nije pojavila na poslu i nije donijela potvrdu da je otvorila bolovanje ja sam jučer za svaki slučaju kod pravnika iz RRif-a provjerila što im je činiti. Da bi mi pravnik rekao da bez obzira što se gđa nije pojavila da joj se ne može dati Izvanredni otkaz nego da poslodavac mora prvo kod njenog doktora provjeriti da li je otvorila bolovanje jer kao možda je negdje u nesvijesti ili u komi pa se ne može javiti a nigdje nije propisano da netko od njene familije mora javiti poslodavcu. i tako poslodavac izgubi pola dana da bi došao do podatka tko je njezin liječnik opće prakse i nadobudno ga tj ju nazove da bi saznao da li je gđa otvorila bolovanje.. Da bi ga doktorica tako neugodno izribala da šta on misli da se uopće usudi postaviti takvo pitanje!!!! Halo?!?!? tko je ovdje lud? Kao, da je dotična gđa otvorila bolovanje da bi ona sigurno izvjestila poslodavca.. Nadalje, po nalogu pravnika ako im doktor kaže da nije otvorila bolovanje tek tada mogu napisati Izvandredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla i poslati joj ga preporučeno s povratnicom a odjavu mogu napraviti tek sa danom kada je ona preuzela pošiljku.. Uglavnom dok god ona ne preuzme pošiljku po njegovom ju ne mogu odjaviti.. Znači, vrijeme ide, žena ne radi, ne javlja se a poslodavac ju po njegovim riječima ne može odjaviti.. Mislim, svaka čast da se štite prava radnika ali da li je moguće da se ovo događa kod nas?? Da li je netko imao sličnu situaciju??
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 19:43   #130
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
... tek tada mogu napisati Izvandredni otkaz zbog neopravdanog izostanka s posla i poslati joj ga preporučeno s povratnicom a odjavu mogu napraviti tek sa danom kada je ona preuzela pošiljku.. Uglavnom dok god ona ne preuzme pošiljku po njegovom ju ne mogu odjaviti.. Znači, vrijeme ide, žena ne radi, ne javlja se a poslodavac ju po njegovim riječima ne može odjaviti.. Mislim, svaka čast da se štite prava radnika ali da li je moguće da se ovo događa kod nas?? Da li je netko imao sličnu situaciju??
Ja bih u toj pošiljci sa povratnicom tražila njeno očitovanje o tome zbog čega je nema na poslu, a ako ga ne dostavi u roku od 8 dana od dana primitka poziva na očitovanje, nastupa trenutni izvanredni otkaz. Povratnica je dokaz da je pošiljku netko primio, pa je tako mogao i reagirati u radnikovo ime...

Inače radnik (ili netko drugi u njegovo ime) ima obvezu sa rokom od 3 dana da obavijesti poslodavca o razlogu izostanka s posla....

Znaš za drugi puta...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 08:54   #131
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Ja bih u toj pošiljci sa povratnicom tražila njeno očitovanje o tome zbog čega je nema na poslu, a ako ga ne dostavi u roku od 8 dana od dana primitka poziva na očitovanje, nastupa trenutni izvanredni otkaz. Povratnica je dokaz da je pošiljku netko primio, pa je tako mogao i reagirati u radnikovo ime...

Inače radnik (ili netko drugi u njegovo ime) ima obvezu sa rokom od 3 dana da obavijesti poslodavca o razlogu izostanka s posla....

Znaš za drugi puta...
Ma to znam ali velim ti da prema pravniku ispada da se nakon ta tri dana nemože automatski dati otkaz već provjeravati itd..da se ne ponavljam..
Još nešto.. Dobila sam informaciju da ljudi koji su "zaposleni" putem ugovora o stručnom osposobljavanju imaju ista prava kao redovno zaposleni radnici na neoporezive isplate što se tiče poreza na dohodak.. Znači npr. na naknadu za prijevoz.. Da li je to točno?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:00   #132
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ma to znam ali velim ti da prema pravniku ispada da se nakon ta tri dana nemože automatski dati otkaz već provjeravati itd..da se ne ponavljam..
Ovo sa provjeravanjem kod doktora je skroz bezveze, odakle da ti znaš kod kojeg doktora je netko...
U tu svrhu služi povratnica, a tek ako se pošta vrati nepreuzeta, zajedno sa povratnicom, tad može biti govora o nekom provjeravanju... u kolikoj mjeri, nisam sigurna, pa nebi ni komentirala...


Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Još nešto.. Dobila sam informaciju da ljudi koji su "zaposleni" putem ugovora o stručnom osposobljavanju imaju ista prava kao redovno zaposleni radnici na neoporezive isplate što se tiče poreza na dohodak.. Znači npr. na naknadu za prijevoz.. Da li je to točno?
vjerojatno da, ali nisam sigurna
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 07:42   #133
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Ovo sa provjeravanjem kod doktora je skroz bezveze, odakle da ti znaš kod kojeg doktora je netko...
U tu svrhu služi povratnica, a tek ako se pošta vrati nepreuzeta, zajedno sa povratnicom, tad može biti govora o nekom provjeravanju... u kolikoj mjeri, nisam sigurna, pa nebi ni komentirala...
Znaš kako znaš.. nazoveš hzzo pa te malo prošetaju po par brojeva i onda dođeš do službe kontrole bolovanja i tamo ti teta kaže kod kojeg je doktora i da li ona ima kod sebe u evidenciji kakvo bolovanje..ali koliko sam skužila ona vidi tek kad je preko 42 dana ili ako je bila kakva komisija..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 21:21   #134
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Znaš kako znaš.. nazoveš hzzo pa te malo prošetaju po par brojeva i onda dođeš do službe kontrole bolovanja i tamo ti teta kaže kod kojeg je doktora i da li ona ima kod sebe u evidenciji kakvo bolovanje..ali koliko sam skužila ona vidi tek kad je preko 42 dana ili ako je bila kakva komisija..
Ma daj, pa nema poduzetnik vremena tako gubiti vrijeme...

Zna se zakon, kad prođu tri dana može se dati trenutačni otkaz. Obično se šalje poziv na očitovanje zbog otkaza, nakon povratnice o primljenoj pošti nakon par dana (neki mali rok da onaj tko je primio poštu kontaktira poslodavca) daje se neopozivi otkaz.

Ukoliko se ispostavi da je radnik zbog bolesti bio spriječen javiti se , poslodavc ga lako može retroaktivno prijaviti ponovo unazad, sa valjanim obrazloženjem.

Tek ako povratnicu nije nitko primio, onda se poslodavac može po svojoj savjesti raspitati ...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 07:17   #135
ja bi ovako kako kaže gricgric, nakon 3 dana nejavljanja na posao=izvanredni otkaz.
ovo što su iz riffa predložili je , hm, upitno ( ustvari neznam jesu li oni predložili baš poziv obiteljskom liječniku?),
jer procedura otvaranja bolovanja je takva da npr. ako je radnicu pokupio auto i ona završila u bolnici, ne mora biti u komi,
ali nije se dužna javiti svom liječniku dok ne iziđe iz bolnice, i onda se retroaktivno otvora bolovanje za sve dane hospitalizacije, i dalje po potrebi.
u hzzo na kontroli bolovanja o eventualnom bolovanju mogu znati jedino ako je poslodavac dostavio bolovanje u hzzo
( dobro, ima i druga mogućnost ali, da ne duljim, nije moguće u ovom slučaju)
uglavnom, htjedoh reći da je nemoguće pokriti sve situacije i provjeriti sve mogućnosti da je radnikov izostanak opravdan,
pa je zato po meni skroz opravdano otkaz nakon 3 dana izostanka,
a ako se poslije izostanak opravda-ponovna prijava.

edit: prvi korak ovdje je nazvati radnicu , ne piše da je poslodavac to pokušao
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 07:33   #136
Quote:
celeres kaže: Pogledaj post
Poštovani,
....
rad preko studentskog centra nije reguliran kao klasičan odnos radnik poslodavac. neznam postoji li na forumu tema o problemima sa studentskim ugovorima. ti trebaš od ovog poslodavca dobiti ovjeren ugovor na kojem piše koliko si radio i zaradio, a kako u ovoj situaciji
za naplatu tog ugovora ( odnosno fakture izdane po njemu) dalje će se brinuti studentski centar, a mislim da ti je to svakako adresa na koju se trebaš javiti - tvoj studentski centar

