Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2004., 16:27   #1
Hrvatska u EU 2007?

Stovani dijasporasi, posto sad nova vlast ubrzano radi na pristupanju Hrvatske u EU u vlaku za 2007.godinu, a kako vec neki politicari se ogradjuju da nece biti kraj svijeta ako i ne upadnemo, sto vi mislite kao dijaspora da li je realno ocekivati pristup Hrvatske prije 2010. godine?

Zaboravite politicare i njihove (ne)sposobnosti, i ovo nije tema za duboke politicke rasprave, nego da li su Hrvati, obicni ljudi, spremni za Europu?

I ovo kasnjenje u odnosu na prvi vlak istocnih zemalja koji pristupa ove godine - koliko su Hrvati popusili?
Koliko ce jos biti novih emigranata iz Hrvatske u slijedecih 3-5 godina jer necemo biti u Europi?
Koliko gubimo kao zemlja?

Moje misljenje je da je sve prekasno, zbog raznoraznih razloga cijela generacija je propustila priliku, ne svojom krivicom naravno, i trebat ce jos puno godina da se vratimo u igru, a drugi su vec pobrali kaj se dalo pobrati.
I zbog te neperspektive puno je mladih sposobnih ljudi otislo vec van, i jos puno ih se sprema. Velik gubitak za malu zemlju.
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 16:41   #2
Ma da, kao da ce ulaskom u EU nastati raj nebeski u HR. Perspektive ce biti bolje, ali daleko od onoga sto nudi zapad. Pa cak iz zapadne Europe puno znanstvenika emigrira u USA.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 16:54   #3
2007.? NE.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 17:04   #4
Quote:
nego da li su Hrvati, obicni ljudi, spremni za Europu?
Od svega skupa ovo ima najmanje veze hocemo li ili necemo. Ako su rumunji spremni, a to je ciganija prve klase pa onda kaj nebi nasi ljudi bili spremni jer za njih smo ionako oduvijek bili zapad.

Ovaj "novi" hdz plese onako kako evropa i amerika sviraju sto puta brzije i bolje od prijasnje vlasti, jer da je prijasnja vlast tako radila bila bi smatrana izdajnickom i komunistickom...ovako ovi posto imaju predznak HDZ mogu brijati kaj hoce.

Pitanje je u tom smjeru jako jednostavno. Kolko je generala u Haag isporucio onaj prvi HDZ...koliko je generala isporucila koalicija (sdp i drugi) i koliko ce generala isporuciti ova nova hdezovska vlast?

No, generali itd nisu glavno pitanje. Uglavnom, ulazak u EU ce biti sporiji od najoptimisticnijih predvidjanja...if ever.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 17:10   #5
tesko, je.
mi u austriji to ionako ne zelimo iz razumljivih razloga jer ne trebamo placati za fax, ko sto trebaju EU-ofce.

a razlozi zbog kojih Hrvatska nece u EU su primarno politicke prirode. (Bosna nas prevec vuce..)
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 17:28   #6
Quote:
kaskader kaže:
Od svega skupa ovo ima najmanje veze hocemo li ili necemo. Ako su rumunji spremni, a to je ciganija prve klase pa onda kaj nebi nasi ljudi bili spremni jer za njih smo ionako oduvijek bili zapad.

Ovaj "novi" hdz plese onako kako evropa i amerika sviraju sto puta brzije i bolje od prijasnje vlasti, jer da je prijasnja vlast tako radila bila bi smatrana izdajnickom i komunistickom...ovako ovi posto imaju predznak HDZ mogu brijati kaj hoce.

Pitanje je u tom smjeru jako jednostavno. Kolko je generala u Haag isporucio onaj prvi HDZ...koliko je generala isporucila koalicija (sdp i drugi) i koliko ce generala isporuciti ova nova hdezovska vlast?

No, generali itd nisu glavno pitanje. Uglavnom, ulazak u EU ce biti sporiji od najoptimisticnijih predvidjanja...if ever.
OK, ali probaj na sekundu zaboraviti politiku, politicare, generale i ostala s**nja, i jesu ljudi spremni na papiru, a da li znas koliko ih se boji jos gorjih uvjeta na poslu, jos vece frke za posao jer su im sefovi napunili usi da ce ostati bez posla kad udjemu u Europu zbog trzista, zbog pleh muzike ili nekog 123. razloga. A ljudi su jos uvijek neinformirani (opca javnost) i onda pusu na hladno, a s druge strane idealisti briju na raj na zemlji cim se udje u Europu, odmah prvi tjedan nakon toga, ako ne prvi onda drugi tjedan

I jesu ljudi bili u glavama zapad, ali jako se promijenila opca kultura, klinci su na narodnjacima, penzici u svom filmu, radni puk brine o poslu, a informacija nigdje, niti o prednostima velike Europe a niti o nedostacima. Bitno je biti tamo di idu drugi, pa kad mogu Rumunji i jos neke zaostale zemlje, ma kaj ne bi mogli mi Hrvati, pa mi smo bili predzidje krscanstva itd. itd.

