Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2004., 02:55   #1
Računovodstvo

Dakle dosta ljudi kupuje preko firmi da bi ustedjeli pdv.... Koliko sam informiran taj pdv se svejedno mora platiti, ali se kasnije vraca... Postoji li nacin da se kupi bez da se ne obracuna pdv? Hvala!
Tonii is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 15:41   #2
Re: Kupovina preko firme

Quote:
Tonii kaže:
Dakle dosta ljudi kupuje preko firmi da bi ustedjeli pdv.... Koliko sam informiran taj pdv se svejedno mora platiti, ali se kasnije vraca... Postoji li nacin da se kupi bez da se ne obracuna pdv? Hvala!
Nikad se ne vraća krajnjem potrošaču. Ušteda može biti samo na marži.

To su firme radile dok je bio na snazi porez na promet. Zato je i uveden PDV.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2004., 16:04   #3
Simona,
pa PDV se vraća firmi ako ima veći iznos ulaznih faktura nego izlaznih. Tražiš povrat i dobiješ na žiro - provjereno

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 11:07   #4
Svaka tri mjeseca dajem zahtjev za povrat PDV-a.
Normalno da moram priložiti i originalne dokumente ali nakon nekog vremena ga dobivam i nemam nikakve inspekcije ni drugih problema.
uostalom inspekcije se ne treba bojati ako radiš kako treba.
jedino što oduzmu malo vremena.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 13:09   #5
Re: Kupovina preko firme

Quote:
Tonii kaže:
Dakle dosta ljudi kupuje preko firmi da bi ustedjeli pdv.... Koliko sam informiran taj pdv se svejedno mora platiti, ali se kasnije vraca... Postoji li nacin da se kupi bez da se ne obracuna pdv? Hvala!
Upravo tako, platiš pa ti se vrati (ako ti firma nije ništa prodavala, inače prebiješ s PDVom koji ti računaš drugima). PDV možeš izbjeći na legalan način samo ako kupuješ od firme koja nije u sustavu PDVa, a na nelegalan se da izbjeći ako plaćaš cashom, ali ne bih o tome
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2004., 13:55   #6
Quote:
Moonlight Cat kaže:
A u paketu dobiješ i inspekciju porezne uprave.
ma tko će ti doći u inspekciju za par somova kuna povrata PDV-a?
Druga je stvar da ti svaki mjesec tražiš stotine tisuća kuna - normalno da bi im bilo sumnjivo - neka dođu i nek bulje u knjige - ma bezveze....
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 13:53   #7
Re: Kupovina preko firme

Quote:
Tonii kaže:
Dakle dosta ljudi kupuje preko firmi da bi ustedjeli pdv.... Koliko sam informiran taj pdv se svejedno mora platiti, ali se kasnije vraca... Postoji li nacin da se kupi bez da se ne obracuna pdv? Hvala!
Da, postoji! I ljudi bas i ne znaju previse za njega.

Imas li udrugu ili crkvu (eto ideje - Antipdv church ) mozes biti u situaciji da u startu ne placas PDV. Da bi se to dogodilo moraju biti zadovoljeni slijedeci uvjeti:
1. Udruga/crkva dobija NOVCAVNU donaciju iz inozemstav na devizni racun kod poslovne banke u HR. (recimo 10.000 €)
2. Odlazis na poreznu upravu (u Zagrebu je to nova zgrada na aveniji Dubrovnik) i predajes im slijedecu dokumentaciju:
- izvod banke na kojem je vidljivo da je novac sjeo na racun,
- obrazac 10 koji ti daje banka kao potvrdu primitka iznosa,
- pismo inozemnog donatora u kojem bi pise koliko ti je i zasto dao (npr. za potporu djelatnosti udruge/crkve) i na kojem su jasno navedeni njegovi podaci, bez obzira bilo rijec o osobi ili pravnoj osobi
- zahtjev za izdavanjem potvrde o oslobadjanju placanja PDV-a (sroceno vlastitim rijecima, nema obrasca)
- obavijest o razvrstavanju od Drzavnog zavoda za statistiku (tu se vidi porezni broj)
3. Nakon par dana, potvrda je gotova i princip je slijedeci:
- sve isporuke do visine od 10.000 € u nasem primjeru, dakle do visine donacije, mozes obaviti bez placanja pdv-a
- R-1 ili R-2 ti se ispostavlja bez obracunatog PDV-a
- na racunu isporucitelj upisuje kako je isporuka oslobodjena PDV-a temeljem cl.73 b Pravilnika o porezu na dobit i potvrde Ministarstva financija br...... (navodi se broj s potvrde)
- isporucitelj u potvrdu upisuje podatke o broju, datumu i iznosu racuna te stavlja svoj zig i potpis, kao i podatke o svojoj firmi
- potvrdu kopira i zadrzava kopiju kako bi poreznoj upravi na upit mogao dokazati zasto nije obracunao PDV.

