Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2010., 15:30   #21
Od strožeg odgoja gori je nikakav. Kad roditelj ne zna kako će disciplinirati dijete bolje je i da ga pljesne po guzi nego da slegne ramenima i ne napravi ništa.

Što znači da prije trebamo naučiti odgajati pa onda napuštati zastarjele metode. Ono što roditeljima danas fali nije histerija oko toga smije li dijete dobiti po riti ili ne već način na koji će ispravno odgajati. To podrazumijeva ciljeve i metode. A koji put ne znaš što je manje jasno.
No kad bi se i složili oko toga što dijete treba naučiti, bilo bi dobro ljudima ponuditi i efikasne tehnike koje će zamijeniti bilo kakav oblik nasilja. Što se uglavnom svodi na entuzijastična kopanja po internetu i literaturi s koji put i oprečnim savjetima.

Zanimljivo je da na tv programu zapravo trenutno ne postoji niti jedna emisija koja bi se bavila time. Imamo tridesetak 24-satnih programa na kojima možeš temeljito naučiti kako ucmekati čovjeka na tisuću i jedan način, ali ne sjećam se kad sam od one Superdadilje vidjela emisiju o odgoju. Ako ima, ispričavam se unaprijed, ja je ne vidjeh.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:31   #22
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
pa vele, u radu je spas. kaj ne? kad me nešto hebe isto se primim posla i prođe me.
da ta "terapija" pali, ne bismo imali na stotine i stotine depresivnih zaposlenih ljudi. čak i u razvijenim zemljama. čak i sa dobrom platom.

prođe i mene neraspoloženje kad nešto dobro uradim.
depresija je nešto drugo. posve drugo.
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:32   #23
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Da, zbog svakog udarca treba dizati pompu jer nijedan nije bezazlen.
ne bi se s ovim složila. normalnom roditelju nije u cilju poniziti svoje dijete (kao što je vrlo dobro sročila jevgenija) nego ga naučiti nečemu.
ja sam jako dobro znala zašto sam dobila ta 2-3 šamara i znam i zašto sam ih zaslužila. to nije bila demonstracija sile niti ponižavanje.

i nakon svakog su se moji roditelji osjećali gore nego ja.
u tome je razlika između jednog šamara kad ništa drugo ne funkcionira i zlostavljanja.

Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Od strožeg odgoja gori je nikakav. Kad roditelj ne zna kako će disciplinirati dijete bolje je i da ga pljesne po guzi nego da slegne ramenima i ne napravi ništa.
te stoga potpisujem ovo što je Illana rekla, uz dodatak da šamar mora biti krajnja disciplinska mjera.
__________________
akutna nejebica je stvar trenutka.
onog trenutka kada shvatiš da je zadnja stvar koja se digla u tvojoj blizini parket (c) shishachpudli
themoment is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:32   #24
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Od strožeg odgoja gori je nikakav. Kad roditelj ne zna kako će disciplinirati dijete bolje je i da ga pljesne po guzi nego da slegne ramenima i ne napravi ništa.

Što znači da prije trebamo naučiti odgajati pa onda napuštati zastarjele metode.
i zbilja ti ne pada niti jedan "metod" na pamet, osim nasilja?
nemaš čime popuniti rupu koju je pljeskanje po guzi ostavilo za sobom?
ili šamar?
ničim? ne možeš se sjetiti? da ne guglaš? ničeg?
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:37   #25
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post
i zbilja ti ne pada niti jedan "metod" na pamet, osim nasilja?
nemaš čime popuniti rupu koju je pljeskanje po guzi ostavilo za sobom?
ili šamar?
ničim? ne možeš se sjetiti? da ne guglaš? ničeg?
ima. moderni sistem batine i mrkve. ak je dobar daš mu jesti, pa čak i ono što želi, a ako nije dobar, nema milo papanja. tako se i cucki dresiraju, ne milo vam bilo.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:38   #26
Quote:
themoment kaže: Pogledaj post
ja sam jako dobro znala zašto sam dobila ta 2-3 šamara i znam i zašto sam ih zaslužila. to nije bila demonstracija sile niti ponižavanje.

i nakon svakog su se moji roditelji osjećali gore nego ja.
u tome je razlika između jednog šamara kad ništa drugo ne funkcionira i zlostavljanja.
to što oni nisu mogli ili znali drukčije, i što su se osjećali loše, ne znači da ja moram ponavljati njihove greške. to što su se osjećali loše, govori samo jedno - da to nisu smjeli uraditi.
nema "šamara kad ništa drugo ne funkcionira". nema.
dijete je slabije od tebe. ne šamaraj ga.
kraj.

