Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2010., 11:38   #101
Ako ima koja dobra duša koja zna je li ovo po pravilima i zakonu.

Mama je jamac mojoj sestri za 2 kredita i uzimaju joj više od 1/3 za kredit za to i osim toga na računu joj ništa ne napišu tko uzima.
Je li to po pravilima?Kako da ona onda prati za šta joj i koliko joj uzimaju ako ne piše koja banka uzima ratu...
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 20:51   #102
JAMAC- UZELI SU MI SVE

Pozdrav svima.

Trebam pomoć, savjet, bilo šta.

Jamac sam jednom "kolegi" koji je uzeo kredit od 43 000 eura i kao što možete pretpostaviti sad ga taj "kolega" ne plaća. Ironija, ironija

Prije 2 tjedna su mi blokirali raćun a pismena obavijest o blokadi je došla nekoliko dana kasnije (račun imam otvoren u Zagrebačkoj banci, ako koga zanima) ali to je sad manje bitno.

Prije nekoliko dana sam dobio obavijest da mi je sa računa skinut cijeli dozvoljen minus u iznosu od 5600 kn. Moja mjesečna primanja su 2190 kn i sad ne da mi je banka uzela cijelu plaću nego i cijeli dopušteni minus od 5600 kn. Zar nije po zakonu da ti banka nemože uzet sve jer ti mora ostavit nešto i za život (kakav-takav)?
I zar nije da ako vlasnik kredita ne plati 3 rate da odmah ide na naplatu jamcima?

Po mojim izracunima taj "kolega" nije platio 9 rata kredita.

Ja više neznam šta da radim, ne da nemam za kruh nego nemam ni za mrvice a kamo li da pokrijem taj minus.

Molim vas ako je tko imao sličan slučaj ili mi može nekako pomoći da mi se javi jer stvarno više neznam šta da radim jer jedino šta znam sad jest da ga negdje pričekam u mraku i... znate na šta mislim
jogi0987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 23:07   #103
Suprug je jamac po stambenom kreditu osobe koja je preminula prije par godina. Do tada su se rate kredita redovito otplaćivale, a od smrti korisnika kredita, njegova obitelj kasni s plaćanjem.
Nedavno je sve kulminiralo tako što je banka suprugu s računa skinula novac za dvije rate (koliko je iznosio dug) i račun je u blokadi.

Ljubazna službenica u banci nam je rekla da budući da kredit još uvijek glasi na pokojnika, treba ostavinskom raspravom prenijeti kredit na njegovog nasljednika. S obzirom da je suprug pristao biti jamac pokojniku, prema onome što kaže službenica, ne mora pristati nastaviti biti jamac nasljedniku.

E sad, mene zanima da li je to stvarno moguće i kako da to provedemo
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 15:23   #104
Ovrha na II-ovršeniku (jamcu) bez obavijesti i prava na žalbu

Mužev kolega D. je 2005. godine podigao kredit u Zagrebačkoj banci na određeni iznos, a moj muž mu je potpisao kao jamac. Sve ove godine muž pita D. o kreditu, plaća li ga, a D. mu govori neka ne brine i da je "stvar pod kontrolom". Nijednom u ovih 5 godina moj muž nije dobio neku opomenu od Zagrebačke banke, niti poziv na sud, baš ništa.
Onda je 31.12.2010. primio obavijest da se pokreće ovrha nad njegovom plaćom, jer je plaća I-ovršenika D. već opterećena. Sada po prvi put (u dobivenoj dokumentaciji) vidimo da je 2006. godine pokrenut ovršni postupak i da od 7. mjeseca 2005. godine kreću kamate na osnovicu od 22.000 kuna od 18% godišnje. Dakle sada dug nije više 22.000 nego još 20.000, dakle 42.000 kuna.
Mom se mužu skidaju 2/3 plaće (1.500 kuna) i ostavlja jedna trećina sve dok dug ne bude isplaćen (za što će trebati oko dvije godine).

Možemo li nešto učiniti da se ovrha zaustavi? Zašto će se mužu skidati svih 42.000 kn kada uopće nije bio obaviješten da kreću kamate? Da je znao, mogao je urgirati kod kolege da počne plaćati rate. Možemo li nekako na sudu izmoliti da platimo samo osnovicu od 22.000 kuna? Imamo li šanse i što nam preporučujete?

