Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 14:27   #61
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Osobno poznajem Kornate pa i taj otočićš i da se ubiješ ne možeš skupit dovoljno granja, šiblja ili trave za napravit jedne obične gradele.
Koji otočić? Kornat je sve samo ne otočić.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 14:38   #62
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Neznam je si li ti uopće vidio požarište ? Nego šta je nego pusti kamenjar i jako jako malo trave . Gdje ni ovca nema skoro šta pasti .

Nadalje , tko je pratio izjave očevidavca i Frane , radi se o teško kameno prohodnom terenu i teškom pristupu .
Joj daj me nemoj zajebavat.

Pag: http://www.pagapartments.net/apartma...ments%2012.jpg

Kornat: http://www.flickr.com/photos/7774913@N03/3522094134/

Jel sad jasnija razlika?

I ne trolaj vise.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 14:40   #63
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Niti ima dovoljno trave , a niti vode da bi bilo više trave u tom kamenjaru . Tako da i ovce jadne nemaju šta ist i pit . A poneke ovce viruju ovim prodanim dušama od vlasti do lokalnih drmatora .

Kao što Lučić kaže - lažu i štite svoje guzice .
Trave ima sasvim dovoljno, puno vise nego na Pagu, gdje takodjer ovce uspjesno prezivljavaju. Vode fali. Cak i netko tko nije to sve obisao moze na google mapsima vidjeti razliku u boji izmedju kornata, i paga okrenutog prema velebitu koji je 10x veci kamenjar, a tamo takodjer prezivljavaju ovce, jer nije potpuno bez vegetacije.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 14:51   #64
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
po tebi nelogično je i što vojni helikopteri sudjeluju u akcijama spašavanja koje provodi npr. GSS, na kraju krajeva vojska vozi i kanadere


previše holywooda
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Nemoj brkat.

GSS na intervencije spašavanja voze helikopteri kao i vatrogasce na intervenciju i to je jedna priča i za to imamo vojsku jer civilne službe nemaju ni novca ni tehnike za te poslove. Druga je priča šta je vojska na Kornatima radila gotovo 48 sati i zašto se nezna koji je karakter te njihove ophodnje po otočiću.

To nije Holywood nego legitimno pitanje na koje još niti jedna izjava, izvješće ili išta slično nije odgovorilo ma ni najmanjim šturim priopćenjem.

Osobno poznajem Kornate pa i taj otočićš i da se ubiješ ne možeš skupit dovoljno granja, šiblja ili trave za napravit jedne obične gradele.

Eruptivni požar je moguć i možda je to i pravi razlog ali ima previše jednostavnih pitanja na koje ne postoje nikakvi odgovori da bi se ta teorija tek tako prihvatila bez propitivanja.
Nikakav Hollywood. Jer, sumnja itekako postoji. Nije se ovdje radilo o ročnoj vojsci ili ljudima koji su tamo došli gasiti požar prvenstveno. Na Kornate je prva došla bojna za specijalna djelovanja. Dakle, nistu to nikakvi gelipteri, nego najobučenija i najopremljenija jedinica u sustavu OSRH.
Bilikantun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:00   #65
Quote:
Bilikantun kaže: Pogledaj post
Dakle, nistu to nikakvi gelipteri, nego najobučenija i najopremljenija jedinica u sustavu OSRH.
I zašto je teško prihvatiti da su baš zato poslani na teren u trenutku kada se civilni sustav potpuno raspao i nije se znalo tko pije, a tko plaća.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:03   #66
Najbolje da su skupljali rocnike po kucama... To je vjerojatno jedna od rijetkih jedinica koja je bila u pripravnosti i raspoloziva. Dolazak vojske je nalozio netko iz zapovjednistva vatrogasaca, spomenuto je na sudjenju. Vojni helikopter nije mogao tamo sletiti pa su zvali GSS.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:10   #67
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
I zašto je teško prihvatiti da su baš zato poslani na teren u trenutku kada se civilni sustav potpuno raspao i nije se znalo tko pije, a tko plaća.
Jer su se pojavili s čamcima. Toliko o sustavu. Ljude koji su obučeni u borbi protiv terorizma ne šalješ gasiti vatru. U biti, ne šalješ ih nakon što je vatra praktički ugašena.
Bilikantun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:11   #68
Quote:
Bilikantun kaže: Pogledaj post
Jer su se pojavili s čamcima. Toliko o sustavu. Ljude koji su obučeni u borbi protiv terorizma ne šalješ gasiti vatru. U biti, ne šalješ ih nakon što je vatra praktički ugašena.
Tko ih je poslao gasiti vatru? Osim toga, to nije samo AT jedinica.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:15   #69
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Tko ih je poslao gasiti vatru? Osim toga, to nije samo AT jedinica.
To je jedinica specijalizirana za posebne namjene, nigdje nije specijalizirana za gašenje požara.
Bilikantun is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:20   #70
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Joj daj me nemoj zajebavat.