bi li ošamarila čovjeka od 120 kila u svađi, da ništa drugo ne funkcionira?
da li bi pukla prijateljicu šakom, ako joj nešto ne možeš dokazati?
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:41   #27
Quote:
themoment kaže: Pogledaj post
ne bi se s ovim složila. normalnom roditelju nije u cilju poniziti svoje dijete (kao što je vrlo dobro sročila jevgenija) nego ga naučiti nečemu.
ja sam jako dobro znala zašto sam dobila ta 2-3 šamara i znam i zašto sam ih zaslužila. to nije bila demonstracija sile niti ponižavanje.

i nakon svakog su se moji roditelji osjećali gore nego ja.
u tome je razlika između jednog šamara kad ništa drugo ne funkcionira i zlostavljanja.
kako su se oni osjecali, ne mozes znati
ako su se stvarno osjecali gore od tebe, tim gore po njih jer onda tek njihovo ponasanje nije objasnjivo

samari nisu nista drugo nego demonstracija sile i pokusaj ponizvanja nekoga tko je slabiji od tebe i ovisan o tebi i tvojoj dobroj volji

roditelj koji koristi takvu praksu nema autoritet nad djetetom i kriticne situacije rjesava silom jer ne zna ili nije zainteresiran za bilo koji drugi bolji nacin
jedina poruka koju djetetu salje je: jaci sam od tebe, nemam zivaca niti interesa posvetiti ovom problemu vise paznje pa drugi put razmisli unaprijed da ne izazoves novo nasilje

jupije
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:42   #28
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post
i zbilja ti ne pada niti jedan "metod" na pamet, osim nasilja?
nemaš čime popuniti rupu koju je pljeskanje po guzi ostavilo za sobom?
ili šamar?
ničim? ne možeš se sjetiti? da ne guglaš? ničeg?

Ne. Rodila sam se sveznajuća.

Da, tražila odgovore na pitanja koja su me mučila, kopala po knjižarama i literaturi dok nisam našla ono što mi je treba i što mi je prihvatljivo.

Ima djece i djece, od onih kojima je dovoljno reći što i kako da naprave do onih s kojima je jako teško izići na kraj. Većina je djece negdje između, a roditelji nisu sveznajući ni svemoćni.

Zanimljivo je da bi roditelj valjda čim postane roditelj trebao sve o odgoju isisati iz malog prsta, dok nekim čudom odgajatelji griju stolicu godinama da dođu do diplome kako bi bili kvalificirani za rad s djecom.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:44   #29
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
ima. moderni sistem batine i mrkve. ak je dobar daš mu jesti, pa čak i ono što želi, a ako nije dobar, nema milo papanja. tako se i cucki dresiraju, ne milo vam bilo.
ne znam, ti kako hoćeš, ali ja ako ne mogu tako odrasloj osobi napraviti, ne mogu ni djetetu.
pa ako ne uskratim materi obrok zato što me nije poslušala, neću ni djetetu.
samo što moja mater zna sama sebi izvaditi na tanjur, a dijete ne zna.
u tom smislu, ti dominiraš i koristiš tu svoju dominaciju

moja maca, naprimjer, ne bi mogla biti tako ucijenjena. ona bi našla hrane, sve da je na Mjesecu
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:46   #30
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Ne. Rodila sam se sveznajuća.

Da, tražila odgovore na pitanja koja su me mučila, kopala po knjižarama i literaturi dok nisam našla ono što mi je treba i što mi je prihvatljivo.

Ima djece i djece, od onih kojima je dovoljno reći što i kako da naprave do onih s kojima je jako teško izići na kraj. Većina je djece negdje između, a roditelji nisu sveznajući ni svemoćni.

Zanimljivo je da bi roditelj valjda čim postane roditelj trebao sve o odgoju isisati iz malog prsta, dok nekim čudom odgajatelji griju stolicu godinama da dođu do diplome kako bi bili kvalificirani za rad s djecom.
Roditelj ne treba sve o odgoju isisati iz malog prsta, nego jednostavno osvijestiti da je njegovo dijete osoba. Osobu ne udaraš. Osobu ne ponižavaš. Od osobe ne očekuješ ono što ti sam ne znaš objasniti niti napraviti kako treba (i u skladu s tim, niti podučiti dijete tomu što se od njega očekuje).

Rad s djecom i roditeljstvo nisu ista stvar. Nisu ni slična. Kod RADA s djecom se savjetuje distanca, kod odgoja vlastitog djeteta se valjda podrazumijeva prvenstveno ljubav i obostrano poštovanje i uvažavanje.
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:47   #31
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Ne. Rodila sam se sveznajuća.

