Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2009., 00:45   #121
"Nastanak univerzuma se ne može objasniti na znanstveni način već samo kroz vjeru i bibliju." Do tud sam procito i ne dalje, samo mi reci odkud si si ti siguran da izvan univerzuma njema jos nesto vece, mocnije, jace kako god? Meni osobno bi bilo fora da smo mi kao neka igrica nekim drugim likovima
__________________
->kad cu bit velik, ja cu bit jak ko celik<-
Cro2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 01:18   #122
Ja znam samo da ako mi iz ladice s gaćama te iste gaće misteriozno počnu nestajati, u odsustvu racionalnog objašnjenja ipak se neću prikloniti teoriji da ih kradu mali zeleni patuljci kako bi ostvarili profit. Koliko god popularno takvo vjerovanje postalo

Zapravo mi se čini da se bog pomalo koristi kao kvisko za svako pitanje bez odgovora, radilo se o nastanku svemira ili neočekivanom ozdravljenju. Ne čini mi se takvo razmišljanje ozbiljnim.
stretch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 01:31   #123
Prvo treba reći da vrijeme apsolutno ne postoji već je to samo konstrukt uma, tj. ljudska tvorevina, istina je da postoji PROMJENA i promjena je ta koju mi zapravo mjerimo; Svemir(i) su u potpunosti relativne prirode, tj. imaju svoj početak i kraj, nisu vječni, ona iskra ili bog, alah o kojoj se ovdje priča je zapravo ništa, jer je samo i jedino ništa vječno i to je onaj nepokrenuti pokretač, taj tzv. pojam se u bibliji naziva void (bezdan), u budizmu ga nazivaju sunyata, ne može se opisati riječima niti spoznati, ali jednostavno je, postoji, neuništivo je i svemoguće; neki taj pojam nazivaju i sviješću, to je i točno ali je i netočno zato jer svijest predstavlja sve ono što jest a sam izvor predstavlja sve ono što nije (potencijal).
Tu još treba reći da ništa i sve funkcioniraju kao jedna neodvojiva jedinica, tj. da su jedno, tj. mi kao cjelokupna svijest postojimo na jednoj razini dok nas na drugoj razini uopće nema.
Svemiri se stalno rađaju i umiru izvan vremena i prostora, to im omogućuje ništa.
Veliku ulogu u svemu ovome igra i riječ želja (desire); iskonska žudnja za stvaranjem; ona je nastala iz ništa, ako se pitate zašto?
Odgovor je a zašto ne?
__________________
Now there is no gate, and still one has to go beyond it.
Lugubrious Game is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 01:38   #124
Quote:
stretch kaže: Pogledaj post
Ja znam samo da ako mi iz ladice s gaćama te iste gaće misteriozno počnu nestajati, u odsustvu racionalnog objašnjenja ipak se neću prikloniti teoriji da ih kradu mali zeleni patuljci kako bi ostvarili profit. Koliko god popularno takvo vjerovanje postalo

Zapravo mi se čini da se bog pomalo koristi kao kvisko za svako pitanje bez odgovora, radilo se o nastanku svemira ili neočekivanom ozdravljenju. Ne čini mi se takvo razmišljanje ozbiljnim.
Zalosna al istinito...na pitanja na koja se nemoze odg. odma svi ubace boga i vele on je to i to napravio. A kad ih pitas kako onda vele a jebiga to se nemoze objasnit xD
__________________
->kad cu bit velik, ja cu bit jak ko celik<-
Cro2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 10:41   #125
Quote:
Lugubrious Game kaže: Pogledaj post
Prvo treba reći da vrijeme apsolutno ne postoji već je to samo konstrukt uma, tj. ljudska tvorevina, istina je da postoji PROMJENA i promjena je ta koju mi zapravo mjerimo;
Mi mjerimo promjenu. Koja se znači dešava i kada je mi ne mjerimo.

Zanima me objašnjenje kako se promjena dešava, ako vrijeme ne postoji. Dakle prelazak iz jednog stanja u drugo (bilo čega) bez protoka vremena.

Ako je vrijeme konstrukt ljudskog uma u kojoj se dimenziji mijenja svijet oko nas?

