Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2004., 13:09   #21
Re: Off Topic - moralno pitanje

Quote:
Lakonogi kaže:
... majci svog djeteta nikad ne bih dopustio abortus, čak i kad bih o toj ženi mislio sve najgore i kad je nikad više ne bih želio vidjeti...
Doista je zanimljivo kako si to, izgleda upravo oni muškarci koji u delikatnim trenucima odluke o rađanju okreću ženama leđa, uzimaju za pravo nametati tim istim ženama stavove o rađanju.
north wind is offline  
Old 16.04.2004., 13:13   #22
Re: Off Topic - moralno pitanje

Quote:
Lakonogi kaže:
[B... majci svog djeteta nikad ne bih dopustio abortus... [/B]
A kako si ti to, sinko, zamišljaš? Možda zaključavanjem u podrum 9 mjeseci, ili svakodnevnim batinanjem, šamaranjem itd. da je "naučiš pameti" što li? Doista si "open minded" ljubitelj života.
north wind is offline  
Old 19.04.2004., 03:12   #23
Angry

Zlonamjerno si interpretirao/la ono što sam napisao, iskoristivši činjenicu da ja, kao i većina, ako ne i svi na ovom forumu, ne provjeravam nekoliko puta tekst koji sam napisao prije nego ga pošaljem, i ne razmišljam o onome što ću napisati kao što bih to činio da pišem negdje drugdje.

Računam na to da će se moji postovi čitati u dobroj vjeri, i da će se iz cijele poruke i tona kojim je napisana osjetiti što zapravo mislim.

Dakle, da mi je bilo osobito važno kako će moj tekst izgledati, ne bih upotrijebio konstrukciju "nikad ne bih dopustio". Mislim da većina i nije pomislila kako bih zaista "zaključavao, šamarao i batinao ženu", već je to shvatila kao malo emocionalniji način iskazivanja stava. Budući da si ti iz mog posta zločesto izvukao/la rečenicu iz konteksta, sad ću ja isto učiniti s nekoliko tvojih umotvorina.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 19.04.2004., 03:15   #24
Re: Re: abortus

Quote:
north wind kaže:
Može, dakle, neki privatni pojedinac zahtjevati zabranu pobačaja, ali on
"Privatni pojedinac"!!

Pojedinci se, dakle, dijele na privatne i javne. Bilo je toga u robovlasničkom društvu - privatnih i javnih robova.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 19.04.2004., 03:19   #25
Re: Re: abortus

Quote:
north wind kaže:

4. Pitanje prioriteta "prava na život" imalo bi logičnog smisla,
"Logičnog smisla"?!? Zar bi moglo imati "nelogičnog smisla"?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 19.04.2004., 03:29   #26
Re: Re: abortus

Quote:
north wind kaže:
Je li to za nekoga, pak, i etički dopustivo te treba li etika imati prioritet nad pravom ili ne, stvar je društvenog konsenzusa. Takav konsenzus se opet praktički realizira u procesu političkog odlučivanja - Sabor, npr.
Treba li etika imati prioritet nad pravom pitanje je o kome ne može odlučivati Sabor, jer on donosi samo pravne, ne i etičke odluke. Čim Sabor donese neki propis, on postaje pravo. Prema tome, i kad bi se etički argumenti tog "privatnog pojedinca" uvažili u Saboru, ne bi etika imala prioritet nad pravom, već bi promijenili pravo. Ali opet bi pravo imalo prioritet. To što bi bilo doneseno na osnovu drukčijeg etičkog stava ne znači da to ne bi bilo pravo. Uostalom, pravo i je, pored ostalog, izraz onoga što njegovi tvorci smatraju etičkim. Prema tome, "prioritet etike nad pravom" je nonsens u smislu društvenih odluka, jer su društvene odluke uvijek pravo.

O tome se može jedino govoriti iz perspektive pojedinca, kad se njegova osobna etika kosi sa pravom, dakle etikom zajednice.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 19.04.2004., 03:36   #27
O tome bi se moglo govoriti u slučaju koji si ti zamislio/la, u slučaju u kojem ja šamaram ženu kako bi rodila. Tu bi u sukob došli etika pojedinca i pozitivni propisi.

Ne kažem da bih to napravio, ali problem uopće nije jednostavan kako se tebi čini. Prema pozitivnom pravu dileme nema - šamaranje i ostali oblici prisile su protupravni. Ipak, prema svom osjećaju za prirodno pravo usuđujem se izjaviti da su oblici navedene prisile nad ženom manje zlo za nju nego što je to abortus za nerođeno dijete.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 19.04.2004., 03:41   #28
Re: Re: abortus

Quote:
north wind kaže:

3. Pitanje "svetosti života" koje se tu ističe kao ključno je samo, s jedne strane, teološki paravan za vraćanje žena u tradicionalne im "bogom dane" uloge, a s druge patetično dušebrižništvo nad nacionalnim opstankom.
Slažem se da je najčešće tako. Kod mene, eto, nije. Radi se o moralnom problemu nevezanom za navedeno.