Da, tražila odgovore na pitanja koja su me mučila, kopala po knjižarama i literaturi dok nisam našla ono što mi je treba i što mi je prihvatljivo.

Ima djece i djece, od onih kojima je dovoljno reći što i kako da naprave do onih s kojima je jako teško izići na kraj. Većina je djece negdje između, a roditelji nisu sveznajući ni svemoćni.

Zanimljivo je da bi roditelj valjda čim postane roditelj trebao sve o odgoju isisati iz malog prsta, dok nekim čudom odgajatelji griju stolicu godinama da dođu do diplome kako bi bili kvalificirani za rad s djecom.
ne, ne mora roditelj sve znati.
pohvaljujem tvoje napore, nadam se da će se većina roditelja, uključujući i mene, povesti tvojim primjerom, da sve oblike nasilja zamijene nečim što nije ponižavajuće za dijete. nema razloga da se ijedno biće ponižava, samo zato što je manje i što je nemoćno. ako muškarci ne smiju udarati žene, ni žene i muškarci ne smiju udarati djecu.
i odgajatelji, psiholozi i svi ostali su tu da pomognu, što da ne.
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:48   #32
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
molim te opiši, kako nisu bezazleni i koje su posljedice.
Žalosno je da odrasloj osobi treba govoriti koliko je fizičko kažnjavanje ponižavajuće za dijete.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:49   #33
Quote:
themoment kaže: Pogledaj post
ne bi se s ovim složila. normalnom roditelju nije u cilju poniziti svoje dijete (kao što je vrlo dobro sročila jevgenija) nego ga naučiti nečemu.
ja sam jako dobro znala zašto sam dobila ta 2-3 šamara i znam i zašto sam ih zaslužila. to nije bila demonstracija sile niti ponižavanje.

i nakon svakog su se moji roditelji osjećali gore nego ja.
A nije bilo drugog načina? Kad su se već i oni loše osjećali? Svejedno su to opet učinili? Nisu se baš ničemu drugom dosjetili pa da se nitko ne osjeća loše?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:49   #34
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
ima. moderni sistem batine i mrkve. ak je dobar daš mu jesti, pa čak i ono što želi, a ako nije dobar, nema milo papanja. tako se i cucki dresiraju, ne milo vam bilo.
Bravo! Izgladnjivanje.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:50   #35
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post

bi li ošamarila čovjeka od 120 kila u svađi, da ništa drugo ne funkcionira?
da li bi pukla prijateljicu šakom, ako joj nešto ne možeš dokazati?
bi. jesam. nakon direkne uvrede. (100 kilaša, ne frendicu. s njima se ne svađam. ne u toj mjeri. a i nemam ja nju što učiti i odgajati. )
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
kako su se oni osjecali, ne mozes znati
ako su se stvarno osjecali gore od tebe, tim gore po njih jer onda tek njihovo ponasanje nije objasnjivo

samari nisu nista drugo nego demonstracija sile i pokusaj ponizvanja nekoga tko je slabiji od tebe i ovisan o tebi i tvojoj dobroj volji

roditelj koji koristi takvu praksu nema autoritet nad djetetom i kriticne situacije rjesava silom jer ne zna ili nije zainteresiran za bilo koji drugi bolji nacin
jedina poruka koju djetetu salje je: jaci sam od tebe, nemam zivaca niti interesa posvetiti ovom problemu vise paznje pa drugi put razmisli unaprijed da ne izazoves novo nasilje

jupije
upravo suprotno. znam da su se loše osjećali jer bi svaki put (od ta famozna 3) došli pričati samnom. i o šamaru i o uzroku šamara. i ja sam iz tog šamara nešto izvukla i daljni šamari više nisu bili potrebni.

moji su imali dok na faks nisam otišla jeben autoriret nadamnom. ne, nisam ih se panično bojala (nedaj bože od straha da će me ponovo udarit), as i said, imam najjebeniji odnos s njima, ali je njihova bila zadnja i njihovu sam poštovala.
o zainteresiranosti da i ne govorim.

i ne - roditelji koji neće premlaćivati svoje dijete, a dat će mu u odgojnom periodu par šamara NISU zlostavljači. najnormalniji su ljudi.
i nitko me neće uvjeriti da će jedan okejžnal šamar ostaviti neizbrisive ožiljke na nejakoj duši.
__________________
akutna nejebica je stvar trenutka.
onog trenutka kada shvatiš da je zadnja stvar koja se digla u tvojoj blizini parket (c) shishachpudli
themoment is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:50   #36
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post

Ima djece i djece, od onih kojima je dovoljno reći što i kako da naprave do onih s kojima je jako teško izići na kraj. Većina je djece negdje između, a roditelji nisu sveznajući ni svemoćni.

