Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2015., 12:17   #1
Pitanje za jezikoslovce - je li trudnoća zdravstveno stanje?

Potraga za odgovorom na moje putanje dovela me i na ovaj pdf.

Mislila sam da je odgovor na pitanje je li trudnoća zdravstveno stanje žene jednostavan. Nakon bezuspješne potrage po netu , pitala sam dvije liječnice. Jedna mi je odgovorila da definitivno je bez daljnjih objašnjenja , a druga da se pod zdravstvenim stanjem podrazumijevaju bolesti, a budući da je trudnoća normalno i zdravo stanje, da se ne smatra zdravstvenim stanjem.

Po meni. zdravstveno stanje je bolesno ili zdravo, pa ako je trudnoća zdravo zdravstveno stanje, onda je ipak samo po sebi zdravstveno stanje.

Na pdf-u Zdravlje sam dobila meni prihvatljiv odgovor koji glasi: ''Trudnoća je drugo stanje, što znači da bi bilo i drugo zdravstveno stanje. Zbog kompleksnosti drugog stanja koje je normalno, utjecaja metabolizma tijela majke na plod i obrnuto dakle zdravlje majke utječe na zdravlje djeteta i obrnuto po meni je iz tog aspekta zdravstveno stanje. Problem je što ljudi pojam zdravstvenog stanja doživljavaju kao nešto s patologijom bolesti u podlozi, a to nikako nije.'' Dakle, na početku sam napisala da nije samo problem što to tako tumače laici, već i liječnici.

Međutim, zbog toga što mi je odgovor na ovo pitanje važan zbog jednog sudskog procesa, trebala bi mi neka referenca za ovo tumačenje, nekog stručnjaka s imenom i prezimenom, dr. medicine, profesora, a ne mogu naći ništa o tome.

Tad mi je jedna forumašica predložila da pitam nekog jezikoslovca, što mi je potvrdilo moju sumnju da sam možda na krivom putu. Možda je to doista pitanje jezika i zato postavljam ovo pitanje na ovom pdf-u.

Link na temu na pdf-u Zdravlje (sve je prepričano ovdje)
https://www.forum.hr/showthread.php?t=877538
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 19:34   #2
Pitaj knjižničara u svojoj lokalnoj knjižnici. Tj. javnoj/narodnoj knjižnici. Zapravo je njihov posao da ti pomognu naći knjigu koja ti treba za učenje/sud/zabavu. (Tu ne mislim samo na lociranje, nego i na sugestiju.)

Pokušaj ih pitati imaju li kakvu stručnu knjigu o trudnoći, u kojoj se detaljno opisuje što je to trudnoća. U svakom slučaju ih zamoli da ti donesu više knjiga ili da ti pokažu gdje se te knjige nalaze. Važno je da su stručne/da nije neka "darovna knjiga" koja služi samo za poklon (ali ih knjižnice svejedno nabavljaju) i da nije neka popularno-znanstvena.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 22:32   #3
Trudnoća se naziva i blagoslovljenim stanjem. Pa ipak svaka trudnica nije automatski kandidatkinja za kanonizaciju.

Šalu nastranu, pitanje je prvenstveno stručno, ali ne lingvistički stručno. Medicinska enciklopedija trudnoću definira kao "u fiziološkim prilikama stanje kada se u maternici žene razvija novo stvorenje - plod, kao produkt spajanja muške i ženske spolne stanice."
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 15:53   #4
Lyanna, tražila sam puno šire od lokalne knjižnice. I liječnici imaju problema s odgovorom.
MmeTipfeler, znam definiciju trudnoće. Ali ne i to je li ona zdravstveno stanje (health status). Koja je jednoznačna, jasna i jednostavna definicija zdravstvenog stanja?
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 16:12   #5
Rekla bih da takvo što ne postoji. Evo, i ja sam zavirila u navedenu Medicinsku enciklopediju Leksikografskog zavoda i takva definicija naprosto ne postoji. Samo zdravlje definira se kao stanje, u skladu s definicijom WHO-a, ali zdravstveno stanje kao takvo nije definirano, odnosno ne radi se o pojmu koji bi imao neku čvrstu definiciju osim ovako provizornih tumačenja kakva si već dobila. A jezičari naprosto nemaju legitimitet da takvo što definiraju samo na temelju jezičnih zakonitosti.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 23:05   #6
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
Lyanna, tražila sam puno šire od lokalne knjižnice. I liječnici imaju problema s odgovorom.
Možda ti jednostavno ne znaju objasniti. Ili ne znaju što ih pitaš, ni zašto ti to treba ili ti ne žele odgovoriti.

Ja bih rado saznala kakva je to tužba gdje je od presudne važnosti dokazati da je trudnoća zdravstveno stanje.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 23:55   #7
Quote:
ali zdravstveno stanje kao takvo nije definirano,
Da, to je zanimljivo zato što se zakoni služe tim pojmom.

