Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2016., 05:51   #101
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Od tebe sam očekivao upravo takav odgovor.
Napisao si da je šteta u milijardama eura. Nemoj se sad vadit na semantiku.
A što se tiče matematike...u HR je solidna plaća od 10k EUR neto godišnje.
Puta 40 godina iznosi 400k.
Puta 1000 iznosi 400.000.000.
Pod uvjetom da svih 1000 istog trena kad završe školovanje odu van i nikad ne potroše ni lipu zarađene love u HR.
I sad kad staviš bruto, opet nemaš te milijarde o kojima pišeš.
Ti si citirao upravo ovaj dio teksta:

Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ovakvi kao ja, Hrvatsku isključuju iz svih svojih životnih tokova tokom vremena, samo još da do kraja probudim svoju najbližu obitelj i da se i oni isele, bez povratka. 1000 takvih slučajeva i šteta ti je u milijardama eura, a ostaje ti samo beton, zemljište, koji imaju potencijal, a neće ga nikad iskoristiti.
Lijepo ti sve piše, ako želiš vidjeti, ako ne, ni nećeš. Ne zanima me prosjek, jer prosječan čovjek u većini slučajeva ni neće otvoriti firmu.

Zašto nisi računao bruto? Ili još gore, brutto + siva ekonomija.

Ah, da... prosječan iseljenik nije prosječan Hrvatski građanin, eh, jebiga. Sad tko će naći prosjek. A ja nisam prosjek.

Nije to nikakva semantika.

Prodaja imovine i odlazak, to ti je direktno iznošenje love iz države. Još ako otvore neku firmu vani, gubitak ti je znatno veći od onoga što bi očekivao za prosječnu osobu.

Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
šta ti je, nisam u inostranstvu, ja spadam u hrvacku grupu "c" - star i neobrazovan, nama će plaća rasti kad mladi odu.....ili će pasti, jebiga sad sad se pogubijo, morat ću sve pročitat ispočetka
Jesi siguran da nisi barem prosjek?
rocker1987 is offline  
Old 20.09.2016., 10:31   #102
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da nisi barem prosjek?
najgore je bit prosjek, takozvani medium. nema nista gore od tog.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 20.09.2016., 11:04   #103
Penzioneri i oni koji kopaju po kontejnerima se ne bi složili, ali ok, slažem se da nije baš nešto biti mediokritet.
rocker1987 is offline  
Old 20.09.2016., 15:52   #104
http://www.jutarnji.hr/life/zivotne-...ti-se/4711418/

I sami Nijemci su vec poceli iseljavati u CEE. Sto ce biti kada zapocne smanjenje neodrzivo visokih izdvajanja za socijalne transfere ili povecanje poreza.

Btw, onaj nekadasnji hrvatski tj ex-yu egzodus je imao bitno drugacije okolnosti. Niti su se iseljenici mogli vracati te se baviti privatnim poduzetnistvom, pogotovo onim vezanim uz zapadne ekonomije, niti su imali konkurenciju iz istocnog bloka, ukljucujuci DDR, niti su imali masu susjeda prilicno razlicitih kultura obiljezenih jednim istim obiljezjem kao i oni sami - strancima.

Moja prognoza dugorocnih migracijskih trendova je obrnuta od onoga sto je nekada bilo. Oni koji ne uspiju u inozemstvu, oni ce vecinom i ostati tamo.
klapalo is offline  
Old 20.09.2016., 18:52   #105
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ti si citirao upravo ovaj dio teksta:



Lijepo ti sve piše, ako želiš vidjeti, ako ne, ni nećeš. Ne zanima me prosjek, jer prosječan čovjek u većini slučajeva ni neće otvoriti firmu.

Zašto nisi računao bruto? Ili još gore, brutto + siva ekonomija.

Ah, da... prosječan iseljenik nije prosječan Hrvatski građanin, eh, jebiga. Sad tko će naći prosjek. A ja nisam prosjek.

Nije to nikakva semantika.
Aaaa...takvih kao ti, sorry.
To je onda drugo.
Takve mater više ne rađa.
Zašto nisam računao bruto? A da pročitaš još jednom zadnju rečenicu?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 20.09.2016., 19:12   #106
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Aaaa...takvih kao ti, sorry.
To je onda drugo.
Takve mater više ne rađa.
Zašto nisam računao bruto? A da pročitaš još jednom zadnju rečenicu?
Na prvu si računao neto, pa me zanimalo zašto nisi računao brutto, na prvu.