Zanimljivo je da bi roditelj valjda čim postane roditelj trebao sve o odgoju isisati iz malog prsta, dok nekim čudom odgajatelji griju stolicu godinama da dođu do diplome kako bi bili kvalificirani za rad s djecom.
uvijek kad se pokrene ova tema zabavno je čitati mudre savjete
o tome kako treba samo razgovarati, i ako dijete nije poslušno od samog razgovora, nisi dobar roditelj, i lupanje po guzi ispod pelena je nasilje, i sve je to demonstracija sile.
neka slobodno svatko rodi nekoliko, odgoji ih kako misli da je najpametnije, pa onda, i to možda, možemo uspoređivati primjere.
ovako, nema smisla.

ja sam za lupanje po guzi djeteta koje je premalo da shvati težinu riječi, ako netko nije shvatio gore napisano
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:51   #37
Quote:
MelodyNine kaže: Pogledaj post
ne znam, ti kako hoćeš, ali ja ako ne mogu tako odrasloj osobi napraviti, ne mogu ni djetetu.
pa ako ne uskratim materi obrok zato što me nije poslušala, neću ni djetetu.
samo što moja mater zna sama sebi izvaditi na tanjur, a dijete ne zna.
u tom smislu, ti dominiraš i koristiš tu svoju dominaciju

moja maca, naprimjer, ne bi mogla biti tako ucijenjena. ona bi našla hrane, sve da je na Mjesecu
ne da hoću, bio sam svjedok takvih postupaka. malo izvrćete naše suprotne stavove i dajete čudne protuargumente. nitko da izusti koja je korektna metoda. razgovarat sa djetetom koje još nezna ni govoriti?
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:53   #38
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Molim te, nemoj. Zaista. Sa djecom se sve može razgovorom riješiti. Roditelji lupe dijete jer izgube kontrolu, jer su isfrustrirani... Dijete ne treba ispaštati zbog toga, koliko god nestašno bilo.
Meni tući djecu isto znači "ubiti boga u njima" i ne vidim ništa loše u povremenoj odgojnoj mjeri lupkanja po guzi. Ne znam što su moji roditelji trebali učiniti kada sam po xy-ti put pokušala ugurati prste/pletaće igle u utičnicu unatoč svim zaštitama koje je utičnica imala i nakon svih informativnih razgovora koje smo na tu temu imali. Pustiti da me ubije struja? Rješavanje razgovorom očito nije funkcioniralo, bila sam divlja i tvrdoglava k'o mazga i što god bih naumila, to sam i provela u djelo.


Razapnite me.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:55   #39
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
ne da hoću, bio sam svjedok takvih postupaka. malo izvrćete naše suprotne stavove i dajete čudne protuargumente. nitko da izusti koja je korektna metoda. razgovarat sa djetetom koje još nezna ni govoriti?
Ne postoje metode odgoja. Odgoj nije dresura.
Dijete je osoba. Ako baš tražiš "metodu" - pa, usporedi promjene raspoloženja kod sebe, i količinu frustracija tijekom dana, pomnoži to sa stupnjem nemoći u godinama u kojima ti je dijete, pa vidi kako bi postupio na njegovom/njezinom mjestu. Budi na istoj razini kao klinac, pokušaj ga razumjeti, i objasniti mu iz njegove perspektive nemoćne osobe, a ne iz svoje pozicije svemogućeg, sveznajućeg "ja sam stariji, ja sam pametniji, ja sve znam, i mene se IMA SLUŠAT!!!" .

Samo što to nije metoda, nego je osnovno razumijevanje i poštovanje osobe koju bi trebao voljeti.
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 15:55   #40
Quote:
themoment kaže: Pogledaj post
bi. jesam. (100 kilaša, ne frendicu. s njima se ne svađam. ne u toj mjeri. a i nemam ja nju što učiti i odgajati. )
i imala si sreće više nego pameti, moraš priznati.
tu smo bitno drukčije, ja ne bih udarila nikoga. ne vidim potrebe za tim, osim ako nije samoodbrana od fizičkog napada.
je li on udario tebe?
šta bi učinila da te udari dečko ili muž, opali ti blagi šamar, umjereni? je li ti ok da se odrasli ljudi međusobno zvekaju?

frendice ne udaraš jer ih voliš. ne zato što ih nemaš šta naučiti.
__________________
They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death, everyone. 21 grams, the weight of a stack of 5 nickels, the weight of a chocolate bar, the weight of a hummingbird...
MelodyNine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.