Smatram da je žena čovjek ravnopravan muškarcu (ženu za predsjednicu! ), a nacionalni opstanak me uopće ne brine.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 20.04.2004., 10:35   #29
Quote:
Lakonogi kaže:
... Prema pozitivnom pravu dileme nema - šamaranje i ostali oblici prisile su protupravni. Ipak, prema svom osjećaju za prirodno pravo usuđujem se izjaviti da su oblici navedene prisile nad ženom manje zlo za nju nego što je to abortus za nerođeno dijete.
Očito ti se batinanje žena ipak više sviđa.
north wind is offline  
Old 23.04.2004., 20:55   #30
Abortus - da ili ne?

Abortus je doista teška tema! Ima razloga i za i protiv, pa se čovjek najčešće nađe u sredini. Smatram da je odluka o abortusu samo na majci i ocu djeteta, ne na zajednici, jer svatko to može procijeniti sam za sebe. Istina je da je abortus ubojstvo i grijeh, ali što ako je potreban? Naravno da ubojstvo nikad ne smije i ne bi trebalo biti potrebno, ali jedno je govoriti o tome, a drugo naći se u takvom položaju. Donedavno sam bila totalno antiabortus zagovornik, ali sad mi je malo teže gledati sve crno - bijelo. Jer mišljenje se može posve promijeniti kada se tako nešto dogodi tebi samome. Lako je tvrditi da je abortus posve nepotreban, ali... Pred nekoliko dana našla sam se u situaciji da sam mislila da sam možda trudna. I mogu reći da taj osjećaj nije nimalo neugodan, jer sam maturantica, kao i moj dečko. Samim time nesposobni smo da budemo kvalitetni roditelji, jer što bismo mogli ponuditi svome djetetu? Dom, financijsku stabilnost, sigurnost? Ne! Jedino što bismo mu mogli ponuditi je ljubav, ali to nije dovoljno! Tko bi ga uzdržavao? I njega i nas?!
Dok se nađeš u takvom položaju, tek onda počneš razmišljati što bi bilo bolje, ne samo za tebe, nego i za dijete koje čekaš! Da, fetus je čovjek, a abortus je ubojstvo, ali... Što ako ti ne možeš ništa ponuditi tom čovjeku koji nadolazi? Jer i njemu trebaju normalni uvjeti za rast i razvoj! Što onda?!?
__________________
Nađi vremena za prijateljstvo,
to je put ka sreći.
Nađi vremena voljeti i biti voljen,
to je ono što je svojstveno božanstvu.
Ileana is offline  
Old 29.04.2004., 18:59   #31
Quote:
Friedhelm kaže:
Sentinel - nadam se da govoriš s pravne strane kada kažeš da je abortus OK.
Niti jedan medicinski zahvat nije bez rizika. Pa čak će jedan od X ljudi na zatezanju bora otegnuti papke!

Pobačaj nije nimalo lijep i ugodan zahvat niti je posve bez rizika. Kolike samo žene nakon pobačaja ili čak spontanog pobačaja ne mogu imati djecu ili im trudnoće budu rizične.

Osim toga pobačaj ne da nije najgori oblik kontracepcije, nego uopće nije kontracepcija. Kako sama riječ kaže kontracepcija sprečava začeće, a pobačaj prekida već začetu trudnoću.

A ni šala ti ne drži vodu.

Točno je da sa sjemenom možeš raditi što hoćeš - spermić će krepati za dan dva, a žene ionako svakih 28 dana izbacuju jedno jajašce. No oni se bitno razlikuju od oplođene jajne stanice! Oplođena jajna stanica može se razviti u čovjeka!
I o tome mi raspravljamo ovdje - kada ta nakupina stanica, ta zigota, taj fetus postaju čovjek, pravno gledano...
Da, stvarno govorim sa pravne strane i razumijem da moze imati i posljedice pogotovo ako je poslije prvog "oplodenja"....ne znam na sto si ti mislio ali ja nisam mislio na zahvat nego na pilulu i sl....ja sam svjestan sto kontracepcija znaci, sto je i koja je razlika, ne moras odmah sve uzeti doslovno....rekao sam kontracepcija, jer ljudi ne koriste kondome i ostale preventive, onda dode do zaceca i mora se abortirati ako ne zelis dijete....oplodena jajna stanica se moze razviti u covjeka, ali ako uzimas pilule nekoliko tjedana kao pripremu i poslije sex-a onda to jos nije covjek....zbog toga kazem da se sa sjemenom moze raditi sto hoce....
__________________
Do ut des!
sentinel is offline  
Old 30.04.2004., 11:16   #32
Quote:
sentinel kaže:
ali ako uzimas pilule nekoliko tjedana kao pripremu i poslije sex-a onda to jos nije covjek....zbog toga kazem da se sa sjemenom moze raditi sto hoce....
Oralne kontraceptivne pilule se uzimaju 28 dana mjesečno. bez obzira na seksanje. Barem velika većina komercijalnih.

Tzv. "Pilula poslije" nije abortus, jer ona sprečava oplođenoj jajnoj stanici da se ugnijezdi. Oplođeno jajašce nakon par dana postojanja samo sklizne van.