Quote:
Lugubrious Game kaže: Pogledaj post
Svemir(i) su u potpunosti relativne prirode, tj. imaju svoj početak i kraj, nisu vječni
Imaš neki izuzetan dokaz za to?

Quote:
Lugubrious Game kaže: Pogledaj post
ona iskra ili bog, alah o kojoj se ovdje priča je zapravo ništa, jer je samo i jedino ništa vječno i to je onaj nepokrenuti pokretač, taj tzv. pojam se u bibliji naziva void (bezdan), u budizmu ga nazivaju sunyata, ne može se opisati riječima niti spoznati, ali jednostavno je, postoji, neuništivo je i svemoguće;
Ne može se opisati riječima niti spoznati?

A tvrdiš da je ništa, da je vječno, da je nepokrenuti pokretač, daješ mu ime, postoji (odjednom ništa postoji), neuništivo je i svemoguće.

Prilično odvažna tvrdnja s obzirom da govoriš o nečemu što ne možeš spoznati i rječima opisati.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 12:32   #126
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post

A tvrdiš da je ništa, da je vječno, da je nepokrenuti pokretač, daješ mu ime, postoji (odjednom ništa postoji), neuništivo je i svemoguće.

Prilično odvažna tvrdnja s obzirom da govoriš o nečemu što ne možeš spoznati i rječima opisati.
Slazem se
__________________
->kad cu bit velik, ja cu bit jak ko celik<-
Cro2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 20:18   #127
Talking

Quote:
Cro2009 kaže: Pogledaj post
Slazem se
hehe ni ja nemam pojma o svemiru ali evo teorije jednog znanstvenika, zaboravih mu ime al eto, malo mu je ideja šašava al možda ima i u tome nešta! Pa kaže: da je jedna od mogućnosti našeg postojanja da smo zapravo virtualna igra poput matrix, (jeste li ikada igrali simcity )! E tak nešto samo punooooo naprednija igrica hehe ! On smatra da je velika mogucnost da je sve iluzija ili da smo experiment nastao od punoooo naprednije rase! I da je svemir koji vidimo zapravo obični kako bi reko wallpaper ili pozadina igrice, a mjesec observatorij zemlje! Pa kaže zašto bi svemir bio tak ogroman i planeti tak daleko, da bi nam trebalo nekoliko tisuća svjetlosnih godina da dodjemo do najbližeg planeta ! Smatra da smo zarobljeni ko miševi, a nemožemo van.... ! Neznam šta vi smatrate al meni je ovo malo ludo!
MirO_o is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 21:41   #128
Svemir je nastao istovremeno kada se pojavio promatrač (ego/točka gledišta). Sve pojmljivo moja je suština, a ja sam uzrok univerzuma.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 22:41   #129
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Sve pojmljivo moja je suština, a ja sam uzrok univerzuma.
A ta suština nije ništa drugo nego istinska Volja. Ili Heraklitova vatra, ili Nietzscheova volja za moć, ili...

/

A znate li vi šta je meni »svet«? Da li da vam ga pokažem u svome ogledalu? Ovaj svet je jedna ogromna energija, bez početka, bez kraja, kao bronza čvrsta količina energije koja ne biva ni manja ni veća, koja se ne troši, nego se samo menja, kao celina nepromenjivo velika, gazdinstvo bez izdataka i gubitaka, ali isto tako bez priraštaja, bez prihoda, okruženo »ničim« kao svojom granicom; ovaj svet nije nešto što nestaje ili što se rasipa, niti nešto beskonačno rasprostrto, nego se kao određena energija nalazi u određenom prostoru, i to ne u kakvom prostoru koji bi negde bio »prazan« , nego svuda kao energija, kao igra silâ i talasâ silâ, u isti mah jedno i mnogo, energija koja se ovde gomila, onde se smanjuje, okean silâ koje u sebi besne i huje, menjajući se večito, i vraćajući se večito kroz bezbroj godina vraćanja, s plimom i osekom svojih oblika, stvarajući najsloženije od najprostijega, a od najmirnijega, najkrućega, najhladnijega stvarajući najplemenitije, najdivljije , sebi samom najprotivrečnije, da se opet onda vrati sa složenosti u prosto, iz igre protivrečnosti u uživanje u skladu, afirmišući se u ovoj homogenosti svojih puteva i godina, blagosiljajući sebe sama kao ono što se večito mora vraćati, kao postajanje koje ne zna za zasićenost, za gađenje, za zamor —: ovaj moj dioniziski svet večitog samostvaranja, večitog samorazaranja, ovaj tajanstveni svet dvostruke požude, ovaj moj svet »iznad dobra i zla« , bez cilja, sem ako u sreći kruga ne leži cilj, bez volje, sem ako prsten nema dobru volju prema samom sebi — hoćete li ime za ovaj svet? Rešenje svih vaših zagonetaka? Svetlost i za vas koji ste najskriveniji, najjači, najneustrašiviji, najtamniji? — Ovaj svet je volja za moć — i ništa drugo ! I vi sami ste ta volja za moć — i ništa drugo!
(Friedrich Nietzsche, "Volja za Moć")


