Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2003., 23:53   #1
TRAUME iz Traume

Nedavno sam ovdje pokrenula topic Zabrinuta sam za mamu - slomila je kuk .

Na žalost, iako se činilo da se dobro oporavljala nakon operacije i da će sve dobro završiti, ona ipak nije uspjela preživjeti ovu tešku ozljedu.

Umrla je od embolije, istog dana kad je otpuštena iz Traumatološke bolnice kući.

Ne bih o tome više pisala na forumu, kad bih vjerovala da je njezina smrt bila neizbježna i da liječnici nisu bili u mogućnosti nešto učiniti za nju.
Naprotiv, kako dani prolaze, moje uvjerenje da su liječnici iz Traume učinili neshvatljive propuste postaje sve izraženije.

Noć prije otpuštanja iz bolnice njoj je pozlilo, nakon što se danima odlično osjećala. Zvala me mobitelom u 7 sati, teško je govorila, rekla mi je da se osjeća jako loše, da teško diše i da je boli u prsima.
Ja sam nazvala bolnicu, razgovarala s glavnom sestrom (liječnik je već bio zauzet), dobila obećanje da će je pregledati i ako nešto nije u redu poduzeti sve potrebno.

Vizita je prošla tako da je nisu pregledali, iako se ona osobno požalila liječniku i rekla da ne može disati. On joj je rekao da je moraju poslati doma jer je s kirurške strane sve u redu, a da za ostale bolesti ide kod svog doktora. On nije znao ili nije htio posumnjati na emboliju.
Štoviše, meni su rekli (opet sam zvala) da su je pažljivo pregledali, pogledali krvnu sliku (?,čista laž) i da je s njom sve u redu.

Dovezli su je doma oko 11:30, bila je vrlo blijeda, zadihana na najmanji pokret, dehidrirana jer zbog mučnine nije mogla piti...

Usprkos svemu, ona je pokušavala povjerovati u ono što su joj rekli - da je sve u redu i da je samo uzbuđena zbog odlaska kući. I ja sam to pokušavala neko vrijeme, no nakon sat i pol više nisam imala strpljenja, zvala sam hitnu. Izmjerili su joj tlak 90/40, odveli su je na Rebro.

Na Rebru su joj dali infuziju, krenuli s pretragama u svim smjerovima... rtg pluća, scintigrafija pluća... nađena je embolija.

Smjestili su je na intenzivnu, dali kisik, dali lijek koji razbija ugruške, ali srce više nije moglo izdržati toliki napor... preminula je prije no što je lijek počeo djelovati...

Internist s Rebra rekao mi je da joj se moglo pomoći da su u Traumi prepoznali o čemu se radi. Također mi je rekao da je ona nepotvrđena pneumonija nakon operacije, vjerojatno bila prvi napad embolije.

U Traumi nije napravljen čak ni kontrolni rtg pluća, iako su na prvom (i jedinom) snimku imali sjene na plućima, nalaz nije bio uredan.
Predbacujem sebi svoje naivno povjerenje u liječnike, nisam ih pitala jesu li isključili emboliju jer sam pretpostavljala da je to nešto što se uvijek prvo gleda. I nisam se htjela "praviti pametna" jer sam laik.

Bilo bi mi lakše kad bih mogla povjerovati da se nije mogao izbjeći tragičan rasplet.

Ali, kad pomislim da su je, u stanju koje zahtijeva intenzivno liječenje, i na koje su bili upozoreni, poslali kući - ne mogu taj detalj nikako progutati.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 00:14   #2
Unhappy

Velma.....

Nažalost nisi jedina koja se žali na tretman u Traumi


Krivo su postupili. Nemoj samo šutjeti o tome.
 
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 01:12   #3
Jučer sam skupila dovoljno snage da odem u Traumatološku bolnicu i zatražim detaljno objašnjenje o svemu što se tamo događalo.

Tek danas smo moja sestra i ja uspjele vidjeti gospodina šefa odjela.

Taj susret i taj razgovor bio je nešto što nije baš jednostavno za opisati.

