Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Da li su nam potrebne županije?
Da 14 18.67%
Ne 61 81.33%
Ne znam 0 0%
Glasovatelji: 75. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2017., 15:41   #1
Županije - potrebne ili ne?

Jakovčić:

Kazao je kako hrvatski Ustav poznaje riječ autonomija, što znači samouprava.

Mi moramo toj autonomiji ili upravi dati konkretan sadržaj. Gradovi još i imaju nekakav sadržaj, ali županije nemaju nikakav sadržaj, ovakve kakve jesu, pitanje je jesu li nam uopće potrebne?, pita se.

Moramo dati sadržaj regionalnoj odnosnoj područnoj samoupravi. Sadržaj se može unijeti u Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Jesu li građani u Međimurju, Dubrovniku, Zadru, Osijeku zadovoljni ovlastima koje imaju njihove županije? Pa njihove županije ne mogu ništa napraviti, a možda ipak neki građani misle da je ovako odlično. Ako je ovako odlično, onda neka ostane ovako, no ja mislim da postoji jedan dio građana koji misli da ovako nije dobro i utoliko mislim da je dobro da raspravljamo o demokratskom načinu izlaska iz ove situacije, da decentraliziramo zemlju, a ako postoji spor oko decentralizacije zemlje, možemo pitati građane što misle. U tim okvirima bih htio da nađemo rješenje, kazao je Jakovčić.

Tvrdi da je decentralizacija zdravstva i obrazovanja počela u doba Ivice Račana, no nije sve napravljeno do kraja kako treba. Smatra da neke ovlasti trebaju biti isključivo državne i ona treba brinuti o njima. O svemu ostalome treba razgovarati - o socijalnoj politici, obrambenoj politici i zdravstvenom sustavu.

http://vijesti.hrt.hr/411970/jakovci...takve-potrebne
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 15:44   #2
Zašto se tom majmunu daje medijskog prostora??

Županije ukinuti i fomirati krupnije regije na čelu s guvernerima odgovornima direktno vladi. Pretvaranje ovakvih mirko županija na čelu s lokalnim šerfima u mini državice nema smisla.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:15   #3
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Jakovčić:

Kazao je kako hrvatski Ustav poznaje riječ autonomija, što znači samouprava.

Mi moramo toj autonomiji ili upravi dati konkretan sadržaj. Gradovi još i imaju nekakav sadržaj, ali županije nemaju nikakav sadržaj, ovakve kakve jesu, pitanje je jesu li nam uopće potrebne?, pita se.

Moramo dati sadržaj regionalnoj odnosnoj područnoj samoupravi. Sadržaj se može unijeti u Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Jesu li građani u Međimurju, Dubrovniku, Zadru, Osijeku zadovoljni ovlastima koje imaju njihove županije? Pa njihove županije ne mogu ništa napraviti, a možda ipak neki građani misle da je ovako odlično. Ako je ovako odlično, onda neka ostane ovako, no ja mislim da postoji jedan dio građana koji misli da ovako nije dobro i utoliko mislim da je dobro da raspravljamo o demokratskom načinu izlaska iz ove situacije, da decentraliziramo zemlju, a ako postoji spor oko decentralizacije zemlje, možemo pitati građane što misle. U tim okvirima bih htio da nađemo rješenje, kazao je Jakovčić.

Tvrdi da je decentralizacija zdravstva i obrazovanja počela u doba Ivice Račana, no nije sve napravljeno do kraja kako treba. Smatra da neke ovlasti trebaju biti isključivo državne i ona treba brinuti o njima. O svemu ostalome treba razgovarati - o socijalnoj politici, obrambenoj politici i zdravstvenom sustavu.

http://vijesti.hrt.hr/411970/jakovci...takve-potrebne

Kakve ovo veze ima sa županijama???? - kakav podli i proziran trik NWO plaćenika koji radi po briselskim naputcima uništenja nacionalanih država, njihove "regionalizacije" sa središtem u Briselu. Kakva prevara i čisti kriminal - kao prvo posljedica takvog ustroja bi dugoročno dovela do još veće centralizacije i federalizacije kroz umjetnu europsku tvorevinu, gdje bi buduće regije mogle po cijelom nizu pitanja puš... ku..., a ne raspravljati o njima - u slučaju bilo kakavog otklona slijedilo bi pedagogiziranje od strane brisel aparata, a da ne spominjemo vojno pedagogiziranje.

I na kraju krajeva što ovaj plaćeni euroimbecil misli da bi županije mogle izdržavati bolnice i zdrastveni sistem (možda se dosjetio privatnog zdrastva?). Baš me zanima kako bi to uspjele šibensko-kninska ili vukovarsko-srijemska županija. Nadalje, on bi pričao o obrambenoj politici po regijama?????