Hoce li mladi ostati i cekati ta bolja vremena jos 3-5 godina, ili ce i oni uskoro postati na ovom forumu pod dijasporom?
I hocete se vratiti doma cim Hrvatska udje u Europu?

Kako ce Europa uci u Hrvatsku?
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 18:15   #7
Pa gle, hocemo ili necemo... duboka voda ili plima je tu i moramo plivati, nitko nas ne pita koliko bi mi jos desetljeca ucili plivati. Prema tome, bacit u vodu pa ko pliva ko tone. Kome god nekaj nije jasno o kapitalizmu, survival of the fittest, i sam svoje srece kovac, konkurencija itd...bolje nek nauci preko noci i nek nikoga ne krivi za to kaj "joj pa mi bi drzavne poticaje". U kapitalizmu, a to je odabir hrvatskoga naroda, individua je kovac svoje srece i buducnosti...sve ostalo je socijalizam...a od te rijeci svi drhte jer to vise nije in (ali postat ce za par desetljeca kad se dobro ufiksa smrad kapitalizma), i na drzavnu, evropsku ili svjestku socijalu se ne treba uzdati, nego u toj tranciciji nauciti sam plivati bez pomocnih rukavica i peraja, ili da nas bog sacuvaj netko slepa.

Ovo kaj velis da nema informacije o evropi, to je tragicna istina...i tu je nazalost puk prepusten sam sebi..da sam sazna prednosti evrope ili nedostatke...od politicara nikakvu objektivnost nece dobiti jer oni su kompromitirani, kupljeni i rade za tudje i svoje vlastite interese. Kao sto sam spomenuo i proslom odjeljku da individua mora sama plivati u novonastalim situacijama, takodje to vrijedi i ovdje, individua mora sama prikupljati informacije...u protivnom je jedna obicna ovca koja je u toru i sluzi samo da ju chobani muzu i strigaju kad i kako to chobanima odgovara.

Mlad covjek ukoliko je pametan nece cekati nikakva bolja vremena koja ce navodno doci ulaskom u evropu. Pametan mlad covjek ce ili vec sada plivati u novonastalim uvjetima u Hrvatskoj uzdajuci se u sebe i svoje vjestine a ne zivjeti u iscekivanju Godoa, ili ce otici vanka. Samo mlad covjek koji je ovca ce zivjeti u takvoj nadi. Bolja vremena dolaze onima koji vec sada plivaju, a oni koje ne plivaju njima ce kod ulaska u EU jos voda biti rjedja i brzije ce tonuti...a onda da vidimo sto od socijalizma ima u kapitalizmu kako takvi ipak nebi umirali od gladi u srcu evrope.

Mi koji smo vani, sumnjam da ulazak HR u evropu ima bilo kakve veze sa nasim povratkom, jer vecina nas ima dvojna drzavljanstva ili strana drzavljanstva..prema tome da nikad ne udje mi uvijek mozemo u evropu..za nas nikakve razlike. Problem je sto kad Hrvatska udje u evropu puno vise ce ljudi brisati van nego unutra.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 22:51   #8
Re: Hrvatska u EU 2007?

Quote:
facasplaca kaže:
...nego da li su Hrvati, obicni ljudi, spremni za Europu?
Ne.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 23:04   #9
Re: Hrvatska u EU 2007?

Quote:
facasplaca kaže:

[snip] ... da li su Hrvati, obicni ljudi, spremni za Europu?
Kao obicni ljudi? Ne!
Jos uvijek se racuna da su ljudi donekle pristojni, da te nece odrati ako ne mora, da pronevjera nije glavni biznis ... a zakonska regulativa nije ni blizu europske.

Quote:
facasplaca kaže:
A ljudi su jos uvijek neinformirani (opca javnost) i onda pusu na hladno, a s druge strane idealisti briju na raj na zemlji cim se udje u Europu, odmah prvi tjedan nakon toga, ako ne prvi onda drugi tjedan

I jesu ljudi bili u glavama zapad, ali jako se promijenila opca kultura, klinci su na narodnjacima, penzici u svom filmu, radni puk brine o poslu, a informacija nigdje, niti o prednostima velike Europe a niti o nedostacima.
Sve to sto si naveo su osobine globalizacije/segregacije (kapitalistickog) drustva (pogotovo u SAD) dizajniranog za izolaciju informacija i drzanje gomile u mraku, da ih se moze slobodno musti.
Ali nikoga ne zanima napraviti ozbiljnu studiju o tome koje ce zparavo posljedice ulaska u EU biti ...