Iako je znao zbog čega ga tražimo, pojavio se u maniri voditelja nekog popularnog showa - vedar i nasmijan, prepun optimizma i prenaglašeno dobro raspoložen i ljubazan.
Kao da je uvježbao nastup, ali promašio emisju.

U ozračju zabave i ugodnog druženja uveo nas je u svoje odaje... sućut nije stigao izraziti ni tada, a ni do kraja tog nevjerojatnog susreta.

Nije nam htio, usprkos našem zahtjevu, pokazati dokumentaciju, već se raspričao o statistikama.

U nastojanju da nam što bolje objasni stvari, poslužio se prigodnim vicom koji glasi:

"Starac slomi kuk i žali se liječniku - Doktore, slomio sam kuk, sad moram umrijeti.
Liječnik odgovara - Nećete vi umrijeti zato što ste slomili kuk, već ste slomili kuk zato što morate umrijeti."

Ovo je bio vrhunac neukusa, bešćutnosti i drskosti, a izostanak (očekivanog?) razumijevanja s naše strane i naši zgranuti pogledi natjerali su ga da malo prilagodi nastup.

No i dalje se ponašao prepotentno, posve bezbrižan u svojim nebeskim visinama.

Na pitanje kako su mogli poslati kući pacijenta sa simptomima koji mogu upućivati na emboliju - on uzvraća kako je učinjen ekg (dan prije, to je propustio spomenuti) i da je to bilo u redu.

Je li EKG pretraga koja isključuje emboliju?
Doktor muljator priznaje da nije, doduše, no kaže:
- Znate kakvi su stari ljudi, oni se uvijek žale na nešto.
- Kud bi mi stigli da svaki put zbog toga radimo pretrage?

Zašto nije učinjen kontrolni rtg pluća?
- To nije bilo potrebno jer se ona osjećala dobro i nije više imala temperaturu.

Zašto onda kad se prestala osjećati dobro, niste pogledali pluća?
- To je subjektivno kako se netko osjeća.

Motali smo se oko sat vremena bez ikakvog zaključka.

Napomenuo nam je kako je on sudski vještak, tek da nas ohrabri u slučaju da namjeravamo pokretati nekakvu tužbu. Rekao je da nam u najboljoj namjeri savjetuje da razmislimo što uopće možemo dokazati. Naravno, malo toga, osobito kad nemamo nikakvu dokumentaciju iz bolnice, a u otpusnom pismu piše da je sve proteklo bez ikakvih komplikacija.

Ne znam što će dalje biti, ali ovo je teško prešutjeti i ništa ne učiniti, ja mislim.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 07:08   #4
VelmaX

Gadovi. Plucna embolija - kir. komplikacija broj jedan.....I onda to nije u domeni jednog kirurga????

Pokusaj do dokumentacije, cak i sudskim nalogom. Odi kod nekog odvjetnika.

Dosta je da toga da u Traumi traumatiziraju ljude. Ti si vec treci slucaj kojeg znam (a inace nisam iz Zg niti ne zivim tu dugo), ali i najgori jer su prva dva prezivjela.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:24   #5
VelmaX iskrena sucut.

Nevjerovatno je shto se dogadja u nashim bolnicama. Nisam u Zagrebu, ali u mome je gradu josh gore.

Sad sam ishla pogledati - niti u mome otpusnom pismu ne pishe nishta o popratnim komplikacijama...chak su i simptomi s kojima sam primljena u bolnicu pogreshni

Inache, kod nas su iz sobe za intenzivnu njegu isti dan nakon operacije otpushtali zhene koje su htjele ici kuci...kad sam pitala kako to smiju chiniti bez pregleda, bez analize krvi, bez da se prvi put uopce pomokre - radilo se o ginekoloshkom odjelu, nasmijali su se i rekli - pa vratit ce se ako neshto nije u redu

btw, sav je promet od sljedeceg dana bio blokiran zbog Papinog dolaska.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:24   #6
velmaX
zao mi je sto je sve tako zavrsilo
ali skupi snage i istraj u namjeri dokazati tim lijecnicima da ipak nisu bogovi u bijelom!!!
Lisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 08:55   #7
VelmaX, iskreno saucesce.

