Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2011., 12:26   #161
Quote:
kesup kaže: Pogledaj post
a kakav ti je prije bio?
Pozz,pa prije mi nije bio takav,bio je "normalan"gust i pjenast,a sad je nekako sluzav i kremast,nekako se razvlači
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 16:35   #162
Čuj, rado bi ti dala koji savjet, barem u onom dijelu u koji se kužim, ali ne znam apsolutno ništa o tome kako ga pripremaš, jel ti cjediljka gusta ili ne.. Koliko ga dugo držiš i sl.

Sam ću reć da je sasvim normalno da zrna puštaju sluz - kefiran - to je ono zbog čeg ga i pijemo. I kefir uvijek na visokim temperaturama bolje "radi" tj. sad po ljeti pušta neke stvari koje zimi ne može jer je temperaturno ograničen, da tak kažem.
Tak da.. Ak ne smrdi, ne mijenja boju i sl..
kesup is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 19:22   #163
Quote:
kesup kaže: Pogledaj post
Čuj, rado bi ti dala koji savjet, barem u onom dijelu u koji se kužim, ali ne znam apsolutno ništa o tome kako ga pripremaš, jel ti cjediljka gusta ili ne.. Koliko ga dugo držiš i sl.

Sam ću reć da je sasvim normalno da zrna puštaju sluz - kefiran - to je ono zbog čeg ga i pijemo. I kefir uvijek na visokim temperaturama bolje "radi" tj. sad po ljeti pušta neke stvari koje zimi ne može jer je temperaturno ograničen, da tak kažem.
Tak da.. Ak ne smrdi, ne mijenja boju i sl..
Radim ga po receptu,znaći 2 žlice na 2-2,5dl mlijeka,stoji 24h i tada ga cijedim kroz plastičnu cijediljku i drvenom kuhačom.Uglavnom radim sve isto kao i prije ali kefir je drugačiji.
Ma bit če da je zbog temperature.
Ne smrdi,boja je ista.
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 00:58   #164
evo vam link za bog sveta hrana, tu imate jako lijepo opisano o kefirnoj gljivi
http://svetahrana.blogspot.com/2011/...a-i-kefir.html
mene zanima nešto; ja sam prije tjedan dana dobila od ovog Domagoja sa ovog bloga poštom dvije žl gljive...sad je već ima dosta, al ne kužim vas kad govorite o broju gljiva, jer ova moja gljiva izgleda kao masa, kao mladi sir...jel to zato što je još mlada,( nema ni tjedan dana) ili što je već? uopće ne razumijem kako ću je to djeliti, ne razumijem taj odnos mase gljive, jel to sama procjenim koliko meni paše u mlijeko gljive, pa iznad toga dijelim??? kako znate koliko ima viška??? kad ima tog viška????????
ja je volim jesti, jako mi je ukusna, kao mladi sir mi je....pa već vidim masu ideja kako da trošim ta kefirna zrnca..
evo vam još linkova o kefiru;http://istineilaziohrani.blogspot.co...a-kavkaza.html
i ovo http://istineilaziohrani.blogspot.co...i-pravite.html
__________________
neka hrana bude lijek tvoj, a lijek tvoja hrana
ančica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 09:54   #165
Pa procijenis od oka ak ih ima previse. Skuzit ces nakon nekog vremena da ih ima duplo vise nego u pocetku. Kad procijedis kefir mozes i oprat gljive prije nego kaj ides radit novu turu.. onda ih mozes prebrojat i podijelit s dva minus 3 itd, da izracunas kolko ces ih podijelit.. lol
relativnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:02   #166
Thumbs up Kefir gljiva

Dragi moji, za početak samo kratko: čovjek s kojim sam u kontaktu i čije tekstove prevodim zove se Dominic. On je napisao čitav niz radova vezanih uz domaći kefir. Ima ta čudna gljiva mnogo naziva, ja sam skratila na: kefir gljiva.
http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html
U ovom ću threadu copy-pasteat prijevod njegove stranice, koji sam dogovorila s njim, a kako bih pomogla mnogim ljudima koji ne znaju engleski jezik. Ako će on imati prostora na webu, prijevod će staviti i na gore spomenuti web.
Za početak, prvi dio prevedenog teksta odnosi se na pripremu kefira, dakle samo osnovna stvar. Nisam baš pri vremenu pa ću prevoditi kako stignem i tako i postati prijevod na ovaj thread.
Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih uz gljivu, nisam baš prava osoba za to, jer doslovno učim kako prevodim njegov web... Najbolje da, ako imate gljivu, počnete proizvoditi, a ostalo ćete kao i ja saznavati usput ;-))
BTW, na forum.hr logiram se 1x mjesečno pa ako i stavite neka pitanja, znajte da ćete dugo čekati odgovor...
Također, moja gljiva se normalno množi i svakih 3 tjedna imam novu turu, pa se tu mogu ostaviti i zahtjevi za gljivicom, rado ću je dati tko god želi! ;-))
Srdačan pozdrav!
__________________
Jedina razlika između mene i luđaka je ta - što ja nisam lud ... Salvador Dali
Jana88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:06   #167
Stiglo sa Zdravlja
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 15:10   #168
Thumbs up 1.dio prijevoda: recept za tradicionalni mliječni kefir