Decentralizacija???? Apsolutno - kroz županije imamo fantastičnu platformu kroz koju se to može izvesti, ali to eurojakovčiću ne znači uništenje države za pare već prosperitet njenih građana, kroz smanjenje birokracije, poreznih davanja itd...

Da damo Hr građanima da promisle? Ili kako si rekao ako postoji spor između elita, da se može pitat i građane????

Ma.. ti j.... NWO-ovsku nacističku - hrvatske građane se mora pitat i budi uvjeren da bi tvoje ideje na takvom referendumu postale prah i pepeo, a usput si se mogao guzane jedan sjetit da HR ima milijun općina viška koje bi trebalo ugasit, da ima vas bjelosvjetskih guzana na tisuće koje bi trebalo odstranit, jer ne radite ništa osim što pljačkate i uništavate zemlju i ljude.

Samo nam još fali da nas ti još prosvjetliš - možda i ti u rukavu imaš kakav LEX - LEX o samoupravljanju???.

Da nisam nepopravljivi optimist sada bih sugerirao opći harakiri.

Plačeniće jedan koji je sikroniziran sa svjetskom matricom, veleizdajniče idi tamo zajedno s anemičnim i pinokijom - oni će sigurno imati razumijevanja za tvoje brilijatne prijedloge zamotane u celofan s divnim ukrasnim trakama unutar kojih stoji hrpa go....

I to sve za naše dobro??? Lažove, za naše dobro postoji samo jedna mjera - gubi se u europske dvore i sa sobom povedi većinu Hr sabora.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:30   #4
*Hilderik i Novi...

jel vi uopce znate sto je govorio Jakovcic i na sto je mislio ili samo tako pisete da vam prodje vrijeme?

Ako se ne varam - govorio je o podjeli RH na regije (koje su po njemu prirodne..i nije da nema pravo u nekim stvarima), a nikako o davanju dodatnih ovlasti Županijama.

Mislim da je govorio o Istri, Slavoniji, Dalmaciji te Zagrebu i središnjoj RH kao o potencijalnim prirodnim regijama (ugrubo..).

Osim toga Hilderik - koji kuki imas protiv EU. Ja mislim da je bas super ..mogla bit biti i bolja naravno, ali daleko od toga da nema smisla. ne znam sto te tocno muci s EU kada je svaa drzava apsolutno sama odgovorna za svoje rezultate i na kraju krajeva -uvijek moze izaci iz EU...

tako da...sto cekas? organiziraj nesto i izadji na referendum i izadji iz EU.
denijama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:02   #5
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
*Hilderik i Novi...

jel vi uopce znate sto je govorio Jakovcic i na sto je mislio ili samo tako pisete da vam prodje vrijeme?

Ako se ne varam - govorio je o podjeli RH na regije (koje su po njemu prirodne..i nije da nema pravo u nekim stvarima), a nikako o davanju dodatnih ovlasti Županijama.

Mislim da je govorio o Istri, Slavoniji, Dalmaciji te Zagrebu i središnjoj RH kao o potencijalnim prirodnim regijama (ugrubo..).

Osim toga Hilderik - koji kuki imas protiv EU. Ja mislim da je bas super ..mogla bit biti i bolja naravno, ali daleko od toga da nema smisla. ne znam sto te tocno muci s EU kada je svaa drzava apsolutno sama odgovorna za svoje rezultate i na kraju krajeva -uvijek moze izaci iz EU...

tako da...sto cekas? organiziraj nesto i izadji na referendum i izadji iz EU.
Pa mogli bi denijama (za ovo boldano) negdje 2023. - to bi bilo pravo vrijeme kako sada stvari stoje.

Denijama - pročitaj što piše na linku još jednom, a onda to stavi u kontekst svih procesa koji se odvijaju u europi - katalonija, sjever italije i jakovčićev poziv na autonomiju istre jučer na indeksu (usput možeš uočiti i ostale agende koje se sikronizirano guraju - kao npr. rodnu ideologiju pod krinkom ženskih prava i zaštite od nasilja).

Za eu koncept - nacionalne države su samo smetnja - eu teži regionalizaciji da bi mogla postati zaista država punog spektra sa sjedištem u Briselu - i stvaranju jednog europskog indetiteta (iako glupani nisu svjesni da takvo nešto nije uspio ni jedan RIM u 400 godina i da to ne ide tako kako su oni to zamislili - ha, vjerujem da je to zbog ovih naprednih reformi obrazovanja - mi primitivci učimo povijest i iz toga pokušavamo projicirati potencijalne procese).