Ja bi nazvao Vecernji list. Ovo sa pravnicima i tuzbom bi mi bio plan B koji bi paralelno pratio. Ne mozes povratiti majku, ali mozes sprijeciti da se to drugima desi. U tom slucaju tvoja patnja barem ne bi bila uzaludna.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 13:40   #8
Quote:
Secundo kaže:
VelmaX, iskreno saucesce.

Ja bi nazvao Vecernji list. Ovo sa pravnicima i tuzbom bi mi bio plan B koji bi paralelno pratio. Ne mozes povratiti majku, ali mozes sprijeciti da se to drugima desi. U tom slucaju tvoja patnja barem ne bi bila uzaludna.
Ako prvo da u novine, onda ce tek pokusati sve zataskati. "Nestat" ce ona dokumentacija koja je govorila o postoperativnim komplikacijama kojih nije bilo u otpusnom pismu.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 14:06   #9
Quote:
lahor kaže:
Ako prvo da u novine, onda ce tek pokusati sve zataskati. "Nestat" ce ona dokumentacija koja je govorila o postoperativnim komplikacijama kojih nije bilo u otpusnom pismu.
Velmax moja iskrena sućut!

Moj ti je savjet da prvo razgovaraš sa odvjetnikom i vidjeti šta se može učiniti, jer nevjerojatno je kolko se prave bogovima i moćnima, kada sam ja bila na snimanju glave sa malom bebom
ustvri ultarzvukom rekli su mi, molite boga da bude sve u redu.....samo ti hoću reći kakao se hrabri žele osjećati, sram ih može biti, lijepo ti porazgovaraj sa odvjetnikom, pa ako ne ide imaš embargo u noavinama, zašto se ne bi znalo, nisu čudotvorci ali niti ljudi!
Drži se i ne daj se!!!
__________________
NEKA OSMIJEH BUDE VAŠ KIŠOBRAN!
mimi2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 17:13   #10
draga moja Velmice trazi savjet odvjetnika, obruzaj se strpljenjem i ocekuj da ce ti u bolnici lagati i muljati i zataskavati stvari. raspitaj se da li je legalno dobiti svu dokumentaciju. nemoj prijetiti (pogotovo javno), uvijek vodi razgovore sa svjedokom (mozda da i snimas?). mozda uspijes nesto promjeniti... bit ce ti tesko pogotovo jer si jos u tuzi. ljudi nece imati sucuti, pokusat ce te izigrati.
zelim ti srecu i hrabrost i strpljenje. pokusaj neci nekog lijecnika (mozda u obitelji) s kojim ces moci komentirati dokumente i koji ce ti reci koja pitanja da pitas. ostani u kontaktu s lijecnikom s Rebra, mozda ti jos moze pomoci.
mislimo na tebe i tvoju obitelj....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2003., 19:38   #11
uf, moje saučešće... tužno
__________________
... drago dormiens nunquam titillandus.....
krijesnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 08:34   #12
VelmaX, zao mi je sto je tako zavrsilo. I zao mi je sto si dozivjela takav tretman nako gubitka majke.
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 12:32   #13
Zahvalna sam svima koji su mi uputili riječi podrške, javno ili preko PM-a.

Pokušavam se pribrati i srediti dojmove, ako je to uopće moguće.

Što više razmišljam o ovim događajima, to sam sve više užasnuta.
Ovaj propust ne nalikuje izoliranoj i slučajnoj grešci koju je još i moguće razumjeti, jer svi ljudi mogu pogriješiti, makar i kobno.

Ali taj stav koji ukazuje na diskriminaciju starih ljudi, na potpuno bezobzirno tretiranje i svjesno zanemarivanje zbog činjenice da je taj nemar moguće lako kamuflirati statističkim očekivanjima... to je nešto čudovišno.

Zlo mi je, zaista.