edit: 21.06.2012.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 07:41   #137
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ovo što su iz riffa predložili je , hm, upitno ( ustvari neznam jesu li oni predložili baš poziv obiteljskom liječniku
od riječi do riječi..još sam pitala kako da dođem do obiteljskog doktora..pa me lijepo uputio da zovem hzzo.. I mi smo prije uvijek tako postupali ako se tri dana ne javi..otkaz,..ali ovaj put mi nešto vrag nije dao mira i išla sam zvati rrif jer su se i radnici pomudrili pa su počeli naknadno svoja prava tjerati.. pa sam htjela biti sigurna da je sve po ps-u.. ljudi su frustrirani kad dobiju otkaz pa smo imali slučaj kod par poslodavaca da su digli tužbe itd.. pa se onda taj otkaz prekreće uzduž i popreko..a ova ženska je prijetila svime i svačime pa je to zato dobilo takav tijek.. i da..usput.. naravno da je poslodavac prvo nju pokušao dobiti..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 00:38   #138
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
od riječi do riječi..još sam pitala kako da dođem do obiteljskog doktora..pa me lijepo uputio da zovem hzzo.. I mi smo prije uvijek tako postupali ako se tri dana ne javi..otkaz,..ali ovaj put mi nešto vrag nije dao mira i išla sam zvati rrif jer su se i radnici pomudrili pa su počeli naknadno svoja prava tjerati.. pa sam htjela biti sigurna da je sve po ps-u.. ljudi su frustrirani kad dobiju otkaz pa smo imali slučaj kod par poslodavaca da su digli tužbe itd.. pa se onda taj otkaz prekreće uzduž i popreko..a ova ženska je prijetila svime i svačime pa je to zato dobilo takav tijek.. i da..usput.. naravno da je poslodavac prvo nju pokušao dobiti..
Ja već odavno govorim da Rrif nije više ono što je nekad bio... Često je upitna ispravnost njihovih odgovora, a ponekad su čak sami sebi proturječni...
Uglavnom ja im više ne vjerujem puno, a kad ih i nazovem za savjet, trežim da mi kažu na kojem članku kojeg zakona se savjet temelji kako bih mogla citirati potrebno... Tu obično dođe do zamuckivanja ili tako nečeg...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 14:00   #139
Pretpostavljam da sam na pravoj stranici foruma. Ovako, nemam baš iskustva pa mi treba par odgovora od vas iskusnijih. Znači, radim u firmi di smo odmah pri zapošljavanju dobili ugovore na neodređeno. Naravno u međuvremenu su zaključili da nas je troje tehnološki višak i ponudili nam opciju da potpišemo da dajemo otkaz ili će nam prepolovit radno vrijeme i plaću, naravno sve tri smo odabrale drugu opciju. Zanima me da li postoji neka razlika u pravima i obavezama? Prepolovljeno je na 20 sati tjedno, da li postoji neko pravilo što se tiče subote i nedjelje? Jer nedjelja se inače dodatno plaća, oće li se i nama plaćat ili mi nebi smjele radit nedjelju? Također zanima me što je sa radom na blagajni, jer vrtila sam se internetu i tražila neke uredbe zakone i to, mi smo sad kao nazovimo to - pomoćni trgovci i ako sam dobro shvatila ne smijemo radit na blagajni, jesam li pogrešno shvatila ili to je tako? Radi se o tome da nam nitko ništa nije objasnio, taj novi ugovor je smeće, moj odvjatnik ne može vjerovat šta su nam dali al kad bi ih tužila mogla bi samo dobit povratak na prijašnje stanje al znate i sami da tek onda slijedi teror od strane poslovođe koji je jako smotan, nema pojma o ničemu, nezna di mu je glava di mu je rep doslovno, da nas utješi rekao je da je birao eci peci pec pa tko ispadne, da nije osobno, osim toga jednoj od nas je rekao "šta se buniš, kad su me pitali koga bi ja zaposlio ja sam htio x osobu al ona je odbila pa si ti upala neplanski". Jer još dvije osobe je on zaposlio, znaju se godinama i prijatelji su i naravno njih se nije diralo bez obzira na ne/kvalitetu njihova rada, da li je to nepotizam? Ako bih se nekome htjela obratiti zbog izjave o zapošljavanju, te metodi eci peci pec, te o samoj nekvaliteti njegova rada, da li imam argumente? Kome se obartit? Nadam se da će netko uhvatit vremena i odgovorit, hvala
pixi77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 19:50   #140
Ne znam šta reći...
Na žalost i pored svih zakona koji postoje radnik nije zaštićen, jer obično sve tužbe i pozivi inspekcijama padaju u vodu...
Posla nema, pa radnici pristaju svojevoljno na teror, jer nemaju drugog izbora...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.