Quote:
facasplaca kaže:
Bitno je biti tamo di idu drugi, pa kad mogu Rumunji i jos neke zaostale zemlje, ma kaj ne bi mogli mi Hrvati, pa mi smo bili predzidje krscanstva itd. itd.
E, za ovo ne bih znao.
EU i SAD se prepucavaju s carinama i slicnim pizdarijama, a kakti imaju slobodnu trgovinsku zonu. Mos mislit.
Ako sa ozbiljnim partnerima u trgovini nemaju namjere postovati antimonopolisticku/protekcionisticku regulativu, mislis da ce nekoga brinuti sto se u HR nista ne proizvodi?

Isto, pitanje je koliko se uopce moze danas napraviti ... prije deset godina, mozda. Ali danas ...
Glossu R.H.
Glossu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 23:08   #10
Hrvatska u EU 2007? Ma sanjajte sanjajte.. Poštenog je lako zajebat ali lopov lopova teško zajebe..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2004., 23:36   #11
Kada umremo oticicemo u raj i tamo ce sve biti super, bit ce nam divno.

Kada predjemo ove probleme socijalistickog drustva i predjemo u besklasno drustvo tj. komunizam, bit ce nam divno.

Kada udjemo u EU rijesicemo sve svoje probleme, bit ce nam divno.


Sve sami Futur II
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 03:29   #12
Re: Hrvatska u EU 2007?

Quote:
facasplaca kaže:
Stovani dijasporasi, posto sad nova vlast ubrzano radi na pristupanju Hrvatske u EU u vlaku za 2007.godinu, a kako vec neki politicari se ogradjuju da nece biti kraj svijeta ako i ne upadnemo, sto vi mislite kao dijaspora da li je realno ocekivati pristup Hrvatske prije 2010. godine?

Zaboravite politicare i njihove (ne)sposobnosti, i ovo nije tema za duboke politicke rasprave, nego da li su Hrvati, obicni ljudi, spremni za Europu?

I ovo kasnjenje u odnosu na prvi vlak istocnih zemalja koji pristupa ove godine - koliko su Hrvati popusili?
Koliko ce jos biti novih emigranata iz Hrvatske u slijedecih 3-5 godina jer necemo biti u Europi?
Koliko gubimo kao zemlja?

Moje misljenje je da je sve prekasno, zbog raznoraznih razloga cijela generacija je propustila priliku, ne svojom krivicom naravno, i trebat ce jos puno godina da se vratimo u igru, a drugi su vec pobrali kaj se dalo pobrati.
I zbog te neperspektive puno je mladih sposobnih ljudi otislo vec van, i jos puno ih se sprema. Velik gubitak za malu zemlju.


Zadnjih godina se uveliko govori o EU. Ali sta ona kao takva donosi?
Koje su prednosti, a koje mane?
Nije li to nesto slicno kao stvaranje zemlje juznih Slavena?
Iz Hrvatske je potekla takva ideja. I bila je napredna u to vrijeme.
Nije li trcanje u EU nesto slicno tome?
KokuZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 04:12   #13
Quote:
kaskader kaže:

Mi koji smo vani, sumnjam da ulazak HR u evropu ima bilo kakve veze sa nasim povratkom, jer vecina nas ima dvojna drzavljanstva ili strana drzavljanstva.. prema tome da nikad ne udje mi uvijek mozemo u evropu..za nas nikakve razlike. Problem je sto kad Hrvatska udje u evropu puno vise ce ljudi brisati van nego unutra.
S ovim sto sam oznacila u tvom citatu se bas ne slazem - vecina mojih prijatelja iz HR koji su ovdje, a i ja sama, imamo samo jedno drzavljanstvo, ono hrvatsko. Dobro, mi smo znanstvenici i mozda je u tome razlika, da se bavim necim drugim moguce je da bi mi bilo lakse dobiti drzavljanstvo ili barem green card, ali ovako...tu sam punih devet godina i jos uvijek na studentskoj vizi.
Meni bi bilo lakse da Hrvatska udje u EU zbog nekih malih i malo vecih stvari: mozda mi tada ne bi trebala viza za Kanadu i Meksiko, mozda bih mogla konkurirati za vise stipendija za daljnja istrazivanja. Mozda bi mi porodici doma bilo laske. I mozda bih cak i razmislila o povratku.
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 09:23   #14
Thumbs down Hrvatska u EU 2007

