Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2009., 19:18   #1
Solarna enegrija

Pozdrav svima,
u zadnje se vrijeme zanimam za sloranu enegriju, kako bih ju mogla postaviti i koristiti je kao enegriju za pokretanje svega u svome kućanstvu, pa me zanima zna li netko više o tome, kako, što, gdje i koliko košta?

Ivchica° is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 20:14   #2
zmag.hr

Mislim da ćeš tamo naći dosta informacija.
To moraš biti jako, jako bogata ako misliš da ti struja pokreće sve u kući.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 21:14   #3
Već neko vrijeme pratim dostignuća na tom području....

Quote:
Ivchica° kaže: Pogledaj post
pokretanje svega u svome kućanstvu

Ovo je malo preambiciozno, barem ako misliš da ćeš se u potpunosti moći ovojiti od HEP-a.
Naprotiv, to ti niti ne preporučujem iz nekoliko razloga:
- u slučaju kvara tvog sustava vanjski izvor struje (HEP) će ti dobro doći
- problem je i sa pohranjivanjem el. energije (nemožeš dovoljno pohraniti pa noću moraš struju koristiti veoma štedljivo)
- u slučaju proizvodnje viška el. energije možeš ju prodavati HEP-u
- itd

O cijenama neznam puno, ali znam ponešto o pravnoj strani tvog problema. To je strašna i krvava bitka jer niti jedna EU zemlja nije destimulativnija po pitanju ugradnje solarnih kolektora nego Hrvatska. Ali ako imaš dobru volju i stvarno to želiš napisat ću ti popis dokumenata koji su ti potrebni (ima ih mislim oko 30)
Triangl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 22:11   #4
Quote:
Triangl kaže: Pogledaj post
...niti jedna EU zemlja nije destimulativnija po pitanju ugradnje solarnih kolektora nego Hrvatska...
Tu leži zec. Stvar nije preambiciozna i vrlo lako se implementira, međutim užasno je skupo. Sve dok država ne bude značajnije subvencionirala ovakve zahvate (ili možda da bolje kažem dok ne bude kažnjavala rastrošne projekte) i HEP ili tkogod već ne bude primoran otkupljivati struju od nas po dobrim cijenama stvar neće biti isplativa. Sreća je u tome da je Hrvatska pruzela određene obveze prema EU oko implementiranja obnovljivih izvora energije u kućanstvima pa ćemo valjda uskoro dočekati i jedno i drugo, a do tada preporučam strpljenje osim ako se baš ima love na bacanje
basrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 09:03   #5
QUOTE=Ivchica°;24224161]Pozdrav svima,
u zadnje se vrijeme zanimam za sloranu enegriju, kako bih ju mogla postaviti i koristiti je kao enegriju za pokretanje svega u svome kućanstvu, pa me zanima zna li netko više o tome, kako, što, gdje i koliko košta? [/QUOTE]

Pretpostavljam da bi krenula u smjeru grijanja i električne struje,znaći- napravila kuću neovisnu o "žicama sa stupova"
Nema problema, trebaš 20-30k €! i još nabavi generator 10-tak kW, kad ovo crkne ili kad se isprazne baterije
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 14:20   #6
Za pokretanje svega i svačega u kućanstvu, posebno non-stop, sa solarnim panelima je to skoro nemoguće ili pre preskupo.
Prije samog postavljanja treba znati lokaciju kuće (primorje ili unutrašnjost) zbog količine insolacije, orijentiranost krova (kut prema jugu), nagib krova, površina krova, maksimalna potrebna snaga.Tek kada se znaju ove stavke može se krenuti u kalkuliranje.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 17:57   #7
Nemoraju se kolektori nužno pstavljati na krovove, ako čovjek raspolaže sa dovoljno prostora može izraditi zasebnu konstrukciju za njih, negdje u dvorištu ili vrtu ili.....

A onda nije problem prilagoditi otklon sjever-jug niti nagib solarnih ploča kao ni površinu. Konstrukcija se može prilagoditi odabranom sustavu (čiji izbor diktira cijena) te se i na taj način može postići ušteda....
Triangl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 22:39   #8
Quote:
Triangl kaže: Pogledaj post
Nemoraju se kolektori nužno pstavljati na krovove, ako čovjek raspolaže sa dovoljno prostora može izraditi zasebnu konstrukciju za njih, negdje u dvorištu ili vrtu ili.....
Ali mora paziti da neme sjene u tom dijelu dvorišta.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 14:12   #9
Evo u kakvoj mi zemlji zivimo sto se tice obnovljivih izvora energije http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...je/467556.aspx

Jos ce naplacivati kaznu ako stavis solarne panele na kucu zbilja za ne povjerovati.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 20:45   #10
solarngo grijanje u stambenoj zgradi

Zanima me ako je stan u stambenoj zgradi tj. ima više stanova, znači etažirano vlasništvo, i stan je najgornji, izložen non stop svijetlu tj. suncu, mamma mia kak je to ljeti...kompletan dio ..znači kuhinja i dvije sobu su izložene svjetlosti i tolini sunca. kako je moguće ugradnja tj. postavljanje te vrste grijanja. Ja o tome nemam pojma pa me zanima.
__________________
bože, meni tako malo treba,
ispod ovog svetog neba,
topla postelja i....(T.P.)
mppet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 10:28   #11
za sanitarnu vodu si možeš stavit a za ovo drugo +- teško reć. ovisi od slučaja do slučaja ali u većini ćeš sa nekoliko kolektora dobivat jako malo struje...
sad sam se sjetio jedne planinarske kuće. oni su van električne mreže pa su umjesto agregata htjeli preći na solarno. nisam stigao proučit sustav ali sam vidio da imaju 5-6 akumulatora, dosta elektronike, izmjenjivač jer u akumulatore ide 12V...
uglavnom kad nam je trebalo struje 1kw morali smo paliti agregat
drugim rječima za 40tkn su dobile solarnu energiju za rasvjetu.
a neki uređaji baš i ne vole oscilacije u naponu pa...
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 23:52   #12
Sunčeva energija je budućnost!
Mariolino 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 08:57   #13
link na forum o zelenim tehnologijama, imas tamo nekoliko primera energetske neovisnosti, i jedan koji priprema sve ya prodaju struje HEP-u (katastrofa)...
Uglavnom dosta iskustva vec napisanog, samo treba malo citat...
ZEGA is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.