Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Kolike i kakve terbaju biti mirovine branitelja i HRVI?
3 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 28 21.37%
3 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
2 puta veće od prosječnih, zajamčene od države 21 16.03%
2 puta veće od prosječnih, nezajamčene 0 0%
Iste kao prosječne, zajamčene od države 54 41.22%
Iste kao prosječne, nezajamčene 28 21.37%
Glasovatelji: 131. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2008., 11:36   #21
Quote:
voajer kaže: Pogledaj post
Što onda znači biti 100% invalid? Da ne možeš plesati balet?



Realno gledajući, država niti od jednog niti od drugog više neće imati koristi, jer ni jedan ni drugi nisu u stanju raditi. Međutim, tu govorimo o određenom "imidžu" - malo tko će ići u obranu domovine ako država ima reputaciju nebrige o vojnim invalidima jer će razmišljati "pa zašto bi ja išao u rat za ovakvu državu koju nije briga za one koji su joj dali najviše?".



Nije, ali tu dolazimo do našeg drugog problema - mi imao previše ugroženih skupina, kako kategorički, tako i brojčano.

@Henry T

Razumiješ ti ovo - ako ja vidim da državu nije briga o svojim vojnicima i da se loše odnosi prema njima, zašto bi ja išao riskirati svoj život u ratu ako lako mogu otići u neku drugu zemlju?
imaš 'nevjerovatne' argumente :klap::klap:
jajoglavac is offline  
Old 20.12.2008., 11:38   #22
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
a onda ako nećeš odi u njemačku, švicarsku ili nigdjezemsku pa će se oni bolje brinuti za tebe
I? Što će onda biti? Država riskira izgubiti rat zato jer je škrta?

Ja ne kažem da braniteljske mirovine moraju biti neke bjesomučne cifre, ali moraju biti iznad prosjeka. Inače država riskira da izgubi rat jer će ljudi razmišljati "ma neka netko drugi ide" ili "nije vrijedno toga".
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 11:45   #23
Hipotetički rečeno, mislim da je Hrvatska "trebala" iznajmit legiju stranaca da nam riješi pitanje obrane, jer ovi "rodoljubi" i veliki branitelji nas previše koštaju.UVIJEK ću podržati prave branitelje, a svatko sebe može prepoznati da li je doista branitelj ili nije. Takvi ljudi zavrjeđuju zbrinjavanje. No nažalost, takvi su najtiši, a najglasniji su oni koji su i najmanje branitelji.
Znam mnogo "branitelja" koji od svoje 25 godine uživaju mirovinu od 7000 kn. a r
ade kao redari, aktivno se bave sportom(uz naknadu) a "nesposobni "su za rad.Takvi su sramota za one prave branitelje.
jenky is offline  
Old 20.12.2008., 12:45   #24
Što onda znači biti 100% invalid? Da ne možeš plesati balet?

Ja ne ulazim u kvalitetu liječnika koji mu je dao 100% invalidnost; čovjek doista jeste bio teško ranjen. No danas je činjnično stanje takvo kakvo jest. HRVI sa 10.000kn mirovine, čovjek je mobilan, bez problema obavlja veliku većinu lakših poslova, jedino je problem s nošenjem većih tereta, vozi običan auto (ne za invalied). Ako baš pitaš, vjerojatno ne može "plesati balet" jer to podrazumijeva stajanje na vrhovima prstiju i općenito velik fizički napor.


Realno gledajući, država niti od jednog niti od drugog više neće imati koristi, jer ni jedan ni drugi nisu u stanju raditi. Međutim, tu govorimo o određenom "imidžu" - malo tko će ići u obranu domovine ako država ima reputaciju nebrige o vojnim invalidima jer će razmišljati "pa zašto bi ja išao u rat za ovakvu državu koju nije briga za one koji su joj dali najviše?".

Da rezimiram. Čovjek radi 30 godina i to ne znači baš ništa, i ne jamči baš ništa pod starost, pogotovu ako ga pregaze na cesti, osim ako netko nije spreman ratovati za. No, da smo pitali nekog dragovoljca je li voljan ići u rat zato da bi prosječan građanin Hrvatske imao 800kn mirovinu dok leži nepokretan, kakav bi odgovor dobili? Bi li bio voljan ići u rat za takvu državu?

Ili bi mu možda činjenica da ako ode u rat i ako preživi, imati 10.000kn mirovine vratila borbeni moral i patriotizam? Ili bi ga ta činjeica još više demoralizirala i ogorčila, te otklonila i zadnji trag patriotizma i vjere u ideale?




Ako je potpomagati vojne invalide nužnost, je li omjer 10.000kn naprama 800kn ispravan?

