Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2007., 09:58   #1
Question Prolaktin

bok forumas/ice,
vec nekoliko mjeseci pokusavamo ostati trudni.., nazalost bez uspjeha
nedavno sam bila kod mog ginekologa koji mi je krvnom analizom utvrdio da imam povisen prolaktin u krvi. znam da to moze imati razlicite uzroke, pocevsi od stresa do hypothyreose...
kakva su vasa iskustva??
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 12:11   #2
Možda da pogledaš na Rodinom forumu, na podforumu Potpomognuta oplodnja, tamo ima dosta iskustava? Lako je utvrditi radi li se o hipotireozi kao uzroku povišenog prolaktina, čudi me da ti nisu već napravili analizu hormona štitnjače.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 12:52   #3
Jesi li radila test na progesteron?
Prolaktin je, naime, hormon koji proizvodi hipofiza i stimulira pojavu mlijeka,ali isto tako djeluje na stvaranje progesterona.
U zena koje nisu trudne povecani prolaktin moze izazvati izostanak mjesecnice ,a s tim i izostanak ovulacije.
Hipofizu mozes slikati na nuklearnoj medicini...

Ako imas nekih pitanja, PM me.
Ćarli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 13:20   #4
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Možda da pogledaš na Rodinom forumu, na podforumu Potpomognuta oplodnja, tamo ima dosta iskustava? Lako je utvrditi radi li se o hipotireozi kao uzroku povišenog prolaktina, čudi me da ti nisu već napravili analizu hormona štitnjače.
isla sam na pregled stitnjace (ultrazvuk + analiza TSH, T3 i T4), utvrdili su mi cvorice, a slijedeci tjedan cu vidjet da li se radi o hypothyreosi ili ne...

hvala na savjetu..pogledat cu na rodi..
pusa i hvala
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 19:51   #5
Ja imam neki slični problem. Naime, danas sam baš dobila rezultate krvnih pretraga reprodukcijskih hormona.

Progesteron mi je snižen (2,28) a prolaktin mi, greškom, nije rađen. Mislim, pretraga nije rađena .
Tak da drugi tjedan moram i to obaviti. Za sada jedino znam kaj se tiće tog progesterona, da nemam ovulacije.

Dal netko možda zna, dal bi mi s obzirom na vrijednosti progesterona, prolaktin sad trebao biti povišen ili snižen? I šta to sve onda znači dalje?

Pretpostavljam da se može liječiti.....?
__________________
Sve što je ljudsko, nije mi strano.
silent_water is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 19:53   #6
I da, štitnjača mi je ok.
__________________
Sve što je ljudsko, nije mi strano.
silent_water is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 21:49   #7
Bok!
Ja sam maleni padobranac na trudnicama, jer nisam niti pokusavam bit mama (za sada ), ali zato imam vec par godina "iskustva" s prolaktinom..
Bila sam kod svoje dr., kod ginica, na nuklearnoj, kod endokrinologa, na MR-u hipofize, i svaki doktor mi je dao drugo misljenje, ali recimo ukratko> prolaktin najcesce skoci od stresa ili pak od adenoma hipofize (srecom u 90% slucajeva se radi o dobrocudnim tumorima, najcesce vrlo malim, koji se isto tako u najvecem broju slucajeva uspjesno tretiraju tabletama, Bromergon, a postoji i opcija operacije). Ukratko, to je kod mene iskljuceno, a stres takodjer nije bas pouzdan izvor mog povisenja prl-a, jer sam jedini nalaz u granicama normale u zadnje dvije godine imala upravo u najstresnijem dijelu zivota u zadnje 2g, tako da.. Sto se stitnjace tice, meni je ona bila ok, do proslog proljeca, kad sam otisla u laganu hipotireozu, na sto mi je endokrinologica rekla da je moguce da zbog stitnjace imam problema i sa prolaktinom, na sto se dr. na nuklearnoj nije slozio, jer je Prl prvi skocio, a zatim povukao i TSH..
Prije tjedan dana na zadnjim nalazima TSH se nakon pola godine povukao sam, bez terapije, a prolaktin je ostao na doslovno istoj povisenoj vrijednosti.. Tako da fakat ne znam vise u cemu je stvar.. Ceka me opet nuklearna i UZV, pa endokrinolog..
Ono sto bi mozda vama buducim mamama bilo zanimljivo je da prolaktin moze utjecati na ovulaciju (u negativnom smislu), ali da postoji lijek s kojim se to moze rijesiti Jedina dilema, koliko sam shvatila je treba li ga uzimati i za vrijeme trudnoce ili ne, tu se doktori malo razilaze (nesto vise ima na Rodinom forumu).
Drzim vam fige, buduce mame
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 13:20   #8
moj tsh je u redu..a prolaktin lagano povisen...ostali hormoni su u redu, sluznica maternice i etc isto...
to sa stresom sam citala, pocela sam radit na tome da smanjim stres pa cemo vidjeti da li ce to dovesti do smanjenja prolaktina..mozda se mi zene same dovodimo u stres ako sa trudnocom odmah ne funkcionira..
sretno vam.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 01:08   #9
Ajme meni pa na ovom forumu sam jedina ja koja ima hiperprolaktinemiju, a ne želi ostati trudna!
sonja_vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 03:35   #10
Nisam trudna, čak ni ne želim bit trudna, nemam ni odnose iz raznih razloga i imam pravo na taj stav... mlada sam i zbog svih nekih problema sam upućena ginekologu.. doktorica čim je saznala da nemam odnose kao da joj više nisam zanimljiva, otad je sve krenilo nizbrdo s njom.. bilo je da možda imam ciste pa sam slana radit pretrage jer me ne može pregledat vaginalno. evo već godinu dana radim pretrage i još nisam došla do pregleda.. kad sam konačno ušla u ordinaciju primila me ne znajući o kakvom se slučaju radi pa je skoro krenila vikat kak dosad se već nisam naručila u nekoj bolnici za ginekološki uzv jer ona nema takav aparat koji bi me pregledao a da nije vaginalno....... ništa nisam razumjela od te njene prodike osim da moram ponovno na obične pretrage jer je prolaktin previsok i ništa joj nije jasno i nije mi htjela reći šta to znači, šta znače te moje pretrage ni kako da idem na taj uzv.. samo bi vikala na mene..
najradije bih se prebacila gdje netko hoće normalno nešto reći, ali ne smijem jer liječnica opće prakse želi da idem kod te gin.
šta je taj prolaktin u mom slučaju, ako nisam trudna, ako nemam odnose, obična sam premlada studentica kojoj je pretraga više preko glave
ivančica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 09:46   #11
mene isto muči povišen prolaktin. štitnjača mi je bila ok (barem je bila prije godinu dana kad sam ju kontrolirala), ovulacije imam i ciklus mi je više-manje uredan. baš se spremam kod gin da vidim dal će mi dati kakvu terapiju pošto planiram bebu.
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 12:59   #12
ja imam povišen prolaktin-smanjen progesteron.
Oba puta ostado trudna od prve
__________________
u kupusu.
kupusichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2009., 14:58   #13
Quote:
kupusichka kaže: Pogledaj post
ja imam povišen prolaktin-smanjen progesteron.
Oba puta ostado trudna od prve
joj nemaš pojma kolko me ovo sad usrećilo! ma, ne mora bit od prve, samo da bude
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 16:03   #14
sad je već optimističnije i moje mišljenje.. tak me sve to zabrinilo.. al ima nade!!
ivančica- is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 20:04   #15
imam povišeni DHEA-S i te prolaktin u količini dvostruko većoj od normalne, ciklus mi je redovit a moj ginić tvrdi da je sve to stvar stresa (nalaz je samo letimično pogledao i ustvrdio da je sve u najboljem redu, sve dok mu nisam prstom pokazala na povećanja)...napominjem da ne nastojim ostati trudna, pa da li netko ima kakav pametan savjet/mišljenje...tnx
ninich22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 01:37   #16
pomoc