RECEPT ZA TRADICIONALNI MLJEČNI KEFIR

Sastojci / pribor - za dvije šalice kefira

• 1-2 jušne žlice zrnaca kefira.
• 3-4 šalice velika staklenka s poklopcem
• Najlonska ili stainless stell mrežica ili cjediljka i žlica
• Prikladna posuda sa širokim grlom za cjeđenje kefira i čista boca sa poklopcem za skladištenje kefira
• 2 šalice svježeg mlijeka (prikladne vrste mlijeka: sirovo i nepasterizirano / pasterizirano punomasno mlijeko, srednje masno ili bezmasno mlijeko. Kozje, kravlje, ovčje, bivolje, devino ili kobilje mlijeko. Autor preferira svježe, sirovo punomasno kozje ili kravlje mlijeko).

Uobičajena metoda izrade kefira

Stavite zrnca kefira u čistu staklenku.
Savjet: Dobro je označiti vanjsku stranu staklenke sa markerom ili kuhinjskom gumicom, da se označi razina zrnaca koje ste stavili u staklenku. Kako će se zrnca kefira množiti iz dana u dan, biti će lakše odrediti količinu zrnaca koje treba maknuti pri svakoj idućoj izradi kefira. Uklonjena porcija zrnaca je vaša zaliha. Ona može služiti za pojačanje probiotičkih i terapeutskih vrijednost kefira neposredno prije same konzumacije, na način da ih jednostavno dodate u gotovi kefir. Alternativno, koristite višak zrnaca za pripremu ostalih interesantnih i zdravih proizvoda , koji su također spomenuti na autorovoj web stranici.
Dodajte svježe mlijeko, nježno promješajte sadržaj, stavite poklopac na staklenku i ostavite da stoji na sobnoj temperaturi cca. 24 sata ili dok vam se proizvod ne učini po vašem ukusu.
Napomena: staklenka ne smije stajati na direktnoj sunčevoj svjetlosti. Dobro mjesto je, primjerice, kuhinjski element. Nemojte napuniti staklenku više od ¾, jer će u suprotnom mlijeko prekipjeti nakon nekoliko sati fermentacije. Ako staklenku hermetički zatvorite, proizvesti će se razmjerno karboniziran (zasićen ugljičnom kiselinom) kefir.
Kefir se uglavnom priprema u staklenci sa odškrinutim poklopcem, tako da plin koji se proizvodi fermentacijom može nesmetano izlaziti van. Najbolje je ne ostaviti kefir da fermentira predugo nakon što pokazuje znakove povećanja mase ili odvajanja vidljivog po malim džepovima ili naslagama blijedožute boje (sirutke). U suprotnom, kefir će biti kiseliji te po svoj prilici stvoriti će se 2 nivoa smjese; gornji u vidu debele bijele skute i sirutke na dnu posude. Ako se ovo dogodi, to nije loše, ali može učiniti cijeđenje težim, a okus prekiselim za nečiji ukus.
Cijeđenje kefira:
Ulijte sadržaj staklenke u cjedilo i propustite kefir u adekvatnu posudu, da u cjedilu ostanu samo kefirna zrnca. Operite staklenku i ponovno je upotrijebite za novu turu tako da ponovite proces.
Kefir stavite u čistu bocu i čvrsto je zatvorite. Kefir se može piti istog trena ili još bolje nakon što se dan-dva hladio u hladnjaku. Druga je opcija ostaviti kefir da dozrijeva na sobnoj temeperaturi još dan ili više, najbolje bez dovoda zraka. Nakon toga se onda može spremiti u hladnjak na dulju pohranu ili konzumirati.
Napomena: čuvanje u hladnjaku 1-2 dana ili dozrijevanje na sobnoj temperaturi poboljšava okus i povećava nutricionističku vrijednost. Vitamini B6, B3 i B9 (folna kiselina) povećavaju se duljinom pohrane, zbog biosinteze tih vitamina i kvasca kojeg kefirna zrca sadrže.
Da bi se izbjeglo oštećivanje kefirnih zrnaca, nikada ne stavljajte kefirna zrnca u vruću staklenku odmah nakon što ste je prali vrućom vodom! Prvo dodajte svježe mlijeko i tek tada stavite zrnca. Ovaj postupak trebao bi postati navika.
__________________
Jedina razlika između mene i luđaka je ta - što ja nisam lud ... Salvador Dali
Jana88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 21:44   #169
Ima netko da je voljan pokloniti/prodati mi te dvije zlicice kefira ? Ja sam u Zagrebu pa mi posaljite poruku
Kad sam bila mala mama me pokusala hraniti time ali nije mi bilo fino. Nedavno sam jela kupovni i jako mi je fin bio :P
Zasecerim ga i dodam zitarice.
Trinity Blood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 20:36   #170
Molim pomoć;