Nije, ali tu dolazimo do našeg drugog problema - mi imao previše ugroženih skupina, kako kategorički, tako i brojčano


Slažem se, zemlja sa 1 milijun umirovljenika, pola milijuna invalida i svega milijun i nešto zaposlenih doista ima preveliki teret na leđima. No pitanje je onda - je li se taj momak za to borio? Ili su ga prevarili? Pa se sada netko iskupljuje visokim mirovinama zato da populacija koja se već jednom digla na oružje, "ne talasa"?

Ako je ovo drugo točno, što nam to govori o tim ljudima?




@Henry T

Razumiješ ti ovo - ako ja vidim da državu nije briga o svojim vojnicima i da se loše odnosi prema njima, zašto bi ja išao riskirati svoj život u ratu ako lako mogu otići u neku drugu zemlju?[/QUOTE]

Za što osu se branitelji borili? Za slobodnu, nezavisnu Hrvatsku, u kojoj će sami moći odlučivati o vlastitoj sudbini.
No pogledajmo stanje stvari. Skoro sve što vrijedi u Hrvatskoj u vlasništvu je stranaca. Industrija je propala, Hrvati su svedeni na pomoćne uslužne radnike poput konobarenja i prodvača u marketima. U najboljem slučaju oni snalažljiviji koji završe škole zaposle se u većinom stranim poduzećima kojima je najunosniji posao - rasprodaja države. A o tome šta će se i kojim tempom prodati strancima odlučuju - stranici.

Ispada da su branitelji mislili da se bore za Hrvatsku i za dobrobit hrvatskog čovjeka, a zapravo su se borili za dobrobit njemačkog i talijanskog krupnog kapitala. No čak i to ne bi bilo problem, ako bi im taj njemački krupni kapital davao mirovine, iako bi malo ružno izgledalo. Problem je što u sljedećem ratu i ovako i onako nitko neće htjeti ratovati za Hrvatsku, jer za što bi se neki budući Ante ili Luka išao boriti? Za hrvatske otoke ili za njemačke? Za hrvatsku tvornicu ribe u kojoj rade Hrvati i sami odlučivati o tome, ili za talijansku u kojoj rade Kinezi, a odlučuje neko bezimen s Wall Streeta?

U čemu je onda problem s mirovinama? Za šta će oni budući ratovati? Za pare? Za Wall Street?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 12:48   #25
Moje mišljenje braniteljima invalidima domovinskog rata dati dobre mirovine i omogućiti im najbolje liječenje što Hrvatska može ... (znači 90% i 100% invalidi imati svu omogućenu skrb )
a braniteljima koj nisu ozlijeđeni u ratu ne trebaju dati velike mirovine čak bi to trebalo biti simbolično ali sigurno duplo veće od mirovina NOB-a i hrvatske regularne vojske iz 2 svjetskog rata (domobrani...)
E sada problem je što su te mirovine iz 2 svjetskog rata velike i treba ih za duplo smanjiti (normalno ne invalidima,... ali ovima ostalima sigurno...)
Moja baka prima od djeda mirovinu za što je dida bio domobran i zapovjednik u 2 svjetkom ratu hrvatske vojske od 3.000 kuna ako ne i više... i realno to je totalno pretjerano...
30% prosječne plaće braniteljima a bilo bi to ok da smo u dobrom stanju (gospodarstvo ...) ali sada to bi totalno uništilo naše gospodarstvo jer već sada nemamo dovoljno novaca za isplatu mirovina...
Jedna druga stvar mi se ne sviđa što danas ispada da su ljudi išli u rat zbog novaca ... a vjerujem da će npr. ovi vladajući pokušati ovo provesti jer su to njima sigurni onda glasovi (ljudi se lako prodaju...)

I još nešto provesti tu vražju reviziju branitelja jer ovaj broj od 500000 je lažan , lopovski i sramotan... Tek se nakon toga može pričati kako riješiti sva pitanja branitelja i invalida...

Zadnje uređivanje Busola29 : 20.12.2008. at 12:55.
Busola29 is offline  
Old 20.12.2008., 12:50   #26
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
iskra....ma sve pet kužimo se kaj ne , ali moram se raspisat kao replika netočnog ili iskrivljenog navoda a bogami i osobnog jala....
odg na pitanje: mislim da bi mirovina između 3000 i 4000 kn pokrila troškove i HRVI i ovih što imaju ratnog staža a odlaze u povlaštene ili druge mirovine(beneficirani staž itd.) sve preko toga je napuhano i bezveze....opterećenje
za budžet države...
ne može plaća prosjek biti 4500 a mirovina jebemu 10000 kuiš?

Ma šefe današnje prevelike mirovine (ne mislim na ove normalne mirovine koje su katastrofa...) nas uništavaju ... ali koga briga na vlasti na to jer znaju da im je to kakva takva glasačka mašinerija...
Busola29 is offline  
Old 20.12.2008., 12:51   #27
Braniteljima bi nako 65 godina trebala biti osigurana prosjecna hrvatska mirovina, ili njihova ostvarena, ovisi koja je veca. I to je to.