Ovo ostalo ti je ionako nepotrebno, ja sam napisao post točno na onaj način na koji sam i mislio napisati, a ti si odgovorio kako si mislio da piše. Ja ti tu ne mogu pomoći.
rocker1987 is offline  
Old 20.09.2016., 21:42   #107
Trejderskim riječnikom ovima koji su emigrirali povratak u Hrvatsku je besplatna opcija koja se može iskoristiti kad god požele.

Postavlja ih u iznimno povoljnu situaciju u odnosu na ljude istog profila (obrazovanja i kapitala) koji su ostali, računica je jako jednostavna:

(Plaća - Troškovi života vani) >> (Plaća - Troškovi života u Hrvatskoj).

Kako stvari nekad treba dovesti do apsurda, rekao bih da je bolje radit godinu dana u inozemstvu i onda se vratit u Hrvatsku ne radit apsolutno ništa 2 godine, nego radit u Hrvatskoj 3 godine stvarajući mizernu dodanu vrijednost i nikakvu ušteđevinu.

IT-ovci kada se vrate doma mogu radit 25% remote, programirat open source, s prijateljima otvarat start-up. Sve se nešto može kad se ima ušteđenog kapitala. Kapitala kojeg 80% Hrvata jednostavno ne može akumulirati u Hrvatskoj, kako smo to više puta spomenuli na temi "Ubrzanje oporavka" kod objašnenja Pareto distribucije gdje 20% drži 80% štednje. Odlazak vani "narmalizira" krivulju distribucije imovine i sada kad se može to će mnogi ljudi iskoristiti.

Ljudi koji idu vani trenutno uglavnom nemaju kapitala, mnogi čak imaju negativnim equity, odnosno glavnica duga veća im je od imovine, a što je još gore realna kamata koju trenutno plaćaju zbog deflacije je zastrašujuća (blizu 8%). Kako im je ostao jedini kapital oni sami, ne vidim razloga zašto svoj rad ne bi išli prodati tamo gdje im najviše ostane kad poplaćaju troškove. Mislim da nakon samo dvije godine redovite plaće vani otvaraju lako i druge mogućnosti poput refinanciranja o čemu smo pričali par stranica prije.

Pričali smo prije par stranica i o recimo "sanjarenjima" liječnika o povratku, međutim za snove te vrste treba barem 5-10 godina i min. 500.000 eura, ali mislim da su tom profilu ljudi takve stvari itekako dostižne (pogotovo izgrađenim profesionalcima). U Hrvatskoj se od rada takva vrta akumulacije kapitala ne može dogoditi, u Hrvatskoj akumiliraju (trenutno najviše u turizmu) oni koji već imaju.

Dalje, ono što se vidi iz podataka u Poljskoj je da su šuplje priče da emigrira neobrazovana radna snaga (osnovna škola i manje), ide srednja i visoka obrazovana radna snaga. Što je i logično jer se mora naučiti strani jezik barem na B1 razinu, ako se ne misli raditi samo kao sezonski radnik (iako je i to spas za mnoge).

Zbog efekta umrežavanja i broja koji su već otišli, opcija za odlazak vani je sve jeftinija i jeftinija (informacije, pomoć u prvim mjesecim, preporuke za posao). Tako da ja mislim da smo mi još daleko od peak-a (koji se u Poljskoj dogodio 2007., nakon 10 godina rasta) te da se prave reakcije što se tiče rasta plaća ovih koji ostaju tek trebaju dogoditi. Onda za par godina ćemo imati trend vraćanja nazad onih sa značajnijom količinom stečenog kapitala.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 20.09.2016., 22:01   #108
Nismo jos na peaku definitivno.
Isto ne smatram emigriranje nesto losim za nas koji ostajemo, ljude koje cujem da odlaze , od njih 10 , 9 ih odlazi jer tu ili nisu mogli naci posao ili je bio posao los/katastrofa uvjeti.
Ovaj 1 od 10 da su skolovaniji ljudi ali iskreno, skroz iskreno, cesto su to cvilidrete koje di god da odu nesto m nebude valjdalo i ici ce dalje.

Time podizu cijenu rada nama koji ostajemo(ovi slabo skolovani kad odu) i smanjuju socijalna davanja.Odnosno vise cemo svi dobiti od nekog tko prima placu 5500neto nego od nekog tko ne radi, koristi socijalnu pomoc ili naknadu s burze.
U meduvremenu mozda napravi nekaj u fušu sto opet nejde u proracun.
MMachéte is offline  
Old 21.09.2016., 07:20   #109
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
...Onda za par godina ćemo imati trend vraćanja nazad onih sa značajnijom količinom stečenog kapitala.
Zbog čega se od gastabajterskog kapitala očekuje čudo a u domaćim bankama stoje stotine milijardi?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 21.09.2016., 08:41   #110
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zbog čega se od gastabajterskog kapitala očekuje čudo a u domaćim bankama stoje stotine milijardi?
Nikakvo čudo se ne očekuje, topic je pokušaj odgovora na sveopću kuknjava (pogotovo poslodavaca) u zadnje vrijeme.