Ovaj svet, isti za sve, nije stvorio nijedan bog i nijedan čovek, nego je uvek bio i jeste i biće vatra večno živa, koja se s merom pali i s merom gasi.(Heraklit, fr. 30)
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 01:59   #130
[QUOTE=Lugubrious Game;22012866] Prvo treba reći da vrijeme apsolutno ne postoji već je to samo konstrukt uma, tj. ljudska tvorevina, istina je da postoji PROMJENA i promjena je ta koju mi zapravo mjerimo; [\QUOTE]

Naravno, mi promenu izražavamo u terminima prostornosti i vremenosti. Ako se pojam promene može odrediti u terminima prostornosti i vremenosti, možda se pojam prostora može odrediti u terminima vremenosti i promene ili kretanja, ili pojam vremena u terminima promene i prostornosti. Realitet je moguće ekvivalent promeni, odnosno prostornosti i vremenosti. Promena se možda može odrediti ne samo prostornošću i vremenošću, već i u nekim drugim terminima.
Ako je promena ukupnost svega postojećeg o njenoj se egzistenciji ne može govoriti ona se ne može misliti. Egzistencija se može vezati za pojedinačno postojeće, a ne za ukupnost svega postojećeg, pa dakle za pojam promene.

Quote:
Lugubrious Game kaže: Pogledaj post
Svemir(i) su u potpunosti relativne prirode, tj. imaju svoj početak i kraj, nisu vječni, ona iskra ili bog, alah o kojoj se ovdje priča je zapravo ništa, jer je samo i jedino ništa vječno i to je onaj nepokrenuti pokretač, taj tzv. pojam se u bibliji naziva void (bezdan), u budizmu ga nazivaju sunyata, ne može se opisati riječima niti spoznati, ali jednostavno je, postoji, neuništivo je i svemoguće; neki taj pojam nazivaju i sviješću, to je i točno ali je i netočno zato jer svijest predstavlja sve ono što jest a sam izvor predstavlja sve ono što nije (potencijal).
Tu još treba reći da ništa i sve funkcioniraju kao jedna neodvojiva jedinica, tj. da su jedno, tj. mi kao cjelokupna svijest postojimo na jednoj razini dok nas na drugoj razini uopće nema.
Svemiri se stalno rađaju i umiru izvan vremena i prostora, to im omogućuje ništa.
Veliku ulogu u svemu ovome igra i riječ želja (desire); iskonska žudnja za stvaranjem; ona je nastala iz ništa, ako se pitate zašto?
Odgovor je a zašto ne?
Ako je realitet oblikovanje praznog prostora, kao što je mislio Platon ideja da iz ničega proizilazi sve je prihvatljiva. Univerzum Teorije skupova izgradjuje se iz praznog skupa. Naravno principi mišljenja plus prazan skup. Lepo ste zato rekli da mi kao deo celokupne svesti postojimo na nekom nivou. Energea, prvi pokretač, nije tu tako važan može se i bez njega ako je sve promena. Ništavilo koje je oduhovljeno, prosvetljeno moguće je realnost.

Iskonsku želju za stvaranjem, ako se dobro sećam Heraklit je nazivao ljubavlju. No, ni to nam nije potrebno ako je promena sve.