J
Quote:
a bih rado saznala kakva je to tužba gdje je od presudne važnosti dokazati da je trudnoća zdravstveno stanje.
U jednom zakonu piše da se po prijemu u ustanovu mora evidentirati zdravsrveno stanje, ali je inspekcija utvrdila da nije točno propisano da se mora evidentirati trudnoća.

Quote:
Možda ti jednostavno ne znaju objasniti. Ili ne znaju što ih pitaš, ni zašto ti to treba ili ti ne žele odgovoriti.
Dvoje je znalo zašto ih pitam.

No, ja se sad čudim kao picek glisti kako takvo nešto može pisati u zakonu, kad izgleda da definicija zdravstveno stanje ne postoji. Kao da bi to bilo prvi put.

Ima li smisla pitati na pdf-u Pravo?
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:00   #8
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
...
U jednom zakonu piše da se po prijemu u ustanovu mora evidentirati zdravsrveno stanje, ali je inspekcija utvrdila da nije točno propisano da se mora evidentirati trudnoća.
...
po nekoj zdravoj logici,
trudnoća je barem
- divljanje hormona.

time odmah spada,
pod zdravstvenu nadležnost.

s jezikoslovljem,
veze nema.
osim,
ako jezikoslovci ne divljaju
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:34   #9
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post

je li trudnoća zdravstveno stanje žene

Po meni, zdravstveno stanje je bolesno ili zdravo, pa ako je trudnoća zdravo zdravstveno stanje, onda je ipak samo po sebi zdravstveno stanje.
Trudnoća ima svoj kod u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti (International Classification of Diseases - ICD) i drugim takvim bazama podataka.

ICD-10
Z33

ICD-9
650

DiseasesDB
10545

MedlinePlus
002398

eMedicine
article/259724

MeSH
D011247
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 09:42   #10
Quote:
Trudnoća ima svoj kod u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti (International Classification of Diseases - ICD) i drugim takvim bazama podataka.
Shain Mislim da bi pravo moglo razumijeti ovakvu argumentaciju.

Quote:
divljanje hormona.
Krini da

Mislim da sam ipak na ovom pdf-u dobila itekako korisne odgovore. Golema su bespuća jezikoslovlja.

Zadnje uređivanje Flokithedog : 02.05.2015. at 09:54.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 22:19   #11
Onima koje je zanimala ova tema dužna sam rezultat potrage za odgovorom. Evo ga na linku, Još jednom thx! Jezikoslovci, bili ste na pravom tragu

https://www.facebook.com/permalink.p...61076474178234
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 12:30   #12
Quote:
Flokithedog kaže: Pogledaj post
Onima koje je zanimala ova tema dužna sam rezultat potrage za odgovorom. Evo ga na linku, Još jednom thx! Jezikoslovci, bili ste na pravom tragu

https://www.facebook.com/permalink.p...61076474178234
Ne znam tko je pisao stručno mišljenje stavljeno u navodnike, kao ni je li napisano s pravnog ili medicinskog gledišta (s veterinarskoga, koliko sam shvatila, nije), no nadam se da ste ga za izradu pravilnika dobili ili ćete ga dobiti u korektnom formalnopravnm obliku. Inače će se sve svesti na rekla-kazala.

Vjerujem da će Shainu biti drago što je pridonio rješavanju problema, ali iz ovoga se bome ne vidi da je trudonoća klasificirana kao zdravstveno stanje. Riječ je o bolestima, a trudnoća je pretpostavka za pojavu mogućih problema koji se mogu svrstati pod bolesti i imaju odgovarajući kod. Može biti stvar tumačenja, pa bi zapravo trebalo imati odgovarajuću veterinarsku klasifikaciju, bar dok se životinjama u skloništima, a i inače, pravno ne zajamči status osobe.

Zašto zapravo ovo pišem iako nema veze s jezikom: zato što smo na prevaru navučeni na tanak led. Koliko god to moglo biti šarmantno, igralo se na kartu da ćemo svi pretpostaviti kako se "trudnoća" odnosi na ljudsku (točnije, žensku) trudnoću. Ja prva jesam, a vjerujem i Shain, inače ne bi spominjao Međunarodnu klasifikaciju bolesti koja se odnosi na ljude.

Zato sam i spomenula "rekla-kazala". Svaki jezikoslovac koji bi bio pozvan da dâ svoje stručno mišljenje o nečemu to bi mišljenje i potpisao, a pod određenim bi uvjetima i dopustio da se tim mišljenjem netko posluži u određene svrhe. Nadam se da tako stvari stoje i s mišljenjem koje se na linku pojavljuje u navodnicima. Sva sreća da na forumu nastupamo pod pseudonimom - na Shainovu mjestu, prva ne bih voljela da me se negdje citira izvan konteksta. Ne mogu, dakako, govoriti u njegovo ime, ali se mogu zalagati za struku.

