Natrag   Forum.hr > Društvo > Ljubav, erotika, seks

Ljubav, erotika, seks Stvari intimne prirode. Neke teme zahtijevaju i rječnik koji možda nije za jako mlade (i jako stare).

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2009., 13:43   #1
"ljubav je svjesna odluka"

kaže savjetnik za ljubav Šokčević- praktičar transakcijske analize.

nije on tu otkrio toplu vodu. Čak se i na LJESu o tome govorilo, i, kao što ću sada, i onda sam rekla kako duboko vjerujem da je to stvarno tako. Čovjek je sposoban odlučiti koga će ili neće voljeti.

Čini mi se da, koliko god volimo misliti kako je ljubav nešto čarobno i nadnaravno, nešto što nam se prišulja i iznenada nas obuzme a mi nemamo izbora nego se prepustiti, ipak svi na kraju svjesno odlučimo hoćemo li nekoga voljeti ili ne, i u kojoj mjeri i na koji način.

Da odmah iz ove izjave eliminiram zaljubljenost, jer vjerujem da mnogi to poistovjećuju s ljubavlju.
Zaljubljenost nije odluka jer ona nije niti stvarna. Ona se dogodi na nesvjesnom nivou i često potaknuta projekcijom i izidealiziranom slikom nekoga.

Zaljubljenost bismo mogli okarakterizirati kao neutaživu glad za nečijom prisutnošću, egoističnom potrebom, dok je Ljubav ipak malo drugačije prirode. ona ima potrebu za zbližavanjem i zajedništvom, stvarna je, i u ljubavi je važno kako se i drugi osjeća.

I, iako mi nikada nije pošlo za rukom da na romantični način zavolim nekoga prema kome sam imala prvenstveno prijateljske osjećaje, nekako mi čak i ima smisla izjava da najstabilnije veze proizlaze iz prvobitno prijateljskih odnosa (tj odlukom)


a sad čekam odstrel romantičnih idealističkih dušica ovdje
Žulaj is offline  
Old 18.09.2009., 13:47   #2
Za početak ćeš dobiti jedan potpis.
Ja zagovaram ovu teoriju, iako je cijeli svijet protiv mene.
Osim tebe...
__________________
Nobody is perfect... I am nobody ;)
Ludacha87 is offline  
Old 18.09.2009., 13:56   #3
Quote:
Ludacha87 kaže: Pogledaj post
Za početak ćeš dobiti jedan potpis.
Ja zagovaram ovu teoriju, iako je cijeli svijet protiv mene.
Osim tebe...
zajedno smo jači!
Žulaj is offline  
Old 18.09.2009., 14:00   #4
ne mogu se nacelno sloziti jer mi je sve to prepojednostavljeno, citajuci u glavi mi flesaju tisuce malih podpitanja, tocnije PREDpitanja

i ne bih iskljucio zaljubljenost, po cemu bi ona bila BITNO drugcija?sigurno ne po tome sto;
Quote:
Ona se dogodi na nesvjesnom nivou i često potaknuta projekcijom i izidealiziranom slikom nekoga.
davo je djoni pjevao; dopusti sebi da se zaljubis,baci cini na ideal...
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Old 18.09.2009., 14:00   #5
Ljubav je svesna odluka dakako - ali i sve druge odluke u ljubavi se baziraju na toj prvoj svjesnoj.
Workstation1 is offline  
Old 18.09.2009., 14:00   #6
Ja bih samo nadodala...
Stupit ili ne u ljubavnu vezu sa nekim trebala bi biti još svjesnija odluka..
__________________
The older we become, the more serious we become about life. An adult laughs an average of 15 times a day; a preschooler laughs an average of 400 times.
Herbion is offline  
Old 18.09.2009., 14:04   #7
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
ne mogu se nacelno sloziti jer mi je sve to prepojednostavljeno, citajuci u glavi mi flesaju tisuce malih podpitanja, tocnije PREDpitanja

i ne bih iskljucio zaljubljenost, po cemu bi ona bila BITNO drugcija?sigurno ne po tome sto;

davo je djoni pjevao; dopusti sebi da se zaljubis,baci cini na ideal...
BITNO je drugačija jer kad si zaljubljen u osobi vidiš ono što želiš vidjeti, jer te lupaju hormoni, a kad voliš, onda voliš ono što zaista ta osoba jest, a ne ono što želiš da ta osoba bude i u što sebe uvjeravaš da ona jest.
__________________
Nobody is perfect... I am nobody ;)
Ludacha87 is offline  
Old 18.09.2009., 14:04   #8
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
ne mogu se nacelno sloziti jer mi je sve to prepojednostavljeno, citajuci u glavi mi flesaju tisuce malih podpitanja, tocnije PREDpitanja

i ne bih iskljucio zaljubljenost, po cemu bi ona bila BITNO drugcija?sigurno ne po tome sto;

davo je djoni pjevao; dopusti sebi da se zaljubis,baci cini na ideal...
kaj misliš jel moguće ostati konstantno i istom mjerom desecima godina, pa i do kraja života, zaljubljen u nekoga?

