Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2016., 23:23   #261
To ti je raspodjela BDP-a. Neto dobit cini mozda 10% BDP-a, place oko 50%.

I nije placa jedini trosak, jel tako?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 29.09.2016., 23:23   #262
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj u IT-u radi 32.000 ljudi trenutno. Od 1,3 milijuna zaposlenih. Kazes sto ih godisnje diplomira na FER-u?

Bila je neka studija nedavno, losti smo po tome... U dnu EU.
usporedba sa EU je van svake pameti. imas wiki. pogledaj si kako izgleda njemacki skolski sustav, ovdje ljudi sa 10 razreda "osnovne" idu na zanat i poslije ti odrzavaju IT sektor u banci. dakle monster sisteme od par hiljada server, 50tak aplikacija po single bazi, terabajte i terabajte data volumena, nepregledne mreze. pa mi mrezu migriramo dvije godine ! halo znas li ti koliko je to veliko kad 2 godine nesto migriras ? a ovdje to radi neko ko nije u zivotu imao ozbiljnijeg ispita. pa upisu fakultete, dopisne, na kojima imas 2 predmeta po semestru. ja sam imao 7 po semestru jebote !
tako da te usporedbe su za kurac, nas problem je sto fakultetlije a i oni sa nizeg nivoa nemaju gdje odradit praksu. koja je odavno mjera svega na zapadu, prvo brale naucis poso pa onda teoriju, teoreticari su kapitalistima beskorisni, isto ko sto se kod nas dize seljadija na filozofski kako je to beskoristan faks. sve do odredjenih granica, zato nasi kad dodju na zapad u roku keks pohvataju sve i preskoce svabu sa 10 razreda zacas. ali di da se vrate ? na 2 servera i 3 switcha u nekoj znj firmici ? i za takav posao trazit svapske pare ? pa naravno da to ne ide.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 29.09.2016., 23:26   #263
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Hrvatska je mala otvorena ekonomije sa otvorenim kapitalnim tokovima. Domaca stednja me uopce ne interesira kao izvor financiranja investicija. Koliko god mi mozemo investirati godisnje, srednji manager u Gold-mine Sachs-u moze samostalno potpisati. Drugim rijecima iz vana uvijek moze doci kapitala koliko mi mozemo potrositi, samo da se moze oploditi.
Rast neto domaće štednje pokazuje da su i Hrvati (ponekad) racionalni, a dolazak inozemnog kapitala 2002-2008 je i doveo do epskog sloma gospodarstva i malinvestment-a rijetko viđenog u povijesti ljudske iracionalnosti.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 29.09.2016., 23:26   #264
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne mogu ti reći točno je li mi rekao 1200 brutto ili netto i daje li država na plaću neki dodatni iznos, ali mi je tako rekao.

Moguće ili nemoguće, nemam pojma.

Nego, reci mi, da si Marsovac, bi li rađe radio u Rumunjskoj za 500 eura, ili u Splitu za 600? Ovako, čisto matematički.

Ako Rumunjska ima cijene kao Poljska, Hrvatska tu nema nikakve šanse.
1200 eura u Rumunjskoj ti je plaća direktora u boljoj firmi. Rađe bi radio u Splitu, ljepši je od socrealističke grobnice zvane Galati. I uveženi radnik ne mora biti iz Rumunjske.

Quote:
Što to znači visoke ili niske? Ako su imalo solidne, recimo, 2.5 puta veće nego u Hrvatskoj, onda mi tu nemamo što pričati. Hoćeš reći da varioc vani ne može dobiti 2000 eura netto?
Niske su plaće u industriji svugdje. Varioc vani iznimno rijetko može dobiti 2000 eura neto. Početnik nikako.
JeZloba is offline  
Old 29.09.2016., 23:28   #265
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
To ti je raspodjela BDP-a. Neto dobit cini mozda 10% BDP-a, place oko 50%.

I nije placa jedini trosak, jel tako?
Pa kako jedini trošak, pogledaj u nekoj proizvodnji, plaće su zanemarive, osim u našim vrlim brodogradnjama i sličnim sranjima.

Nije Hrvatska samo usluge, i to one niskoprofitne.