Osoba koja je napisala mišljenje s linka bila je točnije informirana o tome što je zapravo posrijedi nego mi ovdje.

P. S. Umjesto ovakvih igara, možda bi bilo najbolje u novom pravilniku taksativno nabrojiti sve što udomljivač mora udomitelju navesti prilikom udomljenja životinje, a što se na prvi pogled ne vidi ili se udomitelj ne sjeti pitati.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:27   #13
Osoba je liječnik humane medicine i zamoljen je da odgovori upravo na pitanje o trudnoći, a ne gravidnosti životinja, jer on kao liječnik, a ne veterinar može o tome govoriti sa aspekta svoje profesije. Naknadno je upoznat s tim da se radi o životinjama, pa je dodao i svoje misšljenje kako on vidi da se to može primjeniti i na životinje. Ustvari nas je i zanimalo upravo pitanje o trudnoći i kako to stoji kod ljudi, jer veterinari nisu znali. Tako da ne postoji problem u tome koji je razlog postavljanja ovakvog pitanja.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 18:19   #14


Kad je već animalni graviditet stigao na "Jezikoslovlje", evo kako se naziva u narodu:

- suprasnost - krmača
- smacnost - mačka
- suždrebnost (ždrebnost) - kobila
- steonost - krava
- suštenost - kuja
- skoznost - koza
- sjanjnost - ovca.

A može još skotnost, bremenitost, bređost, kuljavost.

(Kod ptica postoji sjȁjnost - razlikuje se od sjájnost/sjaj. - Razlika u akcentu koja bi bila nedostupna spikerima na HRT-u.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 21:31   #15
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
- sjanjnost
Je li ta riječ uopće izgovorljiva?
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 08:39   #16
Valjda je izgovorljiva uz pomoć poluglasa: sjanjьna.

Stjepan Babić spominje je u "Tvorbi...", a zabilježena je i u rječnicima:

- Ovce su sjanjne po dvaput. (Tomo Maretić)
- Sjanjna ovca. (Franjo Iveković)
- Ovca je sjanjna. (Fran Kurelac)

Ima o tome članak u „Zarezu“:
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 13:57   #17
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Valjda je izgovorljiva uz pomoć poluglasa: sjanjьna.

Stjepan Babić spominje je u "Tvorbi...", a zabilježena je i u rječnicima:

- Ovce su sjanjne po dvaput. (Tomo Maretić)
- Sjanjna ovca. (Franjo Iveković)
- Ovca je sjanjna. (Fran Kurelac)

Ima o tome članak u „Zarezu“:
Zanimljiv članak. Malo surfam internetom i vidim da se parenje ovaca zove mrkanje. HJP taj pojam nema.

P. S.
Mrkanje je i tjeranje. Omrkane ovce su sjanjne.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 18:41   #18
Pitala ja izvor koji je u podaljem djetinjstvu čuvao ovce - kod njih se kaže sjanjina za bređu ovcu, a kad se ovce tjeraju kažu mrču se.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 18:19   #19
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post

Pitala ja izvor koji je u podaljem djetinjstvu čuvao ovce - kod njih se kaže sjanjina za bređu ovcu, a kad se ovce tjeraju kažu mrču se.
- Mrkanje - kako dobra riječ! Stimulativna.
- ima i opasivanje - za konje i magarce (pȁsti se, pȁsao je kobile)
- voditi se - za krave
- bukariti se i fikati se - za svinje
- prc*ti se - za koze
- goniti se, tjerati se - za pse i vukove
- pariti se - za ptice i neku divljač
- frč - nagon za parenje (npr. kod mačaka)
- skok - parenje
- tir - parenje (ovo je nejasno; ima Ljiljana Šarić u rječniku sinonima).

Neke su međusobno zamjenjive.

P. S.
Sjanjina < sjanjǝna je kao jauzina < jauzǝna < jauzǝn). Jauzina (užina) govori se u mojoj kući (i < šva).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 09:19   #20
Quote:
MmeTipfeler kaže: Pogledaj post

Vjerujem da će Shainu biti drago što je pridonio rješavanju problema, ali iz ovoga se bome ne vidi da je trudnoća klasificirana kao zdravstveno stanje.

Riječ je o bolestima, a trudnoća je pretpostavka za pojavu mogućih problema koji se mogu svrstati pod bolesti i imaju odgovarajući kod.
Bio sam u gužvi, pa mi je ovo promaknulo, a vidim da sam spomenut. Evo samo malo. Kaže ovako:

"Trudnoća uzrokuje fiziološke promjene na svim organskim sustavima majke, od kojih se većina vraća na normalu nakon poroda."

(Iz "MSD priručnika dijagnostike i terapije", 2000.)

I sad, ako je "normala" zdravo stanje, kakvo je onda stanje iz kojeg se vraća "na normalu"?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:05.