Pag: http://www.pagapartments.net/apartma...ments%2012.jpg

Kornat: http://www.flickr.com/photos/7774913@N03/3522094134/

Jel sad jasnija razlika?

I ne trolaj vise.
O tome tko ovdje trola , jasno je po slikama . Pag je ovakav sa Velebitske strane , nitko nije niti rekao da Pag tamo nije takav , no i on ima travki kao i na Kornatu sa druge strane . A sa te Velebitske sjeverne strane su ti više koze i divokoze , a ne ovce .

Opet nedovoljno za famoznu "pirolizu" koju je teško postići i u specijaliziranim pirolitičkim pećima zatvorenih i visoko izoliranih ložišta u malom prostoru , a kamoli na otvorenom .

Dakle , vas par bolje zna nego jedini preživjeli očevidac koji tvrdi da kurčevog eruptivnog požara rijetke trave nije bilo ?
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:36   #71
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
O tome tko ovdje trola , jasno je po slikama . Pag je ovakav sa Velebitske strane , nitko nije niti rekao da Pag tamo nije takav , no i on ima travki kao i na Kornatu sa druge strane . A sa te Velebitske sjeverne strane su ti više koze i divokoze , a ne ovce .

Opet nedovoljno za famoznu "pirolizu" koju je teško postići i u specijaliziranim pirolitičkim pećima zatvorenih i visoko izoliranih ložišta u malom prostoru , a kamoli na otvorenom .

Dakle , vas par bolje zna nego jedini preživjeli očevidac koji tvrdi da kurčevog eruptivnog požara rijetke trave nije bilo ?
Sad smo tvrdili da nema dovoljno da ovce prezive (a prezivljavaju i s puno manje, npr otocic Laganj gdje netko iskrca ovce cesto), a sad odjednom nema dovoljno za pirolizu. Inace, ova slika paga je iz paske uvale, ne iz velebitskog kanala.

I da, piroliza se dogadja pri svakom spaljivanju biljne tvari, u svakom kaminu i peci.

A taj prezivjeli je svojim izjavama sasvim dovoljno rekao o tome koliko kuzi stvari, nema pojma o cemu prica, da.

Trava uopce nije bila rijetka, bila je zapravo vrlo gusta jer je polegnuta.
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:45   #72
Quote:
Bilikantun kaže: Pogledaj post
Jer su se pojavili s čamcima.
I?
Quote:
Bilikantun kaže: Pogledaj post
To je jedinica specijalizirana za posebne namjene, nigdje nije specijalizirana za gašenje požara.
Koga bi ti poslao tada u situaciji u kojoj baš ne znaš što se točno dogodilo, kome i koliko ima žrtava? Uzmi u obzir da je tada još nekoliko požara gorjelo duž obale.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:48   #73
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
O tome tko ovdje trola , jasno je po slikama . Pag je ovakav sa Velebitske strane , nitko nije niti rekao da Pag tamo nije takav , no i on ima travki kao i na Kornatu sa druge strane . A sa te Velebitske sjeverne strane su ti više koze i divokoze , a ne ovce .

Opet nedovoljno za famoznu "pirolizu" koju je teško postići i u specijaliziranim pirolitičkim pećima zatvorenih i visoko izoliranih ložišta u malom prostoru , a kamoli na otvorenom .

Dakle , vas par bolje zna nego jedini preživjeli očevidac koji tvrdi da kurčevog eruptivnog požara rijetke trave nije bilo ?
Ni Frane nije nikakav stručnjak za eruptivne požare, nego je vatrogasac i očevidac koji je to na sreću preživio. Njegov prvi intervju glasi ovako:
Quote:
Je li bilo ikakvih problema kod slijetanja helikoptera i izlaska iz njega?

