Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2005., 13:13   #41
Quote:
lakluze kaže:
Al izgleda da ti je muž pravnik ili javni bilježnik...
nope... nemam muza

i sto ces sad?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 24.02.2005., 13:15   #42
Quote:
kemik kaže:
nope... nemam muza

i sto ces sad?
Onda ti je brat ili netko drugi u familiji nekakv pravnik.
Izjavit da sam se trebao odreći ostavine ako nisam htio platit 2600 kn može samo netko tko ima koristi od ovakvih "nagrada" - pravnik, javni bilježnik, sudac i sl...
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:24   #43
Quote:
vaci kaže:
ako je citira stari zakon ja ne kužim kako to ne može bit istina
ili vi čitate pola posta
To što je citirano nije stari zakon, nego upravo ovaj o kojem se raspravlja. A nešto kasnije je samo donesen i pravilnik o "nagradama" javnih bilježnika. Jer su oni postali nadležni za to. Kako god okreneš, pljačka.
Forrest2003 is offline  
Old 24.02.2005., 13:25   #44
Quote:
Forrest2003 kaže:
To što je citirano nije stari zakon, nego upravo ovaj o kojem se raspravlja. A nešto kasnije je samo donesen i pravilnik o "nagradama" javnih bilježnika. Jer su oni postali nadležni za to. Kako god okreneš, pljačka.
Točno, izmjenama i opunama zakona je postupak ostavinske rasprave prebačen javnim bilježnicima. A prije su postupak provodili sudovi, a u iznim slučajevima javni bilježnici.
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:27   #45
Quote:
lakluze kaže:
Onda ti je brat ili netko drugi u familiji nekakv pravnik.
Izjavit da sam se trebao odreći ostavine ako nisam htio platit 2600 kn može samo netko tko ima koristi od ovakvih "nagrada" - pravnik, javni bilježnik, sudac i sl...
nope, nista od navedenog... cijela familija mi pripada nekakvim prirodnjackim zanimanjima
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 24.02.2005., 13:30   #46
Quote:
kemik kaže:
nope, nista od navedenog... cijela familija mi pripada nekakvim prirodnjackim zanimanjima
Čudno da braniš te "pravnike" i javne bilježnike ako nemaš koristi od njihovih "nagrada". Jednog dana ćeš i ti do njih (prisilno), a onda će i tebi odrezat "nagradu". A možda tebi to ne smeta jer imaš na računu poveču svoticu pa ti 2600 kn ne znači baš ništa...
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:31   #47
cekaj, pa lijepo sam ti napisala da sam u zadnjih dvije godine bila na dviej ostavinske... i ne, dati 1000 kn za nasljedstvo nad 1/3 stana u centru zagreba nije mi puno, a ti to nazovi kako hoces...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 24.02.2005., 13:35   #48
Quote:
kemik kaže:
cekaj, pa lijepo sam ti napisala da sam u zadnjih dvije godine bila na dviej ostavinske... i ne, dati 1000 kn za nasljedstvo nad 1/3 stana u centru zagreba nije mi puno, a ti to nazovi kako hoces...
Da si kupila 1/3 stana z 1000 kn to onda stvarno ne bi bilo puno, a dati javnom bilježniku 1000 kn (stan nije njegov/njezin) da bi se mogla upisat kao vlasnik 1/3 stana je puno. Uostalo, mi nismo platili 1000 kn za 1/3 stana u centru Zagreba, već 2600 kn za 1/4 stana (pola stana nije otplaćeno) i to praktički na periferiji Zagreba. Za stan u kojem sam i prije živio...
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:36   #49
slušaj, stvarno ga pretjeruješ!
meni je skup kvadrat stana u zagrebu i štaćemo sad! da odemo u prosvjede?
da rušimo državu

ja nemam koristi od njih, kakve bi ja koristi imala od toga što je netko sebi uzeo 2600 kuna
a ti si to lakše podnio od mene, jer je tvoja plaća veća od toga, moja baš i ne
zato
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 24.02.2005., 13:37   #50
Quote:
Forrest2003 kaže:
Neka mi objasne ovi koji misle da je to DERANJE KOŽE u redu: što bi bilo da npr. osoba nasljedi stan od pokojnih roditelja i da je to sve što imaju. I mora platiti, koliko ja znam, 3000 kn (sa PDVom), a jedva ima i za kruh. I to ako i radi! A šta tek da ne radi!!? Pa to je čista pljačka!! Znači ta osoba bi se trebala odreći nečeg svojeg samo zato jer joj je netko umro?!?! Em ostaneš bez tog nekog tko ti je blizak, em ti još kožu oderu! I nije istina što je netko prije napisao da je to toliko koštalo i prije na sudu. Mislim da se čak apsolutno nikakva naknada nije plačala, a kamo li 3000 kn. Sve u svemu ....