I ti i ja smatramo da oplođena jajna stanica još nije čovjek, ali ne misle svi tako i zato imamo ovu temu da jedni druge obogaćujemo svojim razmišljanjima.

Glede tvoje posljednje rečenice - mislim da je jasno da sjeme<>oplođena jajna stanica - pa mi uopće nije jasan njezin smisao.
Friedhelm is offline  
Old 03.05.2004., 13:47   #33
Quote:
Friedhelm kaže:

Glede tvoje posljednje rečenice - mislim da je jasno da sjeme<>oplođena jajna stanica - pa mi uopće nije jasan njezin smisao.
a meni eto nije jasno sto tebi nije jasno?
__________________
Do ut des!
sentinel is offline  
Old 05.05.2004., 21:49   #34
Poslije jeb..a nema kajanja.
Žao mi je, svoje greške sami snosite.
Po meni kažnjivo.
Uništili ste jedan život...živo biće, pobogu.
horda is offline  
Old 06.05.2004., 16:21   #35
Quote:
Friedhelm kaže:


Tzv. "Pilula poslije" nije abortus, jer ona sprečava oplođenoj jajnoj stanici da se ugnijezdi. Oplođeno jajašce nakon par dana postojanja samo sklizne van.

Je, pilula nije abortus, ali na kraju krajeva ipak unisti. Bolje receno "ubije" oplodjeno jajasce.

Nesto o abortusu )( https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=39607
Delfino is offline  
Old 18.05.2004., 15:32   #36
Lakonogom

Kažeš sukobljava se pravo na život s pravom na dobru ekonomsku situaciju. Što kad se sukobe dva prava na život. Ako je u pitanju život majke ili "život" jednotjednog fetusa?
 
Old 18.05.2004., 16:02   #37
Izostavio bih navodnike, jer mislim da je život fetusa stvarno život, jednako kao što je to i život majke, ali ok, očito si htio poručiti da se po tom pitanju ne slažeš sa mnom.

Ovo što si naveo rijetka je situacija o kojoj, naravno, možemo razgovarati, ali sad si zapravo skrenuo na off topic temu, jer smo ovdje razgovarali o tome da li je abortus ubojstvo. Smatram da jest, da ne ponavljam ono što sam već napisao.

E sad, da li se poneko ubojstvo može razumjeti, pa čak i opravdati, drugo je pitanje.

Nisam medicinar i ne znam da li takvih slučajeva u praksi uopće ima (da se stvarno radi o ili-ili situaciji), ali pod pretpostavkom da je tako kako si napisao, ulazimo u mnogo težu i dublju raspravu od ove dosadašnje. Čini mi se da osobno ne želim, pa i ne mogu, zauzeti stav. Ne mogu osuditi majku koja bi u tom slučaju izabrala svoj život, i ne mogu tvrditi da ja ne bih tako postupio da sam na njenom mjestu. Vjernici vjerojatno imaju drukčiji stav, ali moj stav ne proizlazi iz vjere. Mislim da s moralnog aspekta nije pogrešno dati prednost svom životu u odnosu na tuđi. Pa i s evolucijskog aspekta to je ok - sačuvavši sebe vrsti je učinila jednaku uslugu kao i da je sačuvala bebu. U krajnjoj liniji, nema ljubavi prema zajednici bez određenog samoljublja, jer čuvajući sebe, čuvaš člana zajednice i na taj način zajednicu samu. Uglavnom, svakom ostaje da se odluči s obzirom na vlastiti osjećaj. Evo, baš neki dan je Papa proglasio svetom majku koja je izabrala da umre u 39-toj godini iako je terapija protiv smrtonosne bolesti uključivala i pobačaj. Zasluženo. Ali ne možeš od ljudi tražiti da budu sveci, nije nemoralno ne biti svetac.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Old 18.05.2004., 18:30   #38
Quote:
Lakonogi kaže:
. Evo, baš neki dan je Papa proglasio svetom majku koja je izabrala da umre u 39-toj godini iako je terapija protiv smrtonosne bolesti uključivala i pobačaj.
Da, primijetio sam vijest u medijima. Je, svaka čast. A što se tiče dileme, mislim da nije "off". Lišavanje života čini se na razne načine. Neke se načine opravdava, neke ne. Neke opravdavaju zakoni (pravo), druge moral, treće vjera.... Ako bi dakle prihvatili da abortus jest ubojstvo (tko drugog liši života ...) opet bi se moglo govoriti o actiones libere in causa, ili pak o razlozima isključenja protupravnosti. Ubojstvo je pravni termin, pa je upitno njegovo korištenje u raspravama koje ne žele tangirati ovu znanost. To unosi zabunu, bez obzira na potrebu interdisciplinarnosti pristupa temi
 
Old 18.05.2004., 20:10   #39
Quote:
Wild Frank kaže:
Ako bi dakle prihvatili da abortus jest ubojstvo (tko drugog liši života ...) opet bi se moglo govoriti o actiones libere in causa, ili pak o razlozima isključenja protupravnosti.
Hej, ne baratajte institutima za koje niste sigurni na što se odnose...
zuba is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.