Očajna trudnica
Gioia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 12:34   #105
regresno tužite super frenda...
i slijedeći puta pamet u glavu...(Čitaj: ne biti jamac!!!)
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 14:54   #106
blokada na tekućem računu - po osnovi jamstva za tuđi kredit. mi glupi jamci!

jamac sam po jednom kreditu. ta gospođa kojoj sam jamac, naravno ne plaća kredit jer je zatrpana kreditima do grla. taj kredit po kojem sam joj jamac trebao joj je služiti da otplati sva svoja ranija dugovanja. međutim, ona nije zatvorila ni jedan jedini kredit, nego je samo nakalemila još ovaj jedan.
nas jamaca (po njenim raznoraznim kreditima) ima preko 30.
neki dan su mi blokirali tekući račun.

što mi je činiti?
pada mi na pamet sljedeće:
- staviti administrativnu zabranu na svoju plaću za onu sitnariju od kredita koje imam u svoje osobno ime.
- tražiti poslodavca isplatu plaće u kešu - jel' mogu? koliko mogu?
- jel' mogu na plaću staviti administrativnu zabranu i za struju, telefon??

i još nešto:
- da li je mogu tužiti? ovi ugovori o kreditu su jedini ugovori koji nemaju klauzulu 'a jamac kredita može prekinuti kredit..' meni se čini, kad ovako unatrag gledam, da je banka njoj dala taj veliki kredit, uz neku muljažu. nema šanse da ona i muž mogu udovoljiti kriterijima koje banka inače traži za kreditnu sposobnost.. jel' mogu tužiti banku i nju za davanje lažnih izjava? jel' mogu pokrenuti internu kontrolu banke neka ide u kontrolu postupka izdavanja tog kredita? - pretpostavljam da to svejedno ne znači ništa za mene u kontekstu odblokiravanja računa..
- kako ću ja dobiti svoje novce nazad? plus zakonske zatezne kamate? na koji način da je obvežem da mi vrati?? jel' ima neki 'zakon' koji štiti nas glupe jamce?
- zašto je banka poslala blokadu tekućih računa jamaca? dobro, to mi je jasno. da preokrenem pitanje: kad će banka proglasiti kredit dospjelim i uzet toj odvratnoj lažljivoj ženi kuću koju je dala pod hipoteku da bi dobila taj veliki kredit? jel' imamo mi jamci utjecaja na to? mislim, zašto bi mi plaćali njen kredit, a ne bi se stavila njena kuća u bubanj za prodaju?

šta da radim? jel' ima izlaza iz ovoga?

pls, svi oni koji mi žele napisati komentare tipe: mogla si prije misliti, pa što ti bi potpisati jamstvo, itditditditditditd - neka znaju da sam sama sebi najveći sudac u tome, da nema dana kada se toga ne sjetim, a opet - napravila sam to u najboljoj namjeri jer sam htjela nekome pomoći da se izvuče iz sranja. i na kraju nasjela i sama upala u sranje. - i zato, dobrodošli su mi dobronamjerni komentari, a ostali - izbjegavajte mi nabijati pod nos ovaj košmar za koji sam sama kriva... sad samo pokušavam izvući se na način koji je častan i legalan.
__________________
od nakita nosim umjetni (o)smijeh - nikad ne vjeruj ženi koja zna što hoće.- daj 'vamo čokolade!!
menni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 10:58   #107
naplata kredita od jamca, a nositelj kredita ima primanja

pozdrav,

molila bih da mi netko pomogne ili ako netko ima saznanja kako to funkcionira u praksi.

radi se o tome da je moj tata jamac, a nositelj kredita ne placa svoje mjesecne rate banci, iako ima i vise nego dovoljno sredstava na racunu, minimalna placa 8 000 kn + dnevnice....a mjesecna rata 2000,00 kn

naime, dok je radio u firmi, imao je administrativnu zabranu na placu i uredno se placalo, jer je firma obavljala uplate umjesto njega, a kada je presao u drugu firmu, njegova volja ovisi da li ce uplatiti novce ili ne, odnosno nije prijavio kredit novom poslodavcu.