Ljudi EU nije za HR! Ja zivim u EU zemlji koja je bogatija nego HR i ne primjeti se previse ali znam neke Grke koji se zale da je nemoguce sve poskupilo i da nemogu pratit bogate zemlje u razvoju a HR je donekle slicna Grckoj po ekonomiji i zato svoj glas dajem za Protiv opciju! EU-
__________________
ZOK
zok_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 09:36   #15
Hrvatska u EU 2007

facasplaca pita koliko ce se ljudi jos morati iseliti iz HR??

A ja ga pitam dali zna koliko izbjeglica(iz izvaneuropskih zemalja:arapa,turaka,albanaca.npr) HR mora primiti pri ulasku u EU?? Ti ljudi koji dodju imaju JAKKOO visok natalitet i bojim se da ce to unistiti nasu zemlju u buducnosti i dacemo se tad zvati Hrvakistan ili tako nesto!
__________________
ZOK
zok_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 11:06   #16
Re: Hrvatska u EU 2007

Quote:
zok_m kaže:
facasplaca pita koliko ce se ljudi jos morati iseliti iz HR??

A ja ga pitam dali zna koliko izbjeglica(iz izvaneuropskih zemalja:arapa,turaka,albanaca.npr) HR mora primiti pri ulasku u EU?? Ti ljudi koji dodju imaju JAKKOO visok natalitet i bojim se da ce to unistiti nasu zemlju u buducnosti i dacemo se tad zvati Hrvakistan ili tako nesto!
A sta mozes kad Hrvati ne pravimo dovoljno djece (kao ni Njemci, uostalom, HR i Njemacka zena izrodi 1,3 djece u zivotu, 40% zena sa visokom strucnom spremom nece nikada imati djecu), pa moramo uvozit te sa visokim natalitetom i niskom intelektualnom razinom da nam izradjaju male Hrvate za buducnost.

Cinjenica je to u svim razvijenim zemljama. U HR je problem jos veci (upravo zato jer nije razvijena, nego je nesto srednje), ali o njemu nitko ne govori javno! Iz HR naime odlaze najskolovaniji i najsposobniji mladi ljudi, a razlika u brojcanom stanju stanovnistva morat ce se nadoknaditi "uvozom". A to su nisko obrazovani Turci, Albanci, Rumunji. Jer oni obrazovani nece se zaustaviti u HR, oni ce produziti dalje...

Sto se migracija stanovnistav tice, Hrvatska ima jako nepovoljne perspektive.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 11:08   #17
Re: Hrvatska u EU 2007

Quote:
zok_m kaže:
facasplaca pita koliko ce se ljudi jos morati iseliti iz HR??
Ljudi se danas vise ne MORAJU izseljavati, vec se ZELE izseljavati. A tko se dobrovoljno izseli, manje su mu zelje da se ikada vrati. Osim mozda u penziju.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 14:10   #18
Quote:
jimmy kaže:
tesko, je.
mi u austriji to ionako ne zelimo iz razumljivih razloga jer ne trebamo placati za fax, ko sto trebaju EU-ofce.
to ti je jedini argument protiv??? ... pa nebus vjecno studirao

mi u austriji koji ovdje radimo, bas zelimo da HR udje u EU, jer to puno olaksava status stranca ovdje glede dokumenata, dozvola itd... A nadamo se i da ce se (valjda) lako prebacivati zaradjena imovina kad jednog dana odlucimo uzivati u penziji negdje u HR ...
__________________
schwimmer
schwimmer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 14:48   #19
Quote:
schwimmer kaže:
to ti je jedini argument protiv??? ... pa nebus vjecno studirao

mi u austriji koji ovdje radimo, bas zelimo da HR udje u EU, jer to puno olaksava status stranca ovdje glede dokumenata, dozvola itd... A nadamo se i da ce se (valjda) lako prebacivati zaradjena imovina kad jednog dana odlucimo uzivati u penziji negdje u HR ...

to ti je jedini argument za??? ... to sto radis vani? Imovinu s lakocom prebacujes u HR, to vec sad funkcionira.
bizz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 15:36   #20
Quote:
bizz kaže:
to ti je jedini argument za??? ... to sto radis vani? Imovinu s lakocom prebacujes u HR, to vec sad funkcionira.
tako je.. a ovaj schwimmer opet nije dovoljno upucen
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.