Ja sam lijepo naveo link na Zakon koji je rješavao to pitanje u vrijeme dok su ostavinsku raspravu vodili sudovi - i iznosi su u lipu isti. Ako imaš neke druge iznose, daj link na Narodne novine.

Dakle, isti posao sada radi netko drugi i naplaćuje isto. Umjesto da te vozi Čazmatrans, sada koncesiju ima Samoborček, a cijena karte je ista. I to je to.

Što se tiče socijalnih slučajeva, na to se odnosi ovaj članak Zakona o javnom bilježništvu:

Oslobođenje od snašanja troškova

Članak 41.

(1) Ako stranka ima pravo na oslobođenje od snošenja troškova postupka po pravilima Zakona o parničnom postupku, može zatražiti od suda na području kojega se nalazi sjedište javnog bilježnika od kojega se traži poduzimanje službene radnje, da je oslobodi od dužnosti plaćanja taksi za obavljanje te radnje.

(2) U skladu s pravilima javnobilježničke tarife zakonom određeni sud može osloboditi stranku od plaćanja i nagrade i naknade troškova javnom bilježniku. U tom slučaju javni bilježnik, u skladu s pravilima javnobilježničke tarife, ima pravo tražiti od države plaćanje nagrade i naknade troškova. O zahtjevu za isplatu nagrade i naknade odlučuje zakonom određeni sud. Određena naknada i nagrada isplaćuju se iz sredstava suda.

(3) Stranka može biti, nezavisno od odredaba stavka 1. i 2. ovoga članka, oslobođena od snošenja određenih troškova pružanja javnobilježničkih usluga u skladu s općim aktima Komore.


Ali, ne treba zaboraviti - onaj tko nasljeđuje stan više nije socijalni slučaj, već osoba s imovinom vrijednom desetke tisuća €.

Ineče, evo i cijeli pravilnik o nagradama u ostavinskom postupku: http://nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/2000.htm
Vojky is offline  
Old 24.02.2005., 13:37   #51
Quote:
lakluze kaže:
Da si kupila 1/3 stana z 1000 kn to onda stvarno ne bi bilo puno, a dati javnom bilježniku 1000 kn (stan nije njegov/njezin) da bi se mogla upisat kao vlasnik 1/3 stana je puno. Uostalo, mi nismo platili 1000 kn za 1/3 stana u centru Zagreba, već 2600 kn za 1/4 stana (pola stana nije otplaćeno) i to praktički na periferiji Zagreba. Za stan u kojem sam i prije živio...
onda se opet vracamo na to da vam je biljeznik krivo procijenio vrijednost nasljedjene imovine... mislim da se ti i ja malo vrtimo u krug...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 24.02.2005., 13:44   #52
Quote:
kemik kaže:
onda se opet vracamo na to da vam je biljeznik krivo procijenio vrijednost nasljedjene imovine... mislim da se ti i ja malo vrtimo u krug...
Ne vrtimo se u krug. Dakako da je krivo procijenila vrijednot stana. Ali nije to uopće bitno. Bitno je da su im "nagrade" previsoke i da ovise o vrijednosti ostavine. To bi ti bilo isto kao da, recimo, dođeš u servis s Lagunom i sat rada ti naplate više nego nekom tko ima Clio. Zato jer je Laguna skuplja od Clia!!!
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:47   #53
Quote:
vaci kaže:
slušaj, stvarno ga pretjeruješ!
meni je skup kvadrat stana u zagrebu i štaćemo sad! da odemo u prosvjede?
da rušimo državu

