Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2004., 23:56   #1
I Talijani pate za bivšim granicama

Evo link na članak iz Večernjeg lista.

Zar nam nije dosta da Srbi tipa Šešelj žele svoje granice, sada su Talijani počeli i svoje nekakve fore prodavati. Znamo i otprije za onu njihovu iredentu, ali ove fore sa proglašavanjem dana sjećanja je stvarno sramota. Ponašaju se kao antifašisti koji spominju tuđe zločine, a svoje prešućuju ( i tako peru mozak sesecim amilijuna Talijana). Novinar također spominje papka Radina, te naše veleposlanstvo u Italiji. I čudimo se zašto Slovencima ide bolje nego nama ... naši nemaju muda za izjavu poput slovenskog veleposlanstva ili njihovog predstavnika talijaske manjine.

Otvara se još jedna fronta, a mi ćemo očito čekati dok ne "pripucaju" na nas.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 00:08   #2
Ma mislim da ne treba dizati paniku i strku jer ona uvijek ukazuje na nervozu onoga koji ju pokrece. S druge strane MVP bi trebalo reagirati ali smireno, nesto u stilu ukazivanja talijanskom ministru da hrvatski gradovi koje je spomenuo doista i danas odisu kako hrvatskom tako i talijanskom kulturom, sto je lako uocljivo proseta li njihovim ulicama, pa je stoga njegova izjava bespredmetna.

Slovenija se inace tijekom 90-ih zestoko sukobljavala sa talijanskom politikom oko pitanja granica, dok je Tudjman optirao za smirenije odnose sa Rimom i uklanjanjem svake nervoze iz tih odnosa, te obilno koristenje posrednickih usluga Katolicke crkve u rjesavanju mogucih problema u medjusobnim odnosima. Mislim da je takova strategija prema Italiji i danas najmudrija, sto ne znaci da u Istri trebamo ugoscavati etapu biciklisticke utrke "Giro d' Italia" sto drzim visestruko vecim ponizenjem nego bilo sto iz teksta u Vecernjaku.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 00:15   #3
Možda i je politika MVP-a ne obazirati se na te napise, ali barem onda treba reći javnosti da ih ta tema u Italiji ne zanima, da to nikako ne može proći u normalnom talijanskom društvu i sl. Slovenija je reagirala malo žešće, pa mislim da bi i mi trebali bilo kako (čak i smireno, kao što kažeš).
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 00:27   #4
Quote:
Sebastijan kaže:
Možda i je politika MVP-a ne obazirati se na te napise,
Iz ovoga sto pise u Vecernjaku za zakljuciti je da vise nije rijec samo o medijskim natpisima nego i o smisljenom djelovanju jednog ministra u talijanskoj vladi, sto vec je razlog za intervenciju MVP-a.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 06:52   #5
Quote:
PowerLock kaže:

Mislim da je takova strategija prema Italiji i danas najmudrija, sto ne znaci da u Istri trebamo ugoscavati etapu biciklisticke utrke "Giro d' Italia" sto drzim visestruko vecim ponizenjem nego bilo sto iz teksta u Vecernjaku.