Po meni glavni razlog zašto se u nas štednja ne prelijeva u investicije je što 1% ljudi drži 50% štednje, te što je realna kamata na oročenu štednju još visoka. Trenutna štednja je dominantno posljedica balončeka od prije + ukamaćivanja. Uz ipak zdravi prirast zadnjih godina kao posljedica profita u turizmu.

Razduživanja u početke emigracijskog ciklusa, a poslije vraćanjem kapitala smanjit će se i koncetracija i realne kamate.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 21.09.2016., 09:41   #111
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
...Po meni glavni razlog zašto se u nas štednja ne prelijeva u investicije je što 1% ljudi drži 50% štednje...
Upravo suprotno, to bi trebala biti osnova za investiranje jer prije će jedan "jak" investirati nego tisuće malih. Uostalom kako da se ti mali uopće dogovore?
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
... te što je realna kamata na oročenu štednju još visoka. Trenutna štednja je dominantno posljedica balončeka od prije + ukamaćivanja. Uz ipak zdravi prirast zadnjih godina kao posljedica profita u turizmu.
Zar od štediša očekuješ da će investirati?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 21.09.2016., 09:56   #112
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Nikakvo čudo se ne očekuje, topic je pokušaj odgovora na sveopću kuknjava (pogotovo poslodavaca) u zadnje vrijeme.

Pričao mi je vlasnik jedna male firme
koja se bavi strojnom izradom metalnih dijelova da mu kolege poslodavci iz okolice Varaždina i Čakovca kukaju. Naime, zbog blizine Slovenije ljudi masovno bježe tamo raditi. Rade u Sloveniji a spavaju doma.

Quote:
Po meni glavni razlog zašto se u nas štednja ne prelijeva u investicije je što 1% ljudi drži 50% štednje, te što je realna kamata na oročenu štednju još visoka. Trenutna štednja je dominantno posljedica balončeka od prije + ukamaćivanja. Uz ipak zdravi prirast zadnjih godina kao posljedica profita u turizmu.

Razduživanja u početke emigracijskog ciklusa, a poslije vraćanjem kapitala smanjit će se i koncetracija i realne kamate.
Jedan mešetar mi je prije neki dan kukao. Da ima ušteđenih par stotina tusuća eura a da su se kamate srozale. A ja mu kažeme naka investira barem u apartmane jer zna talijanski ko materinji jezik.
A on meni da nije lud u to investirati: puno posla a nikakva plaća .
krena is offline  
Old 21.09.2016., 10:04   #113
Kakva je to glupost da ce netko od zdravstvenih radnika povratnika financirati svojim sredstvima cijeli projekt vlastite prakse? I to jos u Hrvatskoj? Vi u Njemackoj mozete kao lijecnik privatnik uci u programe poticaja pokrajinskih razvojnih banaka, gdje se dobije kredit prakticki bez vlastitog kapitala uz kamate od 1,5 % godisnje. Stopu inflacije mozemo zaokruziti na oko 2 % - zakljucak je jasan.
vermittler007 is offline  
Old 21.09.2016., 10:28   #114
Quote:
vermittler007 kaže: Pogledaj post
Kakva je to glupost da ce netko od zdravstvenih radnika povratnika financirati svojim sredstvima cijeli projekt vlastite prakse? I to jos u Hrvatskoj? Vi u Njemackoj mozete kao lijecnik privatnik uci u programe poticaja pokrajinskih razvojnih banaka, gdje se dobije kredit prakticki bez vlastitog kapitala uz kamate od 1,5 % godisnje. Stopu inflacije mozemo zaokruziti na oko 2 % - zakljucak je jasan.
Možeš tii u RH dobiti kredit za privatnu ordinaciju ako založiš stan. Ali će ti kamata biti 8%

Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno, to bi trebala biti osnova za investiranje jer prije će jedan "jak" investirati nego tisuće malih. Uostalom kako da se ti mali uopće dogovore?
Ako se mali i dogovore, njima je u startu investiranje skuplje za nekih 20-30%. Jer sve moraju platiti po tržišnim načelima. A ovaj jedan jaki zna kome i koliko i kada dati