Sto se tice invalida, potpuno je suludo da vojni invalidi imaju vece invalidnine od civilnih, jer se invalidnina daje zbog toga sto je netko nesposoban za rad, ima povecane potrebe za njegom i slicno, a ne zbog nekih kakti zasluga.
F10EXX is offline  
Old 20.12.2008., 12:58   #28
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Braniteljima bi nako 65 godina trebala biti osigurana prosjecna hrvatska mirovina, ili njihova ostvarena, ovisi koja je veca. I to je to.

Sto se tice invalida, potpuno je suludo da vojni invalidi imaju vece invalidnine od civilnih, jer se invalidnina daje zbog toga sto je netko nesposoban za rad, ima povecane potrebe za njegom i slicno, a ne zbog nekih kakti zasluga.
Kod ovoga prvoga posve u pravu ... rekoh smanjiti mirovine i ovima iz NOB-a i regularne vojske Hrvatske iz 2 svjetkog rata...
Invalidi zaslužuje one mirovine ali isto tako sramota je da ako nisi vojni invalid nego npr. si oslijepio u djetinjstvu da primaš neku crkavicu i takvim ljudima treba povećati i izjednačiti mirovinu sa invalidima iz domovinskog rata...
Pa ne može slijepi čovjek primati naknadu od 1.000 kuna pa gdje to ima ... (pa nije on kriv što nije mogao braniti domovinu...a ispada tako...) KATASTROFA....!!!

Ali šta ćete kada su mnoge mirovine dobivene nezasluženo te sada država nema više ni novaca ni mogućnosti da poveća ostalim invalidima mirovine...
Busola29 is offline  
Old 20.12.2008., 13:02   #29
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Ja ne ulazim u kvalitetu liječnika koji mu je dao 100% invalidnost; čovjek doista jeste bio teško ranjen. No danas je činjnično stanje takvo kakvo jest. HRVI sa 10.000kn mirovine, čovjek je mobilan, bez problema obavlja veliku većinu lakših poslova, jedino je problem s nošenjem većih tereta, vozi običan auto (ne za invalied). Ako baš pitaš, vjerojatno ne može "plesati balet" jer to podrazumijeva stajanje na vrhovima prstiju i općenito velik fizički napor.
Tu onda ne govorimo o invalidima nego o korupciji u sistemu, a to je već druga stvar.

Quote:
Da rezimiram. Čovjek radi 30 godina i to ne znači baš ništa, i ne jamči baš ništa pod starost, pogotovu ako ga pregaze na cesti, osim ako netko nije spreman ratovati za. No, da smo pitali nekog dragovoljca je li voljan ići u rat zato da bi prosječan građanin Hrvatske imao 800kn mirovinu dok leži nepokretan, kakav bi odgovor dobili? Bi li bio voljan ići u rat za takvu državu?

Ili bi mu možda činjenica da ako ode u rat i ako preživi, imati 10.000kn mirovine vratila borbeni moral i patriotizam? Ili bi ga ta činjeica još više demoralizirala i ogorčila, te otklonila i zadnji trag patriotizma i vjere u ideale?
Ako je država prisiljena mahati ljudima sa mirovinama i beneficijama pred nosom da bi ih "potaknula" da se bore za domovinu, onda ta država nije ni vrijedna tih žrtvi. S druge strane, ako se država odnosi prema onima koji su joj dali najviše - tj. svojim vojnicima, kao prema starim cipelama, onda isto tako nema pravo očekivati da će je netko braniti kada zatreba.

Da rezimiram - viši ideali neće donijeti kruh na stol. Ja prvi neću biti budala i baciti život radi "viših ideala" ili kako bi onom tamo Hrvatu, kojega ja niti ne poznajem, biti bolje. Ako ću ići u rat imati ću konkretne i vrlo dobre razloge za to, a ne nekakav osjećaj grižnje savijesti jer eto, "država zove, pa bi se trebalo odazvati". Ići ću braniti zemlju koju volim i zemlju u kojoj želim živjeti, a ne zemlju kojoj sam, eto, prstom sudbine dodijeljen.

Quote:
Slažem se, zemlja sa 1 milijun umirovljenika, pola milijuna invalida i svega milijun i nešto zaposlenih doista ima preveliki teret na leđima. No pitanje je onda - je li se taj momak za to borio? Ili su ga prevarili? Pa se sada netko iskupljuje visokim mirovinama zato da populacija koja se već jednom digla na oružje, "ne talasa"?
Iskreno ne znam, i u to ne želim ulaziti.