zbog tvog uštogljenog stila pisanja čovjek koji ništa ne zna o tome još bi stvarno pomislio da smo prva zemlja, osim Italije, u kojoj se održao Giro za tvoju informaciju, pridružili smo se brojnim europskim zemljama koje su ugostile etapu Giro d'Italia... Francuska to radi redovito, a nakon Euro-Gira d'Italia kojega je ugostilo šest europskih zemalja, na ovaj način i Hrvatska simbolično ulazi u Europu.. publicitet i reklamu da ni ne spominjem..
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 07:42   #6
Nostalgija za izgubljenim je stalno, manje/više prisutna u Italiji.
Neki puta je pokreni "esuli", neki puta neki "zalutali" ministar u Vladi.Namjerno sam stavila navodnike , jer u 21. stoljeću priželjkivati izmjene granice u Europi, moglo bi se i njima obiti o glavu.Jer nemaju oni samo granicu prema nama, a Tirol?A btw mi s njima i ne graničimo, prema tome, možda je doista najbolje zanemariti.Iako ne mislim da je ovo prešućivanje MVP mudrost, nego prije "nemaju pojmaštobirekli".
Inače, kad je bio Papa u Rijeci, malo smo se prebacivali na prijenos RAI-a, tek da vidimo što će "dobri" susjedi reći.Nemate pojma kako je novinar, malo,malo, pa s nostalgijom spomenuo grad koji je pripadao dvjema kraljevinama, na čijem je mostu usred grada bila granica i t.d.
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 08:17   #7
Talijani traze samo ono sto im je Pavelic vec bio dao a Tito, kommunistische banditen, vratio nazad. Cemu toliko uzbudjenje? Treba ljudima vratiti nazad ono sto je zlocinac i lopov, Josip Broz oteo.

Ili ne? Ili mozda Tito nije bio lopov i sve to cega su puna usta takozvanim desnicarima.
Greven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 10:15   #8
talijanci

onaj tko ne nauci pov, ponavljat ce ju..

nije taj clanak znak za paniku, ali sokatno je sto nasi mudraci na vrhu sute o tome..

sve zemlje koje su bile fasisticke, mudro sute o tome, mi smo jedini koji trljamo nos jedni drugima o tome..

slovenci su oduvijek bili desni, tocno su znali sto hoce (I ne daju se zajebavat s manjinama, koa sto vidimo-dok europi, u njihovom slucaju, to niti najmanje ne smeta)
-uvijek su stitili svoje nacionalne interese...-za RH se to ne moze bas reci..-zato im je bolje (i cinjenica da ih srbi nisu raketirali 10 god)

GIRO nema veze s tim...

bez jake vojske na balkanu se ne moze
iva1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 10:19   #9
istra

TITO ima dva dobra poteza, jedan je istra, drugi je ustav 73

ako talijani zele ono sto si IZNUDOM dobili, onda hrvatska automacki moze trazit cijelu bosnu i hercegovinu...(ima vise prava na nju nego sto talijanci imaju na istru)

-nije pavelic, (glupan) dao njima istru i dalamciju, prodao ju je ali pod prijetnjom talijanske vojske
iva1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 10:22   #10
Quote:
placebo kaže:


zbog tvog uštogljenog stila pisanja čovjek koji ništa ne zna o tome još bi stvarno pomislio da smo prva zemlja, osim Italije, u kojoj se održao Giro za tvoju informaciju, pridružili smo se brojnim europskim zemljama koje su ugostile etapu Giro d'Italia... Francuska to radi redovito, a nakon Euro-Gira d'Italia kojega je ugostilo šest europskih zemalja, na ovaj način i Hrvatska simbolično ulazi u Europu.. publicitet i reklamu da ni ne spominjem..
O stilu pisanja ja s tobom ne bi raspravljao jer sam o tvome rekao sve sto sam mislio davnih dana, a sto se tice Gira mislim da definitivno jesmo prva zemlja koja ugoscuje etapu utrke na teritoriju prema kojem talijani imaju odredjene pretenzije, kao i da to nije bilo mudro. Ulaziti u Europu na nacin da se ozivljavaju iredentisticki snovi talijanskih fasista nije dobar nacin. Publicitet i reklama vezana uz Giro vec sada spominje jedino Istru, ne i Hrvatsku. Za Hrvatsku odrzavanje Gira u Istri predstavlja grubu gresku i nacionalnu sramotu.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 10:32   #11
Quote:
Greven Talijani traze samo ono sto im je Pavelic vec bio dao a Tito, ...
nek se talijani i njihova crvena banda izbore za hrvatsku do drine.

a do tad... ko im jebarale matere jer su cetnicima, titi i crvenoj bandi (pre)dali naourazanje kad su kapitulirali!

i to sve protiv hrvatske drzave ! u svakom slucaju, ni ti iznudjeni rimski ugovori nisu predvidjali da ce talijani izvrsiti genocide nad hrvatima 1941-1943. !



iz vecernjaka :

"Deseci milijuna Talijana ovih su dana bombardirani člancima i emisijama o zločinima Titove vojske."

jest, a uvod je bio u rimskoj republici proslog tjedna, kad je tamosnji veseljak i novinar od autoriteta napisao da je "gotovina" poklao 200 000 srba!