Kad pogledaš ulaz robe neke tvornice, i plaće, to je smijurija koliko su plaće nebitne u bruttu, ok, u nettu nisu toliko, ali nisu ni neki faktor. Više te košta kvar na stroju par sati, nego pola plaća za mjesec.
rocker1987 is offline  
Old 29.09.2016., 23:29   #266
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
http://www.zerohedge.com/news/2016-0...imf-solid-base



Anyway, da se vratimo na temu. Rast placa je dobar ako je posljedica rasta produktivnosti. Zapravo rast placa ne uzrokuje gospodarski rast, nego obratno. Stoga sam vrlo pesimistican oko utjecaja egzodusa na doticni. Reductio ad absurdum: da svi odsele iz zemlje, BDP bi pao na 0.
Tak da... Egzodus ce imati negativan efekt na nasu ekonomiju. Ali pozitivan efekt na one koji odsele, pogotovo na psihicko zdravlje.
A onaj zadnji će uživati u ogromnom BDP-u po glavi stanovnika
z_k is offline  
Old 29.09.2016., 23:30   #267
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Rast neto domaće štednje pokazuje da su i Hrvati (ponekad) racionalni, a dolazak inozemnog kapitala 2002-2008 je i doveo do epskog sloma gospodarstva i malinvestment-a rijetko viđenog u povijesti ljudske iracionalnosti.
A dopisao sam recenicu malo kasnije pa ti je promakla

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj u IT-u radi 32.000 ljudi trenutno. Od 1,3 milijuna zaposlenih. Kazes sto ih godisnje diplomira na FER-u?

Bila je neka studija nedavno, losti smo po tome... U dnu EU.

Mada je domaca stednja dobra jer smanjuje realni efektivni tecaj kn (sto je uceni naziv za okrece privredu prema izvozu).



Hrvatska je mala otvorena ekonomije sa otvorenim kapitalnim tokovima. Domaca stednja me uopce ne interesira kao izvor financiranja investicija. Koliko god mi mozemo investirati godisnje, srednji manager u Gold-mine Sachs-u moze samostalno potpisati. Drugim rijecima iz vana uvijek moze doci kapitala koliko mi mozemo potrositi, samo da se moze oploditi.

Mada je domaca stednja dobra jer smanjuje realni efektivni tecaj kune (u uvjetima fiksnog nominalnog tecaja). Iliti okrece ekonomiju prema izvozu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 29.09.2016., 23:30   #268
Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
1200 eura u Rumunjskoj ti je plaća direktora u boljoj firmi. Rađe bi radio u Splitu, ljepši je od socrealističke grobnice zvane Galati. I uveženi radnik ne mora biti iz Rumunjske.
Ima sigurno više od 1200 brutto, da ga jebeš. Kakav je to direktor sa 1200 brutto? To kao ono, direktor prodaje?

Quote:
Niske su plaće u industriji svugdje. Varioc vani iznimno rijetko može dobiti 2000 eura neto. Početnik nikako.
Nisam ni mislio na početnika, koliko je max plaća varioca u Hrvatskoj?



Jebeno, Split nije socrealizam, Split je slamizam.
rocker1987 is offline  
Old 29.09.2016., 23:33   #269
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pa kako jedini trošak, pogledaj u nekoj proizvodnji, plaće su zanemarive, osim u našim vrlim brodogradnjama i sličnim sranjima.

Nije Hrvatska samo usluge, i to one niskoprofitne.

Kad pogledaš ulaz robe neke tvornice, i plaće, to je smijurija koliko su plaće nebitne u bruttu, ok, u nettu nisu toliko, ali nisu ni neki faktor. Više te košta kvar na stroju par sati, nego pola plaća za mjesec.
A gle, ne mozes gledati jednu firmu. Troskovi jedne firme cine place u toj firmi i vanjski troskovi (koje plati drugoj firmi). Tamo opet dio ode na place, pa tako dalje. Na kraju sve ode ili u place, ili dobit ili rente ili kamate. Na kraju krajeva prihod imaju ljudi.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 29.09.2016., 23:33   #270
u ostalom koji rast placa ? pa eto ti povecanja struje za 12% od nove godine, raja ima para i uzmi joj. jebem ja to, u svabiji se gleda u pfening ali zato svabo ima, nema kod svabe povecanja nicega od 12% nikad. pa nekoga bi provukli vezanog lancom korz ulicu da se tako nesto desi. evo sad ide povecanje davanja za privatna zdravstvena osiguranja u njemackoj od nove, ljudi su na rubu sloma zivaca to je neko mini mikro povecanje ovdje.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 29.09.2016., 23:35   #271
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A gle, ne mozes gledati jednu firmu. Troskovi jedne firme cine place u toj firmi i vanjski troskovi (koje plati drugoj firmi). Tamo opet dio ode na place, pa tako dalje. Na kraju sve ode ili u place, ili dobit ili rente ili kamate. Na kraju krajeva prihod imaju ljudi.
Jebem li ga, opet je pitanje što i kako gledati.