Quote:
Ispada da su branitelji mislili da se bore za Hrvatsku i za dobrobit hrvatskog čovjeka, a zapravo su se borili za dobrobit njemačkog i talijanskog krupnog kapitala. No čak i to ne bi bilo problem, ako bi im taj njemački krupni kapital davao mirovine, iako bi malo ružno izgledalo. Problem je što u sljedećem ratu i ovako i onako nitko neće htjeti ratovati za Hrvatsku, jer za što bi se neki budući Ante ili Luka išao boriti? Za hrvatske otoke ili za njemačke? Za hrvatsku tvornicu ribe u kojoj rade Hrvati i sami odlučivati o tome, ili za talijansku u kojoj rade Kinezi, a odlučuje neko bezimen s Wall Streeta?

U čemu je onda problem s mirovinama? Za šta će oni budući ratovati? Za pare? Za Wall Street?
Ako netko bude išao ratovati, ići će ratovati jer voli ovu zemlju i jer je želi očuvati, a ne zato jer je Hrvat. To što je netko Hrvat ili nije je potpuno nevažno.
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 13:07   #30
Svi smo trebali 91. otići na zapad i zaraditi si dobre mirovine.
I glasat za HDZ koji osigurava da imovina dijaspore i stranaca u HR ne bude oprezovana, nego samo rad ludi koji su ostali ovdje.

Ako neko bude išao ratovati, to će biti zato jer je plaćen za to (od lika s wall streta, nijemca, itd, ...) i ratovat će za njegov interes.
HV je po novom plaćenićka vojska, a narodna vojska je ukinuta.
zgubydan is offline  
Old 20.12.2008., 13:18   #31
Quote:
Busola29 kaže: Pogledaj post
Kod ovoga prvoga posve u pravu ... rekoh smanjiti mirovine i ovima iz NOB-a i regularne vojske Hrvatske iz 2 svjetkog rata...
Pa zar se nisu i borci NOBa i domobrani isto tako borili za Hrvatsku, ili bar tako kažu? Što će onda neki budući borac u budućem ratu zaključiti o tome valja li mu ići u rat, kada vidi kako se ova država odnosi prema hrvatskim braniteljima 41-45? Ili ispada da su se ti borci borili za nešto drugo od onoga što kažu?

Današnji branitelji kažu da su se borili za Hrvatsku. Ispada da su se borili za nešto drugo - za pare koje im de facto daje njemački i talijanski krupni kapital od rasprodaje hrvatske države?

Prilično zbunjujuća pitanja i za nas puno starije, a kamoli za momčića od 19 ili 20 godina koji se s puškom u ruci koleba - ići ili ne ići.
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 14:08   #32
Tu onda ne govorimo o invalidima nego o korupciji u sistemu, a to je već druga stvar.
Ja ne mogu znati je li on nekoga potplatio ili ne, no znam da je od zdrava i vesela čovjeka postao žuta krpa sa dušom u nosu, i nakon izlaska iz bolnice mu je trebalo par godina da dođe sebi. E sad, da li se računalo u invaliditet stanje u kojem je bio tokom liječenja - jer dobar dio vremena nije mogao iz kreveta izaćio,ili se računalo stanje nakon što je prizdravio i zdravlje mu se stabiliziralo, to ja ne znam. Od RH je dobio stan. Isto tako, nisam mu ja virio u sandučić da bih saznao kolika su mu primanja, sam kaže.


Isto ako, u ovom drugom slučaju, nakon gaženja na cesti, trebalo je dvije tri godine dok nije prizdravila i mogla se brinuti o sebi. Za gaženje je dobila odštetu kojom je kupila mali stan, danas bi to bilo možda 40.000Eu. Za tu odštetu se sedam osam godina vukla po sudu, inače bi bila na ulici. Danas sam rekao kakvo je stanje.

Sami usporedite.




Ako je država prisiljena mahati ljudima sa mirovinama i beneficijama pred nosom da bi ih "potaknula" da se bore za domovinu, onda ta država nije ni vrijedna tih žrtvi. S druge strane, ako se država odnosi prema onima koji su joj dali najviše - tj. svojim vojnicima, kao prema starim cipelama, onda isto tako nema pravo očekivati da će je netko braniti kada zatreba.

Da rezimiram - viši ideali neće donijeti kruh na stol. Ja prvi neću biti budala i baciti život radi "viših ideala" ili kako bi onom tamo Hrvatu, kojega ja niti ne poznajem, biti bolje. Ako ću ići u rat imati ću konkretne i vrlo dobre razloge za to, a ne nekakav osjećaj grižnje savijesti jer eto, "država zove, pa bi se trebalo odazvati". Ići ću braniti zemlju koju volim i zemlju u kojoj želim živjeti, a ne zemlju kojoj sam, eto, prstom sudbine dodijeljen.


