Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2013., 17:29   #61
Quote:
Kanzas kaže: Pogledaj post
Ovo su zadnji trzaji teško poražene sekularne Turske.
Zazivanje vojske je uzaludno, nakon četvrte uzastopne pobjede na izborima Erdogan je postao toliko jak da je smijenio nekoliko stotina najviših časnika, od čega je veliki dio poslao u zatvor, i na njihovo mjesto postavio svoje provjerene pristaše.
Situacija je za sekulariste dosta teška, jer je Erdoganovih pristaša oko 10 milijuna više.
slično je i u egiptu, ali to ne znači da se država neće npr.- raspast! ako se previše polarizira, to može do svega dovest...
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 17:31   #62
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
uf, kako krivo. ovi što su u hrvatskoj kao konzervativni katolici su negdje oko sekularista u turskoj. turski sekularisti su kemalisti- nacionalistička opcija. samo sekularna.
erdogan je pak desnije od ruže tomašić i bozanića zajedno.

otprilike kao da u hrvatskoj imaš HDZ po gradovima i HRAST po selima.
nešto ala anacionalna pederoliberalna ljevica, toga u turskoj uopće nema. nisu toliko degenerirali.

zbog toga što uspoređuješ kemaliste i hdz biš, da sam ja moderator dobio karton
oni uopće nisu nacionalistička opcija, kako ti doživljavaš nacionalizam.
koliko se sjećam kemal je imao šest stupova, jedan od njih je nacionalizam, ali u smislu da je Turska nacionalna država i time što je definirao turski naord, da bi napokon Turci izgubili pretenzije na one teritorije koji su prije bili dio Osmanskog Carstva, to je taj njegov nacionalizam, nema nikakve veze sa nacionalizmom od hdza. I koliko se sjećam dva dominantna stupa su sekularizam i reformizam, to su najvažniji dijelovi kemalove politike.
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 17:36   #63
I malo pročitajte šta pišu ljudi koji tamo žive, pa da znate zašto se prosvjeduje, a ne da padnete kao sa kruške sa besmislenim komentarima. Ako neznate zašto je situacija takvka kakva je bolje malo proučite prije nego što napišete nešto što nema veze sa stvarnošću.
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 17:36   #64
Quote:
Tuvixer kaže: Pogledaj post

zbog toga što uspoređuješ kemaliste i hdz biš, da sam ja moderator dobio karton
oni uopće nisu nacionalistička opcija, kako ti doživljavaš nacionalizam.
koliko se sjećam kemal je imao šest stupova, jedan od njih je nacionalizam, ali u smislu da je Turska nacionalna država i time što je definirao turski naord, da bi napokon Turci izgubili pretenzije na one teritorije koji su prije bili dio Osmanskog Carstva, to je taj njegov nacionalizam, nema nikakve veze sa nacionalizmom od hdza. I koliko se sjećam dva dominantna stupa su sekularizam i reformizam, to su najvažniji dijelovi kemalove politike.



Temelj kemalizma, je uz sekularizam, upravo radikalni nacionalizam, skoro na tragu fašističkog.
Kemalizam je taj zbog kojeg se Kurdi bune, jer kemalizam zabranjuje sve druge narodnosti osim turske. Zabranjena su kurdska imena, kurdski jezik, bilo kakve kurdske političke ili kulturne organizacije.
Za kemaliste ni jedna druga narodnost u Turskoj ne postoji, ni Kurdi, ni Armenci, ni Arapi. Svi moraju biti Turci.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 17:39   #65
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
slično je i u egiptu, ali to ne znači da se država neće npr.- raspast! ako se previše polarizira, to može do svega dovest...


Neće, sekularisti nigdje nemaju neku snažnu teritorijalnu organizaciju. Erdogan je došao na mjesto premijera sa pozicije gradonačelnika Istanbula, gdje su sekularisti najsnažniji.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:18   #66
Quote:
Tuvixer kaže: Pogledaj post

zbog toga što uspoređuješ kemaliste i hdz biš, da sam ja moderator dobio karton
oni uopće nisu nacionalistička opcija, kako ti doživljavaš nacionalizam.
kemalisti su nacionalisti za kakve je tuđman bio multikulturalist..