Ne smijemo zaboraviti sudbinu Istre u proslosti, niti podcjenjivati cinjenicu da su upravo rijecko podrucje i sam grad Rijeka jos 1919. godine bili prvi primjer fasisticke ekspanzije u Europi i svijetu.

Zbog toga, ali i ne samo zbog toga, razumljivo je da se na tim prostorima opravdano (?) i danas (?), u nasoj drzavi Hrvatskoj, obiljezavaju obljetnice oslobodjenja, ali isto tako da se u mnogim drugim krajevima Hrvatske, kojima pripada i Dubrovnik,...

Naime, ulaskom partizana u Dubrovnik zapocelo je krvavo zlosilje, kojim je vise stotina obitelji hrvatskoga juga zavijeno u crno. (Tu, zapravo, zapocinje hrvatski Bleiburg, koji takodjer ovih dana obiljezavamo s nastavkom kriznih putova diljem Hrvatske, pa i izvan njezinih granica.)


Hrvoje Kacic

__________

za heliKSa, jer on ima svoje teoreme o slobodnim opcinama :

"On je ( ministar djovanardi) , osim toga gafa, na 50. svjetskom skupu dalmatinskih Talijana prošle godine u Parmi primio plaketu počasnog građanina Slobodne općine Zadar u egzilu. U članku 2. statuta te "općine", u dijelu ciljevi udruge, piše: d) zahtijevati povratak ove zemlje talijanskoj domovini uime povijesti, umjetnosti i talijanske kulture u Dalmaciji, poštujući slobodu i prava ljudi"!"

___________

Quote:
za tvoju informaciju, pridružili smo se brojnim europskim zemljama koje su ugostile etapu Giro d'Italia... Francuska to radi redovito, a nakon Euro-Gira d'Italia kojega je ugostilo šest europskih zemalja, na ovaj nacin i Hrvatska simbolicno ulazi u Europu..
placebo, ne radi su tu (samo) o simbolici... "djiro" i "tur" su prestizni sportski i medijski spektakli na osnovu kojih i razvijene zemlje "izkamce" po koji euro da poprave ceste po svojim vukojebinama! je li se u istri popravila koja cesta ?


Quote:
S druge strane MVP bi trebalo reagirati ali smireno, nesto u stilu ukazivanja talijanskom ministru da hrvatski gradovi koje je spomenuo doista i danas odisu kako hrvatskom tako i talijanskom kulturom, sto je lako uocljivo proseta li njihovim ulicama, pa je stoga njegova izjava bespredmetna.
power, ali ne i suvise smireno kao nas veleposlanik u rimu na pisanje kako je gotovina poklao 200 000 srba!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:25   #12
Quote:
PowerLock kaže:
O stilu pisanja ja s tobom ne bi raspravljao jer sam o tvome rekao sve sto sam mislio davnih dana, a sto se tice Gira mislim da definitivno jesmo prva zemlja koja ugoscuje etapu utrke na teritoriju prema kojem talijani imaju odredjene pretenzije, kao i da to nije bilo mudro. Ulaziti u Europu na nacin da se ozivljavaju iredentisticki snovi talijanskih fasista nije dobar nacin. Publicitet i reklama vezana uz Giro vec sada spominje jedino Istru, ne i Hrvatsku. Za Hrvatsku odrzavanje Gira u Istri predstavlja grubu gresku i nacionalnu sramotu.
za Hrvatsku Giro predstavlja prije svega fanatičnu prigodu da promovira turizam, osobito športski za koji Istra ima fantastične predispozicije.. vjerovao ili ne, Istra itekako puni državni proračun Republike Hrvatske postoji li bolja reklama za istarski biciklizam od održavanja Gira, koji je druga po veličini trka na svijetu?