U osnovi to i ja pitam. Ako ovo nije država, tj stanje u državi nije ono za što su se branitelji borili, u čemu je problem da se to i javno kaže? A to se najbolje vidi po novcima. Kada se branitelji u potpunosti izjednače u pravima i mirovinama sa prosječnim građanima, i ispostavi se da je rezultat njihove borbe i ranjavanja netko zloupotrijebio, da ih je netko nasamario, a to će im biti kristalno jasno jer će to iskusiti na vlastitoj koži,onda se možda neke stvari i pokrenu u ovoj državi? Ovako de facto i de jure imamo nedodirljivu kastu koja se svako malo poziva na svoj moralni autoritet stečen borbom u ratu. Dobro, ako su moralni autoritet, zašto onda ne žele iskusiti na vlastitoj koži za što su se STVARNO borili?

To mi ponašanje liči na onaj tip svećenika koji banči, pije, veseli se, vozi skupa kola, a kada seljani pitaju zašto on njima preporuča da se skromno ponašaju u životu, onda im poruči da gledaju što govori, a ne kako se ponaša, jer to nije važno. I on je moralni autoritet.



Ako netko bude išao ratovati, ići će ratovati jer voli ovu zemlju i jer je želi očuvati, a ne zato jer je Hrvat. To što je netko Hrvat ili nije je potpuno nevažno.


Tu se slažemo, no što je to što je ostalo za voliti u ovoj državi? Kerumova jahta? Todorićev dvorac? Horvatinčićevi neboderi? Njemački otoci?

Ili povlaštena mirovina koju ću dobijati zbog toga jer sam Nijemcu omogućio da ležeći u fotelji zaradi toliko koliko prosječan građanin ne zaradi u čitavome životu?
Prva Iskra is offline  
Old 20.12.2008., 14:21   #33
uskoro u ovoj državi ne bude mirovina,a vesel bude onaj koji bude mogel rintati dok ne crkne
vinoobran is offline  
Old 20.12.2008., 15:15   #34
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Sami usporedite.
Da, pravni sistem nam je katastrofa - što je još novog?
Meni ovo što si napisao je primjer varanja države - ili si 100% invalid i ne možeš se brinuti za sebe ili nisi - koliko ja znam, ne postoji kategorija "privremeni n% invalid rata".

Quote:
Ovako de facto i de jure imamo nedodirljivu kastu koja se svako malo poziva na svoj moralni autoritet stečen borbom u ratu. Dobro, ako su moralni autoritet, zašto onda ne žele iskusiti na vlastitoj koži za što su se STVARNO borili?
Dobro, ali moraš razumjeti i pozadinsku logiku cijele stvari. Ljudi nisu išli u rat da bi nekom tamo Hrvatu kojeg oni uopće ne poznaju bilo bolje - makar će ti mnogi reći suprotno. Većina njih je ipak išla iz mnogo manje plemenitih motiva.

Kako će ljudi razmišljati? Ako će im isto biti išli oni u obranu ili ne, većina koja može odlućiti će odlučiti ne ići i misliti kako će netko drugi ići umjesto njih. Ako dovoljno ljudi misli tako, imamo ozbiljan problem jer se nema tko boriti.

Te penzije su više kao osiguranje, da ako mi se nešto dogodi, država će se adekvatno pobrinuti za mene, a ne izjednačiti me sa nekime tko je cijeli život radio u uredu, jednog dana prelazio cestu i pogazio ga kamion. S jedne strane, ja sam postao invalid u službi države dok je on to postao pukom igrom sudbine. Isto tako je sa povlašetnim stažom - ti isti ljudi su mogli puno pametnije stvari raditi, graditi karijeru, zarađivati, a umjesto toga su išli riskirati život za domovinu - zašto? Ionako će završiti na istome. Neka netko drugi izigrava junaka.

Quote:
Tu se slažemo, no što je to što je ostalo za voliti u ovoj državi? Kerumova jahta? Todorićev dvorac? Horvatinčićevi neboderi? Njemački otoci?
Većina ljudi će reći prijatelji, zavičaj, obitelj, djedovina, etc.
voajer is offline  
Old 20.12.2008., 15:40   #35
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Sinoć je Đuro Dečak na dnevniku HTVa, povodom skupa ratnih veterana Jugoistočne Europe, izjavio nešto što mi je privuklo pažnju. Naime, svakom branitelju domovinskog rata je, sa napunjenih 65 godina starosti, zajamčena mirovina u iznosu 45% prosječne plaće u Hrvatskoj.

Kako ima 500.000 branitelja, to čini poveću svotu. S druge strane, ostali građani nemaju ništa zajamčeno, a prosječna mirovina je sada negdje oko 35%, te ima tendenciju strmoglavog pada, jer su zadnjih godina ljudi odlazili u mrivoinu sa svega ca 25% prosječne plaće.