Takva država bi donjela samo još veću centralizaciju, smanjila bi osobne slobode na minimum itd... Meni je to neprihvatljivo - da mi životne okvire postavljaju izopačeni eurobirokrati na koje ne mogu nikako utjecati i ako se budem bunio dobit ću pedagogioziranje (koje zna biti zastrašujuće i sa "demokratskim" naprednim metodama). Ako je tebi to ok., onda ok. - meni nije i ja ću se sigurno boriti protiv toga - za mene je to spoj nacizma i boljševizma ogrnut pedoliberalnim plaštom - a ja ne trpim naciste i boljševike - ne mogu si pomoć, jednostavno sam primitivan čovjek....


Da je to sve tako prikazao - rekao bih ok. ti si za mene čudovište novog svijeta, ali dobro, svatko ima pravo na mišljenje - ALI prodavat ovako priču o dobrobiti hr. građana i da će sve biti bolje kroz regionalizaciju itd... To me ispizdi - guzan jedan - kao da mi ne znamo da je kriminal, ogromna birokracija i porezno tlačenje ono što koči državu - plus rasprodaja prirodnih resursa za šaku dolara pa i onih egzistencijalnih kao što je to voda.

ali ne trebamo se sekirat - on je u europarlamentu (nakon višegodišnje pljačke po istri) procijenio da je baš to rješenje za naše probleme - ma to je spas za Hrvatsku - evo idem odmah u to ime popit čašu vode dok je još javno dobro....

Denijama - nije zlato sve što sija - a pogotovo ne riječi koje prosipa kao bonbone, a ti bonboni mirišu zapravo na septičku jamu!!!

Zadnje uređivanje hilderik : 25.10.2017. at 17:18.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:42   #6
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
*Hilderik i Novi...

jel vi uopce znate sto je govorio Jakovcic i na sto je mislio ili samo tako pisete da vam prodje vrijeme?

Ako se ne varam - govorio je o podjeli RH na regije (koje su po njemu prirodne..i nije da nema pravo u nekim stvarima), a nikako o davanju dodatnih ovlasti Županijama.

Mislim da je govorio o Istri, Slavoniji, Dalmaciji te Zagrebu i središnjoj RH kao o potencijalnim prirodnim regijama (ugrubo..).

Osim toga Hilderik - koji kuki imas protiv EU. Ja mislim da je bas super ..mogla bit biti i bolja naravno, ali daleko od toga da nema smisla. ne znam sto te tocno muci s EU kada je svaa drzava apsolutno sama odgovorna za svoje rezultate i na kraju krajeva -uvijek moze izaci iz EU...

tako da...sto cekas? organiziraj nesto i izadji na referendum i izadji iz EU.
A reci mi, kada s visoka napadaš, jel se "regija Istra" poklapa s granicama sadašnje istarske županije? Ako da, onda onda se radi o sranju o kojem sam pisao.
7
A ako se ne radi o tome, reci mi kažeš Dalmacija, i središnja HR, kao veće regije, gdje se tu uklapaju PGŽ LSŽ?

Okrupnjene regije bi trebale izgledati ovako Istra+ Kvarner i Lika + Banovina (središnja HR)
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:21   #7
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam - govorio je o podjeli RH na regije (koje su po njemu prirodne..i nije da nema pravo u nekim stvarima), a nikako o davanju dodatnih ovlasti Županijama.

Mislim da je govorio o Istri, Slavoniji, Dalmaciji te Zagrebu i središnjoj RH kao o potencijalnim prirodnim regijama (ugrubo..).
Ako bi se radila podjela na regije onda Istra nebi sigurno trebala biti posebna regija nego se ugrubo spojiti sa Primorsko-goranskom zupanijom i Licko senjskom zupanijom a mozda i Karlovackom.
Takva regija bi imala oko 650,000 stanovnika...i bila bi medju manjima.



i btw. ja bi to pozdravio....ali sumnjam da bi Jakovcic...jer nije njemu do regija.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 25.10.2017. at 19:31.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 17:52   #8
Treba uvesti tri velike regije + zagreb i dati im više love nego što sada ide županijama

Bez da se vlada odrekne dijela prihoda, nova regionalizacia nema smisla
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:33   #9
Županije kao naziv trebaju ostati, ali u manjem broju (premda ne znam kako će to ići kad nitko ne želi s nikim) i s više novca koji im pripada te većim ovlastima.
Tomo1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:37   #10
Gasi sve.

500 općina i 100 gradova svesti na 100 općina. To je stanje iz 1989, ali je danas stanje sa napučenosti naselja puno lošije, dakle možda 80.

Dati pravo svakoj općini da se udruži u regionalnu dobrovoljnu zajednicu bez financijskih okvira i obaveza, samo sa pravom zajedničkog nastupa prema Saboru RH.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:25   #11
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Gasi sve.

500 općina i 100 gradova svesti na 100 općina. To je stanje iz 1989, ali je danas stanje sa napučenosti naselja puno lošije, dakle možda 80.