Jos nesto?
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 14:57   #8
swaschta,

kako je prije bilo za neprofitne udruge? Bile su oslobođene plaćanja PDV-a i ako bi dobile novce iz tuzemstva?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 15:01   #9
Prije cega?

Ako je rijec o PDV-u to je tek unatrag, mislim, dvije godine. A sto se tice novca iz tuzemstav - ne. Cilj drzave je bio da se potakne priljev deviza, pa olaksica od pocetka vrijedi samo za doznake iz inozemstva.

Druga je stvar sto mozes svoje novce odnijeti prijatelju u SLO i zamoliti ga da ti uplati na devizni racun udruge i posalje pismo. No, ajmo reci da se to ne smije, sram bilo svakoga tko poslusa ovaj prijedlog i osteti drzavu koja je tako puno ucinila za razvoj neprofitnog sektora.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 15:06   #10
Usput, jos malo podataka:
- na ovaj nacin mozete kupiti sve sto sadrzi PDV i ne dajte se zbuniti mojim bedastim kolegama knjigovodjama koji se s tim nikad nisu susreli, pa cak ni njihovim prijateljima iz porezne uprave. To ne zna svatko, cak ni u ministarstvu financija, zato se, ako nista drugo ne upali, obratite u novu zgradu min.financija u ZGB.
- zakon omogucava da se i roba uveze bez pdv-a ako je iz donacije ali moj vam je prijedlog da se radije ubijete nego cekate njihovo rjesenje kojim vam to odobravaju. Tu je, naime, zakon omogucio da carina sama procijenjuje sto moze a sto ne moze, npr nekoj srpskoj stranci u HR su dozvolili uvoz auta bez placanja pdv-a a udruzi koja prevozi stare - ne.
- zato je najpametnije primi novce od donatora, i kupiti opremu kod naseg trgovca, tu vas nitko nista ne pita. Mozete, kao humanitarna udruga, kupiti i tenk ali cete biti oslobodjeni pdv-a
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2004., 22:28   #11
Quote:
swaschta kaže:
Prije cega?
mislio sam prije ovih promjena koje su bile u 4 mjesecu ove godine - sad čitam pročišćeni tekst pa ne znam kako je prije glasio taj članak 13. jer se taj zakon valjda mijenjao najviše od svih.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 00:44   #12
Koliko mi je poznato, ova olaksica niji niti stavljena u Zakon vec je regulirana Pravilnikom. Malo bedasto, ali je tako.

Na zalost, nisam jos gledao novi zakon. Imas li negdje link na njega?
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 11:00   #13
evo linka - odličan je ima i mišljenja, linkove na povezane zakone - mrak

Na naslovnici je spomenuta promjena u 4. mjesecu.



Porezna uprava

ovo je mijenjano:
ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O POREZU NA DODANU VRIJEDNOST
Članak 1.

U Zakonu o porezu na dodanu vrijednost (»Narodne novine«, br. 47/95., 106/96., 164/98., 105/99., 54/00., 73/00. i 127/00.) u članku 10. brojka: »22« zamjenjuje se brojkom: »20«.

Članak 2.

U članku 12. točka 12. mijenja se i glasi:

»12. uvoz dobara, osim nafte i naftnih derivata, duhana i duhanskih proizvoda, alkohola i alkoholnih pića, koja su kao donacija dana humanitarnim organizacijama, zdravstvenim, obra_zov_nim, kulturnim, znanstvenim, vjerskim i socijalnim ustanovama, športskim amaterskim klubovima te tijelima državne, lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i uvoz dobara od strane istih koja se plaćaju iz primljenih inozemnih novčanih donacija,«.

Iza točke 16. dodaje se točka 17. koja glasi:

»17. ponovni uvoz dobara koja u nepromijenjenom stanju uvozi osoba koja ih je izvezla, a koji je u skladu s carinskim propisima oslobođen plaćanja carine.«

Članak 3.