Isto tako, HRVI imaju invalidske mirovine i dodatke koje su puno veće od prosječnih invalidskih mirovina (nemam točne podatke). U ovoj državi pak, osim nekih 47.000 branitelja koji imaju status HRVI, ima jos 450.000 građanakoji su invalidi. Nadoknada za npr slijepu osobu je 38Eu, a u ALBANIJI 80 Eura
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine685i/9
Ako tome pribrojimo da je od 11.000 HRVI kojima je napravljena revizija, kod njih čak 10.000 nađene nepravilnosti, cijela priča oko mirovina postaje vrlo čudna.

Tu su još udjeli u braniteljskim fondovima (iako se "obični" branitelj tu neće baš obogatiti, za razliku od onih koji upravljaju tim fondovima, ali to je druga, iako slična priča), stanovi za HRVI (u istoj emisiji je Kosorica izjavila da su stambeno zbrinuti svi HRVI), itd..no to nije predmet mog pitanja.

Očit je nesrazmjer između "običnih" građana Hrvatske i branitelja već na pitanju mirovina. Neko načelo pravednosti u ovom društvu, a za koje smo se valjda svi borili '91, kaže da bi branitelj trebao imati jednaka prava kao i običan građanin. Drugim riječima, ako se branitelj izborio za državu koja je neuspješna, onda bi valjda trebao da osjeti kako je prosječnom građaninu u toj državi, te živjeti s primanjima ostalih prosječnih građana. Ovako imamo kastu poltiičara koja ima mirovine reda 10.000 do 15.000 kuna, imamo branitelje, HRVI itd koji imaju između 5.000 i 12.000kn i imamo obične građane koji imaju mirovine od 800 (primejr iz moje obitelji, žena je radila 30 godina, invalid) do prosječno 2.100 kn.

S tim da nemam podatak da li se prosjek mirovina radi za SVE umirovljenike, pa onda branitelji i povlaštene mirovine podižu prosjek, ili je prosjek od 2.100 kn računat bez njih.

Pitanje se može proširiti i na povlaštene mirovine, jer zašto bi netko trebao imati visoku mirovinu u državi koju je godinama vodio, a onda u toj državi ostali umirovljenici žive u bijedi.


Sada se postavlja pitanje - kolike bi trebale biti braniteljske mirovine? Čini se uputnim da braniteljske i HRVI mirovine bude jednake prosjeku ostalih mirovina. Kakva država za koju se borilo, takav standard.
Jedina razlika od obične mirovine koja mi se čini uputnom je da braniteljske mirovine budu zajamčene od države.


Evo samo da se nadodam malo na ovaj tvoj post.
Naime, Dečak očito bulazni. Jer koliko ja znam, ne postoji nesto sto se zove "braniteljska mirovina". Slijedom toga, nesto takvoga ni ne može biti postotak nekog prosjeka (45%). Postoji mirovina i na osnovu te mirovine postoji nekakav dodatak, znači, invalidnina nekakav braniteljski dodatak ili tako nešto. Ako je prosječna plaća u HR 5200 kn (čini mi se), moja mirovina iznosi 67% te prosječne plaće. 3500 kn.
Naravno neki branitelji imaju i manju mirovinu, 1800 kn. To znači da je njihov postotak 32% prosječne plaće. Ima i invalida koji imaju i po 7700 kn, sto znači da je njihov postotak 150%....
Dalje, ima branitelja koji nisu isli u vojne mirovine, nego su čitav život radili u firmama ili rade jos u firmama. Sto znači da će i njihova miroviuna biti drugačija.......zavisno koliko su im firme uplaćivale u mirovinsko.
Dalje svima nama ovisi i to jesmo li i koliko uplaćivali u 2. i e3. stup.....dakle govoriti o jednakim mirovinama je totalna glupost.
klapac is offline  
Old 20.12.2008., 15:50   #36
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Pitanje povlaštenog staža nisam ni dotakao. Napomenuo sam da postoje i druge benefijcie, neke sam i nabrojao.
Isto tako, trebalo bi napomenuti da će građani ići u mirovinu sa 69 godina, dok za branitelje ostaje granica od 65.
Opet koliko sam upoznat, dobna granica za sve je ista i to je 65 godina. Mozda se u medjuvremenu prominija zakon, ali ja za to nisam čuja, a pošto nisam čuja da je dobna granica za odlaske u mirovinu prominjena, onda znači da je nije ni bilo. Jer da je minjana sa 65 na 69 godina to bi bila vijest miseca, ne samo za HR nego i za evropu.