ja sam nedavno čitala o tome kako je kefir zdrav, pričala to i mojoj mami, pa je žena naručila kefirna zrnca - dobila ih i napravila kefir. Sutradan smo to procjeđivale, ali je meni to toliko smrdilo, da nisam mogla približiti čašu (napominjem da sam ja malo bolesna na smradove)...
Kako bih ja isto tako htjela raditi kefir i čekam svoju gljivu, molim vas da mi vi koji imate iskustva s kefirom objasnite mora li kefir tako smrditi, ili smo mi napravile nešto krivo? Je li moguće da smo stavile previše mlijeka, naime meni taj kefir i nije bio nešto gust...
Hvala vam svima.
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 23:03   #171
Ja svoj kefir radim s gljivom, a ne sa zrncima, tako da ne znam ima li isti okus, tj. miris. Moj kefir ima gustoću jogurta (koji put malo rjeđeg, koji put malo gušćeg), ali nema nikakav prestrašan miris. Možda ste predugo držale zrnca u mlijeku? Na pretoplome? Probajte malo eksperimentirati...
Davorka West is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2011., 21:19   #172
Kefirna zrnca je najbolje čuvati oprana u vodi u hladnjaku. To se može tjednima.
Za trajno čuvanje može sušenje i smrzavanje. Prije oba postupka isprati po mogućnosti destiliranom vodom. Suha se stavljaju u mlijeko u prahu i tako čuvaju a smrzava se tako da se isprana dobro ocijede pa i u krpi malo posuše i smrznu. Smrznuta se slabije očuvaju i potrebno ih je dizati i do tjedan dana mijenjajući mlijeko.
Kefirna zrna rastu do veličine oraha ali se češće od manipulacije raspadnu. Kad je kefir gotov i počne se odvajati gruš od sirutke može se dobro promućkati i izliti u cjedilo i lagano protresti. Sve je kefir, osim zrna. I sluz i gruš i sirutka.
Krupnija zrna po mom iskustvu daju nešto bolji kefir. Kod razmnožavanja kefirnih zrna proberite sebi krupnije a sitnije dajte dalje.
Krupnija probrana zrna se mogu cijediti rjeđim sitom pa sve ide puno lakše.
Ako se gnječe i jako tresu, mrvice zrnaca prolaze sito i dalje kisele kefir pa postaje prekisel. Zato su opet bolja veća zrnca.
Mlječna zrnca mogu koristiti i slatku vodu ali se ne razmnožavaju na taj način. Možete pripremiti i piće poput combuche s njima. U zeleni čaj 10% šećera i zrnca i dobivate fermentirani zeleni, gazirani čaj.
Može se koristiti i voćni sok i sl...
Domagoj (sveta hrana).
Domdz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 23:28   #173
Stavila sam zrnca u litru mlijeka prije cca 5 sati, i vec se odvojila sirutka i nekako mirisi na pokvareno mlijeko....jel to uobicajeno
__________________
Thinking is difficult, that is why most people people judge.
Little Mermaid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 08:59   #174
Dobila sam na poslu tu gljivu. Kolegica mi uvalila i sad neznam sta da radim s njom. Dala mi ju je u staklenoj tegli u 2 dcl mlijeka.
Na netu ne pise nista posebno. Moze mi neko reci u kratkim crtama sta sad tocno trebam s njom raditi i kako se tocno priprema. Koliko sam skuzila ona se ne smije dirati s rukama vec samo cijediti kroz plasticnu cijediljku nikako metalnu.
Savjete molim otkud da krenem!
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 20:13   #175
Quote:
BACARDI kaže: Pogledaj post
Dobila sam na poslu tu gljivu. Kolegica mi uvalila i sad neznam sta da radim s njom. Dala mi ju je u staklenoj tegli u 2 dcl mlijeka.
Na netu ne pise nista posebno. Moze mi neko reci u kratkim crtama sta sad tocno trebam s njom raditi i kako se tocno priprema. Koliko sam skuzila ona se ne smije dirati s rukama vec samo cijediti kroz plasticnu cijediljku nikako metalnu.
Savjete molim otkud da krenem!