Quote:
Tuvixer kaže: Pogledaj post
koliko se sjećam kemal je imao šest stupova, jedan od njih je nacionalizam, ali u smislu da je Turska nacionalna država i time što je definirao turski naord, da bi napokon Turci izgubili pretenzije na one teritorije koji su prije bili dio Osmanskog Carstva, to je taj njegov nacionalizam, nema nikakve veze sa nacionalizmom od hdza. I koliko se sjećam dva dominantna stupa su sekularizam i reformizam, to su najvažniji dijelovi kemalove politike.
slabo se sjećaš- kemalizam je nacionalizam koji podrazumijeva brisanje etničkih razlika, tj. turkifikaciju sviju u turskoj, nametanje turskog jezika, imena, prezimena svima stanovnicima, opće poturčivanje i progon svih manjina koje se ne pokore.
kemalizam jest sekularni nacionalizam zapadnog tipa. ala bismarck.

posve si u krivu ako bi sekularizam brkao sa pederoliberalnom ideologijom modernog zapada. sekularizam je u turskoj poslužio kao instrument nacionalizma, jer je islam previše arapski i previše internacionalan.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:32   #67
a dobro, vi možete napisati neistine i niko vam neće dati karton, šta ja tu mogu, neda mi se sto puta ponavljati isto.
i opet se govori o tome šta je bilo, i o tome se iznose neistine, umjesto da se priča o tome šta je danas, i kako danas stvari stoje.
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:41   #68
Quote:
sfax kaže: Pogledaj post
O kupnji takvih vodenih topova se razmišljalo i u hrvatskoj. Ako se ne varam, boja ostaje do tjedan dana i ne može se isprati.
MUP-u je već donirano takvo vozilo.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:44   #69
Tko je donirao?
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 19:22   #70
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/p...dena-topa.html
Evo sad sam ovo nasao. Hvala na info, sry za offtopic.

Erdogan o balkanu: http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...ol/681050.aspx
__________________
You don't need a weatherman to know which way the wind blows!
sfax is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 19:32   #71
Iskreno i najsikrenije želim Turskoj isto ono što je ona pripomogla napraviti u Siriji.

Znam i da to nije realno, znam da su šanse za takvo što manje od neznatnih, no nekada su se neke stvari znale razviti i iz daleko banalnijih detalja kao što je to bilo u prvoj zemlji tzv. "arapskog proljeća", Tunisu.

Dakle, nadati ću se !
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 19:54   #72
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Iskreno i najsikrenije želim Turskoj isto ono što je ona pripomogla napraviti u Siriji.

Znam i da to nije realno, znam da su šanse za takvo što manje od neznatnih, no nekada su se neke stvari znale razviti i iz daleko banalnijih detalja kao što je to bilo u prvoj zemlji tzv. "arapskog proljeća", Tunisu.

Dakle, nadati ću se !
Meni bi bilo jako žao da turski narod, posebice ova urbana kriška, doživi sudbinu Sirijaca. Političko vodstvo Turaka zaslužuje da gori u najtežem paklu zbog uloge u Siriji.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 20:19   #73
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Meni bi bilo jako žao da turski narod, posebice ova urbana kriška, doživi sudbinu Sirijaca. Političko vodstvo Turaka zaslužuje da gori u najtežem paklu zbog uloge u Siriji.
Apsolutno korektno razmisljanje, tursko politicko vodstvo je upravo na problemu Sirije pokazalo svoje pravo lice.
BRDJANSKI is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 20:39   #74
Vozdrica

Izvještaj AL JAZEERA BALKANS o dešavanjima u Turskoj.
Iz Istanbula se javlja novinar Vladimir Bobetić.
http://balkans.aljazeera.net/video/b...ma-u-istanbulu
Daša is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 20:56   #75
Ovaj govor o Balkanu samo pokazuje koliko je Erdogan zabrijao da je nekakav sultan. Nabraja bivse osmanske provincije kao da su jos uvijek dio njegove domene. Nazalost, poznam ovdje u Turskoj mnoge Bosance koje strasno pali ta prica i najradije bi odmah potpisali pripajanje "osmanskoj" matici.