Nije bilo nikakvih problema. Iskrcani smo u kotlini, koliko-toliko zaštićenoj od vjetra, i krenuli smo put požara noseći svu opremu. Cilj nam je bio doći do kruške, spojiti pumpe s njom. Svatko je nešto nosio. Netko pumpu, netko rezervoar. Jedan od tih rezervoara bio je pun goriva, ali mislim da je on u katastrofi ostao netaknut. Bio je, naime, dobro zatvoren. Uglavnom, slušali smo zapovjednika Dinu Klarića koji nam je govorio da idemo naprijed. Formirali smo kolonu, netko je išao malo brže, netko sporije. Ja sam bio među zadnjima.

U medijima se nagađalo o tome da je to bio požar niskog raslinja, ne višeg od 20 do 40 centimetara?

Da, trava nam je dopirala do koljena. Međutim, u svemu ključnu je ulogu imao izuzetno jak vjetar, koji je u kanjonu u kojem smo se zatekli naglo promijenio smjer i formirao vatrenu frontu u obliku polumjeseca koja je nadirala prema nama brzinom od šest, sedam metara u sekundi. A trava je bila suha poput baruta...

Frane, sjećate li se što se tada dogodilo?

Vidjeli smo kako nam se plamen i gust dim približavaju velikom brzinom. Ponestajalo nam je zraka. Počeli smo bježati. Odbacivali smo opremu kako bismo mogli lakše i brže trčati. I ja sam odbacio naprtnjaču s hranom za koju sam bio zadužen. Trčao sam kao nikada do tada u životu. Ja i vatra, koja me sustizala... Ona je bila brža.

U tom vas je trenutku plamen zahvatio?

Da, u tom trenutku. Ipak, uspio sam spustiti vizir na kacigi i to mi je sačuvalo lice. Potom su mi i noge zahvaćene. Već opečen, u djeliću sekunde bacio sam se u izgorenu travu koja mi je zbog vrućine deformirala šake. No, to mi je spasilo život. Praktički sam prestao bježati, okrenuo se i ušao u plamen, prošao kroz njega i nakon pet-šest koraka bio sam u već izgorenu području. Izvan pakla. No, moji prijatelji nisu bili te sreće. Tko je bio niži rastom, njega je plamen uhvatio cijeloga, a ja koji sam nešto viši nisam, kao što vidite, cijeli izgorio.

Čega se prvo sjećate nakon kataklizme?

Prijatelja koji zovu u pomoć, njihovih jauka i zapomaganja. Neki su ležali, neki su sjedili, a neki su se uspjeli uspraviti. Uočio sam na zemlji dvije kacige, uspio ih nekako dohvatiti i leći na njih, da ne budem na stijenama. Tako, ležeći na kacigama, okružen unesrećenim prijateljima, dočekao sam pomoć koja je stigla nakon dva, tri sata.

Tko Vam je bio najbliže dok ste čekali pomoć?

Tome Crvelin, Josip Lučić i jedan iz DVD-a Vodice. Koji? Ne znam točno jer mu je lice bilo neprepoznatljivo. Pretpostavljam da je to bio Ante Juričev.

U očekivanju pomoći, jeste li pokušali razgovarati s kolegama?

Uglavnom smo beštimali. Imali smo i nešto vode, pili smo i čekali.

Je li u tom vremenu dok ste čekali pomoć itko došao?

Da, bila su dvojica. Ja ih nisam poznavao, vjerojatno su obilazili požarište i nisu ni znali da će nas tu pronaći. Istražni mi je sudac rekao njihova imena, ali ja ih nisam zapamtio. Uglavnom, bili su to pripadnici vatrogasne postrojbe iz Šibenika.

I onda je stigla pomoć...

Da, prvi je stigao Stipe Božić.

Komu su pripadnici Gorske službe prvo pomogli?