a konstantno i istom mjerom voljeti nekoga?
Žulaj is offline  
Old 18.09.2009., 14:15   #9
Quote:
Ludacha87 kaže: Pogledaj post
BITNO je drugačija jer kad si zaljubljen u osobi vidiš ono što želiš vidjeti, jer te lupaju hormoni, a kad voliš, onda voliš ono što zaista ta osoba jest, a ne ono što želiš da ta osoba bude i u što sebe uvjeravaš da ona jest.
koliko nekog uistinu znas ne ovisi o ljubavi vec o tome koliko ti je dobra percepcija, intuicija, psihologija itd i opet ne znas potpuno
naprotiv,kao kanal u paralelnom svemiru,sto vise kopas vise ti za kopanje ostaje
ok,malo pretjerujem

al to opet nema nikakve veze s dopustanjem, i zaljubljenost si sebi dopustila, ni to ne pada s neba iako se tako moze ciniti jer tu idealiziranu sliku TI stvaras



Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
kaj misliš jel moguće ostati konstantno i istom mjerom desecima godina, pa i do kraja života, zaljubljen u nekoga?

a konstantno i istom mjerom voljeti nekoga?
vjerovatno 1.ne 2. da al kakve to tocno veze ima?

jer npr.mozes se ti truditi koliko hoces a da ipak prestanes voljeti kao i biti zaljubljena
zato i rekoh,prejednostavno je reci da je odluka svjesna.jednim svojim djelom sigurno da jeste a koliki je on?
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Old 18.09.2009., 14:25   #10
Thumbs up

Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
kaže savjetnik za ljubav Šokčević- praktičar transakcijske analize.

nije on tu otkrio toplu vodu. Čak se i na LJESu o tome govorilo, i, kao što ću sada, i onda sam rekla kako duboko vjerujem da je to stvarno tako. Čovjek je sposoban odlučiti koga će ili neće voljeti.

Čini mi se da, koliko god volimo misliti kako je ljubav nešto čarobno i nadnaravno, nešto što nam se prišulja i iznenada nas obuzme a mi nemamo izbora nego se prepustiti, ipak svi na kraju svjesno odlučimo hoćemo li nekoga voljeti ili ne, i u kojoj mjeri i na koji način.

Da odmah iz ove izjave eliminiram zaljubljenost, jer vjerujem da mnogi to poistovjećuju s ljubavlju.
Zaljubljenost nije odluka jer ona nije niti stvarna. Ona se dogodi na nesvjesnom nivou i često potaknuta projekcijom i izidealiziranom slikom nekoga.

Zaljubljenost bismo mogli okarakterizirati kao neutaživu glad za nečijom prisutnošću, egoističnom potrebom, dok je Ljubav ipak malo drugačije prirode. ona ima potrebu za zbližavanjem i zajedništvom, stvarna je, i u ljubavi je važno kako se i drugi osjeća.

I, iako mi nikada nije pošlo za rukom da na romantični način zavolim nekoga prema kome sam imala prvenstveno prijateljske osjećaje, nekako mi čak i ima smisla izjava da najstabilnije veze proizlaze iz prvobitno prijateljskih odnosa (tj odlukom)


a sad čekam odstrel romantičnih idealističkih dušica ovdje
potpisujem
__________________
Ako želiš dugu pomiri se s kišom.
iwana_88 is offline  
Old 18.09.2009., 14:29   #11
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
koliko nekog uistinu znas ne ovisi o ljubavi vec o tome koliko ti je dobra percepcija, intuicija, psihologija itd i opet ne znas potpuno
naprotiv,kao kanal u paralelnom svemiru,sto vise kopas vise ti za kopanje ostaje
ok,malo pretjerujem

al to opet nema nikakve veze s dopustanjem, i zaljubljenost si sebi dopustila, ni to ne pada s neba iako se tako moze ciniti jer tu idealiziranu sliku TI stvaras
onda znači da ljudi koji nemaju razvijenu intuiciju i nisu psiholozi ne mogu znati neku osobu pa je ne mogu ni voljeti?
Značilo bi da je ljubav rezervirana samo za intuitivne i psihologe, što je smiješno, barem za mene.