Laprdanje talijanskih fašista treba shvatiti ozbiljno, održavao se u Istri Giro ili ne, i njime se treba pozabaviti diplomacija.. prilika za zaradu je prilika za zaradu i te dvije stvari treba strogo odvojiti.. ugostit ćemo prestižni Giro koji prati 100 milijuna ljudi u svijetu i to treba iskoristiti na najbolji mogući način, a borbu s pretenzijama talijanskih neofašista treba prepustiti nadležnim institucijama... dakle, pristup treba biti potpuno različit: diplomacija se mora oštro i bez odgode usprotiviti sve glasnijem spominjanju talijanske Istre i Dalmacije, a gospodarske prilike treba koristiti na dobrobit i u interesu čitave Republike Hrvatske.. kad bi nam kriterij što bismo trebali,a što ne bismo trebali raditi bili talijanski fašisti, onda najbolje da se odmah ubijemo
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:42   #13
Talking

Quote:
postoji li bolja reklama za istarski biciklizam od održavanja Gira,
aj majko moja mila... ti medije! ajd vec sam se "privikao" da se i cure petljaju u nogomet pri donosenju pive...

al ovo, al ovo...

__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:49   #14
Quote:
placebo kaže:
Laprdanje talijanskih fašista treba shvatiti ozbiljno, održavao se u Istri Giro ili ne, i njime se treba pozabaviti diplomacija.. prilika za zaradu je prilika za zaradu i te dvije stvari treba strogo odvojiti.. ugostit ćemo prestižni Giro koji prati 100 milijuna ljudi u svijetu i to treba iskoristiti na najbolji mogući način, a borbu s pretenzijama talijanskih neofašista treba prepustiti nadležnim institucijama... dakle, pristup treba biti potpuno različit: diplomacija se mora oštro i bez odgode usprotiviti sve glasnijem spominjanju talijanske Istre i Dalmacije, a gospodarske prilike treba koristiti na dobrobit i u interesu čitave Republike Hrvatske.. kad bi nam kriterij što bismo trebali,a što ne bismo trebali raditi bili talijanski fašisti, onda najbolje da se odmah ubijemo
Ton diskusije sada vec postaje konstruktivniji sto je dobro..

Dakle, sa stajalista politickog marketinga i interesa Hrvatske vrlo je lose tempiran ulazak Gira u Istru, jer je upravo u tijeku definiranje mnogih stvari vezanih uz status Istre - ponovo se otvaraju pitanja iz Osimskih sporazuma, zahtjeva se povrat nekretnina optantima, na neki nacin i pitanje Brijuni-Rivijere svelo se na pitanje rastrganosti izmedju dva nacionalna identiteta koja se ponekad upotpunjuju a ponekad i suceljavaju u Istri.

Svakako da talijanski utjecaj ili nazacnost u Istri nije uvijek losa -- kada Riccardo Illy opanjka Slovence jer opstruiraju izgradnju auto-ceste Trst - Rijeka, tada se talijanima nema sto mnogo za prigovoriti, pogotovu kada nakon takve kritike Slovenci odjednom trasiraju cestu za koju su ranije govorili da ju je nemoguce trasirati. No s druge strane ulazak Gira u Hrvatsku upravo je marketinski obradjen kao ulazak Gira u Istru pri cemu se u popratnim marketinskim materijalima uopce ne spominje da je rijec o Hrvatskoj, u imenima etapa koriste se iskljucivo talijanska imena istarskih gradova i tako dalje. O nekom znacajnijem punjenju proracuna tesko da moze biti rijeci jer hrvatske tvrtke i drzavljani koji nisu nositelji branda Giro d' Italia uposleni su samo na najjeftinijim poslovima. Poslove oglasavanja vode talijanske tvrtke, TV-prijenos utrke na istarskim etapama i prodaju TV-prava obavlja RAI a ne HTV, dakle u Hrvatskoj ce de facto ostati place redara i cistaca, dok ce se iz proracuna financirati osiguranje i logistika cijelog dogadjaja.