imam povisen prolaktin i kortizol,napravila mag hipofize,nadbubrezne,sve ok,nemam policisticne jajnike,menga uredna,ovulacija isto,stitnjaca ok.........sto alje?.....stres.....e toga ima.....
DEA 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 11:29   #17
Quote:
DEA 8 kaže: Pogledaj post
imam povisen prolaktin i kortizol,napravila mag hipofize,nadbubrezne,sve ok,nemam policisticne jajnike,menga uredna,ovulacija isto,stitnjaca ok.........sto alje?.....stres.....e toga ima.....
Premalo informacija si dala. Tko te slao na pretrage? Ginekolog? Koji kortizol je povišen, tj. koliko si puta vadila kortizol? A kortizol u 24 h urinu? ACTH?
Uglavnom, najbolji odgovor na pitanje 'šta dalje' dat će ti endokrinolog nakon što vidi nalaze i kad te pregleda. Ovako je jako teško reći.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 13:25   #18
skroz sam zaboravila na ovu temu... al evo da napišem da sam kad sam zadnji put tu tipkala već bila trudna, tek neka 3 tjedna, naravno pojma još nisam imala. ja sam dosta paničarila oko tog prolaktina, na kraju je ispalo da upoće nije takav problem...
do nikakve terapije nisam došla, jedino sam taj mjesec pila pms free koji mi je pomaknuo ovulaciju na 14.DC a do tada je bila oko 20.tog i zbilja mislim da su pomogle...
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:45   #19
[QUOTE=Cattleya;23887942]Premalo informacija si dala. Tko te slao na pretrage? Ginekolog? Koji kortizol je povišen, tj. koliko si puta vadila kortizol? A kortizol u 24 h urinu? ACTH?
Uglavnom, najbolji odgovor na pitanje 'šta dalje' dat će ti endokrinolog nakono vidi nalaze i kad te pregleda. Ovako je jako teško reći.[/QUma


ovako,mag nadbubrezne i magnetske sam napravila jer me endokrinolog poslao,to je ok,a i kod gincke sam bila viditi dal imam policisticne,sad mi je to iskljuceno,a kortizol imam povecan onaj u 8h sto se vadi 641,a ovaj u 16h mi je ok,DHEA-S MI JE ISTO POVCAN 15.38 A taj ACTH nisam vadila....mozda te pretrage nema tu kod nas,pa mislim do zg doci,ima skakvog dobrog endokrinologa.
DEA 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2009., 15:50   #20
[QUOTE=DEA 8;23891117]
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Premalo informacija si dala. Tko te slao na pretrage? Ginekolog? Koji kortizol je povišen, tj. koliko si puta vadila kortizol? A kortizol u 24 h urinu? ACTH?
Uglavnom, najbolji odgovor na pitanje 'šta dalje' dat će ti endokrinolog nakono vidi nalaze i kad te pregleda. Ovako je jako teško reći.[/QUma


ovako,mag nadbubrezne i hipofize sam napravila jer me endokrinolog poslao,to je ok,a i kod gincke sam bila viditi dal imam policisticne,sad mi je to iskljuceno,a kortizol imam povecan onaj u 8h sto se vadi 641,a ovaj u 16h mi je ok,DHEA-S MI JE ISTO POVCAN 15.38 A taj ACTH nisam vadila....mozda te pretrage nema tu kod nas,pa mislim do zg doci,ima skakvog dobrog endokrinologa.
ma
DEA 8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.