I nadam se, zapravo vjerujem, da će ova priča ipak naići na odjek i razumijevanje barem kod nekih ljudi i liječnika koji shvaćaju ozbiljnost i odgovornost posla koji obavljaju.

Neću ovdje iznositi detalje svojih razmišljanja i planova unaprijed, no bit ću zahvalna za svaku informaciju koja bi možda mogla biti korisna.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 12:56   #14
Quote:
VelmaX kaže:
Ali taj stav koji ukazuje na diskriminaciju starih ljudi, na potpuno bezobzirno tretiranje i svjesno zanemarivanje zbog činjenice da je taj nemar moguće lako kamuflirati statističkim očekivanjima... to je nešto čudovišno.
u francuskoj je ovo ljeto pomrlo puno starih ljudi od vrucine (canicule = pasja vrucina). ta cinjenica je iznjedrila vise stvari:
1. nedovoljno dobro funkcioniranje zdravstvenog (godisnji odmori, premalo ljudi, preduga reakcija vladajucih struktura da se postavi plan za brzo reagiranje itd...)
2. jos bitnije: stav drustva i ove nase civilizacije prema starijim osobama: zanemareni ljudi za koje nitko ne brine (niti obitelj (ima slucajeva da jos nisu niti les pokopali!), niti susjedi, niti socijalno...). nominalno postoje strukture, a realno, od starih ljudi svi samo ocekuju da umru!

problem je u ljudima uvijek se moze netko izvrdavati na sredstva, na organizaciju na nesto... ali ljudi su oni koji svojim nemarom i bezosjecajnoscu naprave najvise stete.
to neces promjeniti. ali svakako se na nepravdu mora reagirati jer inace ispadne da je to normalno

puse cijeloj obitelji. zao mi je sto vam nisam blize da vam budem od vece koristi...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 22:14   #15
VelmaX, primi moje saučešće

Uz ostale pridružujem se ideji da prvo kontaktiraš dobrog odvjetnika.
Mi smo u obitelji imali sličnu situaciju. Baka nam je doma umrla nakon posjete ekipe hitne pomoći. Imala je stravično visok šečer, i naočigled je djelovala smrtno bolesnom. Ali ekipa iz hitne je nije htjela odvesti u bolnicu jer da ona nije za bolnicu nego joj je "samo" pozlilo. Baka je umrla pred jutro. I nikome ništa
Moji nisu bili u financijskoj situaciji da pokrenu postupak prema izvjesnom liječniku koji ju je pregledao tu večer. Danas mi je žao da je tako, jer moja baka nije bila "još za umrijeti", onu su je doslovno ubili i ja tu ne mogu ništa.
A da sam mogla, prvo što bih napravila u toj situaciji je da bi se obratila odvjetniku.

DOSTA JE VIŠE SLUČAJNIH SMRTI!
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 07:42   #16
velma, moje saucesce

nemoj se dati zastrasiti od gospodina sudskog vjestaka: on ionako ne smije vjestaciti u slucaju kada se on ili netko od njegovih podredjenih moze smatrati odgovornim za nemar. nisam sigurna ali mislim da ne smije svjedociti niti u slucaju da se lijecnik optuzen za nemar nalazi u njegovoj bolnici.
imas li volje za to, slobodno pokreni tuzbu ili prije svega razgovaraj s ravnateljem traume - ako je to i dalje nankovic, on je normalan i pristojan covjek. netko ti je savjetovao da das pricu u novine - odlucis li se za to, slobodno mi se javi na PM i vidjet cu s kim te sve mogu povezati. nemoj se bojati zataskavanja - osobno znam za desetak slucajeva u kojima su novinari pomogli da se takve nebrige sankcioniraju.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 16:09   #17
Velma - moje saucesce!

Definitivno je tu netko pogrijesio, potrazi pravdu, to sto se dogadja je grozno. A vic je O-D-V-R-A-T-A-N!!!! , nisam mogla vjerovati!
__________________
You are disturbing me. I'm picking mushrooms.
Bluegirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.