Dalje, Ja sam otiša sa 35 godina u mirovinu, znači ne moram ići sa 65. Razlika između vojnih mirovina i civilnih mora postojati. Vojnik se više istroši kroz svoj radni vijek nego civil, zato i ima takvu beneficiju.
Miješati braniteljsku i vojnu mirovinu, opet nije poželjno. Pa ipak se i dalje događa. Branitelj nema istu beneficiju koju ima vojnik. Naime, ako je netko branitelj to znači da je moguće, a takvih je najviše, da je proveja samo par miseci u ratu. Za tih par miseci, radni staž mu se dupla.
Ako je netko vojnik, to znači da je najvjerojatnije proveja nekoliko godina u ratu i te ratne godine mu se duplaju na radnom stažu. Govorim o mirovinskom radnoim stažu. Vojniku se, dalje, za svaku godinu provedenu u miru u vojsci dodaje oko tri miseca beneficije. Branitelju se to ne dodaje, jer on u miru lako može raditi u tvornici azbesta.
klapac is offline  
Old 20.12.2008., 15:54   #37
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
uzmemo li na primjer jedan rat kao recimo Vijetnamski i činjenicu da su ameri
ispušili od ljudi do obraza u tom ratu može se reći da je jedino što je bilo normalno i pravo , em da se smire tenzije em da se na neki način umuljaju oči
narodu dati razno razne povlastice i beneficije vojnicima koji su tamo ratovali.....
mišljenja sam da su 1991 godine ljudi koji su stupali u dragovoljce najmanje razmišljali o tome kolika će im biti mirovina ili da li će uopće ići u istu....
političkim zbivanjima krajem 90ih godina država je opljačkana do granica nemogućega...(kao i svaka koja je imala komunizam samo nisu imali rat - što dodatno pogoršava situaciju) ----ljudi shvaćaju ---radit za 2000 kuna neću,
ali malo je takvih koji su uopće imali gdje raditi...iz toga razlolga biram radije mirovinu i sve šta s tim ide, skupljam papire da sam lud i boli me q što imam
30 godina i pol života minimum ispred sebe...
1.namirena žena i djeca , osigurani svi, auti na povlastice ....da ne serem- eo ti sve na dlanu kako i šta hoćeš ---jedino je fora kako uganjat što veću sumu novaca ....
mogao bih pisati od nemila do nedraga (a čini se da će bit takvih kojima neće bit jasan post) ali rezime svega je ....ratovi u kojima ljudima sve daješ rezultiraju u konačnici razno raznim PTSPIjima i pizdarijama koje nisu uopće
poznate do prije 30 godina a ratova je bilo i krvoločnijih i većih razmjerom...
rat je bio obrambeni ,logičnije je bilo ljud ezaposliti na radna mjesta i osigurati im da RADE a ne da krše te pare po birtijama i kladionama šepureći se mirovinama od 15000 kn i sprdajuć se nama koji šlajkamo eo i subote kako vidite za duplo manje novce....
čast i vječna hvala ratnicima koji su ostavili svoje zdravlje za obranu domovine ali mišljenja sam da se i njihov problem može(gao) riješiti na puno kvalitetniji način a n ovako
Sad je kasno za, rekao bih čak i ovakva razmišljanja. Također, nisu ljudi krivi što ih je država POTIRALA u penzije. I dala im veće penzije nego što su oni imali plaće.
klapac is offline  
Old 20.12.2008., 15:55   #38
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Slažem se, ali onda ispada da se ljudi bore za mirovine a ne iz patriotizma i potrebe za pravdom.

Ovako imamo 100% invalide koji imaju 10.000kn mirovine (isto primjer iz obitelji), koji imaju radnog staža cca 10 god (bez rata), koji su savršeno sposobni brinuti se o sebi, a i svojoj djeci, i imamo 100% invalide sa sličnom invalidnošću, koj su radili 30-tak godina, koji životare na 800kn i ne mogu sami niti jesti niti na WC.

Je li to Hrvatska za koju smo se borili?
100 postotni ratni invalid bas i nije sposoban brinuti se o samom sebi. Kažeš da imaš takav slučaj u obitelji? Jesi li siguran da je 100% invalid? Pitam zato, jer svi 100postotni koje ja znam su u kolicima.
klapac is offline  
Old 20.12.2008., 16:02   #39
Quote:
Henry T kaže: Pogledaj post
meni ne ide jebiga u glavu kako to da u zadnjih par tisuća godina ratovanja
bolest kao PTSP je poznata samo u Vijetnamu i kod nas????
uzet čemo činjenicu da amer je ratovao ono što se veli preko kurca i to 20000
km od kuće a mi na svojim ognjištima......
živim u kraju gdje je narod totalno ispizdio ganjajuć mirovine na načine koji su
za bljuvanje---kako nekome nije boga sramota progalašavti se bolesnim i činiti od sebe invalide a zdravi ljudi, ako je to normalno onda ja nisam očito...
ne sjećam se NOB-a (na koji se btw serem al ajd nije tema) kako je tamo bilo riješeno to pitanje? ja mislim ovako : ajde ti kramp u ruke i na šljaku - valja domaju izgradit da bude još ljepša i bolja...
aa ovo da neće ljudi ponovno uzeti pušku.....uzeti će uzeti oni koji su je uzeli tada uzeli bi je opet...a ti sada nisu u mirovini niti "pemziji" nego su na svom radnom mjestu a ne u birtiji i kladionici uplaćuju i ne znaju šta bi sa sobom
da se razumijemo....ja sam i domoljub i rodoljub i lokal patriot i ekstremni desničar ....ali nikako ne podražavam ovo što se radi i odgovorno stojim iza svega što sam napisao..

