Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2004., 18:55   #341
Quote:
SvogaTelaGospodar kaže:
ne pada mi na pamet nastaviti razgovarati s tobom. postavio sam ti legit pitanja i izbjegavaš odgovor. prema tome EOD.
Dala sam ti odgovor, sto cu ti ja sto ne kuzis.
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 04:52   #342
Bresanova spirala zla i mrznje

Tihomir Dujmović, GLAS SLAVONIJE

Kako to da snimajuci film o Marsalu, Bresanu nije adrenalin podigla bas ni jedna "obiteljska drama", kao sto se to dogodilo u "Svjedocima"?

Kada je ovih dana na filmskom festivalu u Berlinu hrvatski film Vinka Bresana "Svjedoci" prikazan u sluzbenoj konkurenciji i kada je izmamio navodno niz pohvala, ovdasnji su mediji ispisali same panegirike. U njima se doduse osjeca nesto malo neciste savjesti, osjeca se nesto malo gorcine pa je tako i stranim novinarima bilo bar neobicno da se nakon srpske agresije na Hrvatsku i BiH, sto je odnijela vise od 200 tisuca zivota u Hrvatskoj, snima film o hrvatskim zlocinima, no Vinko Bresan visekratno upitan za tumacenje kao argument za cinjenicu da se odlucio bas za taj sadrzaj, kazao je kako je htio pokazati sto znaci spirala zla i mrznje i do kuda ona moze odvesti.

Doista, intelektualno je i odgovorno i poucno pokazati "sto znaci spirala zla i mrznje i do kuda ona moze odvesti". Beat Glur, filmski kriticar iz Svicarske, nakon promocije rekao je da je film pokazao "koliko je rat sam po sebi uzasan i koliko je sve besmisleno poput eksplozije male crkve, sto je samo dokaz koliko je rat glup". Bresan nam dakle porucuje i to da je rat uzasan, glup i besmislen te su to, dakle, bili sljedeci motivi za ovaj neobican film. U jednoj izjavi za tisak, u kojoj se opet trazilo da objasni kako to da je iz rata u kojem je Hrvatska bila zrtva, iz rata u kojem je Hrvatska bila napadnuta, on nasao motiva i potrebe snimiti film o hrvatskim ratnim zlocinima, Bresan je rekao: "Meni je elementarno da nisam krenuo u ovu pricu iz politike, nego iz obiteljske drame i na toj su razini vazne emocije koje izlaze s platna." Dakle, on nije krenuo u pricu iz politike, njemu je bilo vazno pokazati spiralu zla i mrznje i to u kontekstu jedne obiteljske drame i u tom kontekstu su najvaznije emocije koje izlaze s platna. Sjajno, logicno i dirljivo, sve skupa s punim intelektualnim alibijem.

Komedije umjesto obiteljskih drama

No, pogledajmo drugu stranu medalje i to kako se motivi za Bresanove filmove ideoloski poklapaju s ideoloskim lijevim terorizmom u Hrvatskoj. Naime, s obzirom na to da je film percipiran s cinjenicom da govori o hrvatskim ratnim zlocinima, u kontekstu cinjenice da ti hrvatski ratni zlocini, koliko god sporadicni bili, predstavljaju glavni alibi i sluzbenoj Srbiji i ovdasnjim jugonostalgicarima da stave znak jednakosti izmedju nas i Srbije, u kontekstu pak cinjenice da su najdojmljiviji film o srpskoj agresiji snimili Amerikanci, a ne Hrvati (mislim na "Harisonovo cvijece"), u kontekstu cinjenice da u ove cetiri godine nismo dobili ni jedan film koji nedvosmisleno govori o srpskoj ratnoj ageresiji, u kontekstu cinjenice da o pola stoljeca komunizma nemamo ni ozbiljnije literature ni ozbiljnijeg filma, covjek se mora pitati tko je u svemu tome lud?