Mislim da sam ja bio treći po redu. Potom su nas ukrcali u helikopter i prebacili na drugo mjesto. Narednih dvadesetak minuta ne pamtim, tek se sjećam kako su nas drugim helikopterom prebacili u Zadar, a potom u Split...
Dakle on ne spominje eruptivni požar, čak je to u kasnijim svjedočenjima i naglasio, no spominje da je vjetar okrenuo vatru prema njima te da ih je, unatoč tome što su brzo trčali i odbacivali opremu, požar ipak sustigao. Također svjedoči o visini trave do koljena, sprženim rukama nakon što je prošao kroz plamen i pao na izgorjelu travu, spuštenom viziru koji mu je očito spasio život... Ovo je njegovo prvo svjedočanstvo koje je kasnije mijenjao, vjerojatno pod nečijim utjecajem, da bi na koncu došao do najveće nebuloze, teorije o odbačenoj kazetnoj bombi.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:52   #74
Ovo je opis eruptivnog pozara. Nagla promjena brzine, fronta u obliku polukruga... Nije vjetar promjenio smjer, to je najvjerojatnije bio vjetar izazvan eruptivnim pozarom. Jedna meteoroloska stanica koja se nasla u blizini eruptivnog pozara je zabiljezila brzinu vjetra od 100 km/h (!). Nikad se vatri ne smije pristupiti od iznad, kao sto su nazalost pokusali vatrogasci. Sama geometrija terena garantira nevolju, vjetar nije potreban. Kanjon je smrt.
Ponasanje vatre u tom slucaju je totalno neintuitivno, jer se pozar siri tako sto super zagrijani zrak velike brzine pali gorivo.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 19:34   #75
Danas u "Hrvatska danas" je bil umirovljenik HV-a koji je iznesel svu dokumentaciju o gore navedenoj bombi. Isto tak je ljepo pokazal kartu gde su se izbacivale bombe te kolko ih NATO nije pokupil tj. kolko ih još leži negde u Jadranu.

Također je napomenul da kad se govori o bombi onda se ne misli na tu bombu u komadu nego na jedan od onih njezinih dijelova koji se unutra nalazi.
Pokazal je i test koji je napravljen u Švedskoj sa eksplozivnim djelovima bombe te je ustanovljeno da ak dojde u doticaj sa vatrom/požarom eksplodira.
Također je napomenul da nakon eksplozije tog dijela nema kaj ostati od njega jer je napravljen od takvog materijala + sastav eksploziva je tajan pa se nije niti moglo utvrditi da se radi o njemu npr. uzimanjem kakvih uzoraka sa pogunul.
IceF is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 21:58   #76
Quote:
IceF kaže: Pogledaj post
Pokazal je i test koji je napravljen u Švedskoj sa eksplozivnim djelovima bombe te je ustanovljeno da ak dojde u doticaj sa vatrom/požarom eksplodira.
Također je napomenul da nakon eksplozije tog dijela nema kaj ostati od njega jer je napravljen od takvog materijala + sastav eksploziva je tajan pa se nije niti moglo utvrditi da se radi o njemu npr. uzimanjem kakvih uzoraka sa pogunul.
Ali on je sam tvrdio na svjedočenju da se vatra približavala njima velikom brzinom, pa je morao odbacit stvari , i onda spržio ruke kad se bacio na zemlju i onda prošao kroz vatru na već izgoreni dio. A sad proziva nešto Kosor i Jospipvića i spominje neke bombe, znaći da onda je lagao na svjedočenju ili mu sad neko puni glavu..
benisio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 22:22   #77
Quote:
IceF kaže: Pogledaj post
Danas u "Hrvatska danas" je bil umirovljenik HV-a koji je iznesel svu dokumentaciju o gore navedenoj bombi. Isto tak je ljepo pokazal kartu gde su se izbacivale bombe te kolko ih NATO nije pokupil tj. kolko ih još leži negde u Jadranu.

Također je napomenul da kad se govori o bombi onda se ne misli na tu bombu u komadu nego na jedan od onih njezinih dijelova koji se unutra nalazi.
Pokazal je i test koji je napravljen u Švedskoj sa eksplozivnim djelovima bombe te je ustanovljeno da ak dojde u doticaj sa vatrom/požarom eksplodira.
Također je napomenul da nakon eksplozije tog dijela nema kaj ostati od njega jer je napravljen od takvog materijala + sastav eksploziva je tajan pa se nije niti moglo utvrditi da se radi o njemu npr. uzimanjem kakvih uzoraka sa pogunul.
Dotični umirovljenik je osoba koja nema pametnijeg posla od širenja nebuloznih teorija urote.