PTSP je bija poz7nat i prije vijetnamskog rata, a nije samo poznat u americi i kod nas nego je i u izraelu i jos nekim zemljama koje imaju jako dobro sredjene procedure borbe i terapija protiv istoga. Kod nas se je država, u dobroj volji, željela odužiti invalisdima, pa im je dala jako dobra primanja i penzije, što je otvorilo put drugima koji su vidili da penzija invalida je veća nego što je njima plaća, a da postoje mogućnosti dobitka invalidnopsti, pogotovo na osnocvu ptspa i onda .....država nije učinila ništ da to spriječi, nego je još i poticala, pogotovo vojnike da ganjaju mirovine. I onda su svi izganjali i ptsp.
Primjer, da sam ja isa na osnovu ptsp-a, ima bi 1500 kn veću penziju, minimalno. U konačnici, dobija bi veću penziju nego što sam ima plaću. Takva situacija je NENORMALNA.
klapac is offline  
Old 20.12.2008., 16:23   #40
Quote:
Prva Iskra kaže: Pogledaj post
Pa zar se nisu i borci NOBa i domobrani isto tako borili za Hrvatsku, ili bar tako kažu? Što će onda neki budući borac u budućem ratu zaključiti o tome valja li mu ići u rat, kada vidi kako se ova država odnosi prema hrvatskim braniteljima 41-45? Ili ispada da su se ti borci borili za nešto drugo od onoga što kažu?

Današnji branitelji kažu da su se borili za Hrvatsku. Ispada da su se borili za nešto drugo - za pare koje im de facto daje njemački i talijanski krupni kapital od rasprodaje hrvatske države?

Prilično zbunjujuća pitanja i za nas puno starije, a kamoli za momčića od 19 ili 20 godina koji se s puškom u ruci koleba - ići ili ne ići.

Kao dragovoljac DR-a, nisam očekiva, na početku, da ću uopće primati neku novčanu naknadu za to sto sam u ratu. Svejedno, dobija sam je. Bija sam totalno iznenadjen.

Sad se još uvik iznenadjujem, jer vidim da sam moga prije 10 godina otići u penziju i moja danasnja penzija bi bila veća nego plaća koju prima danasnji bojnik HV-a. Svasta, ali tako bi ispalo. Povećanje tu i tamo, malo ode, malo onde i eto mene na bojniku.

Drugo, ono sto kaze voajer je živa istina. Jebem ja državu koja se prema ljudima koji su je branili i stvarali odnosi kao prema starim isluženim slapama. Ja bih još i doda....Jebem ja narod koji se prema svojim braniteljima odnosi kao prema starim šlapama. ALI, ljudi, NIJE SVE U NOVCU. HRVIma su dati novci, dobre penzije, ali se stalno preispitiva njihova invalidnost, ljudi nemaju povjerenja prema njihovoj invalidnosti.....jebeš to. Jebeš takav narod.
Ista stvar je i sa braniteljima. Dobili smo dvije tri beneficije, udjele u fondu i pravo na jednokratan uvoz auta bez poreza i carine....ali se stalno preipitiva nas status branitelj, nas broj, siumnja se u sve. Jebem ja takav narod koji stalno sumnja jesam li ja branitelj ili nisam. A sve zato jer su mi dali svukupno beneficiju od 22 000 kn (oslobođenje poreza na auto i vrijednost udjela u fondu) Ja ću drage volje sve to vratiti, samo više nemojte srati o lažnim braniteljima, ovome onome u DR-u....itd.....

Momčić od 19, 20 g se neće kolebati takvi idu odma kad je rat. Jedva čekaju. Oni od 30 40 su kritični, a oni se u slučaju da država je bila gad prema nekim bivsim braniteljima, neće kolebati. Onaj od 30 40 godina će fino zbrisati skupa sa familijom.

Usput, varaju se oni koji misle da ce profesionalci sutra braniti državu ako bude napadnuta.....Država će proglasiti mobilizaciju i dignuti svr one koji joj tribaju i neće te pitati nista, onema oces neces. Ides ili ......
klapac is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.