Politika i politicke poruke vrlo se cesto svode na simbolicke geste, a simbolicka gesta dolaska utrke Giro d' Italia u Istru je za Hrvatsku apsolutno porazna u ovom konkretnom trenutku, pri cemu nekakva minimalna novcana zarada ne moze biti opravdanje za gubitak tolike kolicine nacionalnog ponosa u tako politicki osjetljivom dijelu Hrvatske.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:52   #15
Re: talijanci

Quote:
iva1 kaže:
onaj tko ne nauci pov, ponavljat ce ju..

nije taj clanak znak za paniku, ali sokatno je sto nasi mudraci na vrhu sute o tome..

sve zemlje koje su bile fasisticke, mudro sute o tome, mi smo jedini koji trljamo nos jedni drugima o tome..

slovenci su oduvijek bili desni, tocno su znali sto hoce (I ne daju se zajebavat s manjinama, koa sto vidimo-dok europi, u njihovom slucaju, to niti najmanje ne smeta)
-uvijek su stitili svoje nacionalne interese...-za RH se to ne moze bas reci..-zato im je bolje (i cinjenica da ih srbi nisu raketirali 10 god)

GIRO nema veze s tim...

bez jake vojske na balkanu se ne moze
Oces li i ti u rat ili ces iz pozadine davat instrukcije?
Split_100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 11:58   #16
Quote:
WeM kaže:
aj majko moja mila... ti medije! ajd vec sam se "privikao" da se i cure petljaju u nogomet pri donosenju pive...

al ovo, al ovo...

WeM.. ako sam dobro pročitala, ovaj topic se ne zove "Napišimo što gluplju rečenicu na temu muško-ženska zanimanja i športovi"
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 12:08   #17
Talking

Quote:
placebo kaže:
WeM.. ako sam dobro pročitala, ovaj topic se ne zove "Napišimo što gluplju rečenicu na temu muško-ženska zanimanja i športovi"
oprosti! necu ih vise izvlaciti iz tvojih postova!



_____________________________________

power, obzirom da je ove godine europsko prvenstvo u portugalu, smatram kako je opravdano i sreca sta je bas ove godine jedan dio djira u hrvatskoj!

kamo srece da je linic dozvolio da utrka formulejedan bude u rijeci!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 12:31   #18
Nakon ove rasprava o biciklizmu, ja se i dalje nadam da će naš MVP reagirati sljedeći tjedan, ponavljam nije bitno u kakvom tonu nego samo da se da do znanja da pratimo ta njihova okupljanja.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 13:04   #19
Quote:
WeM kaže:
oprosti! necu ih vise izvlaciti iz tvojih postova!



hvala.. jer teško mi pada pomisao da je šovinizam u Hrvata tako rasprostranjen, čak i nakon Janice Kostelić

a da ovaj razgovor barem za nekoga bude i koristan baci oko:

"Istra bike"

a za domaći rad:
još malo o "Istra bike"
__________________
Some things in life are bad, they can really make you mad. Other things just make you swear and curse...
placebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 13:43   #20
Talking

bacio sam oko, jer ti se i ja tamo ponekad bajkam !

samo to ima vise veze s djiro d istria neg s biciklizmom u tradicionalno-sovinistickom poimanju istoga kao vrhunskog profesionalnog sporta!

p.s.

jane mi ne diraj a nemoj mi jos poceti i o zaledju u nogometu!
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.