Vinku Bresanu, dakako, nitko nema pravo zamjeriti njegove umjetnicke nagone i inspiracije, ali je u politickom smislu nerazumljivo da je za jednog dokazanog diktatora - Josipa Broza Tita, koji je 40 godina vladao ognjem i macem, Bresan kao motiv nasao komediju! Tu, dakle, nije vazna spirala zla i mrznja koja je producirana u tom komunistickom nasilju, tu nema ni jedne obiteljske drame koja je bila vrijedna da se o njoj snimi film. Zar od Bleiburga preko Golog otoka do 1971. pa sve do 1989. hrvatska povijest nije prepuna dokaza da je Titova vladavina bila "spirala zla i mrznje"? Kako to da snimajuci film o Marsalu, Bresanu nije adrenalin podigla bas ni jedna "obiteljska drama", kao sto se to dogodilo u "Svjedocima"? Mi mozemo o Sedlarovom "Cetveroredu" misliti sto god hocemo, ali da bas nikomu u Hrvatskoj Bleiburg nije inspiracija da pokaze "spiralu zla i mrznje", da to nije dirljivi motiv za opis niza pravih obiteljskih drama, da to nije ni Goli otok, da to nisu sudbine 1971., uostalom da to nisu sudbine hrvatskih zrtava u ovom ratu, to je doista neshvatljivo. Kada snima "Marsala", Bresan snima komediju. Kada snima film o pocetku rata u Hrvatskoj, Bresan opet snima komediju jer "Kako je poceo rat na mojem otoku" jest komedija. Tu opet nema obiteljskih drama, tu nema spirale zla!

To je ipak previse

Uostalom, kako to da bas nitko u ovoj jadnoj Hrvatskoj nema potrebe snimiti film, primjerice, o Vukovaru?! Ili ni tu nema dovoljno spirala zla i mrznji, mozda ni tu nema dovoljno velikih obiteljskih drama? U rijec: o hrvatskim ratnim zlocinima ne smije se sutjeti, mi moramo cuti i znati punu istinu o ovom ratu i o tomu dvojbe nema. Ali da se nakon sto smo pola stoljeca gledali partizanske filmove u kojima je spirala zla uvijek bila rezervirana samo za one druge, a i obiteljske drame su se dogadjale u najboljem slucaju u "Oficiru s ruzom", da nakon takvog ispiranja mozga dugog pola stoljeca sada imamo novo dodvoravanje, ovaj put ne Beogradu, ali da mocnom Zapadu i da nam se Bresanov politicki uspjeh ovdje prikazuje kao vrhunsko umjetnicko djelo, oprostite, to je ipak malo previse.
BroadwayBlueshirt 68 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 09:12   #343
promasio sektor

Quote:
BroadwayBlueshirt 68 kazˇe:
Bresanova spirala zla i mrznje

Tihomir Dujmovic´, GLAS SLAVONIJE
umjesto da pise o politici Dujmovic je trebao nastaviti tamo gdje je stao 1990.- pisanjem o homoseksualcima u "Erotici".
ch'i is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 10:20   #344
Quote:
walter kaže:
Na kojim si ti drogama majstore?
Da ti osvjezim pamcenje waltere posto su te ili godine stisle ili je u pitanju ona vrsta 'pozeljnog', odnosno namjernog zaborava.
Bjelovarska vojarna 'Vojnovići' je u pitanju.
Prezivjeli dio clanova staba kao i od strane maskiranih napadaca odabrani branitelji, medju njima i nekoliko Hrvata, su odvedeni i streljani u obliznjoj sumi.
Ne bih o imenima jer tu nije mjesto, to je stvar koja interesira sud. Ne ovaj nas domaci, taj je dokazano neprofesionalan i itekako politicki motiviran, pristrasan. Onaj vani koji se bavi tim stvarima. Znas koji.
I predji s vina na vodu pa te pamcenje nece izdavat.
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 11:17   #345
Quote:
Vinku Bresanu, dakako, nitko nema pravo zamjeriti njegove umjetnicke nagone i inspiracije,
pa i ne zamjeru mu nitko jer ga je caca dojio! jedino sta ga je sotona koji vlada svjetom iskvario pa laze kao pas! i to elementarno:


Quote:
Bresan je rekao: "Meni je elementarno da nisam krenuo u ovu pricu iz politike, nego iz obiteljske drame i na toj su razini vazne emocije koje izlaze s platna."
pa obiteljska drama je vidljiva, ozbiljno autorska, izbija iz "komedija" kako je poceo rat na njegovom OTOKU, Marsalu a vjerojatno ce se obiteljska groteska zavrsiti po njih tragicno s "komedijom" kako se stvarala drzava!

caca se bresan identificirao kao maligna izraslina u "kockanju sa sudbinom" a mene vise podsjeca(ju) na crnu, mirisljavu, smolastu i polutekucu izlucevinu iz jetre, zuci i crijevnih zljezda... neke vrste kita.