Vaš me je tekst prijatno iznenadio, mnogo pozdrava.

Zadnje uređivanje dusancir : 16.08.2009. at 02:02. Reason: ništa posebno
dusancir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 11:22   #131
Quote:
Lugubrious Game kaže: Pogledaj post
Prvo treba reći da vrijeme apsolutno ne postoji već je to samo konstrukt uma, tj. ljudska tvorevina, istina je da postoji PROMJENA i promjena je ta koju mi zapravo mjerimo; Svemir(i) su u potpunosti relativne prirode, tj. imaju svoj početak i kraj, nisu vječni,
Vrijeme apsolutno postoji i nije konstrukt ljudskog uma tj. ljudska tvorevina.
Istina je da postoji titranje, odnosno uzastopno ponavljanje.
Da bi se nešto ponavljalo, titralo, odnosno vraćalo u prethodni položaj, mora
postojati pamćenje o tom prethodnom položaju.
Da tog pamćenja nema onda ništa nebi kružilo već bi se "pravocrtno širilo".
Budući da čovjek ima predođbu o vremenu samo zbog pamćenja, onda je
dakle pamćenje ono koje je uzrok osjećaja protoka vremena.
A budući da svako kruženje ili titranje mora imati pamćenje onda vrijeme
nije konstrukt ljudskog uma nego uma u svemu što titra.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 11:45   #132
Ja razmišljam ovako:

Svijet je nastao prirodnim putem!

Biblija samo to nastajanje opisuje na slikovit način da bi nepismenom židovu (kršćaninu) pred 1550 godina mogla objasnit neke stvari jer on misli da se sunce okreće oko zemlje!

S tim da je biblija pisana pred x tisuća godina (stari zavijet jel) i božansko u bibliji je to što su već tada znali neke stvari (opisali) oko kojih se razpravlja i danas! Noina arka = ledeno doba, potopilo sve, ajmo ispočetka! Zašto vjerujem da je to ipak božje djelo? Zato što tada ljudi nisu mogli znat za ledeno doba, a zapisano je u bibliji (noina arka) i u bibliji je puno stvari opisano ovako iz povijesti zbog čega ne sumnjam u njenu vjerodostojnost i istinitost, te svetost...
__________________
Kako da ne...
Šeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 12:48   #133
Koliko je vremena potrebno da da nastane vrijeme?
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2009., 13:47   #134
.. vrijeme ne postoji .. to je nešto što je čovjek dodao stvarnosti .. da bi ju oblikovao prema načinu na koji ju može probaviti ..
.. titraj ne znači pamćenje prethodnog položaja .. svaki je titraj potpuno nov .. i svaki trenutak svijeta potpuno nov .. sunce nije samo svako jutro novo nego je uvijek i neprestano novo ..
.. jedino je pamćenje čovjeka problem .. ili .. onako .. po staro .. pitanje .. gdje je skladišteno sjećanje .. e da .. to je problem .. jer u mozgu nije ..
.. ali .. jebi ga .. u živom čovjeku živi .. razno bivše .. i ponešto buduće .. pa i ne znaš dali da se čudiš .. ili ne čudiš ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 15:39   #135
Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Zašto uopće išta postoji?
Zapravo ništa ne postoji, odnosno ne postoji materija. Hadronski sudarač traži materiju i neće je pronaći. Atomske česticu su šuplje, nema ničeg osim energije.

Mi kroz naše iskustvo/osjetila doživljavamo stvari i stvorili smo razne modele, pa tako i model materije koji nam pomaže da rezmišljamo i snalazimo se u okruženju.


Quote:
Daniel91 kaže: Pogledaj post
Što ispunjava tamu?
... Hadronski sudarač mogao bi rasvijetliti tu tamnu tvar i tamnu energiju.
Preuzeto iz: National Geographic b r. 3/08 U srcu materije, potraga za Božjom česticom Joel Achenbach
Tamna materija, kažu da smo u nju uronjeni ali s njom namamo fizičke interakcije - ona za nas ne postoji. Možda je tu tajna svijesti - možda smo uronjeni u svijest, a mozak svojim titrajnim krugom komunicira sa sviješću u koju smo uronjeni (preuzeto iz knjige "Koji k. uopće znamo")

Tu je odgovor na pitanje da li ima boga: naravno da ima, bog je još jedan model (kao i model materije) koji nam pomaže da objasnimo tajnu nastanka svemira. Ta svijest u kojoj jesmo, odnosno koja jesmo, kreirala je čitav svemir da bi mogla doživjeti matrijalno iskustvo.