Ako ti jedan stroj proguta 500 litara na sat goriva, onaj radnik ne može dobiti toliku plaća mjesečno, koliko to čudo proguta goriva u danu.

Znam šta ćeš reći, gorivo je 60% porez, kojeg pojedu ljudi u državnoj administraciji, a 40%, od kojeg opet 50% ode na plaće, je vađenje nafte, prijevoz, prerada, pizda materina... ok, slažem se, ali govorim o firmi kao firmi, ne o sustavu, na to sam ciljao.
rocker1987 is offline  
Old 29.09.2016., 23:37   #272
Ma cijena kWh u Njemackoj je oko 2 kn koliko vidim... Imamo mi jos dok ih stignemo: https://www.ovoenergy.com/guides/ene...rices-kwh.html
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 29.09.2016., 23:39   #273
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
To što DZS pogrešno broji ne znači da emigracije nema, a na prvoj stranici topica postoje članci koji govore nešto o tome.
To su podaci Eurostata, već sam postavio i link. Što se tiče članaka o emigraciji i utjecaju na plaće, pročitao sam ih dosta. Iz Poljske je emigriralo oko 2 milijuna ljudi, i to uglavnom iz industrijskih gradova i istočne Poljske. Tamo plaće nisu rasle, čak ni danas nisu mnogo iznad poljskog minimalca. Slično je i u Rumunjskoj i Latviji. Iz Hrvatske je do sada emigriralo 29000 ljudi.
JeZloba is offline  
Old 29.09.2016., 23:43   #274
Mislim da je iz Hrvatske ipak otislo vise, imaju negdje podaci od nekog njemackog ureda za nesto... Oni su pedantni, a svi koji odu raditi se prijave tamo. Ali se ne odjave odavde. Da bi legalno radio u Njemackoj moras se prijaviti, a posto vise ne treba radna dozvola nema smisla to izbjegavati. A odjaviti se iz Hrvatske je mali podvig i zahtjeva vremena i zivaca... Moras 6 ureda obici.

Broj je prije oko 50.000...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 29.09.2016., 23:44   #275
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ima sigurno više od 1200 brutto, da ga jebeš. Kakav je to direktor sa 1200 brutto? To kao ono, direktor prodaje?



Nisam ni mislio na početnika, koliko je max plaća varioca u Hrvatskoj?



Jebeno, Split nije socrealizam, Split je slamizam.
Pa takav je kakav je, rumunjski. Mislio sam na neto plaću. Plaća varioca ovisi o mnogo faktora, ali ni u inozemstvu ako radiš u brodogradnji nećeš živjeti mnogo bolje nego u Hrvatskoj. Split je mila majka u odnosu na Galati, vjeruj mi.
JeZloba is offline  
Old 29.09.2016., 23:44   #276
Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
To su podaci Eurostata, već sam postavio i link. Što se tiče članaka o emigraciji i utjecaju na plaće, pročitao sam ih dosta. Iz Poljske je emigriralo oko 2 milijuna ljudi, i to uglavnom iz industrijskih gradova i istočne Poljske. Tamo plaće nisu rasle, čak ni danas nisu mnogo iznad poljskog minimalca. Slično je i u Rumunjskoj i Latviji. Iz Hrvatske je do sada emigriralo 29000 ljudi.
Misliš, prošle godine 29000 ljudi?

Poljsku trebaš poznavati, da bi pričao. Recimo, režije su im manje nego u Hrvatskoj, a hrana 30% jeftinija, i uglavnom domaća.

Imaju nešto veći minimalac od Hrvatske, a tu su negdje s prosječnom plaćom. Hoćeš reći da su oni prije 10 godina imali istu prosječnu plaću? Kako da ne.

U Poljsku se ljudi vraćaju, donekle, za Hrvatsku ćeš taj trend tek trebati dočekati.