Quote:
No, pogledajmo drugu stranu medalje i to kako se motivi za Bresanove filmove ideoloski poklapaju s ideoloskim lijevim terorizmom u Hrvatskoj.
... sija zvezda petokraka ? ili jos opasnije, ZVIJEZDA !?


Quote:
Uostalom, kako to da bas nitko u ovoj jadnoj Hrvatskoj nema potrebe snimiti film, primjerice, o Vukovaru?!
"Vec na prilazu Vukovaru ocigledni su tragovi rata - srusene kuce, pre svega. Nizu se obelezena stratista, medju kojima se izdvaja zastrasujuca Ovcara. I sam centar grada je pun rusevina. Jedna od najvecih je Radnicki dom, gde je nekada davno, 1920. godine, odrzan Drugi kongres KPJ, na kojem je zapoceo proces njene boljsevizacije (staljinizacije). Ironijom sudbine, kako je u knjizi opisano, vojska partijske drzave sedamdeset godina kasnije brutalno je razorila citav grad, i Radnicki dom."

nije to samo ironija sudbine, al nek bude za sad ...

"Uz kazivanja ljudi, potresna i uverljiva, o zbivanjima u ovom gradu recito govore i njegovi simboli. Vec je pomenuta simbolika razorenog Radnickog doma..."

nebojsa popov u republici !




Quote:
ali da mocnom Zapadu i da nam se Bresanov politicki uspjeh ovdje prikazuje kao vrhunsko umjetnicko djelo, oprostite, to je ipak malo previse.
"mocni zapad" zasigurno nije na berlinalu! to je malo druga fela!
tamo je bresan, u ovom slucaju vinko, hrvatsku uveo u istocni blok zemalja! bio je valjda usamljen na svom i cacinom OTOKU!



Quote:
U rijec: o hrvatskim ratnim zlocinima ne smije se sutjeti, mi moramo cuti i znati punu istinu o ovom ratu i o tomu dvojbe nema.
u rijec ? a da, svjedoci! i njih ima laznih!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 11:32   #346
Quote:
Demo kaže:
Da ti osvjezim pamcenje waltere posto su te ili godine stisle ili je u pitanju ona vrsta 'pozeljnog', odnosno namjernog zaborava.
Bjelovarska vojarna 'Vojnovići' je u pitanju.
Prezivjeli dio clanova staba kao i od strane maskiranih napadaca odabrani branitelji, medju njima i nekoliko Hrvata, su odvedeni i streljani u obliznjoj sumi.
Ne bih o imenima jer tu nije mjesto, to je stvar koja interesira sud. Ne ovaj nas domaci, taj je dokazano neprofesionalan i itekako politicki motiviran, pristrasan. Onaj vani koji se bavi tim stvarima. Znas koji.
I predji s vina na vodu pa te pamcenje nece izdavat.
JNA s jedne strane a tko je bio s druge? Ili si i to krivo procitao?
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 12:45   #347
Quote:
Demo kaže:
Prezivjeli dio clanova staba kao i od strane maskiranih napadaca odabrani branitelji, medju njima i nekoliko Hrvata, su odvedeni i streljani u obliznjoj sumi.
Streljanje te petorice nedvojbeno je ratni zločin koji je ostao nekažnjen, a ove tlapnje o tome da su oni bili Hrvati napadnuti od strane maskiranih Marsovaca, molim t, ono....
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2004., 18:10   #348
Quote:
walter kaže:
Streljanje te petorice nedvojbeno je ratni zločin koji je ostao nekažnjen, a ove tlapnje o tome da su oni bili Hrvati napadnuti od strane maskiranih Marsovaca, molim t, ono....
Medju streljanima su bila i dvojica Hrvata branitelja koji su s pravom branili ono sto su smatrali vrijednim obrane. U svakom slučaju nisu branili Tudjmanovo ili Šuškovo dupe nego ustavni poredak tada postojeće države zvane SFRJ. I slava im.
Jesu li i njih pobili Marsovci ili hrvatski fašisti? A to su ipak ustaše. Ne crveni. Ustaše koje bi volile da ih se smatra braniteljima. Biće oni branitelji kad se i kurva bude smatrala poštenom.
Demo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 02:52   #349
Balkanci svih zemalja urazumite se!

