Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2007., 14:18   #1
Lingvističko pitanje: Čajna kobasica

Žašto se Čajna kobasica zove baš tako?

Da li zato što je zamišljeno da se treba jesti uz čaj, poput čajnog peciva, ili čaj ima neku ulogu u procesu njene proizvodnje? (Ili nešto sasvim deseto?)
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 14:30   #2
Quote:
Sustav kaže: Pogledaj post
Žašto se Čajna kobasica zove baš tako?
Da li zato što je zamišljeno da se treba jesti uz čaj, poput čajnog peciva, ili čaj ima neku ulogu u procesu njene proizvodnje? (Ili nešto sasvim deseto?)
daj reci da ne misliš ozbiljno da je to lingvističko pitanje
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 16:29   #3
Pa no, pršuta i kobase i onda fino čaj.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 17:44   #4
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
daj reci da ne misliš ozbiljno da je to lingvističko pitanje
Pa naravno da mislim.

Pitanje zašto se nešto zove kako se zove, je lingvističko pitanje.
Sustav is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 17:46   #5
Pa valjda se nekad jela uz čaj...
 
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 18:35   #6
... a mozda je recept podrijetlom iz Kine?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 19:42   #7
Nema to veze s jezikom, to je vic nemaštovita tehnologa. Zna genijalac da postoji čajno pecivo, čajni keksi, čajna pašteta - pa zašto ne bi i kobasica bila čajna?

Pretpostavljam da je to zamjena za blaža. Lakša. Ili, uvjetno rečeno, dijetalna.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 21:04   #8
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Nema to veze s jezikom, to je vic nemaštovita tehnologa. Zna genijalac da postoji čajno pecivo, čajni keksi, čajna pašteta - pa zašto ne bi i kobasica bila čajna?

Pretpostavljam da je to zamjena za blaža. Lakša. Ili, uvjetno rečeno, dijetalna.
znaš, ipak to ima veze sa jezikom budući da jelo uzimaš na usta, tamo je prisutan i jezik i probaj čajnu kobasicu, čajne kolutiće, čajnu paštetu ili bilo što čajno, konzumirati bez jezika. ne ide.
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 21:30   #9
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Nema to veze s jezikom, to je vic nemaštovita tehnologa. Zna genijalac da postoji čajno pecivo, čajni keksi, čajna pašteta - pa zašto ne bi i kobasica bila čajna?

Pretpostavljam da je to zamjena za blaža. Lakša. Ili, uvjetno rečeno, dijetalna.

Ma vraga, pa ko je prije 30-40 godina razmišljal o light klopi?!
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 00:44   #10
isto mi nekako ne drzi vodu... zasto onda cajna pasteta, ista stvar?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 16:15   #11
jos uvijek nitko nije objasnio zasto bi to bilo lingvisticko pitanje mislim da bismo odgovor prije dobili u tvornici mesnih preradjevina
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 16:48   #12
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
jos uvijek nitko nije objasnio zasto bi to bilo lingvisticko pitanje mislim da bismo odgovor prije dobili u tvornici mesnih preradjevina


a za sve čajno (pamtim ja jaaaako dugo)