Istina je da je AKP rijesio mnoga goruca pitanja u zemlji (zdravstvo je vrhunski rijeseno, ekonomija raste (no dalo bi se raspravljati koliko se radi o stvarnom rastu, a koliko o mjehuru koji ce prsnuti cim bi se postrozili zakoni o porijeklu stranog kapitala), naoko se poboljsava situacija s Kurdima).

Nazalost, istina je i da CHP trenutno nema dovoljno sposobnog vodju. Moji bliski prijatelji cak misle da je ovaj trenutni, Kılıçdaroğlu, zapravo Erdoganov covjek, jer radi takve ispade u javnosti da nitko normalan ne bi glasovao za njih jer su dobra opcija, nego jedino iz kontre AKP.
Komunistickih partija ima i u Turskoj i dosta pristasa vecim gradovima, no zaista nedovoljno za ista znacajnije. Nigdje u svijetu nisam upoznala komuniste tog tipa, idealiste kakvih je valjda bila gomila u 68. pokretu, neopterecene prosloscu kao u ex-yu ili u zemljama koje su iskusile komunizam. Oni su potpuno irelevantni kao politicka opcija jer zive u utopistickim snovima.

Problem kemalizma je da nije evoluirao s vremenom, ali je u Turskoj sinonim za sekularno. Osim toga, zabranjeno je na bilo koji nacin dovoditi u pitanje lik i djelo Mustafe Kemala, pa samim time i bilo kakva prica o pretjeranom turskom nacionalizmu spada u domenu rizika za vlastitu sigurnost.

Medjutim, dotle je doslo, vjerujte mi, da se osobno odmah bolje osjecam kad udjem u nekakvu radnju i vidim veliku sliku Ataturka na zidu (sto mi je kao novopridosloj tjeralo strah u kosti jer me podsjecalo na Tito i Tudjanomaniju), jer barem znam da nemam posla s AKP-ovcima, s kojima radim jer sam zapravo na poslu u srcu sistema Od dva zla, cak je i militantni nacionalizam bolji od islamske republike.

Zato su u pravu oni koji kazu da je CHP nacionalisticka stranka, a AKP je transnacionalisticka, proislamska ekstremna desna opcija. Transnacionalisticka upravo u smislu ovog nekakvog neokolonijalizma koji provode u zemljama bivseg carstva, u Bosni, Albaniji, i zemljama Centralne Azije, putem kapitala i kulturne indoktrinacije, a kroz zajednicku poveznicu "umjerenog" Islama.

Izolacijski kemalizam nije vise vrijedna, pa ni moguca politicka opcija. Medjutim uloga Turske u Siriji je neoprostiva, slazem se s gore napisanim.
A Erdogan pokusava iskoristiti trenutni znacaj zemlje da bi se razbacivao svojom moci na raznim stranama i to jer mu je vecina dala svojim glasom dala pravo da to radi.

Podsjeca me to na hrvatsku Crkvu koja misli da moze raditi sto hoce jer se golema vecina na cenzusu izrazila kao katolici. Isto tako se i 98% Turaka izjasnjava kao Muslimani. To im cak pise na osobnoj iskaznici (pa se onda ti okurazi izjasniti kao agnostik).

To je ono najbolnije od svega. Jaz u Turskoj je golem medju sekularistima i pristasama rezima. Obruc se polako steze, jer je drzavna kontrola sve jaca po pitanju cenzure, zenskih i ljudskih prava opcenito.
Ljudi su pukli, ne zato jer zive toliko lose (srednja klasa postoji i moze zivjeti relativno ugodno), nego jer se trenutno osnazuju strukture (ponajvise putem slabljenja edukacijskog sustava) koje ce dugorocno onemoguciti promjenu vlasti i odvesti zemlju u duboki konzervativizam.

Ovo je zasigurno velika velika prilika za Tursku, a o turskom narodu ovisi koliko ce daleko otici s ovim dogadjanjima.
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 21:52   #76
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Meni bi bilo jako žao da turski narod, posebice ova urbana kriška, doživi sudbinu Sirijaca.
Ne treba ti biti žao jer Erdogan nije Assad, ali ti to znaš nego bitno je...