Dati pravo svakoj općini da se udruži u regionalnu dobrovoljnu zajednicu bez financijskih okvira i obaveza, samo sa pravom zajedničkog nastupa prema Saboru RH.
Znas li sto je tu problem.
Mozes ti dekretom smanjiti broj opcina sa 400 na 100 ali onda ces imati pored sto opcina jos 500 "mjesnih zajednica"...i opet imas isti problem, jedino se nazivi mijenjaju.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:41   #12
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Znas li sto je tu problem.
Mozes ti dekretom smanjiti broj opcina sa 400 na 100 ali onda ces imati pored sto opcina jos 500 "mjesnih zajednica"...i opet imas isti problem, jedino se nazivi mijenjaju.
Ja sam lijepo rekao. Gasi sve.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:49   #13
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Ja sam lijepo rekao. Gasi sve.
Aha kuzim....dakle. Ti bi npr. da se ukinu i mjesne zajednice....to je jos korak dalje od onog starog Jugo modela.
To u praksi znaci da bi npr. o uređenju nekog lokalnog puta ili kosenju trave u Novom Marofu odlucivala opcina u Varaždinu.


Moram priznati da bi me bas zanimalo kako bi to izgledalo u praksi...znam da je u ono doba osnovna kritika tadasnjeg ustroja bio taj sto je pogodovao opcinskom sredistu...dok je vecina stanovnika opcine bila zakinuta. Tvoj model bi tu isao do ekstrema, jer su tada ipak postojale mjesne zajednice.


Inace, jedna zanimljivost...prije par godina sam citao kritiku na nekom srpskom forumu njihova ustroja ( a koji je barem u to vrijeme bio ostao isti kao u doba Juge ) ...oni su Hrvatski model tada spominjali kao onaj kojim bi i oni trebali ici.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:09   #14
Zajednica općina bi možda bila taman https://hr.wikipedia.org/wiki/Zajednica_op%C4%87ina ali di onda sa uhljebima?
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:13   #15
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Zajednica općina bi možda bila taman https://hr.wikipedia.org/wiki/Zajednica_op%C4%87ina ali di onda sa uhljebima?
Nek idu u europarlament - ako ne kao parlamentarci onda neka tamo rade u kantini - primanja će im sigurno biti bolja...
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:15   #16
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Zajednica općina bi možda bila taman https://hr.wikipedia.org/wiki/Zajednica_op%C4%87ina ali di onda sa uhljebima?
Jedna stvar.

Uhljebi nisu uhljebi zbog toga sto postoje opcine, vec zato sto su zakoni tako napravljeni da jednom kada netko sjedne na drzavnu stolicu nemoze ga se sumporom maknuti. A kako u demokraciji mijenjamo vlast svako malo rezultat je da se samo slazu slojevi uhljeba jedinih preko drugih.


Da se opcine vode kao sto se vode privatne firme....a to je kada u prvom kvartalu firma zavrsi u crveno...odmah se skida visak i rade optimizacije poslovanja....onda bi prica bila drugacija.

A to je reforma koju se nijedna vlada ne usudjuje i nece usuditi pokrenuti za mog zivota jer zahtjeva prvo promjenu u glavama.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:18   #17
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Jedna stvar.

Uhljebi nisu uhljebi zbog toga sto postoje opcine, vec zato sto su zakoni tako napravljeni da jednom kada netko sjedne na drzavnu stolicu nemoze ga se sumporom maknuti. A kako u demokraciji mijenjamo vlast svako malo rezultat je da se samo slazu slojevi uhljeba jedinih preko drugih.


Da se opcine vode kao sto se vode privatne firme....a to je kada nema love onda se makne sav visak....onda bi prica bila drugacija.

A to je reforma koju se nijedna vlada ne usudjuje i nece usuditi pokrenuti za mog zivota.
Neki dan je o uhljebima svoje kazao župan Pauk.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:29   #18
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Neki dan je o uhljebima svoje kazao župan Pauk.
Pauk je svoje barem otvoreno priznao.
Doduse nije prvi...sto se nisu prije godinu dvije sindikati ZET-a zahvaljivali gradskoj upravi sto su u suradnji sa njima zaposlili par stotina pripadnika svojih obitelji.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:32   #19
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pauk je svoje barem otvoreno priznao.
Doduse nije prvi...sto se nisu nedavno sindikati ZET-a zahvaljivali gradskoj upravi sto su u suradnji sa njima zaposlili par stotina pripadnika svojih obitelji.
O tim uhljebima sam i ja slovo dva napisao.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 21:52   #20
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pauk je svoje barem otvoreno priznao.
Doduse nije prvi...sto se nisu prije godinu dvije sindikati ZET-a zahvaljivali gradskoj upravi sto su u suradnji sa njima zaposlili par stotina pripadnika svojih obitelji.
ma taj ZET ima i limeni orkestar i svoju nogometnu momčad koja igra u 6. ligi

čemu? na što odlazi novci?
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.