No tko zna, možda Slovenci jednog dana ipak nađu milijardu barela nafte u Piranskom zaljevu.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/s...ela-nafte.html
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 22:36   #78
napalm bomba je odgovor koji tražite
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:33   #79
Quote:
MučkoĐubre kaže: Pogledaj post
Sad smo tvrdili da nema dovoljno da ovce prezive (a prezivljavaju i s puno manje, npr otocic Laganj gdje netko iskrca ovce cesto), a sad odjednom nema dovoljno za pirolizu. Inace, ova slika paga je iz paske uvale, ne iz velebitskog kanala.

I da, piroliza se dogadja pri svakom spaljivanju biljne tvari, u svakom kaminu i peci.

A taj prezivjeli je svojim izjavama sasvim dovoljno rekao o tome koliko kuzi stvari, nema pojma o cemu prica, da.

Trava uopce nije bila rijetka, bila je zapravo vrlo gusta jer je polegnuta.
Da, ima jedva malo za ovce , kao što je nas par i napisalo .

Piroliza se dešava samo u pirolitičkim pećima a ne u svakoj peći , koje možda samo izvana liče na ostale peći . Polegnuta trava teže gori od uspravljene http://www.mariterm.hr/QuestionDetai...irolizu.wshtml

Dešava se u visoko izoliranim sofisticiranim pećima pri temperaturi od 1100 stupnjeva C , pri čemu izgara dodatno i plin iz drvne mase u gornjoj komori .
http://www.index.hr/vijesti/clanak/e...ji/518797.aspx

Takvih peći ima možda par stotina u Hrvatskoj i prostranjenije su tek u nazad par godina .

Preživjeli je kriv što je preživio i nema pojma šta priča

Zna sigurno bolje od ovdje nekih vidovnjaka . Inače bi netko pomislio da se primijenjuje hdz-ovska taktika , odma na diskreditaciju jedinog koji je uistinu i vidio sve iz prve ruke .

Ako ste čitali njegove izjave , on govori o masu toga da teško unesrećen nije mogao ni pričati , a ne davati izjave , da su išli marendat i slične bljuvotine .

Zanimljivo je kako se na sudu sve izmijenilo , a sve ide na to da nitko nije niti malo odgovoran , a odgovorni su svi .
Zašto se čekalo 6 sati da dođe pomoć ? Zašto je vojska desantirala otok i češljala terenom ?

Žali Bože svih mladih života koji su tamo naprasno prekinuti .
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:41   #80
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Da, ima jedva malo za ovce , kao što je nas par i napisalo .

Piroliza se dešava samo u pirolitičkim pećima a ne u svakoj peći , koje možda samo izvana liče na ostale peći . Polegnuta trava teže gori od uspravljene http://www.mariterm.hr/QuestionDetai...irolizu.wshtml

Dešava se u visoko izoliranim sofisticiranim pećima pri temperaturi od 1100 stupnjeva C , pri čemu izgara dodatno i plin iz drvne mase u gornjoj komori .
http://www.index.hr/vijesti/clanak/e...ji/518797.aspx

Takvih peći ima možda par stotina u Hrvatskoj i prostranjenije su tek u nazad par godina .

Preživjeli je kriv što je preživio i nema pojma šta priča

Zna sigurno bolje od ovdje nekih vidovnjaka . Inače bi netko pomislio da se primijenjuje hdz-ovska taktika , odma na diskreditaciju jedinog koji je uistinu i vidio sve iz prve ruke .

Ako ste čitali njegove izjave , on govori o masu toga da teško unesrećen nije mogao ni pričati , a ne davati izjave , da su išli marendat i slične bljuvotine .

Zanimljivo je kako se na sudu sve izmijenilo , a sve ide na to da nitko nije niti malo odgovoran , a odgovorni su svi .
Zašto se čekalo 6 sati da dođe pomoć ? Zašto je vojska desantirala otok i češljala terenom ?

Žali Bože svih mladih života koji su tamo naprasno prekinuti .
http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrolysis

Pyrolysis is usually the first chemical reaction that occurs in the burning of many solid organic fuels, like wood, cloth, and paper, and also of some kinds of plastic. In a wood fire, the visible flames are not due to combustion of the wood itself, but rather of the gases released by its pyrolysis, whereas the flame-less burning of embers is the combustion of the solid residue (charcoal) left behind by it. Thus, the pyrolysis of common materials like wood, plastic, and clothing is extremely important for fire safety and fire-fighting.

Ocemo dalje, il ces se prestat sramotit sa svojim neznanjem?
MučkoĐubre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:31.