gljivu pomiješaš s oko 2 dcl mlijeka i držiš ju u staklenci koja ima plastični poklopac, recimo od nutele, nakon 24 sata što je odstojala u mlijeku cijediš ju kroz plastičnu cjediljku i pri tom miješaš plastičnom žlicom, nakon toga gljivu u cjediljki ispereš pod mlazom hladne vode i vratiš ju u staklenku koju si prethodno oprala i ponovo naliješ mljijeko
kod pranja gljiva pripazi da ti ne ispadne komadić gljive u sudoper, ako ti se to desi taj komad što je ispao baci u smeće, nikako ga ne vračaj nazad u cijedilo jer je došao u dodir s metalom, tj. sudoperom, radi toga ti je najbolje kupiti malo veće cjedilo nego što je ono malo za čaj jer nečeš moći miješati gljivu u malom
nadam se da sam pomogla, javi kako ide

edit: na netu možeš nać dosta o gljivi pod nazivom Tibetanska gljiva
__________________
stvarnost je samo stvar percepcije
mely2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 12:59   #176
Quote:
mely2 kaže: Pogledaj post
gljivu pomiješaš s oko 2 dcl mlijeka i držiš ju u staklenci koja ima plastični poklopac, recimo od nutele, nakon 24 sata što je odstojala u mlijeku cijediš ju kroz plastičnu cjediljku i pri tom miješaš plastičnom žlicom, nakon toga gljivu u cjediljki ispereš pod mlazom hladne vode i vratiš ju u staklenku koju si prethodno oprala i ponovo naliješ mljijeko
kod pranja gljiva pripazi da ti ne ispadne komadić gljive u sudoper, ako ti se to desi taj komad što je ispao baci u smeće, nikako ga ne vračaj nazad u cijedilo jer je došao u dodir s metalom, tj. sudoperom, radi toga ti je najbolje kupiti malo veće cjedilo nego što je ono malo za čaj jer nečeš moći miješati gljivu u malom
nadam se da sam pomogla, javi kako ide

edit: na netu možeš nać dosta o gljivi pod nazivom Tibetanska gljiva
Hvala na iscrpnom odgovoru.
Tako i radim zadnjih par dana. Ukus mi je ok. Jucer mi je bio malo kiseliji pa sam dodala vise mlijeka.
Zanima me sta da radim s njom kad odputujem negdje? Jel ju mogu staviti u frizider na 3 dana i nakon toga ju normalno koristiti ?
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 13:38   #177
možeš ju držati par dana u frižideru u mlijeku ali kad ju nakon toga procijediš taj kefir nemoj piti nego gljivu isperi, stavi u novo mlijeko i nastavi sa normalnim postupkom
ja sam prilično dugo pila taj kefir pa sam ga se zasitila , gljivu sam oprala i stavila u najlonsku vrečicu i zamrzla je , nakon ovoga postupka jedno dva procesa ne bi trebalo pit kefir jer mu treba vremena da se povrati stari okus
(btw smrznutu gljivu direkt stavim u mlijeko sobne temperature i u njemu se odmrzava)
__________________
stvarnost je samo stvar percepcije
mely2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 20:45   #178
Quote:
mely2 kaže: Pogledaj post
možeš ju držati par dana u frižideru u mlijeku ali kad ju nakon toga procijediš taj kefir nemoj piti nego gljivu isperi, stavi u novo mlijeko i nastavi sa normalnim postupkom
ja sam prilično dugo pila taj kefir pa sam ga se zasitila , gljivu sam oprala i stavila u najlonsku vrečicu i zamrzla je , nakon ovoga postupka jedno dva procesa ne bi trebalo pit kefir jer mu treba vremena da se povrati stari okus
(btw smrznutu gljivu direkt stavim u mlijeko sobne temperature i u njemu se odmrzava)
Hvala..

Zanima me jos jedna stvar. Jel istina da taj "napitak" deblja ?
Citam razna iskustva i vecina ljudi je jako zadovoljna s "gljivom" iako su primjetili da se debljaju. Uglavnom, super se osjecaju i sve je odlicno i ne smeta ih jer su se malo popunili.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2011., 09:51   #179
ćuj, ja nisam primjetila da deblja, pila sam ju navečer i to bi mi bilo kako večera, jedna šalica kefira i uz to mi je jako povoljno djelovala na probavu
__________________
stvarnost je samo stvar percepcije
mely2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 16:39   #180
Višak se uvijek može staviti u zamrzivač. Ja sam to napravio.
Pripuz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:47.