Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2005., 09:47   #61
Quote:
VelmaX kaže:
Imaš li kakve (svježe) linkove koji govore o matematičkim sposobnostima?
Nemam, mogu potražiti ako stignem.

Ono čega se sjećam - ukratko (i možda ne i sasvim točno):
1) žene su u prosjeku bolje u brzom i preciznom računanju
2) muški su bolji u onim područjima koja zahtijevaju vizuo-spacijalne sposobnosti - dakle, geometrija
3) za ovo stvarno nisam siguran, ali negdje mi zvoni taj podatak: dečki su bolji u problemskim zadacima (npr. zadaci riječima u nižim razredima osnovne škole)
4) radi se o malim razlikama u prosjeku; međutim, muške su distribucije tipično razvučenije od ženskih (i to ne samo na području matematičkih sposobnosti, i to u oba smjera); što će konkretno značiti da ćemo imati više muških među onima koji su najlošiji u matematici, ali isto tako će ih biti više i među najboljima.
5) sasvim sigurno biološka osnova matematičkih sposobnosti tu nije jedini faktor, već sigurno važnu ulogu igra i cijeli niz socio-kulturalnih i motivacijskih faktora.
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 10:22   #62
Quote:
Tufir II kaže:
Nemam, mogu potražiti ako stignem.

Ono čega se sjećam - ukratko (i možda ne i sasvim točno):
1) žene su u prosjeku bolje u brzom i preciznom računanju
2) muški su bolji u onim područjima koja zahtijevaju vizuo-spacijalne sposobnosti - dakle, geometrija
3) za ovo stvarno nisam siguran, ali negdje mi zvoni taj podatak: dečki su bolji u problemskim zadacima (npr. zadaci riječima u nižim razredima osnovne škole)
4) radi se o malim razlikama u prosjeku; međutim, muške su distribucije tipično razvučenije od ženskih (i to ne samo na području matematičkih sposobnosti, i to u oba smjera); što će konkretno značiti da ćemo imati više muških među onima koji su najlošiji u matematici, ali isto tako će ih biti više i među najboljima.
5) sasvim sigurno biološka osnova matematičkih sposobnosti tu nije jedini faktor, već sigurno važnu ulogu igra i cijeli niz socio-kulturalnih i motivacijskih faktora.
Što se tiče vizualno spacijalnih sposobnosti, ima li iskustvo prostora (kretanje u prostoru) veze s time? Dječaci (zar ne?) u djetinjstvu dosta jurcaju i pentraju se, dok su djevojčice malo mirnije - to je dojam, naravno.
(Meni leži geometrija, a ja sam također puno jurcala i pentrala se u djetinjstvu, pa si mislim... )

Što se tiče zadataka riječima, malo mi je čudno da su dječaci u tome bolji, jer riječima vještije barataju djevojčice. Iako...kad se radi o preciznom i nedvosmislenom izražavanju, možda i nisu, ne znam.

Znam za te muške distribucije, a meni se iz toga nameće zaključak (koji si i ti spomenuo) da su, kad se radi o izrazitom talentu, muškarci češće izrazito nadareni za matematiku.
(Upravo me ovo zanima, ovakav zaključak je prava hereza u nekim krugovima. )

Općenito, zanima me biološka osnova više od vanjskih utjecaja.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 20:06   #63
Quote:
Tufir II kaže:
Tinchi i Aurora - opet odgovor u skladu s dobivenim rezultatima i sa teoretiziranjem iz evolucijske psihologije. Muškim je, tipično, puno veća noćna mora ono pod a)
Nelogično, obzirom na to da su oni sami skloni pravdati se kako sex "nije ništa"

E pa ako je tako, zašto im je to onda veći bad???
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:05.