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Mislim da je iz Hrvatske ipak otislo vise, imaju negdje podaci od nekog njemackog ureda za nesto... Oni su pedantni, a svi koji odu raditi se prijave tamo. Ali se ne odjave odavde. Da bi legalno radio u Njemackoj moras se prijaviti, a posto vise ne treba radna dozvola nema smisla to izbjegavati. A odjaviti se iz Hrvatske je mali podvig i zahtjeva vremena i zivaca... Moras 6 ureda obici.
Tako nešto, 5 ili 6.

Quote:
JeZloba kaže: Pogledaj post
Pa takav je kakav je, rumunjski. Mislio sam na neto plaću. Plaća varioca ovisi o mnogo faktora, ali ni u inozemstvu ako radiš u brodogradnji nećeš živjeti mnogo bolje nego u Hrvatskoj. Split je mila majka u odnosu na Galati, vjeruj mi.
Ok, pusti Galati, nije da je sva brodogradnja u Galatiju.

Nigdje nećeš živjeti ekstra, ali to ti samo znači da neće nitko ići u Hrvatsku zbog brodogradnje.
rocker1987 is offline  
Old 29.09.2016., 23:48   #277
oces rec da cemo i mi gledat u pfening kad nam cijene dosegnu njemacke ? interesantna teorija, moguce. ja bi ipak poceo malo ranije, svabe su se nabrale para kroz dvije generacije koje im zive u apsolutnom blagostanju. ja mislim da su mi starci zivjeli jedno 5 godina onako fino, ljudski i to je to, za usporedbu. ja bi da place rastu a cijene stagniraju iducih 20 godina tako da i ja dodjem na nivo jedne zapadne evrope. prilicno mi je nebitno sta za to treba napravit, nemam pojma, zapocet neki rat i porobit nekog i napravit genocid, kao stara dama 17-19 stoljeca, jebe mi se, ja ocu sad i ocu sve.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 29.09.2016., 23:55   #278
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Mislim da je iz Hrvatske ipak otislo vise, imaju negdje podaci od nekog njemackog ureda za nesto... Oni su pedantni, a svi koji odu raditi se prijave tamo. Ali se ne odjave odavde. Da bi legalno radio u Njemackoj moras se prijaviti, a posto vise ne treba radna dozvola nema smisla to izbjegavati. A odjaviti se iz Hrvatske je mali podvig i zahtjeva vremena i zivaca... Moras 6 ureda obici.

Broj je prije oko 50.000...
Ovo je poddatak Eurostata, i podaci su za 2014. http://ec.europa.eu/eurostat/statist...ion_statistics
JeZloba is offline  
Old 29.09.2016., 23:55   #279
A joj, eksplodirao topic o "egzodusu", ne stignem sve upratit, podsjetilo me na neka stara vremena. :klap:

BTW, Eurostat obično dobiva podatke od DZS-a, tako da puno više vjerujem Njemačkoj i Irskoj statistici. Vidjet ćemo skoro rate-of-change što se Nijemaca tiče.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 30.09.2016., 00:00   #280
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Misliš, prošle godine 29000 ljudi?

Poljsku trebaš poznavati, da bi pričao. Recimo, režije su im manje nego u Hrvatskoj, a hrana 30% jeftinija, i uglavnom domaća.

Imaju nešto veći minimalac od Hrvatske, a tu su negdje s prosječnom plaćom. Hoćeš reći da su oni prije 10 godina imali istu prosječnu plaću? Kako da ne.

U Poljsku se ljudi vraćaju, donekle, za Hrvatsku ćeš taj trend tek trebati dočekati.



Tako nešto, 5 ili 6.



Ok, pusti Galati, nije da je sva brodogradnja u Galatiju.

Nigdje nećeš živjeti ekstra, ali to ti samo znači da neće nitko ići u Hrvatsku zbog brodogradnje.
Ma hajde, ne poznam Poljsku? Nije baš mnogo jeftinija, i ne znam kako si ti tamo računao režije i gdje. Da li će netko ići u Hrvatsku zbog brodogradnje? Ne znam. Niti se brinem previše oko toga. Znam recimo da Poljaci uvoze roblje iz Sjeverne Koreje.
Nije da je sva brodogradnje u Galatiju, ali je jedino brodogradilište sa tolikim plaćama!. U ostalima se radi za 250-350 ojra.
JeZloba is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.