Quote:
Ovaj govor o Balkanu samo pokazuje koliko je Erdogan zabrijao da je nekakav sultan. Nabraja bivse osmanske provincije kao da su jos uvijek dio njegove domene. Nazalost, poznam ovdje u Turskoj mnoge Bosance koje strasno pali ta prica i najradije bi odmah potpisali pripajanje "osmanskoj" matici.
Ništa čundo, ništa novo, Mađari dan danas suze liju zbog Trianona, čak spomenike grade...
Što se tiče Bosanaca, uvjerili su se kako ih na Balkanu nitko neće i jasno, traže jakog saveznika, kao Srbi u Rusima...

Quote:
Istina je da je AKP rijesio mnoga goruca pitanja u zemlji (zdravstvo je vrhunski rijeseno, ekonomija raste (no dalo bi se raspravljati koliko se radi o stvarnom rastu, a koliko o mjehuru koji ce prsnuti cim bi se postrozili zakoni o porijeklu stranog kapitala), naoko se poboljsava situacija s Kurdima).
Zašto bi pooštrili zakone o porijeklu stranog kapitala, njima je bitan ulaz kapitala. Druga stvar je što dosta grade pa bi se tu mogao dogoditi španjolski scenarij, ako nisu pametni.

Quote:
To im cak pise na osobnoj iskaznici (pa se onda ti okurazi izjasniti kao agnostik).
Ja znam jednog, doduše, taj živi u Njemačkoj ali su ga dosta zezali dok mu nisu dali iskaznicu, nisu mogli vjerovati. Tim prije što je to uradio u Sivasu a ne Istanbulu
__________________
Yodais;Srpske novine ne lažu
Tenedor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 01:22   #77
čudi me da Amerika nije poslala nosač aviona i digla avione kao što je uradila sa Libijom...branila ustanike..


evo i glavni lik iz serije Sulejman onaj bradati...i on je na strani pobunjenika...

Bravo Turci...tako se to radi...kad bi barem Hrvati bili složni
silvan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 01:36   #78
Quote:
Tuvixer kaže: Pogledaj post

zbog toga što uspoređuješ kemaliste i hdz biš, da sam ja moderator dobio karton
oni uopće nisu nacionalistička opcija, kako ti doživljavaš nacionalizam.
koliko se sjećam kemal je imao šest stupova, jedan od njih je nacionalizam, ali u smislu da je Turska nacionalna država i time što je definirao turski naord, da bi napokon Turci izgubili pretenzije na one teritorije koji su prije bili dio Osmanskog Carstva, to je taj njegov nacionalizam, nema nikakve veze sa nacionalizmom od hdza. I koliko se sjećam dva dominantna stupa su sekularizam i reformizam, to su najvažniji dijelovi kemalove politike.


Ne sramoti se. Ataturk islam smatrao arapskim načinom uništavanja orginalne Turske. Kemal je bio ultraradikalni turski nacionalist koji nije volio Arape, Grke, Kurde itd.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 07:59   #79
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Ataturk islam smatrao arapskim načinom uništavanja orginalne Turske. Kemal je bio ultraradikalni turski nacionalist koji nije volio Arape, Grke, Kurde itd.
To je bilo onda - veliko je pitanje tko su ovi koji se zaodjenuti Ataturkom danas suprostavljaju vlastima i Policiji.

Naziva ih se ljevičarima, liberalima, urbanima.... kad pomislim na slične u nekim drugim zemljama stomak mi se okrene

Dok ih vojska ne podrži ništa im ne vjerujem, a ako vojska zbog njih izađe iz vojarni i napravi udar... onda svaka čast Samo pitanje je ima li vojska uopće više potencijala za tako nešto - njihov časnički kadar pretrpio je nekoliko gadnih čistki u zadnjih cca 5 godina.

Moglo bi prije biti da su sličniji Hrvatskoj vojsci nakon Mesićeve intervencije u 2000-oj.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2013., 12:29   #80
Quote:
sfax kaže: Pogledaj post
E da, 'braća s Balkana', zato su nas klali petsto godina...

Čudi me kako nije spomenuo i armensku braću...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.