za razliku od sada nekada su određene vrste čaja bile luksuz. indijski čaj !
čajevi biljnog porijekla korišteni su uglavnom samo u "medicinske svrhe". kamilica za smirenje, lipa kod groznice i još neki, i onda je odjednom čaj od šipka postao moda. brali smo šipak, rezali ga na 4 dijela, sušili. uglavnom se od istog šipka čaj kuhao 3 puta. prvo se morao močiti nekoliko sati, skuhana je željena količina + 1 dl da bi šipak ostao u vodi. i tako 3 kuhanja.
indijski čaj je bio skup, nije ga proizvodila jugoslavija, i naravno bio je uvoz sa zapada. ne znate hvala bogu kaj je to kad kad dobiš 1 (jedno) rebro čokolade od UNRE iz amerike. tak i čaj.
kad se juga malo okrenula prema zapadu, naš narod mogao izači iz zemlje (dozvoljeno je bilo po osobi nositi 20 us dolara ) omastili smo i mi brk pravim tamnim čajem - jednog jedinog naziva - indijski čaj. i on postaje trend.
piti čaj ujutro, a ne divku i cikoriju sa malo mlijeka, to je značilo nešto pa su onda počeli proizvodi dobivati naziv čajni: čajno pecivo, čajni kolutići, čajna pašteta, čajna kobasica i i i... značilo je: konzumirajte to sa čajem vi ste u trendu jer pijete čaj, budite još više cool pa jedite i našu "čajnu" hranu.
to je povijest čajnih proizvoda.
lingvisti neka daju svoj lingvistički obol, ako tu uopće postoji neko lingvističko pitanje
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 23:19   #13
ovo što kaže chateauxdeif je sasvim izgledno, to je onda tako bilo, no jesti paštetu/kobasicu i piti čaj???
...
...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 23:45   #14
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
ovo što kaže chateauxdeif je sasvim izgledno, to je onda tako bilo, no jesti paštetu/kobasicu i piti čaj???
...
...
Moja omiljena klopa u djetinjstvu bila je pašteta namazana u okruglo pecivo i šalica čaja (najčešće od šipka) začinjenog šećerom i limunom.
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:45   #15
mene više zanima odkle riječ pašteta!

DA nije valjda : "PA šteta da bacimo ove ostatke iz mesa!"

"Imaš pravo, ajmo to samljet i prodat !"
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:50   #16
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
mene više zanima odkle riječ pašteta!

DA nije valjda : "PA šteta da bacimo ove ostatke iz mesa!"

"Imaš pravo, ajmo to samljet i prodat !"
Takvu sam etimološku logiku i ja imala sa šest godina.

Latinizam, od pasta "tijesto" > talijanizam pastetta. Vjerojatno od njemačkog Pastete.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2007., 20:53   #17
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Takvu sam etimološku logiku i ja imala sa šest godina.

.
Hvala na komplimentu
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2007., 21:07   #18
jel ovo ozbiljno pitanje ili zezancija??
china...na engleskom ,chajna....ovori sve o podrijeklu ovoga proizvoda....
to je vrsta kobasica...tj nacin pripreme mesa,salamurenja,odrzavanja...nastao u staroj kini,zato se zove cajna...jer su takvo meso,u tom stanju izvozili u englesku i ameriku,osobito u englesku,jer je kina u to vrijeme bila pod engleskim dominatom.....rane godine 20 vijeka.....i malko prije..
eto...cajna kobasica...kineska kobasica...zbog nacina obrade mesa
visa_sila is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 00:49   #19
Lightbulb

Quote:
visa_sila kaže: Pogledaj post
jel ovo ozbiljno pitanje ili zezancija??
china...na engleskom ,chajna....ovori sve o podrijeklu ovoga proizvoda....
to je vrsta kobasica...tj nacin pripreme mesa,salamurenja,odrzavanja...nastao u staroj kini,zato se zove cajna...jer su takvo meso,u tom stanju izvozili u englesku i ameriku,osobito u englesku,jer je kina u to vrijeme bila pod engleskim dominatom.....rane godine 20 vijeka.....i malko prije..
eto...cajna kobasica...kineska kobasica...zbog nacina obrade mesa

Siguran si u svoju teoriju?! A kaj je sa čajnim kolutićima, čajnom paštetom i čajnim pecivom?! Danas fakat svaka šuša zna bar malo engleskog, ali u vrijeme kad se kod nas pojavila ova kobasa engleski baš i nije bio jezik nambr van. Tak da mi to malo smrdi. Inače, sjećam se te kobasice još iz mladih dana - etiketa je imala oblik starinskog čajnika.
__________________
Piše Hund, al' piše i Mile!
DijeteCvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2007., 15:24   #20
Cvjetka, tvoja je teorija da se ta salama jede uz čaj!?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.