ja nemam koristi od njih, kakve bi ja koristi imala od toga što je netko sebi uzeo 2600 kuna
a ti si to lakše podnio od mene, jer je tvoja plaća veća od toga, moja baš i ne
zato
Čuj, meni izgleda da trenutno nemaš koristi od takvih tarifa, al se nadaš da ćeš jednog dan imati, zato... Možda bi ti trebala razmisliti da ušutiš (i da se pokriješ ušima)
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:49   #54
Quote:
lakluze kaže:
Ne vrtimo se u krug. Dakako da je krivo procijenila vrijednot stana. Ali nije to uopće bitno. Bitno je da su im "nagrade" previsoke i da ovise o vrijednosti ostavine. To bi ti bilo isto kao da, recimo, dođeš u servis s Lagunom i sat rada ti naplate više nego nekom tko ima Clio. Zato jer je Laguna skuplja od Clia!!!
nego, ajde, ako si lijepo izdijagnosticirao sustav, predlozi kako bi po tvom misljenju to trebalo ici!
ali bez besmislica poput one da se ne bi trebalo placati nista, jer i sam znas da je to neizvedivo!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Old 24.02.2005., 13:49   #55
Quote:
lakluze kaže:
Ne vrtimo se u krug. Dakako da je krivo procijenila vrijednot stana. Ali nije to uopće bitno. Bitno je da su im "nagrade" previsoke i da ovise o vrijednosti ostavine.
mislim da je ovde jedino bitno šta se ti toj procjeni nisi usprotivija al sad ovde prosipaš pamet
pa kad si tako pametan i misliš da si ti u pravu šta joj nisi reka - jesi čuja za onu - posli je**** nema kajanj
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 24.02.2005., 13:50   #56
Quote:
Vojky kaže:
Ali, ne treba zaboraviti - onaj tko nasljeđuje stan više nije socijalni slučaj, već osoba s imovinom vrijednom desetke tisuća €.
I znači trebali bi prodati taj stan i platiti harač!? Zašto se onda ne plača porez na nasljeđivanje po prvom nasljednom redu?? Zato jer to nema nikakvog smisla! Moraš platiti pristojbu jer si nasljedio nešto što se podrazumijeva da je tvoje!! PRISILJEN SI! I to sad ide JAVNIM BILJEŽNICIMA, a ne u državni proračun!! Jer plaća se i PDV na nagradu! Pa 'ko tu koga?? Za što plačamo?? Svi drugi "postupci" kod nasljeđivanaj su oslobođeni plačanja pristojbi i poreza. Čak i vađenje vlasničkih listova!
Forrest2003 is offline  
Old 24.02.2005., 13:53   #57
Quote:
Vojky kaže:

Ali, ne treba zaboraviti - onaj tko nasljeđuje stan više nije socijalni slučaj, već osoba s imovinom vrijednom desetke tisuća €.

http://nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/2000.htm
Znači da netko tko ne posjeduje vlastiti stan, ne radi (recima da prima nekakvu naknadu s burze), ali naslijedi stan, on više nije socijalni slučaj. Znači, treba dignuti kredit (cca 3000 kn ako nasljeđuje cijeli stan) i platit javnom bilježniku... Za što?
Pa ne kupuje stan od javnog bilježnika.

Osim toga, 3000 kn je za nekog tko je na burzi dosta velik novac, i vjerojatno ne bi mogao vračat kredit. Opet bi se pojavili "pravnici", zaplijenili bi mu stan, prodali ga na javnoj dražbi i namirili svoje troškove i kredit koji je jdnik digao da bi imao vlastiti stan (tko je usput naslijedio, a ne kupio). Tko tu na kraju profitira? Samo država i kojekakvi pravnici...
Siromak nije ništa imao i nakon svega opet ništa nema...
A "nije bio socijalni slučaj"
lakluze is offline  
Old 24.02.2005., 13:57   #58
Quote:
Forrest2003 kaže:
Moraš platiti pristojbu jer si nasljedio nešto što se podrazumijeva da je tvoje!!
nikad ne znaš
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 24.02.2005., 13:58   #59
Quote:
vaci kaže:
mislim da je ovde jedino bitno šta se ti toj procjeni nisi usprotivija al sad ovde prosipaš pamet
pa kad si tako pametan i misliš da si ti u pravu šta joj nisi reka - jesi čuja za onu - posli je**** nema kajanj
Tko je ikada u ovoj zemlji uspio "nešto" reći nekome iz institucija i to i dobiti. Nije li i ovaj forum mjesto gdje ljudi iznose doživljeno i o tome raspravljaju. Iznošenje činjenica nije prosipanje pameti već jednostavno iznošenje činjenica.
 
Old 24.02.2005., 13:59   #60
Quote:
kemik kaže:
nego, ajde, ako si lijepo izdijagnosticirao sustav, predlozi kako bi po tvom misljenju to trebalo ici!
ali bez besmislica poput one da se ne bi trebalo placati nista, jer i sam znas da je to neizvedivo!
Pa recimo, s obzirom da taj postupak ne traje danima, da ne kažem mjesecima, već samo 10-ak minuta, ako uzmemo u obzir da ima nakon i prije postupka još pola do sat vremena posla... Maksimalno bi smjelo koštat 150-200 kn. Bez obzira na to kolika bila vrijednost ostavine. Sam postupak uvijek isto traje (bar približno isto).
Mislim da je 200 kn za sat rada i više nego pristojna "nagrada"..
lakluze is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:52.