A zbog čega sve to?
Da li ima dublji razlog našem postojanju?
monster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 02:06   #136
Jeste li culi naj noviju vijest?Astrofizicari i Astronomi su registrirali "zvuk""prasak"udarnog vala pri Big Bengu?Dakako da
se ne referijraju na zvuk ekspolzije u nasim terestrickim
uslovima.
Toliko o ideji Big Benga i tome kako je nastao Svemir?
NoricusFaciebat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 12:16   #137
Quote:
NoricusFaciebat kaže: Pogledaj post
Jeste li culi naj noviju vijest?Astrofizicari i Astronomi su registrirali "zvuk""prasak"udarnog vala pri Big Bengu?Dakako da
se ne referijraju na zvuk ekspolzije u nasim terestrickim
uslovima.
Toliko o ideji Big Benga i tome kako je nastao Svemir?
O čemu ti? Daj neki link da vidimo?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 22:20   #138
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
O čemu ti? Daj neki link da vidimo?
Imate li vi satelitsku?Razumijete li i po neki strani jezik?Bila vijest na udarnom dnevniku u Europi,jedne ozbiljne televizije.A siguran sam da vec ima i na webu samo nisam trazio jer imam upalu uha i vrlo sam umoran da bih sada przio vlastite neurone. Moj vam je prijedlog da pogledate na stranicama ESA-e ili NASA-e.A i jasno mi je cini mi se sto su u stvari detektirali iza pozadinskog suma,daleko iza ili ti ispod 21 cm valne duljine.
NoricusFaciebat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 00:37   #139
Quote:
NoricusFaciebat kaže: Pogledaj post
Imate li vi satelitsku?Razumijete li i po neki strani jezik?Bila vijest na udarnom dnevniku u Europi,jedne ozbiljne televizije.
Ne bahatite se. To sto vi gledate dnevnike na satelitskoj ne znaci da svi imaju satelitsku doma ili da gledaju takve kanale sa dnevnicima na njima. Ako imate satelitsku doma, onda ste mogli nekada pratiti neke povijesne kanale i naucili bi ste sto je hubris. Proucite taj termin, duboko vam preporucam i pocnite gledati History channel kad vec imate kabelsku.
Ubuduce vas molim da ne radite ovakve arogantne i bahate pretpostavke o edukaciji forumasa i ljudi koje nikada niste upoznali i o kojima nemate pojma, veoma je ruzno.


Quote:
NoricusFaciebat kaže: Pogledaj post
A siguran sam da vec ima i na webu samo nisam trazio jer imam upalu uha i vrlo sam umoran da bih sada przio vlastite neurone. Moj vam je prijedlog da pogledate na stranicama ESA-e ili NASA-e.A i jasno mi je cini mi se sto su u stvari detektirali iza pozadinskog suma,daleko iza ili ti ispod 21 cm valne duljine.
Pomoglo bi kada bi imao tocan termin, ali ocito mi nema druge nego guglat. Pitam se zasto toga nije bilo na kanalima koje obicno gledam (ukljucujuci i portale na netu). Javim se kada saznam za zvuk big banga, ali ne vidim kako bi to ikako moglo biti problem sa znanstvenom predodjbom o tome sto se dogodilo. Mogao bi to malo elaborirat dok ne nadjem informaciju.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 22.08.2009. at 00:58.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 01:04   #140
Prvo bi trebali shvatiti sami sebe, pa tek onda krenuti sa Svemirom. Dio smo tog svemira, dio te materije... Duhovna smo bića kao i Inteligentna, vjerujem da ćemo shvatiti svoje mjesto u Svemiru i Svemir sam po sebi... ali to sigurno nije ovdje ni danas.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:13.