zanima me gdje je tu i ciji propust, i moze li se to kako ispraviti sto prije, zasto banka sjeda jamcu na naplatu iako nositelj kredita je sposoban placati svoje obveze,

radi se o rati kredita 2000 kn i to jos oko dvije godine,
koliko vidim druga strana nema dobre volje placati vise svoj kredit
ima li jos netko ovakva lijepa iskustva i kako se zastitio?
beba81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 22:45   #108
kontaktirati jamca, banku da vidiš koja je njihova teorija i konačno regresna tužba...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 23:06   #109
u jednom trenu je u firmu došao dopis od neke kartične kuće, doista se ne sjećam koje, da je tuže za dug od te i te osobe.. koja je radila u firmi do prije godinu dana..
i onda čuđenje.. kako, zašto.. pa je li oni to mogu.. da bi se na kraju ispostavilo da kad je ta osoba donijela zahtjev za karticom da mu ga se ovjeri u firmi i kad je ovlaštena osoba potpisala.. i nitko nije čitao sitna slova.. u kojima je pisalo nešto tipa, ukoliko osoba prekine radni odnos, poslodavac je dužan o tome obavijestiti banku.. e! ali to nitko ne radi.. međutim mogli bi početi kad im počnu takve stvari dolaziti.. bilo bi najbolje kopirati svaku od tih potvrda i stavljati je dosje od radnika..

jest da to nije odgovor na pitanje, ali mislim da je prijašnji poslodavac trebao obavijestiti banku.. kakva je daljnja procedura, doista ne znam.. iako sad sa ovim novim ovršnim zakonom i finom koja bi trebala upravljati ovrhama.. to bi trebalo biti lako riješivo
definitivno otići do banke koja vam skida novce...
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 12:14   #110
hvala na savjetima,

puno su nam pomogli

beba81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 21:31   #111
Zanima me sljedece, stambeni kredit u ZABI (korisnik je moj brat koji nije platio ratu vec pet mj.), suduznik (ja), hipoteka (kuca za koju je dignut).
Zanima me sljedece, da li banka ili fina po novom salje ovrhu firmi, obzirom da je iznos mnogo veci od moje place ili se sjedne na racun, pa guli magare dok ne ogulis sve?
Također molim, ukoliko postoji netko tko je imao iskustvo sa nekretninom na bubnju da podjeli samnom koliko ta procedura traje (ukoliko ostanem bez posla i nebudem u mogućnosti podmirivati rate ko suduznik, a glavni duznik vec sad to nemoze)...
hvala unaprijed...
liberty13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 00:17   #112
postupak ovrhe na nekretnini se može protegnut i na godinu i više dana...ovisi koji je sud...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 19:08   #113
sudužnik kredita

Molim za pomoć.Moj pokojni suprug koji bio HRVI u mirovine,16.02.2006 digao kredit uz riziko osiguranje i mjenicu,koji sam ja (u to vrijeme nezaposljena domaćica)morala podpisat kao sudužnik.U 09.2006 suprug preminuo o čemu sam obavijestila banku,rečeno mi je da kredit pokriva osiguranje.Ali 08.11.2011 dobila sam opomjenu po kojoj moram u roku 8 dana uplatiti sav iznos.Zanima me šta da radim s obzirom,što otplačivam i hipotekarni kredit koji mi ostao od muža. Dosad nisam primila niti jednu obavijest od banke.Unaprijed zahvaljujem.
alja972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 16:45   #114
kako se zastititi

placamo tudji kredit za nekrentninu zadnjih godinu dana pa smo sad digli svoj vlastiti kredit kako bi tudji prestali otplacivati. medjutim banka nam je odbila izdati administrativnu zabranu i uputila nas javnom biljezniku da bi izjavili da zelimo da nam se rata oduzme direktno od strane poslodavca (koji je to voljan uciniti, dakle placati kredit umjesto nas nakon obracuna place) sto napisati u izjavi koju ovjerava JB? i do kojeg iznosa mozemo ici, odnosno da li i tu postoji minimum koji suprugu mora ostati?
hvala na pomoci
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 21:18   #115
pa jel vam to uvjetuju ili ne, pa kako vam oni nisu dali obrazac koji morate ovjerit?, u pravilu možete i sami plaćat rate kredita ako ne inzistiraju na administrativnoj zabrani, zapravo A.Z. je zapravo u pravnom prevodu pristajanje na ovrhu na plaći i ima svojstvo ovršne isprave. To je možda dobro da se zaštitiš od drgugih ovrha.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 11:57   #116
ma da mi se zelimo zastititi od tudje ovrhe zato smo i digli kredit
samo mi nije jasno sto u toj izjavi treba pisati... i do kojeg iznosa smijemo ici. mozemo li cijelu placu tako opteretiti (cijela rata kredita) ili moramo postovati zakon po kojem suprugu treba ostati za njega i dvoje djece... kao sto je slucaj kad stize tudja ovrha?
hvala na pomoci
Josipal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:43.