U članku 13. stavku 1. točka 5. mijenja se i glasi:

»5. isporuke dobara i usluga u tuzemstvu, osim nafte i naftnih derivata, duhana i duhanskih proizvoda, alkohola i alkoholnih pića, kad se plaćaju iz primljenih inozemnih novčanih donacija danih humanitarnim organizacijama, zdravstvenim, obrazovnim, kulturnim, znanstvenim, vjerskim i socijalnim ustanovama, šport_skim amaterskim klubovima te tijelima državne, lokalne i po_dručne (regionalne) samouprave.«

Članak 4.

U članku 25. stavku 3. točka 2. mijenja se i glasi:

»2. ako ne obračunava ili ne uplaćuje porez na dodanu vri_jed_nost,«.

Članak 5.

Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim odredbe članka 1. koji stupa na snagu 1. siječnja 2005. godine.

Klasa: 410-19/04-01/01
Zagreb, 2. travnja 2004.



pa me zanimalo kako su prije glasili navedeni članci.
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2004., 12:23   #14
Hvala ti za odgovor. Za raniji tekst Zakona ne znam sada, budem pogledao kad budem za svojim racunalom, pa ti javim.
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2004., 00:32   #15
Gogo, mislim da je ovdje stariji tekst zakona:

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...vrijednost.asp
swaschta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 11:08   #16
PDV pitanjce

Ovako:

Kupim motor od oko 20000kn, otvorim firmu(nakladništvo,dizajn..)...

U temeljni kapital firme upišem motor(10000kn po procjeni +10000 u kešu) i na kraju godine tražim povrat pdv-a za motor.

Da li je to moguće?

Ako ne, zašto?
raff34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 11:49   #17
Ne, zato sto motor nisi kupio kad si bio u sustavu pdv-a nego prije. Dakle, prvo otvori firmu pa kupi motor na firmu i mirno si odbi pdv. Poreznici ce te obozavati
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 22:14   #18
Je, moguće je, samo moraš platit bezgotovinski. Isto je i sa troškovima osnivanja gdje možeš koristit pretporez iako ti firma nije još osnovana, tj. nemaš svoj račun sa kojeg plačaš. Motor možeš unijet u temeljni kapital i imat pravo na povrat pdva
martin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 15:38   #19
Prema Zakonu o PDVu nije obavezno da račun mora biti plaćen bezgotovinski tako da bi porezna trebala vratiti više uplaćeni pdv bez obzira na način plaćanja. Ovu problematiku tretira Zakon o platnom prometu e po njemu bi onda platio eventualnu kaznu jer
nemaš Odluku o blagajničkom maximumu i plaćaš račune gotovinom u iznosu većem od 5000 kn.
Što se tiče PDVa motor bi poreznici tretirali kao osobni automobil
i priznali bi 70% PDVa kao više uplaćeni PDV (pitanje osobne potrošnje) ako je firma novoosnovana.

Imao sam slučaj kada je novoosnovana firma prvu investiciju koju je realizirala bila kupnja novog Pasata, 4 mjeseca smo čekali povrat, a slijedila su pitanja "a zašto nisu kupili nekakav stroj...itd itd." ali sve je nakon odugovlačenja (bilo je ljeto i godišnji odmori, nema načelnika PU koji potpisuje virmane za sve povrate...) prošlo u redu i lova je sjela na račun. Period vraćanja love je od dolaska nove vlade ponovo duži (HDZovci ne zamjerite, ja se ne bavim politikom, samo informiram ljude) tako da se čeka 1-2 mjeseca ("čim ima novaca"), za vrijeme prošle vlasti 15 dana do 1 mjesec (ali zato su nas zadužili prema van jer od kud im inače lova)
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 15:45   #20
Ne možeš unijeti motor u temeljni kapitl i imati povrat PDVa.
Temeljni kapital je osobna imovina osnivača društva koji je fizička osoba (mada postije i druge varijante ali govorim u ovom slučaju)

Juraj je točno rekao tvrtka se treba osnovati, registrirati se u sustav PDVa i tek onda imaš situaciju u kojoj možeš tražiti povrat s tim da ti faktura za kupnju motora mora imati datum iza datuma ulaska u sustav PDVa...INAČE NIŠTA
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.