Zaljubljenost je nešto što se dogodi jer je u pitanju kemija, a kemija se ne da kontrolirati.
To ti je kad upoznaš osobu, i nije ništa specijalno učinila niti te je ičim zadivila, ali ne možeš prestati misliti o njoj i odjednom se želiš boriti za nju, iako nemaš pojma zašto.
A nemaš pojma, jer te kemija lupa, a ne znaš da te lupa.
Ljubav se stvara preko zajedničkih iskustava i načinu prema kojem funkcionirate u određenim situacijama, a za to biraš.
Itekako biraš, s obzirom na karakterne osobine i kompatibilnost vaših karaktera koja te zadivljuje.
I neku dozu seksualne privlačnosti koja nije rezultat hormona nego ljubavi, pa može trajati čitav život.
Jer se ložiš na nju kao na ličnost, a ne na njene sise, guzicu i adrenalin koji te obuzima kad ju vidiš.
__________________
Nobody is perfect... I am nobody ;)
Ludacha87 is offline  
Old 18.09.2009., 14:33   #12
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
kaže savjetnik za ljubav Šokčević- praktičar transakcijske analize.

nije on tu otkrio toplu vodu. Čak se i na LJESu o tome govorilo, i, kao što ću sada, i onda sam rekla kako duboko vjerujem da je to stvarno tako. Čovjek je sposoban odlučiti koga će ili neće voljeti.

Čini mi se da, koliko god volimo misliti kako je ljubav nešto čarobno i nadnaravno, nešto što nam se prišulja i iznenada nas obuzme a mi nemamo izbora nego se prepustiti, ipak svi na kraju svjesno odlučimo hoćemo li nekoga voljeti ili ne, i u kojoj mjeri i na koji način.

Da odmah iz ove izjave eliminiram zaljubljenost, jer vjerujem da mnogi to poistovjećuju s ljubavlju.
Zaljubljenost nije odluka jer ona nije niti stvarna. Ona se dogodi na nesvjesnom nivou i često potaknuta projekcijom i izidealiziranom slikom nekoga.

Zaljubljenost bismo mogli okarakterizirati kao neutaživu glad za nečijom prisutnošću, egoističnom potrebom, dok je Ljubav ipak malo drugačije prirode. ona ima potrebu za zbližavanjem i zajedništvom, stvarna je, i u ljubavi je važno kako se i drugi osjeća.

I, iako mi nikada nije pošlo za rukom da na romantični način zavolim nekoga prema kome sam imala prvenstveno prijateljske osjećaje, nekako mi čak i ima smisla izjava da najstabilnije veze proizlaze iz prvobitno prijateljskih odnosa (tj odlukom)


a sad čekam odstrel romantičnih idealističkih dušica ovdje
Strašno..

nabijem ja tu ljubav koja je stvar SVJESNE ODLUKE.. na neku stvar..

Užasno
sex-addict is offline  
Old 18.09.2009., 14:38   #13
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
i ne bih iskljucio zaljubljenost, po cemu bi ona bila BITNO drugcija?sigurno ne po tome sto;

davo je djoni pjevao; dopusti sebi da se zaljubis,baci cini na ideal...
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
vjerovatno 1.ne 2. da al kakve to tocno veze ima?
pa to točno ima veze s tvojim pitanjem iz prethodnog posta. bitno se razlikuju upravo po kvaliteti.

ono što na brzaka dođe i isto tako ode, ne može (logički) biti duboko i realno, a takva je zaljubljenost
Žulaj is offline  
Old 18.09.2009., 14:41   #14
slažem se, kao što mi i potpis kaže ovih dana.
leptirići su jedno, a odluka drugo.
ako si u životu leptiriće propustio, zagubio, preskočio, zanijekao, onda - odluči..
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Old 18.09.2009., 14:43   #15
Quote:
Ludacha87 kaže: Pogledaj post
onda znači da ljudi koji nemaju razvijenu intuiciju i nisu psiholozi ne mogu znati neku osobu pa je ne mogu ni voljeti?
Značilo bi da je ljubav rezervirana samo za intuitivne i psihologe, što je smiješno, barem za mene.