Quote:
placebo kaže:
dakle, ova srpska obitelj iz Brešanovog filma.. ti tvrdiš da je njima život bio onakav kakvoga su ga sami sebi stvorili?
Ma ne, dapače to su sasvim druge stvari. U takvoj situaciji je samo važno da ne budeš u pogrešno vreme na pogrešnom mestu...
MI smo ipak srećni jer nismo bili u takvim situacijama kao ta nesretna obitelj. Koliko je takvih samo bilo na sve strane, da li nekada razmišljaš o tome?
Možemo li mi iz toga da izvučemo neka iskustva? Film je po mom mišljenju napravljen u tom smeru. Nažalost, ako čitaš sve postove povodom ovog topika videćeš bedu uma balkanskog!?
BGD is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 11:47   #350
Jebote Bresan dobio 5000 eura.


Pa i Juda je dobio vise. Ts ts...nevalja nista.
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 12:05   #351
Jebi ga kad su trenutno više na cijeni traume arapskih emigranata u EU...
Timing mu je loš. Možda, da je u tu svoju obitelj ubacio posvojenu djevojčicu iz Irana koja sanjari o tome da skine feredžu, ode na techno party i natrpa se bonkasima..., podcrtao vezu hrvatskih koljača i Al Qaide, i dodao kako je otac obitelji gay koji se lomi između ljubavi prema obitelji i ljubavi prema tamnoputom emigrantu iz Sudana koji je došao na ljetovanje u Primošten...
WhiteWhaleKiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 12:08   #352
Quote:
WhiteWhaleKiller kaže:
Jebi ga kad su trenutno više na cijeni traume arapskih emigranata u EU...
Timing mu je loš. Možda, da je u tu svoju obitelj ubacio posvojenu djevojčicu iz Irana koja sanjari o tome da skine feredžu, ode na techno party i natrpa se bonkasima..., podcrtao vezu hrvatskih koljača i Al Qaide, i dodao kako je otac obitelji gay koji se lomi između ljubavi prema obitelji i ljubavi prema tamnoputom emigrantu iz Sudana koji je došao na ljetovanje u Primošten...



Da malo mu je los timing.
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 17:41   #353
Quote:
placebo kaže:
hvala ti na pomoći, tupko, pa ja upravo i pričam o tome da su u oslobađanju vojarni također ginuli pravi pravcati ljudi.. ali velikog komediografa je na ozbiljnost u tematici Domovinskog rata natjerala tek priča o poginuloj srpskoj obitelji.. osim ako i ovaj film nije komedija, ali kako čujem nije, jer u njemu ima krvi do koljena..
"Oslobađanju" vojarni?

Pa snimljeno je već na desetke filmova i serija gdje su žrtve Hrvati!
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 17:43   #354
Bez vrijedjanja, molim!

P.
__________________
Ja bi htio da sam skoljka za ve-ce!

Rasturaci Levice
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 17:44   #355
Quote:
WeM kaže:

a to sta je jurica uzeo kao zamajac u svojoj prici zamisljeno ubojstvo hrvata nad srbima u zaledjini splita, vise govori o njemu!
Kako to misliš zamišljeni?

Jesu li i junaci "povratka u Vukovar" zamišljeni? I plod autorove mašte koji iskrivljuje stvarnost?
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 17:52   #356
Re: Re: lslg

Quote:
Phil Lynott kaže:
Ne, nego se to dogodilo zato sto smo izgubili rat. Da smo pobijedili, Rusi i Englezi bi bili anatemizirani krvnici. Bogami i Amerikanci.

Eto!

Napokon priznaš za sebe da si nazi-fašist!

Tako teško bilo za priznat? Šta nije ovako poštenije? Nego se skrivat iza razno raznih fraza i razno raznih "liberala"?
Povratak Kralja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:41.