Quote:
Zar od štediša očekuješ da će investirati?
U beton.
krena is offline  
Old 21.09.2016., 10:59   #115
nitko neće u viličare Turizam brale turizam!!!


http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...ljno-privlacna
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 21.09.2016., 11:17   #116
Evo medo je tražija da netko napiše stvarne situacije pa ću ja. Dakle ja i mojih 8 kolega-prijatelja smo diplomirali brodogradnju u zg-u u periodu 2006-2008. Ovo ljeto smo se našli u Splitu nakon 3 ili 4 godine i priča ide ovako. Ja(imam dvoje djece) i jedan moj kolega (ima jedno dijete) smo cijelo vrijeme u Hrvatskoj. Ostali su išli redom u Kinu(2 kom), Koreju(ima jedno dijete), Italiju (2kom), Norveška(2 kom). Od njih sedmoro, 6-oro je pokupovalo stanove (uglavnom Split). Trojica su se za stalno vratila u Split (barem za sada tako ide priča) a ostali i dalje rade vani. Ova trojica traže posao u Splitu u struci već par mjeseci ali ne ide (ne žele u škver) i tako troše ono love što im je ostalo nakon kupnje stanova. Vrlo vjerojatno nakon nove godine opet idu vani. Ostali štede. Nitko od njih neće u ništa investirat (osim betona ako se to računa u Splitu) nego žele se jednog dana vratit i malo lagodnije živit.

E sad, po meni postoje još dva problema, o kojima vidim nitko ovdje ne piše a to su:

Prvi- kad ti visokoobrazovan čovjek dobije obitelj u tuđini i
Drugi- kad ti se čovjek navikne na visoku plaću koju ovdje ne može dobiti ni u ludilu a ni u slučaju tvoje teorije o povećanju plaća
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 21.09.2016., 11:42   #117
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Jedan mešetar mi je prije neki dan kukao. Da ima ušteđenih par stotina tusuća eura a da su se kamate srozale. A ja mu kažeme naka investira barem u apartmane jer zna talijanski ko materinji jezik.
A on meni da nije lud u to investirati: puno posla a nikakva plaća .
Mudar čovjek koji poznaje situaciju
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 21.09.2016., 11:43   #118
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U beton.
Jedino u to iako ako odbiješ onih 1% (ili koliko već) bojim se da je prosječna štednja malog štediše premala za takve investicije.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 21.09.2016., 13:21   #119
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Jedino u to iako ako odbiješ onih 1% (ili koliko već) bojim se da je prosječna štednja malog štediše premala za takve investicije.
Sitna boranija drži toliku ušteđevinu da mogu platiti doktora ako im zatreba.
Ili što bi rekla moja mater , da ima novaca na banci sa sprovod.

A gastarbajteri-povratnici imaju nešto para. Znam to dobro jer ih ima puno na mome otoku. Ali ne žele investirati niti u svoju kuću da se bave turizmom.
Imaju solidnu mirovinu, a godine su ih već stisle. Investirali su uglavnom u školovanje djece. Kažu da im je novac "sigurnost za crne dane ili za stare dane"

A neki koji su nešto investirali su to napravili totalno bez veze.
Npr. moj barba (materin polubrat). Sagradio kuću od 200 kvadrata sa jednim ulazom i 5-6 soba. A potkrovlje sa betonskim krovom visine u sredini metar i pol. Da je digao još 5-6 redova blokova mogao je imati veliki apartman u potkrovlju. Pod uvjetom da je malo drugačije rasporedio sobe i ulaz u kuću.
Ovako on i žena uživaju u 200 m2

A muž sestre moje pok. bake je gradio novu kuću dimenzija 10 x 15 na tri kata. Uspio ju je zvršiti u grubo do svoje 85 godine. Sada čeka da mu unuci nastave investiciju u apartmane.
Umjesto da je digao kad na kući-starini u kojoj žive.

Zadnje uređivanje krena : 21.09.2016. at 13:37.
krena is offline  
Old 21.09.2016., 13:36   #120
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
nitko neće u viličare Turizam brale turizam!!!


http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...ljno-privlacna
moras imat polozeno za to plus iskustvo da bi uopce usao u neki krug za razmatranje da dobijes posao, nije to MCD a placa u najboljem slucaju 1.7k netto.
vise se para zaradi po dalmaciji i van sezone a ne rintacis ko lud. vilicare ovdje voze crnci. i kojekakvi cudni svabe, ono socijalni otpad. to je kurac od posla.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.