Zaljubljenost je nešto što se dogodi jer je u pitanju kemija, a kemija se ne da kontrolirati.
To ti je kad upoznaš osobu, i nije ništa specijalno učinila niti te je ičim zadivila, ali ne možeš prestati misliti o njoj i odjednom se želiš boriti za nju, iako nemaš pojma zašto.
A nemaš pojma, jer te kemija lupa, a ne znaš da te lupa.
Ljubav se stvara preko zajedničkih iskustava i načinu prema kojem funkcionirate u određenim situacijama, a za to biraš.
Itekako biraš, s obzirom na karakterne osobine i kompatibilnost vaših karaktera koja te zadivljuje.
I neku dozu seksualne privlačnosti koja nije rezultat hormona nego ljubavi, pa može trajati čitav život.
Jer se ložiš na nju kao na ličnost, a ne na njene sise, guzicu i adrenalin koji te obuzima kad ju vidiš.
boldano-imas problema s logikom
to sto si zakljucila nije logicki zakljucak iz onog sto sam rekao.po meni, i zivotinje mogu voljeti

ostatkom posta si lijepo opisala razliku ljubavi i zaljubljenosti i to je sve

nego da pojasnim,ja zastupam teoriju po kojoj su ljubav i zaljubljenost svjesne odluke ali tek u odredjenoj mjeri.mogao bih recimo prihvatiti da je zaljubljenost manje a ljubav vise svjesna odluka.dakle,stvar je mjere
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Old 18.09.2009., 14:44   #16
teška je stvar odlučit se bit uz nekoga i za nekoga u dobru i zlu... zato se priroda pobrine da nam olakša tu odluku s trncima, ustreptalošću i magli u glavi...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 18.09.2009., 14:46   #17
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
pa to točno ima veze s tvojim pitanjem iz prethodnog posta. bitno se razlikuju upravo po kvaliteti.

ono što na brzaka dođe i isto tako ode, ne može (logički) biti duboko i realno, a takva je zaljubljenost
da, al nema veze sa svjesnoscu a to je tema zar ne?
mozda sam bio jasniji u postu br 15
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Old 18.09.2009., 14:52   #18
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
koliko nekog uistinu znas ne ovisi o ljubavi vec o tome koliko ti je dobra percepcija, intuicija, psihologija itd i opet ne znas potpuno
naprotiv,kao kanal u paralelnom svemiru,sto vise kopas vise ti za kopanje ostaje
ok,malo pretjerujem

al to opet nema nikakve veze s dopustanjem, i zaljubljenost si sebi dopustila, ni to ne pada s neba iako se tako moze ciniti jer tu idealiziranu sliku TI stvaras





vjerovatno 1.ne 2. da al kakve to tocno veze ima?

jer npr.mozes se ti truditi koliko hoces a da ipak prestanes voljeti kao i biti zaljubljena
zato i rekoh,prejednostavno je reci da je odluka svjesna.jednim svojim djelom sigurno da jeste a koliki je on?
Pa..ispada da ste svi više manje u pravu. No ipak, bih se složila sa boldanim Iz vlastitog iskustva, naravno, i osobnog stava jer mislim da tu velike teorije i jednostavni recepti ne prolaze. Ovisi od osobe do osobe -percepcija, intuicija....I kad se sve smučka i dobro promješa ispadne ljubav ili ne-i nikad ne zaboravite da u tome niste sami. Pa bili svijesni ili ne, ima i on/ona nekaj za pridodati ili oduzet
žvl is offline  
Old 18.09.2009., 14:52   #19
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
da, al nema veze sa svjesnoscu a to je tema zar ne?
mozda sam bio jasniji u postu br 15
kako nema,
probaj odgovoriti na pitanje zašto si se u nekoga zaljubio, i zašto nekoga voliš.

sigurno nećeš reći da nekoga voliš jer je sebična, pati na lovu, ne drži do tvojih osjećaja...

ali zaljubiti se u takvu nije teško ak ima dobru cicu, lijep osmjeh i smisao za humor npr
Žulaj is offline  
Old 18.09.2009., 14:54   #20
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
teška je stvar odlučit se bit uz nekoga i za nekoga u dobru i zlu... zato se priroda pobrine da nam olakša tu odluku s trncima, ustreptalošću i magli u glavi...
je, samo što baš većina brakova začetih u tim stanjima puca. čim ta stanja popuste
Žulaj is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:00.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger